مکانیک های مختلفی در گیم پلی بازی فال اوت ۴ وجود خواهد داشت

بازی فال اوت 4

قسمت ساخت وساز یکی دیگر از بخش­های جالب بازی فال اوت ۴ به شمار می­رود. البته این ویژگی به صورت خیلی سطحی در فال اوت ۳ نیز مشاهده می­شد که به تعمیر اسلحه و مهمات محدود می­شد. ولی در فال­ اوت ۴ استودیوی بتسدا امکان ساخت همه­چیز را در بازی فراهم کرده است.

بازی فال اوت 4
بازی فال اوت ۴

مکانیک های مختلفی در گیم پلی بازی فال اوت ۴ وجود خواهد داشت

در شب گذشته شرکتی به نام ” بتسدا ” در توئیت خود خبر داد بعد از سالهای و تلاش های زیاد، در پایان موفق به صداگذاری دیالوگ های شخصیت ها در این بازی شد. بیشتر بازی های این شرکت برای گیم­پلی بسیار زیبا و لذت بخش است؛ اما در بخش موضوع بازی یا داستان بازی و همچنین دیالوگ ها اندکی ضعیف عمل می کند. ولی در این بازی به این قسمت توجه ویژه­ای شده ونسبت به نسخه قبلی این بازی تغییراتی در دیالوگ­ها ایجاد شده و تعداد دیالوگ­ها نیز در نسخه جدید افزایش یافته است. این بازی مهیج به زودی بر روی کنسول های پلی­استیشن ۴ و ایکس­باکس و همچنین کامپیوترهای شخصی منتشر می شود. اگر کنسول شما قدیمی شده و در نسل هفت به سر می برید وقت آن فرا رسیده که به یک نسل جلوتر بیایید و کنسول نسل ۸ را برای خود انتخاب کنید چرا که نسخه جدید این بازی فقط برای نسل ۸ منتشر خواهد شد.

این بازی مهیج از قدیمی­ترین بازی هایی است که در آن نقش­آفرینی­های خوبی انجام شده و در سال ۱۹۹۷ میلادی اولین نسخه خود را توانست منتشر و به بازار عرضه کند؛ که سازنده این نسخه استودیو ” بلک آیل ” بود؛ که این استودیو در سال ۲۰۰۳ از کار خود دست کشید؛ و استودیو ” بتسدا ” توانست در سال ۲۰۰۸ تمام امتیازات این بازی را خریداری کند و در سال ۲۰۰۸ موفق به منتشر کردن نسخه سوم این بازی شد که این نسخه را می توان از قوی­ترین بازی ها در زمینه نقش­آفرینی دانست. فضای این بازی بسیار زیبا است و محیط بازی خیلی وسعت زیادی دارد و گیم­پلی زیبا و جذابی دارد و این عوامل سبب شده است که طرفداران زیادی پیدا کند و تجربه جالب و مهیجی برای این بازی آخرزمانی داشته باشید.

استودیو ” بتسدا ” بعد از ۲ سال توانست با کمک استودیو ” آبسیدین ” که از سازندگان نسخه اول این بازی بودند نسخه Fallout New Vegas به بازار منتشر کنند؛ که این نسخه توانست مانند نسخه سوم خود موفقیت هایی کسب کند و طرفداران زیادی را مجذوب خود کند اساس و پایه این نسخه مانند نسخه اول برنامه ریزی شده بود. اکنون شرکت ” بتسدا ” بعد از سپری شدن ۵ سال توانستند نسخه ۴ این بازی را به بازار عرضه کنند. تمام تلاش بازی­سازان این شرکت این است که نسخه جدید بتواند دنباله خوبی از نسخه قبلی باشد و این برای بازی­سازان حائز اهمیت بود. موضوع این بازی نقش مهمی ایفا می کند. و همچنین روایت بازی نیز خیلی متفاوت است که در این بازی از پارامترهای فلسفی نیز استفاده کرده است.

این شرکت تمام تلاشش در بازی این بوده که در دنیای بزرگ بازی خود داستان های غنی و پر مفهوم را در بازی بگنجاند. در این باز داستان ازاین قرار است که سربازان ایالت متحده آمریکا بعد از خوشی از تمام شدن جنگ و انفجار بمب های اتمی در ناکازاکی و هیروشیما به کشور خود برگشته و در کنار خانواده های خود قرار گرفتند. انفجار بمب های اتمی بر روی تمام مردم دنیا تأثیر مخرب می گذارد و همیشه دولت مردان و همچنین دانشمندان ظالم به دنبال اثرات مثبت این بمب مخرب هستند تا بتوانند جنبه های خوب این بمب را به مردم بگویند. ولی در شروع قرن ۲۱ اتفاقاتی می­افتد که پایان رؤیاها و خاطرات شیرین آمریکاست. در سال ۲۰۷۷ میلادی آمریکا که مشغول درگیری های خونین خود است و امید به این داشت که روزی از این بمب های اتمی استفاده کند و روزی جهان را تحت سلطه خود درآورد و اکنون از این اتفاقات مأیوس شده و همه تلاش می کنند که خود را زنده نگه دارند.

انفجار اتمی همیشه یک احتمال است و اگر می خواهد کسی جان سالم به درببرد باید در پناهگاهای امن زیرزمینی قرار گیرد و بتواند از این انفجار بزرگ سلامت بیرون بیاید. خلاصه اتفاقی که قرار نبود بیفتد بالاخره رخ می دهد و یک انفجار بسیار بزرگ اتمی در کشور آمریکا اتفاق می­افتد؛ و به قول آیین کارما انسان روزی نتیجه کارهای خود را می بیند چه خوب باشد چه بد. همه اتفاقات در منزل یک زوج جوان در آمریکا شروع می شود. این زوج جوان به همراه نوزادشان و یک ربات به نام ” کادوس ورث ” در شهر بوستون زندگی می کنند؛ و در این میان شخصی به منزل این زوج می­آید و درباره پناهگاه ۱۱۱ برای آن ها توضیحاتی می دهد تا مقدمه چینی کند؛ و بعدازآن لحظه­ی زیادی نمی گذرد که تلویزیون گوینده خبری صحت اصابت بمب اتمی را در نیویورک و پنسلوانیا اعلام می کند.

از این رو مردم فرصت کمی دارند که بتوانند به پناهگاهای زیرزمینی بروند و در این پناهگاه­ها اتفاقاتی می­افتد و شخصیت اصلی این بازی بعد از ۲۰۰ سال بیدار می شود و دنیای ویران شده را مشاهده می­کند؛ و استودیو ” بتسدا ” ما را در عمق این داستان عاطفی و زیبا رها خواهد کرد؛ و بعد از این قضایا شمایید که برای خود تصمیماتی می گیرید و روایت گر داستان خود می­شوید؛ و حال بر اساس آیین کارما در این داستان هر عمل انجام دهید نتیجه اش بر شما برمی گردد. در این بازی شخصیت های بسیار جزئی نیز برای داستان ما بسیار مهم هستند. شاید ما در این بازی زیبا شاهد داستان های سینمایی نباشیم ولی همه اتفاقات برای ما رنگ و بوی خاصی دارد که به واقعیت نزدیک است.

 از عواملی در گیم­پلی بازی تأثیر می گذارد شیوه مبارزات آن است. در این بازی به لطف عوامل سازنده شوتر Doom، این بازی نسبت به نسخه قبلی خود که تیراندازهای خشکی داشت فاصله گرفته و درگیری ها به خوبی برای گیمر حس می شود. نکته مثبتی بعدی این بازی که بسیار چشم نوازاست پارامترهای فوق­العاده و تأثیرگذار است؛ که این گستردگی و وسعت در پارامترها باعث جذابیت آن برای گیمر شده که  این پارامترها شامل سلاح های مختلف و تجهیزات گوناگون و همچنین مأموریت های اصلی که زیاد هستند و دارای تنوع می باشند و دیگر چیزهایی که وجود آن ها سبب می شود خستگی گیمر را کم کند و از بازی لذت ببرد.

در مأموریت های اول که اندکی برای مخاطب خسته کننده است زیرابه پاک سازی مناطق مختلف از غارتگران و مواردی از قبیل می پردازد. ولی هر چه بازی جلوتر می رود این مأموریت ها جالب و جذاب تر می شود و در این میان سلاح ها و تجهیزات و همچنین آیتم های گوناگونی وجود دارد که سبب می شود گیمر باقدرت به بازی ادامه دهد و احساس خستگی نکند و با این روش این بازی توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. از نکات جذاب دیگر این بازی که سبب شده تنوع زیادی برای گیم­پلی پدید بیاورد نوعی پوشش بسیار محکم و قوی است که نام آن ” پاور آرمور ” است که پوششی برای سربازان آمریکایی بوده؛ و سبب می شود قدرت دفاعی گیمر را افزایش دهد.

قسمت ساخت وساز یکی دیگر از بخش­های جالب بازی فال اوت ۴ به شمار می­رود. البته این ویژگی به صورت خیلی سطحی در فال اوت ۳ نیز مشاهده می­شد که به تعمیر اسلحه و مهمات محدود می­شد. ولی در فال­اوت ۴ استودیوی بتسدا امکان ساخت همه­چیز را در بازی فراهم کرده است. بازیکن در همان شروع بازی با گروهی به نام مینوت مَن آشنا شده و سپس همراه با آن ها وارد پناهگاهی می­شود. پس ازآن پناهگاه منطقه خاص گیمر بوده و او می­تواند آنجا را با ساخت سازه­های دلخواه به مکانی امن تبدیل کند. پس از گذر زمان و ارتقای سازه­ها کم کم بازماندگان دیگر که تعداد آن­ها وابسته به پرک های شاخه  کاریزما است، به گیمر اضافه می­شوند. سپس بازیکن در نقش یک فرمانده وظیفه فراهم­سازی غذا و منابع را برای خود و بقیه بر عهده دارد تا بتواند از مردم در مقابل حملات دشمنان با ساخت تجهیزات دفاعی مراقبت کند. این ویژگی نه تنها تنوع زیادی به بازی بخشیده است بلکه سبب شده تا در فال­اوت ۴ یک تلاش گروهی برای بقای نسل صورت گیرد.

