سرگذشت زندگی استیو جابز موسس شرکت اپل را بیشتر بشناسید

استیو جابز

نکته هفتم، همان طور که گفته شد استیو جابز در اواخر عمر خود مبتلا به سرطان شد. وی سرطان لوزالمعده یا پانکراس داشت که این سرطان به صورت مخفف PC نامیده می شود. برای شما خواننده محترم آیا کلمه PC آشنا می آید؟ بله PC نام اختصار برای کامپیوترهای شخصی خانگی است که در تولید این نوع کامپیوتر بکار برده شد. مرگ جابز در عرصه PC پایان یافت.

استیو جابز

سرگذشت زندگی استیو جابز موسس شرکت اپل را بیشتر بشناسید

استیوجابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۹۵ در سان فرانسیسکو به دنیا آمد. او کارآفرین، مخترع، و بنیانگذار شرکت بزرگ رایانه ای اپل است. وی از مدیران پیشرو در صنعت کامپیوتر به شمار می آید.

در سال ۱۹۷۶ با شراکت دوستش استیو وزنیاک شرکت اپل را تأسیس کرد. استیو جابز در آن زمان ۲۱ ساله و دوستش ۲۶ ساله بود. رایانه اپل آی، اولین تولید شرکت اپل بود که به بازار عرضه شد. سال بعد اپل II به بازار آمد. در سال ۱۹۸۵ با دوستش در بحث مدیریتی دچار اختلاف شد و شرکت اپل را ترک نمود.

به دنبال این رخداد، جابز، شرکت نکست را تأسیس نمود. جابز در شرکت تازه تأسیس خود، نکست کامپیوتر را تولید کرد که به عنوان اولین مرورگر وب شناخته می شود. سال ۱۹۹۶ کمپانی اپل، شرکت تازه پای جابز (شرکت نکست) را از وی با مبلغ بالای ۴۲۹ میلیون دلار خرید، خرید شرکت از جابز عاملی شد برای بازگشت استیو جابز به شرکت اپل.

با ورود جابز اتفاقات مهمی در شرکت اپل به وقوع پیوست، در شرکت اپل آی پاد در سال ۲۰۰۱ و بعد از آن آیتونز استور  در سال ۲۰۰۳ و بعد از اینها هم آی فون و آی پد در سال های ۲۰۰۷ و نیز ۲۰۱۰ راهی بازار شدند.

افکار بلند پروازانه استیو جابز به اینجا ختم نشد. وی در سال ۱۹۸۶ از شرکت لوکاس فیلم یک گروه گرافیکی متخصص را استخدام کرد و آنها را در شرکت خود بکار گرفت. استیو جابز با این گروه گرافیکی متخصص، شرکتی دیگر بنام شرکت پیکسار تأسیس کرد. شرکت پیکسار یک شرکت گرافیکی بود که توانست در زمینه تولید فیلم های پویانمایی موفق باشد.

این موفقیت به گوش والت دیزنی رسید و سپس شرکت پیکسار را برای خود خریداری نمود. برای خرید شرکت پیکسار از استیو جابز، والت دیزنی، وی را به سهام دار اصلی شرکت خود  مبدل کرد و او را به عنوان هیئت مدیره به اعضای شرکت معرفی نمود.

سال ۲۰۰۳ جابز به سرطان لوزالمعده دچار شد و در ماه اوت سال ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی خود استعفا نمود. جایگزین استیو جابز در شرکت اپل ، فردی به نام تیم کوک (که از مدیران ارشد شرکت اپل بود ) بود. خود جابز هم رئیس هیئت مدیره بود و شرکت اپل را در حد مقدور و توانایی خود مدیریت می کرد.

بالاخره سرطان استیو جابز، در چهارشنبه ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ جان وی را گرفت. جابز در آن زمان تنها ۵۶ سال داشت.

بعد از مرگ جابز ، آثار ارزنده وی در سراسر جهان گسترده شد. افکار عالی وی ، جزو برنامه های فکری بسیاری از توسعه دهندگان تکنولوژی روز دنیا شد که تا این لحظه نیز هنوز ادامه داشته است. افکار جابز جای بسیاری برای تأمل و اندیشیدن دارد.

نکته مهی درباره جابز وجود دارد و آن این است که اگر افکار این کارآفرین نمونه که مخترع بسیاری از تکنولوژی ها بود توسط افراد خبره در تکنولوژی و علم فناوری به درستی موشکافی شود راه گشای بسیاری از مشکلات فناوری خواهد بود.

البته که این موضوع نیاز به تحلیل و بررسی دقیق و صحیحی دارد. چرا که نتایج ایده های استیو جابز به سرعت عملی و روانه بازار می شد و بلافاصله با استقبال گسترده افراد نیز روبه رو می گشت. این خود، گواهی بر حقیقت ایده های ناب استیو جابز به شمار می رود.

در این مطلب قصد داریم موارد جالبی از شخصیت و زندگی استیو جابز برای شما بیان کنیم که همگی این موارد بسیار آموزنده و حائز اهمیت اند.

خوب است بدانید که نظر بسیاری از اهل فناوری و تکنولوژی درباره استیو جابز که مؤسس شرکت بزرگ رایانه ای اپل است این می باشد که جابز فردی خارق العاده در زمینه های  فناورانه بود. آنان جابز را مردی آینده-نگر با پیش بینی های جالب پر از ایده های ناب و منحصر به فرد می شناسند که این موضوع چیزی جز حقیقت نیست.

جابز در زمان کوتاه عمر خود شرکت های بزرگ و زیادی را تأسیس کرد که هر کدام در نوع خود بنیانگذار یک حوزه جذاب و گسترده در علم فناوری و تکنولوژی، محسوب می شدند. وی با تأسیس این شرکت ها و ورود محصولاتش به بازار تحول بزرگی در صنعت علم و فناوری بوجود آورد و گام های صنعت تکنولوژی بعد از این محصولات بلندتر از قبل و با سرعت بیشتری برداشته شد.

نکته اول از شخصیت استیو جابز آن است که وی تنها یک دلار از حساب شرکت اپل را در کل طول سال به عنوان حقوق مدیر اجرایی خود دریافت می کرد. این در حالی است که در اولین اختلافی که با شریک خود در شرکت اپل پیدا کرد، کلیه سهامش را از دارایی خود پرداخت نمود. وی سعی داشت یک زندگی معمولی و ساده مانند سایر افراد داشته باشد.

نکته دوم، جالب است بدانید استیو جابز قبل از تأسیس شرکت اپل، در شرکت آتاری کار می کرد. کمپانی آتاری جزو صنعت سرگرمی های الکترونیکی خانگی به شمار می رفت. شرکت آتاری، تولید کننده محصولات جالب، سرگرم کننده و خانگی بود. مانند :

 ۱- بازی های آرکید ۲- کنسول های بازی های ویدئویی و ۳- رایانه های خانگی. سن استیو جابز در آن زمان کمتر از ۲۱ سال بود. این مطلب نیز بیانی بر فعالیت استیو جابز به عنوان یک جوان پر شور و فعال در زمینه تکنولوژی می باشد. این بخش از زندگی جابز زمینه ای شد برای ادامه فعالیت های خارق العاده وی.

نکته سوم، جابز برای درمان بیماری سرطان خود بسیار تلاش کرد تا فقط از داروهای گیاهی و غیر شیمیایی استفاده کند، ولی برای درمانش مؤثر نبود. وی در اواخر عمرخود از اینکه شیوه درمانی دیگری را استفاده نکرده بود احساس پشیمانی می کرد.

نکته چهارم، استیو جابز در تمام رایانه های سیستم عامل مکینتاش تولیدی شرکت اپل امضای خود را تعبیه و حک نمود. بعد از خرید دستگاه، مشتریان بدون ابزار مخصوص مشاهده امضا، قادر نبودند امضای حک شده جابز را ببینند. مطلب گفته شده یکی از ابتکارات خلاقانه استیو جابز به شمار می آید، که این خود باعث تحسین بسیاری ازافراد شد.

نکته پنجم، جابز در هیچ دانشگاهی تحصیل نکرد و اصلا هیچ مدرک دانشگاهی نداشت. وی هیچگاه در برنامه های قبولی برای دانشگاه تلاش نکرد. در حقیقت شخصیت جابز فراتر از مدرک دانشگاهی بود و فکری پر از ایده های ناب داشت، پس زمان خود را برای دانشگاه صرف نکرد، بلکه این زمان را برای پیاده سازی ایده های فوق العاده خود اختصاص داد.

نکته شش، زمانی که استیو جابز از دنیا رفت، شرکت های اپل، مایکروسافت، و دیزنی به احترام شخصیت وی، پرچم های خود را به صورت نیمه افراشته به نمایش گذاشتند.

نکته هفتم، همان طور که گفته شد استیو جابز در اواخر عمر خود مبتلا به سرطان شد. وی سرطان لوزالمعده یا پانکراس داشت که این سرطان به صورت مخفف PC نامیده می شود. برای شما خواننده محترم آیا کلمه PC آشنا می آید؟ بله PC نام اختصار برای کامپیوترهای شخصی خانگی است که در تولید این نوع کامپیوتر بکار برده شد. مرگ جابز در عرصه PC پایان یافت.

نکته هشتم، از آنجا که استیو جابز تحصیلات دانشگاهی نداشت و حتی یک برنامه نویس هم نبود، ولی شرایط کاری، وی را مجاب به یادگیری کدنویسی کرد تا به لحاظ فنی در تولید یک محصول تکنولوژی، انقلاب بزرگی را خلق کند.

نکته نهم، هیچکدام از دستگاه های شرکت اپل، به صورت مستقیم،  دکمه ای برای خاموش کردن دستگاه ندارند. در حقیقت جابز به شدت از مرگ می ترسید. نظر استیو جابز این بود اگر چیزی خاموش باشد آن چیز برای همیشه مُرده است!

استیو جابز

نکته دهم، جابز در دوران کودکی خود از یک بیماری رنج می برد. بیماری بنام دیسلکسیا که معادل فارسی آن  خوانش پریشی نامیده می شود. این بیماری از جمله بیماری های اختلالات ذهنی کودکان به حساب می آید. این نکته در حالی است که جابز فردی بسیار باهوش بود که فقط در درک مطلب و نوشتن دچار مشکل می شد.

 معمولا فرادی که مبتلا به بیماری دیسلکسیا هستند کلمات را جابجا می نویسند و یا به صورت آینه ای کلمه را نگارش می کنند. این توضیحات می تواند دلیلی باشد که جابز را از ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه منع کرد.

نکته یازدهم، استیو جابز علاوه بر مؤسس شرکت بزرگ اپل، سهام دار شرکت دیزنی هم بود. سهامی حدود ۷.۷ درصد از شرکت دیزنی متعلق به جابز بود.

نکته دوازدهم، استیو جابز در زمان مرگ خود تنها سه بار کلمه Wow را بکار برد. شاید جابز از دیدن حقایق زمان مرگ از چیزی شگفت زده شده و احساس نهایی وی رضایت خاطر به طور کامل بوده باشد.

نکته سیزدهم، شرکت پیکسار در سال ۱۹۷۹ تنها با مبلغ ۵ میلیون دلار توسط جورج لوکاس به استیو جابز فروخته شد.

نکته چهاردهم، آخرین حضور استیو جابز در رخدادهای شرکت رایانه ای اپل مربوط به برنامه های رونمایی از iOS5 و نیز آی کلاد بود. سخنرانی جابز در ششم ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ در شرکت اپل به ثبت رسیده است.

نکته پانزدهم، مربوط به اصالت استیو جابز است. جابز در اصل امریکایی نبود و شاخه ای از یک پدر مسلمان داشت. جابز به عنوان فرزند خوانده خانواده در آنجا زندگی می کرد. پدر واقعی جابز ، عبدالفتاح جندعلی و مادر واقعی او ، جوآنا کارول شیبل نام داشتند.

 پدر بزرگ مادری استیو جابز یعنی پدر جوآنا ، مخالفت شدیدی برای پرورش و بزرگ کردن استیو جابز توسط مادرش داشت، و در اوایل زندگی جابز، مادرش به خاطر منع پدر خود، فرزندش را رها کرد. این موضوع باعث شد که جابز در یک خانواده مسلمان، پرورش یابد.

نکته شانزدهم، جابز در طول زندگی خود روش گوشت خواری در خوراک و غذا را پیش نگرفت و تنها از گوشت ماهی مصرف غذایی خود را تأمین می کرد.

نکته هفدهم، این نکته درباره مذهب جابز است. او مذهب بودایی داشت. خیلی علاقه مند به مدیتیشن بود و برای انجام آن نیز به کشور هند بسیار سفر می کرد. او در طول عمر خود زندگی ساده ای را در پیش گرفت.

نکته هجدهم، استیو جابز دو دختر به نام های لیزا و ارین دارد. جابز به خاطر مشغله های کاری اش ارتباط زیادی با دختر اول خود نتوانست پیدا کند. با این حال لیزا اغلب اوقات را با مادرش یعنی همسر جابز در رفاه کامل به سر می برد. نام همسر جابز، لارن پُوِل است.

نکته نوزدهم، جابز ، هیچ علاقه ای به محصولات سفید رنگ نداشت! زمانی که جاناتان ایو، ماه خاکستری سفید رنگ را طراحی کرد، نظر خود را درباره محصولات سفید تغییر داد.

نکته بیستم، شرکت اپل در تولید لپ تاپ های قدیمی خود، لوگوی شرکت را در قسمت بالا و یا پایین لپ تاپ درج کرد. مکان قرارگیری لوگو فقط یک راه برای جلب مشتریان و رضایت آنان بود که جابز آن را در پیش گرفت.

با این تفاسیری که از شخصیت جابز شد، شما خواننده محترم، فارغ از هر جانب داری، آیا شخصیت وی را تحسین نمی کنید؟

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =