آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams

آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams PS4

خیال کنید هر چیزی که دلتان بخواهد و اراده کنید را بتوانید داشته باشید. در واقع دنیایی بسازید که در آن شما در نقش طراح آن قرار گرفته اید و ریز و درشت دنیایی که خلق کرده اید با سلیقه شخصی خودتان طراحی شده باشد. قطعا دنیای جذابی خواهد بود. یک چنین تصوری در دنیای واقعی محال است و شاید تنها در خواب بتوان این ایده را از مرحله بالقوه به مرحله بالفعل سوق داد.

هم چنین من فکر میکنم انسانها از گذشته های خیلی دور تا همین الان از انجام هر کاری که عاجز بوده اند و رویای دستیابی به آن را داشته اند چه قدیم ترها در کتاب هایشان و چه امروزه در کتاب ها و فیلم هایشان مجسم کرده اند. برای نمونه رویای دستیابی به ابر انسان را در کتاب ها و فیلم ها میتوان مشاهده کرد و یا حتی سخن گفتن با حیوانات که از آن آثار متنی و تصویری بسیاری رفته است.

آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams PS4
آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams PS4

حالا در دنیای امروز علاوه بر کتابها و فیلمها این امکان در بازیهای ویدیویی نیز فراهم شده است. در همین راستا بازی Dreams یا رویاها را میتوان چنین بستری معرفی کرد. یک بازی پلی استیشن ۴ هوشمندانه و خلاقانه که سازندگان تمام تلاش خود را بکار گرفته اند تا دست بازی باز را از هر جهت برای خلق دنیای مورد نظر خود باز گذارند.

میتوان گفت که شاید چنین تجربه ای را البته با آزادی عمل کمتری نسبت به بازی Dreams در بازی های استراتژیکی همچون مجموعه Stronghold یا همان جنگهای صلیبی معروف، مجموعه Generals و بازیهای سبک مزرعه دیده باشید که با کمک مردم خود و ساخت قسمت های مختلف یک قلعه، شهر یا مزرعه در بازی به توسعه دنیای خود می پردازید.

بازی Dreams هم یک چنین بازی است و البته نمیتوان گفت بازی در سبک استراتژیک است بلکه بازی از این نظر به بازیهای استراتژیک شباهت دارد که دست بازیکن در ساختن دنیای خود با استفاده از امکاناتی که در بازی از سوی سازندگان در اختیار او گذاشته شده است باز است.
در اینجا اما امکاناتی که در اختیار دارید و همچنین حالت های ممکنی که میتوانید برای ساختن دنیایتان در نظر بگیرید بسیار بیشتر از بازیهای استراتژیک است در واقع شاید اگر امکاناتی که بازی در اختیارتان میگذارد در عین متعدد بودن قابل شمارش باشند اما حالات ممکنی که می توانید با استفاده از این امکانات قابل شمارش رقم بزنید غیر قابل شمارش خواهد.

بگذارید این گونه بگویم که بازیکن با توجه به پتانسیلی که بازی داراست میتواند بازی مورد علاقه خود را طراحی کرده و همان را بازی کند با شبیه ترین جزئیاتی که در بازی اصلی وجود دارد. برای اینکه بهتر متوجه شوید می توان به دوباره سازی بازی Crash Bandicoot در بازی اشاره کرد. این تلاش که از سوی یکی از کاربران یوتیوب صورت گرفته است در ویدیویی که از ماحصل تلاش های او در یوتیوب منتشر شده است مشخص است.

با وجود این توضیحات باید گفت که خود بازی هنوز به صورت کامل منتشر نشده است و شرکت سازنده که مدیا مولکول (Media Molecule) نام دارد تنها به انتشار نسخه بتا تاکنون بسنده کرده است. ماجرا از این قرار است که شرکت سازنده بازی در ابتدا یک بتای خصوصی منتشر کرد که دعوتنامه آن فقط برای آن دسته از گیمرهایی ارسال شد که در خبرنامه مدیا مولکول عضویت داشتند.

این نسخه بتا که در اواخر دسامبر ۲۰۱۸ عرضه شد تا اواخر ژانویه ۲۰۱۹ ادامه داشت و کاربرانی که دعوتنامه این نسخه را دریافت کرده بودند و تمایل به استفاده از آن را داشتند باید یک توافقنامه محرمانه را امضا میکردند چرا که به گفته سازندگان این نسخه اولین انتشار بازی در عموم بوده است. پس از انتشار نسخه بتای خصوصی، مدیا مولکول تصمیم گرفت تا نسخه عمومی این بتا را نیز به صورت گسترده تر در بین عموم منتشر کند.

دعوتنامه مربوطه را هم در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۸ دی ۱۳۹۷) برای کابران ارسال کرد. پس از انتشار نسخه بتا بود که چندی پیش مدیا مولکول نسخه Early Access بازی را با قیمت ۳۰ دلار در اختیار علاقهمندان قرار داد. این نسخه قرار است جایگزین نسخه نهایی بازی تا زمان انتشار آن باشد که هنوز دقیقا مشخص نیست چه زمانی خواهد بود.

آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams PS4
آغاز ثبت نام بتای عمومی بازی Dreams PS4

شاید یکی از دلایل این امر این باشد که مدیا مولکول قصد دارد تا زمان انتشار نسخه نهایی از بازخوردهای گیمرها برای ارتقا هرچه بیشتر بازی در زمان عرضه بهره ببرد. با تمام اینها اما کاربران حتی با نسخه Early Access بازی نیز خلاقیتهای خود را به نمایش گذاشتهاند. برای نمونه میتوان به کاربری اشاره کرد که در توییتر با به اشتراک گذاشتن ویدیویی نشان میداد توانسته است قسمت هایی از بازی پلی استیشن ۴ Marvel’s Spiderman را در دنیای بازی Dreams شبیه سازی کند.

این بازی که قرار است اختصاصی کنسول سونی یعنی پلی استیشن ۴ باشد نخستین بار در مراسم E3 سال ۲۰۱۵ معرفی شد و قرار بود تا در همان سال نسخه بتای بازی نیز منتشر شود اما زمان انتشار بتا ابتدا به سال ۲۰۱۶ و بعد سال ۲۰۱۷ موکول شد تا سپس در سال ۲۰۱۸ مدیا مولکول اقدام به عرضه بتا خصوصی و پس از آن عمومی کرد. با این حال هر زمان که بازی منتشر شود قطعا انقلابی خواهد بود در صنعت گیم که دست بازیکن از هر جهت برای خلق بازی مورد علاقه باز خواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 3 =