توضیحاتی درباره اسپیکر و معرفی نوعی از این اسپیکرهارا به نام کامپوننت

اسپیکر

اسپیکر سیگنال های الکتریکی را تبدیل به فرکانس هایی بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز که گوش انسان قادر به شنوایی این فرکانس است  میکند. هرچه این فرکانس بالاتر باشد اسپیکر ارتعاشات بیشتری تولید کرده شما صدای تیز تر و زیرتری را میشنوید و هرچه این ارتعاشات کمتر باشد شما صداهای بم تری را خواهید شنید.

اسپیکر
اسپیکر

توضیحاتی درباره اسپیکر و معرفی نوعی از این اسپیکرهارا به نام کامپوننت

احتمالا شما در تمام قسمت های زندگی شاهد انواع اسپیکر و یا وسایل متنوعی بوده اید که در آن ها قطعه ای به نام اسپیکر وجود دارد و صدا را منتشر میکند. حالا میخواهیم در ادامه کامپوننت را به شما معرفی کنیم ولی قبل از آن اصلا ببینیم اسپیکر چیست.

قبل از آنکه وارد بحث speaker بشویم و برای درک بهتر آن ببینیم که اصلا صدا چیست و چگونه شنیده میشود. در گوش پوست نازکی وجود دارد که به آن پرده گوش میگویند. این پرده بسیار به امواج صوتی حساس و زمانی که امواج صوتی به آن برخورد میکند فورا آن را به مغز جهت تفسیر و پردازش صوت منتقل میکند تا برای انسان مشخص شود که این صوت که شنیده شده است یک موسیقی است یا صدای فرد یا صدا های محیط پیرامون و طبیعت و… است. زمانی که به مغز این ارتعاشات فرستاده میشود مغز آن را به صورت صدا پردازش میکند و شما متوجه شنیدن یک صدا میشوید. با ارتعاش هوا یک صوت منتقل میشود و هرچیزی که باعث آن شود در واقع یک صوت است. صدا در میان مایعات و هرچیز دیگری به غیر از وسایلی که برای عبورنکردن صدا ساخته شده است و تا حد زیادی جلوی آن را میگیرد عبور میکند ولی اسپیکر فقط در میان هوا صدا را میفرستد و ارتعاش ایجاد میکند.

وقتی که چیزی میلرزد ذرات هوای اطراف خود را جابه جا میکنید و این کار دائما تکرار میشود تا در نهایت این ارتعاش هوا به گوش ما برسد و متوجه صدای آن بشویم.

اسپیکر سیگنال های الکتریکی را تبدیل به فرکانس هایی بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز که گوش انسان قادر به شنوایی این فرکانس است  میکند. هرچه این فرکانس بالاتر باشد اسپیکر ارتعاشات بیشتری تولید کرده شما صدای تیز تر و زیرتری را میشنوید و هرچه این ارتعاشات کمتر باشد شما صداهای بم تری را خواهید شنید. برای مثال انواع ساب ووفرها صداهای بم با فرکانسی حدود ۲۰ تا ۲۰۰ هرتز و انواع ووفر ها فرکانسی بین ۴۰ تا ۵۰۰ هرتز ایجاد میکنند و این موضوع باعث میشود که شما از طریق صدای ساب ووفر های به مفهوم صدای بم پی ببرید. از طرف دیگر و درست مقابل آن توییتر قرار دارد که صدای بسیار زیر یا نازک یا تیز را ایجاد میکند و نشان دهنده کامل مفهوم صدای زیر است.

ولی از بحث بم یا زیر بودن صدا که بگذریم ما در چه صورتی بلندی صدا را تشخیص میدهیم. درست زمانی که این دامنه نوسانات بزرگتر است بلندی صدا مشخص میشود و در زمانی که این دامنه نوسان صدا بسیار بزرگ است ما به اصطلاح میگوییم که این صدا بسیار بلند است و همین دامنه نوسان صدا باعث میشود که پرده گوش ما بیشتر حرکت کند و این حس بلندی صدا به درستی به ما منتقل شود.

در اسپیکر های قدیمی در اصل یک یا چند درایو وجود دارد. درایو ها با حرکت دادن سریع پرده دیافراگم اسپیکر باعث ایجاد صدا میشود.

اسپیکر
اسپیکر

لبه بیرونی دیافراگم به یک حلقه وصل است و راس آن یک میله فلزی قرار دارد و شکل دیافراگم ها معمولا مخروطی شکل و از جنس پلاستیک یا کاغذ یا فلز است. این حلقه فلزی منعطف بوده و به دیافراگم اجازه جا به جا شدن وایجاد صدا میشود و از طرف دیگر به یک قاب که به شکلی مانند سبد است متصل شده است. میله فلزی وسط اسپیکر بسیار مهم بوده و معمولا به جنس آهن است تا میدان مغناطیسی ایجاد کند و اطراف این میله آهنی سیم پیچ قرار گرفته است که به ایجاد این میدان مغناطیسی کمک میکند. به همین دلیل ساختار ساده درون اسپیکر های سنتی است که در گذشته در مغازه هایی کوچک و یا حتی توسط دانش آموزان کنجکاو به صورت ساده وسطحی ساخته میشده است.

در ادامه سیم های مثبت و منفی به قطب های سیم پیچ متصل میشود و میدان مغناطیسی لازم ایجاد شده و در طرفی قطب شمال و در طرف مخالف آن قطب جنوب ایجاد میشود.

ولی چطور این لرزش دیافراگم ایجاد میشود. با اتصال قطب جنوب و قطب شمال این سیم پیچ به منبع انرژی مدام مکان قطب شمال و قطب جنوب آن جا به جا میشود و همین حرکت و جابه جایی باعث میشود که به میدان مغناطیسی نزدیک و دور شود و در نتیجه آن لرزش مورد نظر ایجاد میشود. سیم پیچ هم که به یک صفحه منعطف وصل است تا به راحتی بالا و پایین شود ولی وضعیت خود را حفظ کند. هرچه فاصله این تغییر قطب های شمال و جنوب درون اسپیکرها با دقت و مهندسی بیشتری ساخته شوند صدای آن کیفیت بیشتری پیدا میکند و طبیعی تر میشود.

این اسپیکر های سنتی در واقع اصلی ترین مدل موجود در بازار هستند که حالا با دقت و ظرافت بیشتری ساخته میشوند ولی قسمت های اصلی و نوع کارکرد خود را حفظ کرده اند. از جمله موارد استفاده میتوان در هدفون ها و رایانه و تلویزیون و… مشاهده کرد.

البته اسپیکر های جدیدی با تکنولوژی الکترواستاتیک هم ساخته شده اند که بحث جدایی از این مدل دارند.

 

حالا که با نحوه ایجاد صدا و نحوه ساخت اسپیکر به خوبی آشنا شده اید حالا وقت آن رسیده است که نوعی از این اسپیکرهارا به نام کامپوننت به شما معرفی کنیم.

کامپوننت ها معمولا یک نوع بلندگو به شکل گرد و معمولا قوی هستند و از آمپلی فایر به خوبی پشتیبانی میکنند. یکی از مزیت های کلی این اسپیکر های گرد ارائه بیشترین کیفیت صدا در مکان هایی از خودرو ها است که به صورت فابریک تهیه شده اند و بیشتر برای راننده هایی مناسب است که علاقه در ساختار ظاهری ماشین ندارند ولی میخواهند از بیشترین کیفیت صدا استفاده کنند. در واقع کامپوننت ها به صورت اجزای تفکیک شده هستند که دارای یک جفت توییتر و یک جفت ووفر و یک جفت کراس اوور میباشند. این موضوع باعث شده است که کامپوننت ها کیفیت صدای بهتری نسبت به اسپیکر های معمولی داشته باشند و همچنین از قیمت بالاتری برخوردار هستند. کامپوننت ها به دلیل حذف فرکانس های اضافه کیفیت و توان خروجی بیشتری دارند. قابلیت نصب آن ها هم به دلیل جدا بودنشان به صورت دستی هستند و شما میتوانید با هر زاویه که میخواهید آن ها را نصب کنید. کامپوننت ها به صورت ۳way و ۲way هستند ولی مدل ۲way عموما بیشتر است. کامپوننت ها به دلیل چند تکه بودن نصب سخت تری نسبت به بلندگوها دارند و همچنین قیمتشان بیشتر است. کامپوننت ها معمولا به شکل گرد هستند و با ظاهر گرد شناخته شده اند ولی مدل های بیضی هم از آن ها دیده میشود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =