ایستراگ در بازی های پلی استیشن چیست؟

ایستراگ اصطلاحی پرکاربرد در دنیای بازی و یا فیلم و سریال است و امروزه بسیار زیاد از آن در بازی ها و فیلم ها استفاده می شود. معنی لغوی این اسم به معنای “تخم مرغ عید پاک” است و ارتباطی مستقیم با جشن های مسیحی ها دارد. این لغت از لحاظ مفهومی معنای بسیار جالبی دارد که در دنیای بازی نیز به وجود آورنده بخش جالبی است. در عید پاک مسیحیان پدر و مادرها در گوشه های مختلف خانه تخم مرغ پیدا می کنند و بچه ها باید این تخم مرغ ها را پیدا کنند.

در بازی و فیلم و سریال نیز همین مفهوم وجود دارد، یعنی یک چیزی را در گوشه ای از صحنه بازی یا فیلم و سریال پنهان کرده اند و گیمر یا بیننده باید آن را پیدا کند. پیدا کردن آن مشکل است و دقت و هوش بالایی می خواهد ولی با پیدا کردن آن اطلاعات جالب توجهی در رابطه با بازی و فیلم می توان به دست آورد. در دنیای انیمیشن ها معروف ترین ایستراگ ها مربوط به کمپانی پیکسار است و در بیشتر شخصیت های پیکسار چه جان دار چه بی جان وجود دارند.

اولین باری که کلمه ایستراگ استفاده شد، در بازی Adventure که در سال ۱۹۷۹ برای کنسول آتاری ساخته شده است، بود. در آن دوران شرکت ها نام برنامه نویس بازی های خود را برای لو نرفتن آن ها بر روی بازی ها چاپ نمی کردند ولی آقای وارن رابینت که این بازی را طراحی کرده بود، این عمل به نظرش نا عادلانه آمد و به طور مخفیانه عبارت Created by Warren Robinett (ساخته شده توسط وارن رابینت) را در بازی قرار داد. برای دیدن این پیام مخفی بازیکن می بایست کاراکتر خود را به نقطه ای خاص می رساند و آن را با یک سری آیتم دیگر بر می داشت و به جایی از نقشه می برد و توسط این آیتم ها در اتاقی مخفی را باز می کرد که داخل آن اتاق این جمله پنهان شده را می دید.

وقتی آتاری از این موضوع مطلع شد سعی در پاک کردن این پیغام داشت ولی به دلیل هزینه های سنگین آن منصرف شد و پس از آن انجام این کار در بین برنامه نویسان بازی ها مرسوم شد. بازی های معروفی از ایستراگ استفاده کرده اند که بعضی از ایتسراگ های معروف در ادامه توضیح داده خواهد شد. در مرحله اول بازی Halo یک خانواده میمونی وجود دارند که بسیار شباهت به انسان دارند، حرکتی نکرده و ثابت مانده اند ولی با شلیک به آن ها، خون از بدنشان بیرون می آید. با کمی دقت می توانید مشاهده کنید این میمون ها بسیار شبیه هم هستند که شاید نشانه ای از ازدواج های فامیلی و یا آزمایش های ژنتیکی بیش از حد باشد.

در مورد بازی پلی استیشن GTA IV به دلیل گستردگی آن شایعات زیادی وجود دارد ولی یکی از معروف ترین آن ها مجسمه آزادی است. این مجسمه بسیار شبیه به مجسمه آزادی است ولی صورت آن زنی با لبخندی ترسناک است. رسیدن به این مجسمه سخت است و با هلیکوپتر، قایق و یا شنا کردن می توان به آن رسید. پس از رسیدن به آن به راهرویی وجود دارد که با گذر از این راهرو می توان پیامی با عنوان “محتوای مخفی اینجا وجود ندارد” دید. در قسمتی دیگر از این بازی در کنار ساحل می توان یک کالاسکه خالی دید و مسئله مهم اینجاست که در دنیایی بدون بچه یک کالاسکه خالی در کنار ساحل چکار می کند!

در قسمتی از بازی واقع گرایانه PlayStation Hitman، می توان روحی را مشاهده کرد که تاثیری در روند بازی نداشته ولی بازیکن را به ترس می اندازد که در بازی با این سبک و به این حد واقع گرایانه برای چه روح وجود دارد! در بازی Half Life 2 صدای ناله مانند زامبی هایی وجود دارد که اگر این صداها را برعکس پخش کنید کلمات “Oh god, oh god, Oh god help me” را خواهید شنید. تصور شندین صدای زامبی ها به خودی خود ترسناک است و با برعکس کردن آن به قطع ترسناک تر خواهد شد. به طور کل ایستراگ در همه جای دنیای رسانه وجود دارند و شاید عمل خاصی و یا نکته ی خاصی نداشته باشند ولی کاربرها دوست دارند به دنبال این نکات بروند و سازندگان نیز از تعامل بیشتر کاربران با بازی هایشان خوشحال می شوند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 3 =