بازی فال اوت 4
بازی فال اوت ۴

به علاوه در این بازی بازیکن هر چیزی را که فکرش را بکنید از مبل و صندلی گرفته تا حتی خانه­های بزرگ را می­تواند بسازد. همچنین کاربر می­تواند در حین گردش برای راحت پیدا کردن تجهیزات، آن ها را علامت­گذاری نماید. بازیکن در پناهگاه خود می­تواند علاوه برساخت هر چیزی که می­خواهد به ارتقای تجهیزات خود بپردازد و آن ها را شخصی سازی نماید. خلاصه فال­اوت ۴ واقعاً در بخش ساخت وساز منحصربه فرد عمل کرده است.

یکی دیگر از موارد شایان ذکر در این بازی حضور همراهان است. بهترین همراه در این بازی که از همان ابتدای بازی با گیمر همراه است، یک سگ است. گفتنی است که توانایی­های سگ را در هنگام دزدیدن اموال دشمنان و یا از طریق خرید ارتقا داد. این ویژگی ارتقا و شخصی­سازی برای سایر همراهان نیز امکان­پذیر بوده و گیمر می­تواند برای آن ها سلاح­ها و یا تجهیزات مختلفی را خریداری کند. البته یکی از مشکلات این بازی این است که گاهی اوقات هوش مصنوعی همراهان دچار اختلال شده و درنتیجه کارهای عجیبی انجام می­دهند. البته این مشکل بسیار نادر اتفاق می­افتد.

نحوه ارتباط گیمر با همراهانش تأثیر زیادی در بازی گذاشته و هراندازه که گیمر به آن ها نزدیک­تر شود، آن ها بیشتر جان خود را برای نجات جان او به خطر می­اندازند. البته ممکن است همراهان در حین درگیری­ها صدمه ببینند که بازیکن باید بتواند با استفاده از امکانات دارویی آن ها را درمان کند. به طورکلی می­توان که بتسدا چنان قوی روی شخصیت­ها کارکرده که گیمر همواره حس می­کند که با یک شخص واقعی در حال گذشتن از مراحل مختلف بازی است.

سیستم ارتقای شخصیت در این بازی از ترکیبی از ۷ ویژگی جذابیت یا کاریزما، استقامت، هوش، چالاکی، شانس، ادراک و استقامت پیروی می­کند. به طورکلی سیستم ارتقای شخصیت در فال اوت ۴ نسبت به نسخه­های قبلی پیشرفت چشم­گیری کرده است. در این بازی ارتقا دادن و یا باز کردن هریک از پرک­ها سبب افزایش توانایی شخصیت بازی می­شود و در نتیجه بر نحوه بازی گیمر تأثیر می­گذارد. مثلاً اگر بازیکن به سراغ پرک­های مربوط به ادراک برود توانایی بیشتری برای باز کردن قفل­ها و هک کردن سیستم­های امنیتی پیدا می­کند. یا مثلاً بازیکن می­تواند با باز کردن پرک­های مربوط به کاریزما بسیاری از مشکلاتش را به کمک صحبت کردن رفع نماید. به طورکلی سیستم ارتقای بازی به گونه ای است که هر بازیکن می­تواند براساس سبک بازی خود اقدام به ارتقای قابلیت­ها کند و به هر شکلی که می­خواهد به بازی ادامه دهد. این آزادی عمل در نحوه انجام بازی قابل ستایش است.

یکی دیگر از موارد خاص این بازی سیستم دیالوگ بازی است. نحوه انتخاب دیالوگ­ها بر خوب یا بد شدن شخصیت تأثیر زیادی می­گذارد. درواقع اگر گیمر در این بازی ارتباط خوبی با دیگران داشته باشد، در مواقع نیاز می­تواند روی کمک آن ها حساب باز کند. در این بازی انتخاب از بین دیالوگ­های گوناگون به سبب نمایش خلاصه­ای از متن آن بسیار ساده­تر از قبل صورت می­گیرد.

بتسدا نهایت دقت و ظرافت را برای ساخت تمام مؤلفه های این بازی به کاربرده است. از طرفی گیم­پلی این بازی به حدی گسترده است که می­تواند هرلحظه گیمر را با موارد جدیدی سورپرایز کند.

فال اوت نه تنها یک بازی سرگرم کننده است بلکه همانند یک دنیای واقعی المان­های فلسفی زیادی را در خود جای داده و هر بازیکن می­تواند استنباط­های مختلفی از آنها داشته باشد. بازیکن به سبب برخورداری این بازی از جزئیات منحصربه­فرد در بخش­های مختلف گیم­پلی به هیچ عنوان احساس خستگی و کسلی نکرده و همواره به سبب ویژگی­های بی­نظیر این بازی مشتاق به ادامه بازی است.

در پایان از صبر و تحمل شما عزیزان که برای مطالعه این مطلب نمودید بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که این مقاله موردتوجه شما قرارگرفته باشد.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =