اسپینر چیست؟ مروری بر تاریخچه و کاربرد های اسپینر

اسپینرها به عنوان اسباب بازی های به منظور کنترل و کاهش استرس شناخته می شوند. این اسباب بازی درجنس های مختلفی از جمله تیتانیوم، برنج، پلاستیک، مس و … و نیز در طرح های مختلفی چون کروی، پلی استیشن، مثلثی و … به بازار عرضه می شود. این اسباب بازی های دوست داشتنی دارای یک یاتاقان مرکزی هستند که می توانند لحظات آرامش بخشی را برایتان رقم بزنند.

شاید در نگاه اول اسپینرها خیلی ساده به نظر برسند، اما بسیاری از روانشناسان و پزشکان بر این باورند که می توان با کمک اسپینرها تا حد زیادی به بیماران دارای اضطراب و نگرانی، اوتیسمی ها و سایر بیماران از این دست کمک کرد. البته نا گفته نماند در این میان کارشناسانی هم هستند که اسپینرها را بی فایده می دانند و معتقدند این اسباب بازی نه تنها کمکی به کنترل اضطراب و تشویش نمی کند، بلکه موجب حواس پرتی هم می شود.
از آنجایی که نظرات ضد و نقیضی در مورد اسپینرها شنیده می شود، بسیاری از افراد تصور می کنند اسپینرها اسباب بازی های جدیدی هستند. در صورتی که حقیقت خلاف این است. درست است که اسپینرها در سال ۲۰۱۷ میلادی به شهرت جهانی رسیدند، اما تولد آنها به دهه ۹۰ باز می گردد.

تاریخچه اسپینرها

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه اسپینرها صحبت کنیم، ابتدا باید به مخترعی با نام کاترین هتینگر اشاره کنیم. این مخترع در سال ۱۹۹۳ میلادی درخواست ثبت این اختراع را ارائه داد. وقتی نیویورک پست از او پرسید که ایده اختراع اسپینرها از کجا آمده است، وی جواب داد: این ایده در زمانی که یک کودک به پلیس تکه سنگی پرتاب کرد، در ذهن من جرقه زد. او گفت من به دنبال راهی بودم تا افراد بتوانند استرس های خود را به صورت بهتری تخلیه کنند.

در صورتی که هتینگر در پاسخ به همین سوال از سوی نشریه گاردین پاسخ دیگری داده بود. او به نشریه گاردین گفته بود در زمانی که به بیماری سخت میاستنیا کراویس دچار شده بودم، نمیتوانستم ارتباط خوبی با دختر خردسالم برقرار کنم، به همین خاطر به فکر اختراع اسپینرها افتادم. او در مدت مریضی کاردستی های مختلفی برای دخترش طراحی می کرده و در همان زمان هم به فکر اسپینرها افتاده بود. هیتنگر ایده تولید اسپینرها را به سازندگان اسباب بازی ها ارائه داد.

او تمایل داشت تا این اختراع را به کمک پلاستیک، لبه و یک مرکز به مرحله اجرا برساند. اما متاسفانه کسی از ایده او حمایت نکرد. در نهایت هیتنگر در سال ۲۰۰۵ میلادی از حق اختراع خود چشم پوشی کرد واعلام کرد که اسپینرهای امروزی چندان شباهتی به ایده او در سال های دور ندارند. در سال ۲۰۱۴ میلادی بود که شخصی به نام اسکات مک کاسکری ادعا کرد تا با کمک یک وسیله ای که اتفاقا از اختراع خودش است، استرسش را در محل کار کنترل می کند. اسکات مک کاسکری اختراعش را فروخت و پس از آن تولید اسپینرها فراگیر شد.

کاربرد اسپینرها

این روزها اسپینرها به یک وسیله رایج و کاربردی در مدارس تبدیل شده اند. از آنجایی که دانش آموزان به اسپینرها علاقمند هستند ، اجازه رد و بدل کردن این اسباب بازی ساده و محبوب به آنها داده شده است. البته ناگفته نماند محبوبیت بالای اسپینرها از یک جایی به بعد برای مدارس دردسر ساز شد.

به همین علت برخی از مدارس استفاده از اسپینرها را ممنوع اعلام کردند. این مدارس معتقد بودند که اسپینرها حواس دانش اموزان را از مطالعه و درس پرت کرده است. آنها همچنین بر این باور بودند که صدا و ظاهر این اسباب بازی می تواند در روند آموزشی اختلال ایجاد کند و بهتر است تا کودکان خاصی که دارای اختلالات خاص هستند، از آن بهره ببرند. این روزها هر وقت صحبت از اسپینر می شود، در ادامه به مزایای آن در کاهش و کنترل استرس پرداخته می شود.

اسپینرها از ابزار کاربردی هستند که در مدارس متعلق به کودکان اوتیسم از آن استفاده می شود. اما در این میان افرادی هم اسپینر ها را فاقد خواص درمانی می دانند و معتقدند که این اسباب بازی های به ظاهر کاربردی، نه تنها سودی ندارد، بلکه موجب پراکندگی فکر کودکان هم می شود. به طور کلی می توان در این زمینه کارشناسان را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =