بلاگ

با بازی صد درصد حافظه و قدرت واژه یابی خود را به چالش بکشید

بازی 100 درصد

متاسفانه روال بازی صد درصد تا حدود زیادی یک شکل می باشد و خیلی از مراحل گیم به خاطر افزایش مراحل در بازی جای گرفته اند و این از نکات منفی آن به شمار می آید.

بازی صد درصد

بازی صد درصد

با بازی صد درصد حافظه و قدرت واژه یابی خود را به چالش بکشید

کافه بازار به تازگی گیم ایرانی را برای پلتفرم گوشی های اندرویدی عرضه داشته است. این بازی به نام “صد درصد” مضمونی چالش برانگیز داشته و در جریان آن، ذهن کاربر به شدت درگیر خواهد شد.
این بازی وطنی کهتم فکری آن جذابیت خاص به آن بخشیده است، توسط تیم سازنده استودیو آروند انتشار یافته که در طی بازی به سراغ حدس زدن واژگان متفاوت و روتین می روید. در این گیم فکری ۸۰ مرحله خواهید داشت که هرکدام از این مراحل به دو بخش متن و تصویر تقسیم شده است.
گیمر باید بعد از خواندن پرسش یا دیدن تصویر مربوطه، هرگونه جوابی که به فکرش می رسد را بنویسد که اصطلاحاً به این کار صد درصد کردن بازی می گویند. سؤال ها برای کاربر ایرانی کاملاً ملموس و قابل درک است، پرسش هایی درباره مکان های تاریخی-باستانی، رسوم رایج کشور در امور مختلف، مراسم شب عیدو… در این بازی وجود دارد. که به غیر از این پرسش هایی درباره زندگی روتین روزانه هم پرسیده می شود.
خاصیت این بازی این است که به غیر از جنبه تفریح و سرگرمی، حاوی مطالبی آموزشی نیز می باشد و در یادگیری بسیاری از نکات به خصوص برای کاربران کم سن و سال تر، مفید و موفق عمل کرده است.
این بازی آموزنده به مخاطب نوجوان خود یاد می دهد تا واژه های زیادی را به صورت کاملاً منظم فرا گیرند و در آن سو، به گیمر بزرگ سال خود بازی سرگرم کننده و جذابی ارائه می دهد که ذهن او را دچار چالش کرده و حافظه اش را تقویت می کند.
با آمدن اسم عید نوروز، چه چیزهایی در ذهن شما کلید می خورد؟ مطمئنن سفره هفت سین، خانه تکانی، تعطیلات شیرین نوروزی و یا چهارشنبه سوری و کلماتی از این دست از فکر شما گذر می کند.
این ایده جالب، موضوع بازی صد درصد است و یافتن عبارات مشابه برای هر کلمه ای، زمینه تولید این بازی می باشد. پس اگر قصد دارید علاوه بر داشتن سرگرمی شیرین که رنگ بویی از سنت ایرانی دارد، به تقویت حافظه و ذهن خود بپردازید، گیم “صد درصد” این فرصت را برای شما فراهم آورده است.
در کل قصد داریم که این بازی ایرانی را به نقد و بررسی بکشیم تا متوجه شوید که تیم سازنده آن تا چه حد موفق عمل کرده اند و نقاط درخشان و تاریک بازی را شرح دهیم.
بازیکن باید پرسش های بازی، که نمونه های آن را گفتیم، را با ذهن خود بررسی کرده و حدس هایش در مورد سؤال را وارد کند. هر یک از جواب های گیمر که درست باشد، موجب اضافه شدن درصدی به نمره بازیکن می شود. و در آخر، مرحله ی مورد نظر درست در نقطه ی صد درصدی شدن به اتمام می رسد.
پرسش های بصری بازی هم به همین شکل می باشد. مثلاً با دیدن سفره هفت سین، هرچه که به ذهنتان می آید را بنویسید. خب تا این لحظه این طور به نظر می آید مشکل خاصی وجود نداشته و مشغول لذت بردن از بازی و سرگرم شدن هستید.
ولی یکی از نکات خسته کننده گیم، زیاد بودن بیش از حد مرحله هاست که فقط در یک صورت می تواند جذاب باقی بماند که هر مرحله تفاوت هایی با مرحله قبلی داشته باشد که متاسفانه روال بازی در “صد درصد” تا حدود زیادی یک شکل می باشد. خیلی از مراحل گیم، تنها به خاطر افزایش مراحل در بازی جای گرفته اند و این از نکات منفی آن به شمار می آید.
در مراحل بصری، این ایراد جلوه منفی بیشتری از خود نشان می دهد مثلاً فیلی که مشغول آب تنی در برکه است چه جذابیت و یا نکته آموزشی می تواند داشته باشد؟ شاید بهره بردن از تصویر یک شناگر برای آموزش دادن کلمات مرتبط با شنا، قابل قبول تر می بود.
جدا از این مورد منفی، وجود چندین مرحله مناسب و معقول را خواهیم دید که برای بازیکنان کم سن، دارای نکات آموزشی مناسبی است. این مرحله های مثبت و آموزنده، درباره واژگان مترادف می باشند و همچنین مراحلی که در آن به شناساندن میوه های گوناگون و یا رنگ اجسام می پردازد.
به نظر می آید بهتر بود تیم تولید بازی به جای افزودن بی دلیل مرحله های خسته کننده به بازی، تلاش خود را برای گنجاندن نکات آموزشی در بطن بازی به کار می بردند تا علاوه بر جذابیت، در بحث آموزش نیز حرفی برای گفتن داشته و مفید واقع گردد. مطمئن باشد که عدم وجود مراحل بصری، هیچ خدشه ای به کلیات گیم پلی وارد نمی ساخت.
فرهنگ نامه لغوی بازی خیلی تکمیل و عالی است، و برای هر پرسشی پاسخ های زیادی مشخص شده و صد البته که اصل مترادف بودن کلمات هم به درستی رعایت شده است. به این منظور که در جواب پرسش به ابزارهایی که با استفاده از باطری کار می کنند، گوشی تلفن همراه و موبایل در یک گروه قرار دارند.
نکته ی دیگری که خیلی امیدوار کننده نیت و کاملاً نشات گرفته از همین نقطه درخشان بازی است، کوشش نامعقول تیم سازنده در رابطه با افزایش جواب ها در هر مرحله می باشد که نتیجه ای جز جواب های نامربوط در پی نداشته است. کاملاً مشخص است که این قبیل جواب ها به هیچ وجه کمکی در راستای جذابیت بخشیدن به بازی نخواهد کرد.
تنها کاربر را ملزم به خرید سکه می کند زیرا تعداد سکه هایی که بعد از کامل کردن مراحل به گیمر هدیه می شود، در مقابل تعداد سکه هایی که برای استفاده از کلید راهنما لازم است، خیلی کم می باشد و قاعدتاً مجبور به خرید سکه خواهید شد زیرا بعضی از جواب ها به شکلی طرح شده که محال است بتوانید به آن پاسخ دهید!
در مورد گرافیک بازی و جلوه های بصری موجود، ذکر بعضی نکات الزامیست. استودیو سازنده بازی محیطی با استفاده از رنگ های روشن و شاد پردازش کرده است که باعث القا شادی به کاربر شده و چشم را خسته نمی کند.
در سراسر بازی و حتی در قسمت منو، این رنگارنگ بودن مشهود است. اما در کنار این نقطه قوت، در بخش انیمیشن گیم، آن چنان که باید موفق عمل نشده است و چنگی به دل نمی زند.
ژانر معمایی گیم هرگز سبب نمی شود که برای گرافیک آن تنها به استفاده از رنگ های متنوع بسنده کرد، بلکه برای جذابیت بیشتر حتماً لازم است بخش بصری از لحاظ گرافیکی قابل قبول باشد.
تصور کنید اگر پس از پاسخ صحیح به هر پرسش، جواب آن با استفاده از گرافیک خوب به شکل حرفه ای و زیبایی به تصویر کشیده می شد، تا چه حد در کیفیت بازی تأثیر می گذاشت و کاربران نوجوان بیشتری رابه خود جذب می کرد.
بخش صوتی “صد در صد” را می توان فاجعه بار نامید! که تنها در چند ثانیه ابتدایی بازی خوب عمل کرده و با موزیک شاد و گوش نوازی، مژده بازی جذابی را به کاربر می دهد. ولی در ادامه کاملاً ناامید خواهید شد زیرا مابقی بازی در سکوت کامل طی می شود.

این امر برای گیمی کهتم فکری دارد یه شکست اساسی به حساب می آید زیرا پرداختن به موضوع صدا، از ارکان اساسی یک گیم موفق است.
به نظر استفاده از منویی برا موزیک و یا پخش موسیقی آرامش بخشی در طی بازی، کار چندان دشواری نیست که تیم سازنده از اجرای آن سر باز زده باشد.
با توجه به کلیات بازی، می توان آن را گیمی نسبتاً خوب معرفی کرد که البته جای فراوانی برای بهبود بخشیدن به آیتم های مختلف خود دارد.
آموزشی بودن بازی علی الخصوص برای بازیکنان کم سن جز نقاط مثبت و قابل احترام بازی می باشد و برای بزرگسالان نیز خیلی از مواقع چالش برانگیز ظاهر شده و طرح سؤالات نسبتاً خوبی را در خود جای داده است.
نظر آخر و کلی در مورد گیم ایرانی صد درصد، این است که بر اساس ایرادت چشم گیر آن، برچسب متوسط به روی آن زده می شود و آیتم خاصی را به گیم های معمایی اضافه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 16 =