حالت چند نفره ی بازی دووم دارای حداقل ۹ نقشه هیجان انگیز خواهد بود

بازی دووم

در بازی های همانند شما متوجه می‌شوید که وقتی نوع اسلحه عوض می‌شود در پی آن صدا و لگدهای اسلحه هم به تناسبش تغییر می‌کند اما در بازی دووم چنین خبرهایی نیست و تنها  تمایز سلاح‌ها قدرت تخریبگری‌شان است. البته این ویژگی به این خاطر در بازی وجود ندارد که شما وقت کافی برای آن ندارید.

بازی دووم
بازی دووم

حالت چند نفره ی بازی دووم دارای حداقل ۹ نقشه هیجان انگیز خواهد بود

اخیراً ویدئوی توسط کمپانی سازنده بازی یعنی اید ‌سافت‌ور «ID Software» منتشر شده که ۹ نقشه‌ی از حالت چندنفره در بازی doom را نمایش می‌دهد. این ۹ نقشه در حالی منتشر خواهد شد که سال‌ها است آپدیت و ورژن جدیدی از این بازی رونمایی نشده بود. بتسدا ناشر بازی که در نمایشگاه E3  حضور داشت، در این نمایشگاه دو تریلر پخش کرد. یکی مرحله ای از گیم‌پلی این بازی به نام جهنم و دیگری توضیح حالت Snapmap چندنفره فوق‌العاده بود که با استقبال هواداران خود مواجه شد. بعد از استقبال های گوناگون از این ویدئو ها بود که شرکت سازنده تصمیم گرفت تا اطلاعات بیشتری را به مخاطبان بدهد و تریلر کنونی را که توضیح کامل‌تری درباره گیم پلی چند نفره است در فضای اینترنت منتشر کرده.

 

چهار نقشه از این مراحل نه‌گانه به عبارت زیرند:

Excavation:  نقشه ای با ابعاد کوچک که نمایی از پایگاه معدن یو‌ای‌سی (UAC)است.

Infernal: نقشه ای با ابعاد متوسط از مرحله جهنم بازی که دو عنصر داخل و خارج را در کنار پلتفرم های مختلف نمایش می‌دهد.  

Chasm: نقشه ای بسیار بزرگ که نمای از یخ های کره مریخ است و می‌توان در آن حالت Freeze Tag را بازی کرد.

Disposal:نقشه ای که محیط کوچک‌تری را نشان می‌دهد و نمایی از مرکز تجهیزات و تأسیسات معدن یو‌ای‌سی و همچنین خانه های مسکونی است که به احتمال زیاد باید فضایی پر از لجن رادیواکتیوِ را انتظار کشید.

 

گیمرها و متخصصین بازی های رایانه ای بازی دووم را یکی از پایه گذاران سبک های خشونت زا و تیراندازی می‌شناسند و اکنون‌که بعد از یازده سال دوباره به بازار ها برگشته خوشبختانه هنوز هویت و ویژگی های اصلی خودش را نگه‌داشته. شما هر ثانیه باید منتظر خشونت و کشتار و تیراندازی باشید و لحظه ای نیست که شیاطین دست از سرتان بردارند بنابراین باید سرعت عمل خود را بالا ببرید و مهارت‌هایتان را افزایش بدهید. به خاطر اهمیت سرعت عمل در بازی شرکت سازنده هم بازی را ۶۰ فریم کرده و اصلاً خودتان هم بعد از مدتی بازی با سریع بودنش کنار می‌آیید و از آن لذت می‌برید.

 

بخش تک نفره بازی از همه بخش های دیگر سریع تر است و خشونت در آن موج میزند. کمپانی سازنده داستان خطی و محدودی را برای بازی طراحی کرده و وقتی وارد بخش یک نفره می‌شوید اصلاً نمی‌توانید به داستان فکر کنید و اهمیت چندانی برایتان ندارد. وقتی وارد بازی می‌شود می‌فهمید انگار یک شخصیت بی نام و نشانید و باید هرچه زودتر به دنبال زنی بروید که دروازه جهنم را باز کرده و شیاطین را وارد دنیای زیبای ما کرده. تیم سازنده آن قدر داستان پردازی و شخصیت سازی برایش بی اهمیت بوده که اغلب مراحل و مأموریت های بازی فقط کشتن بی‌وقفه شیاطین است و هیچ گره خاصی را از قصه بازی باز نمی‌کند. شاید فکر کنید این نقص بازی است که داستان ندارد و مانند بازی‌های دیگر اتفاقات سینمایی در آن رخ نمی‌دهد اما باید دانست اصلاً خود سازنده بی داستان بودن را جز اهدافش می‌دانسته و اهداف خاصی را دنبال می‌کند. شاید اگر چند مرحله و مأموریت پرمعنا تری طراحی می‌شد بازی جذابیت بیشتری را به ارمغان می‌آورد اما چنین چیزی وجود نداد و تنها هدف کشتن و پیشروی است و تنها گیم پلی بازی اهمیت دارد.

بازی دووم
بازی دووم

به خاطر محور نبودن داستان در بازی اهمیت چندانی ندارد شما نسخه های قبلی را دیده باشید و باید گفت چیزی را از دست نداده‌اید و اگر سری های قبلی را تجربه کرده‌اید در این ورژن، اسلحه های قدیمی می‌توانند یاد آور خاطرات جذابتان باشند. تیم طراحی سعی کرده رنگ و روی تازه‌ای به بازی اضافه کند و هم سلاح‌های قدیمی را نگه دارد و هم سلاح‌های پیشرفته‌تر با قدرت تخریبگری بیشتری را در اختیار بازیکن قرار دهد. همچنین شیاطین هم در کنار پیشرفته تر شدن تجهیزات شما رشد کرده‌اند و قوی تر و خشن تر از قبل رفتار می‌کنند.

 

در گیم DOOM های همانند شما متوجه می‌شوید که وقتی نوع اسلحه عوض می‌شود در پی آن صدا و لگدهای اسلحه هم به تناسبش تغییر می‌کند اما در DOOM چنین خبرهایی نیست و تنها  تمایز سلاح‌ها قدرت تخریبگری‌شان است. البته این ویژگی به این خاطر در بازی وجود ندارد که شما وقت کافی برای آن ندارید و هر لحظه و در هر نقطه با هجوم شیطان ها مواجه هستید و چند اشتباه ساده می‌تواند منجر به کشته شدنتان شود. چون برای فرار از مرگ باید همیشه در حال دویدن باشید وزن تمام سلاح‌ها هم سبک طراحی شده و این نشان می‌دهد کمپانی سازنده با قصد و نیت سلاح‌ها را مانند یکدیگر ساخته و این کار به خاطر غفلت یا ضعف تیم نبوده. تنها شاهد تنوع سلاح‌ها در نسخه جدید نخواهید بود و آیتم های زیادی هستند که با آن ها می‌توانید سلاح‌ها را ارتقا داده به طور مثال بر روی شات گان خود،  آیتم شلیک بمب نصب کنید. سرعت بالای بازی باعث شده تا شما نگران تعداد گلوله های خود نباشید و بدون تعویض خشاب به طور مداوم تیراندازی کنید و شیاطین را به جهنم بازگردانید. همه این ها ویژگی هایی هستند که سبک بازی را به یک سبک ران اند گان واقعی و بی‌کم‌وکاست تبدیل کرده‌اند.

 

خشونت بازی هم از ویژگی های هویتی بازی است و وقتی به سمت شیطانی شلیک می‌کنید بدن اش به شکل نارنجی تبدیل می‌شود و این یعنی او کاملاً ضعیف شده و توانایی دفاع از خود را ندارد، اکنون شما می‌توانید به او نزدیک شده و با شکنجه به طرز فجیعی او را بکشید. شکنجه ها هم یک نوع نیست و بستگی دارد در چه جهتی انجام شود و به این نوع کشتن در بازی Glory Kill گفته می‌شود که انگار سازنده بازی سعی کرده با ایجاد تنوع، آن را جز ویژگی خود قرار دهد. نکته جالب اینجاست که تنها بخش های انیمیشنی بازی را هم همین بخش گلوری کیل به خود اختصاص داده، انیمیشن های که روان اجرا می‌شوند و حس خوبی را به مخاطب القا می‌کنند.

 

بخش چندنفره بازی دووم هم ویژگی های بخش تک نفره را دارد و با وجود گرافیک سنگین تر اما روان اجرا می‌شود. گیم پلی تفاوت چندانی ندارد و دقیقاً همانند بخش تک نفره است و شما باید به صورت گروهی تعداد حمله های بیشتری را دفع کرده و به هدف نزدیک شوید.  اگر به داستان بازی اهمیت نمی‌دهید و تنها گیم پلی شما را به وجد می‌آورد باید این بازی را در لیست خود قرار دهید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =