بحران جدید در اپیک گیمز استور

ضرر مالی اپیک گیمز استور

Epic Games Store از زمان آغاز به کار خود در اواخر سال ۲۰۱۸، عناوین خبری زیادی را به خود اختصاص داده است. همچنین بسیاری از منابع خبری منحصراً بیان کردند که Epic با سازندگان قراردادهایی دارد و پس از اینکه اپل عنوان پرچم‌دار Epic یعنی Fortnite را در تابستان سال قبل از App Store حذف کرده، این کمپانی درگیر نبرد قانونی با شرکت اپل است. حالا، در دادرسی اخیر مربوط به اختلافات فوق، اطلاعات جالبی درباره دارایی ‌این فروشگاه مشخص شده است.

علیرغم اینکه این فروشگاه دارای بیش از ۱۶۰ میلیون حساب ثبت شده و بیش از ۵۶ میلیون کاربر فعال است، همه ‌چیز آنطور که انتظار می‌رود پیش نرفته است. اگرچه این فروشگاه در طول چند سال اخیر با بیش از یک‌ چهارم درآمدش از خریدهای درون برنامه‌ای بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد داشته، اما خود فروشگاه در حال حاضر با ضرر قابل ‌توجهی روبرو است.

از زمان راه ‌اندازی، یعنی ماه دسامبر سال ۲۰۱۸، Epic بیش از ۴۵۰ میلیون دلار را در Epic Games Store از دست داده است. رقمی که احتمالاً تا قبل از پایان سال ۲۰۲۱ بیش از نیم میلیارد افزایش پیدا خواهد کرد. طبق گزارشات، این فروشگاه حدود ۱۸۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ و ۲۷۳ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ برای Epic هزینه داشته و اکنون پیش‌بینی می‌شود ۱۳۹ میلیون دلار دیگر در سال ۲۰۲۱ ضرر کند.

این ضررها بیشتر ناشی از استراتژی شرکت در پیش استفاده از هزینه‌های کسب شده از کاربران برای افزایش سهم بازار است. این سهم شامل اقدامات گرانی مانند معاملات انحصاری EGS و همچنین بسیاری از بازی‌های رایگانی است که برای کاربران EGS در دسترس است. با این حال این شرکت قاطع است که توافق ‌نامه سهم %۱۲ که با سازندگان دارد برای پوشش هزینه‌های اجرای اصلی فروشگاه کافی بوده و انتظار دارد تا سال ۲۰۲۳، سودآور باشد.

اگرچه اختلافات بین اپل و Epic مربوط به سال گذشته است، اما این پرونده به عنوان بخشی از دادرسی ضد انحصاری ارائه شده و قرار است بررسی آن در ماه مه آغاز شود. این درگیری اولین بار در اوت سال قبل آغاز شد، زمانی که اپل پس از اینکه Epic سیستم جدیدی را پیاده کرد که به‌ واسطه آن کاربران iOS می‌توانستند با استفاده از سیستم پرداخت خودشان پرداخته‌ای درون برنامه‌ای را انجام داده و به طور کامل سیستم پرداخت درون برنامه‌ای فروشگاه برنامه را دور بزنند، بازی Fortnite را از App Store حذف کرد.

شاید قابل درک باشد که چرا Epic علاقه زیادی به انجام این کار داشته است، زیرا بازیکنان Fortnite حدود ۷۵۰ میلیون دلار را صرف پرداخته‌ای درون برنامه‌ای نسخه iOS  بازی کرده ‌اند. اکثریت قریب به ‌اتفاق این بازیکنان، افرادی هستند که تنها سابقه پرداخت درون برنامه‌ای در بازی Fortnite را داشته‌ اند. در آن زمان، اپل %۳۰ این مبلغ را به عنوان بخشی از سهم درآمد استاندارد خود برداشته بود، اگرچه این شرکت از آن به بعد اعلام کرد که این سهم برای سازندگان کوچکی که سالانه کمتر از ۱ میلیارد دلار فروش را در فروشگاه داشته باشند تا %۱۵ کاهش می‌یابد.

 

منبع: GameRant

امیرمحمد ترابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفده =