آموزش نصب و حذف بازی در استیم

نصب بازی استیم

توزیع دیجیتالی مدرن بازی، خرید و نصب بازی‌ها را آسان‌تر از هر زمان دیگری می‌کند. اگر بازی‌های خود را بر روی کامپیوتر انجام می‌دهید، شانس نصب بازی استیم را دارید. از آنجایی که اکثر بازی‌ها برای تمام بافت‌های HD و مجموعه صداهای فشرده نشده خود نیازمند فضای زیادی هستند، بسیاری از بازیکنان بر روی هارد دیسک خود فضای کافی برای بازی‌ها ندارند. به علاوه، با وجود حراج‌های جذابی که Steam می‌گذارد و موجب پر شدن کتابخانه‌ها (Library) می‌شود، جمع‌آوری پیشنهادات بزرگ بازی‌ها بسیار آسان‌تر شده است.

اگر به خرید بازی‌ها از فروشگاه‌ جدید Epic Games روی می‌آورید، ممکن است حتی کلکسیون قدیمی بازی‌های Steam نصب شده بر روی سیستم خود را نخواهید. از این رو، Epic سریعاً کتابخانه بازی‌های دیجیتال خود را ایجاد می‌کند. ما در اینجا به شما نحوه لغو نصب بازی‌های Steam را می‌آموزیم تا با حذف آن‌ها فضای بیشتری در هارد دیسک خود داشته باشید.

Steam این اجازه را به شما می‌دهد تا هر زمان که می‌خواهید، بازی‌های خریده شده را لغو نصب و مجدداً نصب نمایید. روند انجام این کار به آسانی نصب برنامه‌ها برای اولین بار است. در این راهنما، قدم به قدم نحوه لغو نصب بازی‌های Steam را به شما خواهیم آموخت.

لغو نصب از طریق Steam

سریع‌ترین و آسان‌ترین راه لغو نصب بازی‌ها، از طریق خود Steam است.

مرحله ۱: در صورت لزوم، Steam Client را باز کرده و وارد آن (Log in) شوید.

مرحله ۲: در منوی راهنمای بالا، بر روی سربرگ Library کلیک نمایید.

نصب بازی استیم

مرحله ۳: بازی مورد نظر خود را در کتابخانه پیدا کرده و بر روی آن کلیک راست کنید تا یک منوی کشویی باز شود. در آن منو، بر روی گزینه Manage قرار بگیرید تا منوی کشویی دیگری باز شود. گزینه Uninstall در این منو قرار دارد، بر روی آن کلیک کنید.

نصب بازی استیم

مرحله ۴: Steam برای تأیید نهایی از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید بازی را به طور کامل حذف کنید یا خیر. در صورت اطمینان از تصمیم خود، بر روی دکمه Uninstall کلیک نمایید. با انجام این کار، بازی از سیستم شما حذف خواهد شد. این بازی هنوز در لیست Steam شما (در سمت چپ صفحه) قرار دارد، اما برای اجرا، باید مجدداً نصب گردد.

نصب بازی استیم

هر زمان که قصد نصب مجدد یک بازی را داشتید، می‌توانید خیلی راحت بر روی آن دو بار کلیک کنید یا کلیک راست کرده و در منوی ظاهر شده گزینه Install را انتخاب کنید. سپس، طبق دستورالعمل‌های روی صفحه پیش بروید. برای حفظ فضای درایو اصلی، می‌توانید بازی را در درایو دیگری نصب نمایید.

لغو نصب از طریق Windows

اگر نمی‌خواهید بازی خود را مستقیماً از طریق Steam لغو نصب کنید، می‌توانید آن را از سیستم حذف نمایید. درست مانند سایر برنامه‌های Windows، می‌توانید بازی‌های Steam خود را از طریق منوی Programs and Features لغو نصب نمایید.

البته باز هم در مرحله نهایی به رابط کاربری Steam فرستاده می‌شوید. در واقع این روش زمانی مفید است که برای آزاد سازی فضای سیستم، قصد پاک کردن برنامه‌های مختلفی را دارید و بازی‌های Steam نیز بخشی از آن‌ها هستند.

مرحله ۱: عبارت “apps and features” را جستجو کنید و یا از طریق منوی Start به میانبر Control Panel بروید و در پایین Programs، بر روی گزینه Uninstall a Program کلیک نمایید.

نصب بازی استیم

مرحله ۲: بازی مورد نظر خود را پیدا کنید. لیست کردن برنامه‌ها بر طبق اسامی یا تاریخ نصب، می‌تواند در پیدا کردن سریع آن‌ها به شما کمک کند. پس از پیدا کردن بازی، می‌توانید از طریق منوی بالا روی Uninstall کلیک کنید و یا بر روی بازی کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Uninstall را انتخاب نمایید.

نصب بازی استیم

مرحله ۳: سپس به رابط کاربری Steam فرستاده می‌شوید. در صورت لزوم، Log in شوید. هنگامی که پیام تأیید نهایی ظاهر شد، بر روی گزینه Uninstall کلیک نمایید. بازی شما حذف خواهد شد.

نصب بازی استیم

اگر بدون استفاده از رابط کاربری Steam، اقدام به حذف بازی نمایید، هیچ راهی برای نصب مجدد آن وجود ندارد، حتی اگر بازی را خریده باشید. برای نصب مجدد بازی، وارد Steam شوید، بازی مورد نظر را از طریق کتابخانه انتخاب نمایید و بر روی نام آن دو بار کلیک کنید. همچنین می‌توانید بر روی نام بازی کلیک راست کرده و گزینه Install را انتخاب نمایید. سپس طبق دستورالعمل‌های روی صفحه پیش بروید.

لغو نصب به صورت دستی

با اینکه تمام روش‌های قبلی برای حذف بازی نتیجه‌ بخش هستند، اما راه دیگری نیز وجود دارد. حذف فایل بازی‌ها به صورت دستی کمی پیچیده است، اما بهترین راه برای حذف کامل بازی (و تمام فایل‌های مربوط به آن) از سیستم است. فراموش نکنید بازی که حذف کرده ‌اید، همچنان در کتابخانه Steam دیده می‌شود، حتی اگر آن بازی دیگر بخشی از سیستم شما نباشد.

مرحله ۱: در بخش جستجوگر فایل کامپیوتر خود، به پوشه نصب Steam بروید. این پوشه در Windows 10، به طور پیش ‌فرض در درایو C > Program Files (x86) قرار دارد.

نصب بازی استیم

مرحله ۲: ابتدا پوشه Steamapps و سپس پوشه Common را جستجو و انتخاب نمایید.

مرحله ۳: پس از ورود به Common، متوجه خواهید شد که چندین پوشه اضافی در فضای ذخیره ‌سازی وجود دارد؛ برای هر بازی نصب شده در کامپیوتر، یک پوشه جداگانه وجود دارد. اول بازی مورد نظر خود را پیدا کنید، پوشه آن را انتخاب کرده و دکمه Delete را بزنید. همچنین می‌توانید بر روی پوشه کلیک راست کرده و از طریق منوی کشویی باز شده، گزینه Delete را انتخاب نمایید.

به خاطر داشته باشید؛ با حذف پوشه، بازی به طور کامل از سیستم حذف خواهد شد. آیتم‌های ذخیره شده و پیشرفت‌هایی که در آن بازی داشته ‌اید، از بین می‌روند. بنابراین حتما قبل از اقدام به حذف بازی، از تصمیم خود مطمئن شوید. اگر پس از حذف پوشه، مجدداً بازی را نصب کنید، بازی شما به طور پیش ‌فرض به تنظیمات اصلی خود بازمی‌گردد.

Steam برای بازیکنانی که بازی‌ها را از کامپیوتر خود حذف کرده ‌اند، یک راه برگشت گذاشته است. این برنامه به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در صورت تمایل به نصب مجدد بازی، به تنظیمات و فایل‌های ذخیره شده در دستگاه خود دسترسی پیدا کنند. برای حذف کامل این فایل ها نیز می‌توانید به پوشه Saved Games، پوشه Documents یا پوشه AppData در درایو C > Users بروید.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =