آموزش

آموزش فرمت SSD پلی‌ استیشن ۴

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

وارد کردن یا برداشتن HDD یا SSD پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۴ اسلیم، یا پلی‌ استیشن ۴ پرو هیچ‌گاه آسان‌تر و مقرون به‌ صرفه‌تر از حال نبوده است. دلیل خوبی برای اضافه کردن فضای ذخیره‌ سازی به کنسول شما وجود دارد که اگر به فضای بیشتری برای ذخیره بازی نیاز داشته باشید، می‌توانید از درایو اکسترنال به‌ عنوان دیسک درایو گسترش یافته استفاده کنید. همچنین می‌توانید از هارد دیسک یا SSD برای پشتیبان گیری و حفظ اطلاعاتتان استفاده کنید.

خوشبختانه، انجام هر دو این روش‌ها کاری ساده است. شما می‌توانید انواع مختلف هارد دیسک‌های اکسترنال و محصولات SSD اکسترنال را امتحان کنید. مخصوصاً اگر بخواهید کمتر خرج کنید و اولویت شما هنگام گسترش پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۴ اسلیم و پلی‌ استیشن ۴ پرو سرعت و یا فضا باشد.

SSD را به درستی فرمت کنید

مانند همیشه، باید برخی نکات را به خاطر بسپارید. یکی از مهم‌ترین چیزها اطمینان از این است که هارد دیسک یا SSD شما به درستی فرمت شده باشد، زیرا در غیر این صورت هیچیک از روش‌ها کار نخواهند کرد.

خبر خوب این است که سونی کنترل این بخش از فرآیند را راحت کرده است و انجام این کار روی سیستم‌ عامل‌های ویندوز و Mac OS X هم آسان است. فرقی نمی‌کند شما از چه دستگاهی استفاده می‌کنید، در این راهنما به شما نشان داده‌ ایم که چگونه باید این کار را انجام دهید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

اگر می‌خواهید از درایو اکسترنال به‌ عنوان فضای ذخیره‌ سازی گسترش یافته در پلی‌ استیشن ۴ استفاده کنید، پس مطمئن باشید که فرآیند فرمت کردن کاری بسیار ساده است. این بدان دلیل است که پلی‌ استیشن ۴ از سیستم فایل رمزگذاری خود استفاده می‌کند.

مراحل فرمت SSD

۱- درایو خود را به کنسول متصل کنید.

۲- به منوی تنظیمات بروید.

۳- دستگاه‌ها را باز کنید و سپس روی گزینه USB Storage Devices کلیک کنید.

۴- گزینه فرمت درایو را انتخاب کنید و کنسول، بقیه کارها را انجام می‌دهد.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

نکته: مانند همیشه، حتماً یادتان باشد که از USB 3.0 با ظرفیت بین ۲۵۰ گیگابایت و ۸ ترابایت استفاده کنید، در غیر این صورت این فرآیند کار نمی‌کند. نکته مهم همین است.

فرمت با استفاده از FAT32 یا exFAT

اگر می‌خواهید از درایو اکسترنال برای ذخیره پشتیبان گیری‌های کنسول استفاده کنید، این فرآیند کمی پیچیده‌تر است. زیرا پلی‌ استیشن ۴ از رمزگذاری استفاده نکرده و زمانی که پشتیبان گیری می‌کند کل درایو را فرمت می‌کند. این باعث می‌شود هارد دیسک یا SSD شما خالی شود و اگر به فضای خالی نیاز دارید بتوانید از آن استفاده کنید.

باید مطمئن شوید که هارد دیسک، SSD یا درایو USB شما با استفاده از سیستم‌های فایل FAT32 یا exFAT فرمت شده است. پلی‌ استیشن ۴ از سیستم فایل NTFS پشتیبانی نمی‌کند. ما به شما exFAT را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا از فایل‌هایی با اندازه بیش از ۴ گیگابایت هم پشتیبانی می‌کنند.

مراحل اتصال SSD به پلی استیشن ۴

اگر هارد دیسک اکسترنال یا SSD از سیستم فایلی مناسبی استفاده می‌کند، پس می‌توانید آن را به پلی‌استیشن ۴ وصل کنید.

۱- وارد منوی سیستم شوید.

۲- بخش Back Up and Restore را باز کنید و هرکدام را دوست دارید انتخاب کنید.

اگر مجبور هستید درایو را فرمت کنید، می‌توانید این کار را با پلی‌ استیشن ۴ هم انجام دهید.

۱- وارد تنظیمات شوید.

۲- سپس وارد Devices and USB Storage Devices شوید.

۳- درایو خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Options کلیک کنید.

۴- منویی باز می‌شود که از آنجا می‌توانید درایوها را به‌ عنوان exFAT انتخاب کنید و از آن برای پشتیبان گیری استفاده خواهد شد.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

اگر نمی‌خواهید از پلی‌ استیشن ۴ استفاده کنید یا درایوتان به دستگاه دیگری متصل است، می‌توانید آن را با استفاده از دستگاه Windows یا  Mac OS X فرمت کنید.

روش‌های فرمت درایو در ویندوز

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

روش‌های ساده‌ای برای فرمت درایو در ویندوز وجود دارد و فرق زیادی نمی‌کنند. این دستور العمل‌ها برای ویندوز ۱۰ هستند. اما احتمالاً برای آخرین نسخه سیستم عامل مایکروسافت هم قابل اجرا هستند.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

آسان‌ترین روش شامل اتصال درایو به رایانه یا لپ‌تاپ و باز کردن File Explorer است. صفحه‌ای که از آن می‌توانید فایل‌های اخیر و پوشه‌های مهم را مشاهده کنید. اگر روی میانبر This PC کلیک کنید، خواهید دید که درایو اکسترنال شما به‌ عنوان هارد دیسک، درست کنار درایو اصلی سیستم یا SSD متصل شده است. اگر آن را دیدید روی آن کلیک راست کرده و فرمت را انتخاب کنید، سپس گزینه exFAT را انتخاب کرده و فرآیند آغاز می‌شود. این تنها کاری است که واقعاً باید انجام دهید، مگر اینکه بخواهید نام درایو را هم تغییر دهید و استفاده از تنظیمات Quick Format هم خوب است.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

اگر درایو اکسترنال را در File Explorer مشاهده نکردید، احتمالاً از سیستمی استفاده می‌کنید که رایانه قادر به شناسایی آن نیست. مانند خود سیستم Extended Storage رمزنگاری‌ شده پلی‌ استیشن ۴. اگر این اتفاق افتاد، درایو را متصل نگه دارید، روی میانبر This PC در File Manager کلیک کرده و Manage را انتخاب کنید. زمانی که پنجره جدید باز شد، وارد بخش Disk Management شوید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

درایو خود را در پایین پنجره مشاهده خواهید کرد. به جای رنگ آبی تیره، رنگ آن مشکی خواهد بود و به‌ عنوان Unallocated توصیف می‌شود. روی آن کلیک راست کنید، گزینه Initialise درایو را انتخاب کنید و روی باکس ظاهر شده کلیک کنید. نباید چیزی را تغییر دهید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

پس از اتمام کار روی ناحیه راه راه کلیک کنید و New Simple Volume انتخاب کنید. این کار باکس‌های بیشتری را باز می‌کند. می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید تا زمانی که گزینه‌ای برای File System مشاهده کنید. ExFAT را انتخاب کنید، سپس روی Next کلیک کنید و در نهایت روی Finish کلیک کنید. درایو شما آماده است که به پلی‌ استیشن ۴ متصل شود.

به خاطر داشته باشید که گاهی می‌توانید روی درایو کلیک راست کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید. اگر درایو به شما اجازه این کار را داد، انجامش دهید. با اطمینان می‌توانید بخش Initialise فرآیند را رد کنید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

اگر می‌خواهید از دستگاه OS X برای فرمت درایو اکسترنالتان استفاده کنید، وارد Disk Utility شوید. این گزینه را با باز کردن پنجره Finder، رفتن به Applications، و سپس بخش Utilities پیدا می‌کنید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

در بخش Disk Utility، درایو اکسترنال را از لیست قسمت چپ انتخاب کرده و روی گزینه Erase در بالای پنجره Disk Utilty کلیک کنید. در پنجره جدید، برای فرمت فایل به راحتی exFAT را انتخاب کنید و روی دکمه Erase کلیک کنید.

فرمت SSD پلی‌ استیشن 4

همچنین اگر بخواهید می‌توانید نام درایوتان را تغییر دهید. اگر پنجره‌ای ظاهر شد و از شما پرسیده شد که آیا می‌خواهید از حجم جدید با Time Machine استفاده کنید، روی Don’t Use کلیک کنید. و تمام – درایو اکسترنال شما آماده استفاده در پلی­استیشن ۴ است.

منبع: TechRadar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =