بررسی انتشار بازی محبوب The Division 2

بازی محبوب The Division 2

کمپانی بزرگ یوبیسافت به تازگی اخباری را منتشر کرده است که طبق این اخبار، کمپانی تصمیمات جدیدی را در خصوص بازی محبوب The Division 2 که در آستانه انتشار است، اتخاذ کرده است.

بازی محبوب The Division 2
بازی محبوب The Division 2

طبق این اخبار بازی محبوب The Division 2 بعد از انتشار تنها برای بازار های دیجیتال بزرگ عرضه خواهد شد و خرده فروش های آنلاین از ارائه این بازی به کاربران خود بی نصیب خواهند بود؛ بدون شک این موضوع باعث ضربه خوردن خرده فروش های آنلاین و خریداران بازی خواهد شد، چیزی که از همین حالا باعث اعتراض کاربران در این زمینه شده است.

امروزه بازار های اینترنتی و کسب و کار آنلاین توانسته اند جای خود را در میان تمامی اقشار جامعه باز کنند حتی در میان کاربران سنتی که در مورد بازار های دیجیتال مقاومت می کردند و نسبت به آن راقب نبوده اند، حالا خواسته و ناخواسته مجبور به فاصله گیری از کسب و کار کلاسیک و رو آوردن به کسب و کار آنلاین شده اند، می توان گفت کسب و کار آنلاین قطاری است که هر کسی که سوار بر آن نشود به نوعی از بازار های مختلف جا خواهد ماند؛ در این میان ما شاهد رشد چشمگیر فروشگاه های دیجیتال کوچک بوده ایم، به نوعی هر شخصی می تواند برای خود فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کند و به کسب و کار در این زمینه بپردازد؛ حالا کمپانی یوبیسافت در آخرین اخبار خود اعلام کرده است که جدید ترین بازی ویدیوئی در دست نشرش تنها برای فروشگاه های بزرگ و مطرح در دسترس خواهد بود و فروشگاه های آنلاین کوچک از این موضوع بی نسیب خواهند بود، تصمیمی که بسیاری را آزرده کرده است.

بازی ویدیوئی The Division 2 با نام کامل Tom Clancy’s The Division 2  بزودی قرار است در تمامی بازار های جهانی در دسترس کاربران جهانی قرار گیرد و با انتشار آن تنها چند روز فاصله داریم، اما درست قبل از انتشار فروشگاه های کوچکی که خود را آماده عرضه این محصول بر روی درگاه های اینترنتی خود می شدند، یا به گوش رسیدن یک خبر بد متوجه این موضوع شده اند که قرار نیست این بازی ویدیوئی برای عرضه در اختیارشان قرار گیرد اما همه چیز اینجا تمام نمی شود، چرا که کمپانی اعلام کرده است که قرار است این بازی درست بعد از عرضه جهانی از تمام فروشگاه های آنلاین خرد حذف خواهد شد.

تصمیمات جدید یوبیسافت باعث بروز یکسری محدودیت های عجیب و غریب در این زمینه شده است که این تصمیمات باعث ایجاد ناراحتی در میان کاربران و حتی خرده فروشان خرد شده است؛ فروشگاه های خرد در ایباره معتقدند که یوبیسافت با اتخاذ این تصمیمات به مانند داروغه شهر ناتینگهام عمل کرده است؛ لقبی که طی چند ساعت در شبکه های مجازی پر شد و همه یوبیسافت را با نام داروغه هشتگ زدند. این سیاست جدید حتی می تواند مسیر فروش بازی ویدیوئی Tom Clancy’s The Division 2  را کاملا تغییر دهد علاوه بر آن نباید از تاثیر منفی آن بر روی کاربران و فروشگاه های خرد غافل شد چرا که هیچ کدام از این مسئله خوشحال نیستند.

همه چیز از آخرین اطلاعیه فروشگاه اینترنتی Green Man Gaming آغاز شد که طی آن این کمپانی در صفحه مخصوص به بازی Tom Clancy’s The Division 2  اعلام کرد که این بازی تنها در تاریخ عرضه برای فروش در این وبسایت قرار خواهد گرفت و بلافاصله بعد از آن از این فروشگاه اینترنتی خرد حذف خواهد شد و طبق آن این تصمیمی بوده است که شرکت ماکروسافت در اینباره اتخاذ کرده است، چیزی که در این اطلاعیه نشر شد به شرح زیر بود:

طبق اعلام رسمی کمپانی ماکروسافت، مرکز ما تنها در زما انتشار رسمی بازی ویدیوئی Tom Clancy’s The Division 2 قادر به ارائه آن خواهد بود و بعد از روز افتاحیه ما مجوز نشر این بازی را نخواهیم داشت و از فروشگاه ما حذف خواهد شد؛ این تصمیمی است که ماکروسافت در مورد تمامی خرده فروشی ها گرفته است؛ باید به شما اطلاع دهیم که بازی در تاریخ ۱۵ مارس از فروشگاه ما حذف خواهد شد.

فروشگاه Green Man Gaming را می توان یکی از مراکز مورد اعتماد خرد در صنعت نشر برای کمپانی ماکروسافت دانست و همین موضوع کمی ماجرا را عجیب می کند چرا که همواره این فروشگاه همکاری نسبی خوبی را با این کمپانی بزرگ داشته است و موررد اعتماد آنها بوده تا همین چند وقت پیش دقیقا قبل از این ماجرا! می توان گفت که این فروشگاه خرد کمی مورد بی لطفی قرار گرفته است چرا که قبل از این آنها توانسته بودند لانچر تخصصی یوبیسافت یعنی همان UPlay، کدهایی را با قابلیت هماهنگی با DRM را به صورت تمام و کمال برای یوبیسافت به فروش برسانند که همین موضوع باعث یک سود چشمگیر برای کمپانی یوبیسافت شده بود.

به همین دلیل کمی خبر این قطع همکاری عجیب بوده است. البته لازم به ذکر است که این قطع همکاری فعلا تنها مختص بازی ویدیوئی The Division 2  می شود و هنوز مشخص نیست در آینده چه اتفاقی در خصوص این همکاری صورت خواهد گرفت، اما چیزی که کاملا در این باره مشخص است این می باشد که فروشگاه کاملا از این موضوع  و تصمیم اتخاذی یوبیسافت ناراحت و دلگیر می باشد و باید دید سرنوشت این خرده فروشی در کنار این کمپانی بزرگ ادامه پیدا خواهد کرد و یا خیر.

در همین زمان  که این خرده فروش آنلاین از این تصمیمات جدید خبر هایی را منتشر کرده است گفتی می باشد که دیگر فروشگاه ها نیز به صورت های گوناگون به این موضوع پرداخته اند و با نشر اعلامیه های رسمی خود  از جدید ترین تصمیم کمپانی یوبیسافت در این باره اخباری را منتشر کرده اند که طبق آن وضعیت آن ها نیز مشابه وضعیت کمپانی مذکور خواهد بود.

یکی از این فروشگاه های آنلاین فروشگاهی با اسم Gamesplanet می باشد که با انتشار توضیحاتی اجمالی راجب تصمیمات جدید یوبیسافت بیانیه ایی را منتشر کرده است و از کاربران تقاضا کرد که تا انتهای مدت زمان پیش خرید برای تهیه The Division 2 به این مرکز خرید مراجعه داشته باشند؛ لازم به ذکر است که در میان بیانیه های منتشر شده این بیانیه جامعه ترین آن ها بوده است که در ادامه به آن می پردازیم با ما همراه باشید:

بازی محبوب The Division 2
بازی محبوب The Division 2

طبق جدید ترین اطلاعات و بیانیه ایی که یوبیسافت در اختیار ما قرار داده متاسفانه ما و تمامی فروشگاه های خرد قادر به ارائه محصول جدید یوبیسافت نخواهیم بود، اوضاع در مرکز خرید ما نیز به مانند مرکز خرید گیمزپلنت می باشد، بازی ویدیوئی The Division 2 را دقیقا بعد از انتشار جهانی در مورخ پانزده مارس ۲۰۱۹ (بیست و چهار اسفندماه ۱۳۹۷) در اختیار تمام کاربران مان برای خرید قرار خواهیم داد اما بعد از این فروش در تاریخ مشخص شده، ما دگیر قادر به عرضه نخواهیم بود و به صورت کامل از فروشگاه ما حذف خواهد شد البته لازم به ذکر است که طرفداران می توانند ورژن دیجیتالی بازی ویدیوئی را تنها از مرکز خرید یوبیسافت و یک مرکز خرید آنلاین انحصاری که بزودی نام آن را یوبیسافت اعلام خواهد کرد تهیه کنند.

لازم به ذکر است که این موضوع تنها به خود بازی ختم نمی شود و تمام  محتوا های اضافه بازی پس از انتشار جهانی محصول مانند بسته  های الحاقی، آخرین آپدیت  ها و سیزن پس نیز به همین صورت در اختیار تمامی کاربران قرار خواهد گرفت و وظیفه نشر آن ها بر عهده ما نخواهد بود.

اگر شما از کاربرانی هستید که منتظر این بازی ویدیوئی هستید و قصد تهیه آن را دارید می توانید این بازی ویدیوئی را از مرکز خرید گیمزپلنت خریداری کنید، شما می توانید از این زمان باقی  مانده نهایت استفاده را ببرید و تا مورخ پانزده مارس ۲۰۱۹ بازی ویدیوئی مذکور را از ما پیش خرید کنید. آپشن های ما در مورد پیش خرید این بازی از مرکز خرید ما فقط تا انتهای این بازه زمانی قابل دسترس خواهد بود.

بعد از مورخ پانزده مارس، دیگر ما قادر نخواهیم بود یک سری از ایراد ها بعد از انتشار را برطرف کنیم. این ایراد ها را می توان با مشکلاتی همچون غیرفعال بودن کد ها روی یوزر های یوبیسافت و مسائلی از این مورد ها خواهد بود؛ زیرا به کد های مختلف دسترسی نداریم تا آن  ها را بشود تغییر داد. در مورد رخ دادن یک چنین مشکلاتی، فقط با پشتیبانی کمپانی یوبیسافت ارتباط برقرا کنید.

اصلا نیازی به نگرانی در این مورد نیست؛ مرکز خرید ما بابت تمامی فروش های انجام شده  که از گیمزپلنت باشد سپاس گذار خواهد بود و تمامی این موارد را به پایان می رساند. این مورد همچنین راجب هدایا نیز صدق می کند.

تیم گیمزپلنت دست آخر باید اضافه کند که ما نیز از این تصمیمات جدید یوبیسافت به مانند کاربرانمان خوشنود نیستیم و در صورت امکان از این کمپانی درخواست یک سری تغییرات داریم زیرا این مسائل باعث دلسری ما از این کمپانی بزرگ شده است. با تشکر

در جدید ترین اطلاعیه  گیمزپلنت، نکته های بسیار مهمی وجود دارد که باید نیم نگاهی به آن انداخت. طبق متن این بیانیه جدید، کمپانی یوبیسافت به مرکز خرید ها مجوز نمی دهد تا بعد از انتشار The Division 2  آن را در وب گاه خود عرضه کنند. ولی یک درگاه وجود دارد که این موارد شامل آن نمی شود «و یک مرکز خرید دیجیتالی انحصاری دیگر»

جز این مورد این مرکز خرید اعلام کرده است که تمامی فروش هایی که قبل از ارائه این بازی ویدیوئی از گیمزپلنت صورت گیرد را پوشش خواهند داد. ولی از آن سو به طور کاملا شفاف کرده است که این تصمیم برای پشتیبانی از این فروش ها نیز به کاربران آسیب خواهد زد. گفتنی است این مرکز خرید بعد از عرضه این بازی ویدیوئی قادر نخواهد بود  کدهای بیشتری از کمپانی بازی دریافت کند و این احتمال وجود دارد که  ایراد هایی در قسمت پشتیبانی  شان ممکن است رخ دهد. ایراداتی که قصد دارند همگی آن ها را به یوبیسافت ارجاع دهند. قسمت انتهایی اعلامیه به طور واضح نشان می دهد که وضعیت جالبی در ارتباط با یوبیسافت ندارند : «مرکز خرید ما نیز از این تصمیمات خشنود نیستیم»

لازم به ذکر است که معمولا وقتی یک بازی ویدیوئی از یک فروشگاه به خصوص خریداری می شود اما بعد از خرید به یک فروشگاه دیگر برای پشتیبانی ارجاع می شود در این میان همیشه یک سری مشکلات خاصی پیش می آید؛ چرا که فروشگاه دوم از سود فروش محصول بی نصیب بوده و یا اطلاعات کاربران را به درستی ندارد، به این دلایل و چند دلیل دیگر امکان بروز یک سری مشکلات در این میان به شدت بالاست و لازم است که یوبیسافت، خالق تمامی مشکلات پیش آمده در این زمینه فکری برای حل این مشکلات کند؛ چرا که در غیر این صورت جدیدترین اثر آن ها با شکست قابل توجهی روبرو خواهد شد.

در رابطه با همین موضوع باید گفت که هنوز بعد از جنجال های پیش آمده کمپانی یوبیسافت هیچ گونه عکس و العملی در این باره از خود بروز نداده و هنوز مشخص نیست که واکنش این کمپانی بزرگ چه خواهد بود  و حتی این کمپانی اقدام به ارائه اطلاعات تکمیلی در مورد حواشی پیش آمده نکرده است. به نوعی می توان گفت این مسئله کمی مبهم و پیچیده شده است و صد در صد اخبار مربوطه به گوش یوبیسافت رسیده اما سکوت آن ها ممکن است دلایل خاصی مثل عقب نشینی احتمالی آن ها از موضع خود را در بر داشته باشد که که با فاصله چند روز مانده به عرضه بازی باید منتظر یک بیانیه رسمی از یوبیسافت در این باره باشیم.

به جز این می توانیم کمی گمانه زنی در این باره داشته باشیم. همه ما کاملا بر این موضوع واقف هستیم که  یوبیسافت و Epic Games قرار دادی را بین خود به صورت رسمی در اختیار دارند که طبق آن بازی محبوب The Division 2 جدا از مرکز خرید UPlay، و به صورت کاملا انحصاری بر روی  مرکز خرید اپیک به صورت جهانی عرضه شود. به غیر از این باید ذکر کنیم که این طور به نظر می رسید این همکاری تنها به حذف شدن محصول از پلتفرم استیم به اتمام برسد اما با توجه به همین گزارشات باید گفت که قرار نیست قطع همکاری دائمی با مرکز خرید های خرد را شاهد باشیم ولی مثل اینکه شخصی سازی اپیک گیمز در مورد این محصول و انحصاری سازی آن ها از یک جاه طلبی فوق العاده وسیع برخوردار است که می تواند طبعات مختلفی را برای آن ها به عمل بی آورد.

با عرض تاسف باید گفت این جاه طلبی های اپیک گیمز بر روی کاربران  نیز تاثیر بسزایی گذاشته است که ممکن است این تاثیرات به کاربران بازی ظربه بسیاری وارد کند که یکی از ظربات احتمالی عدم پشتیبانی درست احتمالی خواهد بود که همین امر خدشه بزرگی به نام یوبیسافت خواهد زد.

دقیقا مشابه چیزی که در اطلاعیه گیمز پلنت مشاهده کردیم، زمانی که بازی ویدیوئی از یک مرکز خرید تهیه شده به یک مرکز خرید دوم و یا ثانویه انتقال می ابد، معمولا در قسمت پشتیبانی و یا خدمات پس از فروش و بازپرداخت مورد های بسیاری به وجود می آید که این موارد می تواند مشکل ساز باشد. از آن سوء، عده کثیری از کاربران علاقه دارند که محصول مورد نظرشان را از مرکز خرید های خرد خریداری کنند تا از آپشن های ویژه آن که می توان به مواردی مثل جوایز و تخفیف های بی شمار در مرکز خرید مذکور می شود را برای خود به ارمغان بی آورند.

حالا با کنار گذاشته شدن این خرده فروشی ها و مراکز خرید جزء، حالت های بسیار محدود تری نسبت به گذشته در اختیار این گروه از کاربران قرار می گیرد. در این موارد و مشکلاتی ممکن است برای کاربران و خریداران بازی پیش بی آید که معلوم نیس ناشر بازی چه جبهه گیری در این مورد خواهد داشت، چرا که ممکن این موارد برای گیمر ها زیان بار باشد و در صورت هر گونه بروز مشکلی در این میان این آبرو و اعتبار کمپانی می شود که طی سالها آن را جمع آوری کرده است.

با این حال  ما به صورت کامل نمی دانیم که این مراکز خرید آنلاین که از این مورد مستثنی شده اند دقیقا کدام مراکز هستند و به جزء این اطلاعاتی که در اطلاعیه گیمزلپنت ارائه شده است به صورت کامل صحت دارد و یا اینکه ما نباید به اخبار و نکات منتشر شده در آن تکیه کنیم. اما چیزی که ما به صورت تمام و کمال در این باره مشاهده کردیم این موضوع می باشد که اخبار مربوطه هنوز تمام نشده و این حواشی تا روز انتشار بازی ادامه خواهد داشت؛ پس باید منتظر انتشار اخبار جدیدی در مورد این موضوع از طریق کمپانی یوبیسافت باشیم؛

بازی محبوب The Division 2 در مورخ پانزدهم مارس معادل ۲۴ اسفند ۹۷ برای تمامی پلتفرم  های پی سی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر خواهد شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =