بتسدا بازی موبایل Fallout Shelter را در E3 2015 معرفی کرد

بازی موبایل Fallout Shelter

این بار بتسدا گیم جدیدی برای گوشی های موبایل معرفی کرد. این بازی از مجموعه گیم های Fallout می باشد که با اسم بازی موبایل Fallout Shelter انتشار یافته و برای سیستم های iOS و اندروید طراحی شده است.

بازی موبایل Fallout Shelter
بازی موبایل Fallout Shelter

این بار بتسدا گیم جدیدی برای گوشی های موبایل معرفی کرد. این بازی از مجموعه گیم های Fallout می باشد که با اسم بازی موبایل Fallout Shelter انتشار یافته و برای سیستم های iOS و اندروید طراحی شده است.

در Fallout Shelter این توان رادارید تا جان پناهی اختصاصی را در جهان Fallout برای خود بنا کرده و مدیریت آن را به دست گرفته و طبق اختیارات خود کنترل کنید. در اصل شما به عنوان مدیر یک پناهگاه باید به اوضاع آن جا رسیدگی کرده و ساکنان پناهگاه را در زیر چتر حمایت خود، به رضایت کامل برسانید.

شکل کلی بازی مشابه انیمیشن های دو بعدی است و کاراکترهای پیپ بوی مشهور مجموعه ی فال اوت را به معرض نمایش می گذارد. شیوه ی مدیریت در این گیم شباهت های فراوانی به SimCity و XCOM: Enemy Unknown دارد. شما در نقش مدیری ظاهر می شوید که باید مسئولیت کارهای متفاوتی را به بقیه افراد بدهد و با انجام این کارها به ویژگی های آنان ارتقا بخشد.

هر زمان که صلاح دانستید و خطر را احساس کردید باید اسلحه هایی را در اختیارشان بگذارید تا در برابر خطر احتمالی از خود دفاع کنند. این بازی مجانی است و فقط باید به صورت درون شبکه ای مبلغی را پرداخت کنید.

این بازی باسبک جذاب آخرالزمانی پا به میدان بازی های موبایلی گذاشته است که با توجه به المان های نقش آفرینی بی نظیری که از خود ارائه داده، رنگ و بویی از استراتژی و تا حدودی غمناک دارد که در جریان آن باید افراد به جا مانده از حادثه اسفبار اتمی را در پناهگاه زیرزمینی تحت پوشش قرار دهید.

تعداد خیلی کمی از این افراد از فاجعه اتمی، جان سالم به در برده اند و این افراد تحت فرماندهی شما باید برای بقا و ادامه ی زندگی بجنگند. شما باید علاوه بر فرماندهی، این جان پناه را گسترش دهید. در آغاز کار، به جز آب و غذا و نیروی برق هیچ چیزی در اختیار ندارید.

در همین ابتدای کار با وجود شرایط بغرنج، نقش شما مشخص می شود و با دیسیپلینی که از خود نشان می دهید موجب ارتقا فضا و وضعیت سخت می شوید. در طی بازی در این شهر زیرزمینی، نیروهای لازم را جذب کرده و در مکان صحیح مستقر کنید تا نتیجه ی درستی از این چیدمان بگیرید.

اگر پیش از این یکی از ورژن های Fallout را امتحان کرده باشید، به خوبی می دانید که کاراکتر اصلی به طور خارق العاده ای مجموعه ای از ویژگی های برجسته است که با توجه به آن ها توانایی مدیریت در این موقعیت حساس را دارد. ویژگی هایی همچون هوش بسیار بالا، احساسات قوی، صبر و بردباری، دیسیپلین، قدرت تفکیک مسائل، چابکی در عمل و البته خوش شانسی در وجود این کاراکتر قوی نهفته است.

اگر حروف ابتدایی تعدادی از این آیتم های عالی را در کنار هم قرار دهیم، به کلمه SPECIAL می رسیم. این کلمه یکی از موثرترین پلن ها در این بازی است. در این گیم منحصر به فرد و تحسین برانگیز، که پر از جنگ، درگیری و خونریزی است هدف والایی جای گرفته.

این بازی به شما یاد می دهد که در موقعیت های بحرانی و پر استرس چه کاری باید انجام دهید و قدرت یک مدیر واقعی در چه ویژگی هایی است. وظیفه شما گشتن در فضای بی انتهای شهر نیست، هدف شما درگیری با نیروهای منفی نیست، بلکه هدف شما حفظ بقای انسان های بی گناهی است که از یک حادثه وحشتناک گذر کرده اند و هم­اکنون به قدرت رهبری شما چشم امید دارند.

در Shelter هریک از افراد تحت پوشش شما، درجه ی متفاوتی از SPECIAL دارند که موجب می شود هر کدام از آن ها ویژگی و توانایی منحصر به فرد خود را داشته باشند. این موضوع، هسته اصلی بازی را می سازد.

بازی موبایل Fallout Shelter به غیر از این که گیمی نقش آفرینی با رگه های مینیمالیسی است، بازی کاملاً استراتژیک محسوب می شود. در روال بازی باید دائماً در پی جمع آوری و نگهداری منابع ضروری بقا باشید که این امر لازمه ی داشتن بینش کافی شما نسبت به افرادتان است که البته با توجه به توانایی های آن ها باید نسبت به چینش اقدام کنید تا بر اساس ویژگی های منحصر به فردی که دارند، قابلیت هایشان به کار گرفته شود.

نمونه ای برای درک بیشتر برا شما خواهیم آورد، اگر می خواهید هیچ موقع از لحاظ آذوقه در تنگنا نباشید، باید افرادی را برای جمع آوری انتخاب کنید که بسیار چابک باشند و این ویژگی آن ها سرآمد دیگر قابلیت هایشان باشد خب این مسئله کاملاً به سبک مدیریت و هوش شما بستگی دارد.

یا اگر در پی یافتن داروهایی برای مقابله با رادیو اکتیو هستید، افراد باهوشی لازم دارید تا این کار را به نحو عالی برای شما انجام دهند. همین جریانات است که Shelter را بازی منحصر به فردی می کند که کاربر را به استفاده از هوش و موقعیت شناسی وادار می کند.

هرچند که در نهایت تصمیم گیرنده نهایی شما هستید و شاید بخواهید با تصمیم گیری­های خودخواهانه و بی­توجهی به قابلیت های افرادتان، پناهگاه را به نابودی بکشید و همه ی افراد را به کشتن دهید.

از نکات جذاب دیگر این بازی، جزئیات موجود در جان پناه است. درست است که والت تحت فرماندهی و دستورات شما در آغاز کار تنها می تواند نیازهای واجب برای زنده ماندن را بدست آورد، اما طی روند رو به جلوی بازی و پیشرفتی که حاصل می شود و با توجه به یافتن افراد زنده مانده که تعدادشان رو به فزونی است، شما قادر خواهید بود اتاق های متعددی در راستای کاربری های مختلف بسازید.

اتاق ساخت دارو، باشگاه، راکتور اتمی و یا حتی مکانی برای ساخت تشتک نوشابه که همان پول رواج یافته در بازی های Fallout است را بنا کنید. همه ی این امکانات نیاز به این دارد که تعدادبیشتری از افراد زنده مانده را در پناهگاه جمع کنید و پس از به حد نصاب رسیدن تعداد افراد، این آپشن ها در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

این احتمال وجود دارد که در ابتدای شروع بازی، در راه دادن به افراد پشت در پناهگاه دچار تردید باشید اما با گذشت زمان اندکی، کسی به در پناهگاه ضربه نمی زند و برای این عمل حتماً به دایر کردن اتاقی بابت اتصال های رادیویی بپردازید تا با ارسال سیگنال از طریق کسانی که قابلیت جذب کردن بالایی دارند، بازماندگان خارج از جان پناه را به سمت خود بکشید.

اشاره ای به پول رایج در این گیم کردیم. حقیقت ماجرا این است، با وجود اینکه بازی موبایل Fallout Shelter فقط یک روز بعد از پخش خود، آن هم تنها برای iOS در رتبه نخست بخش فروش فروشگاه آیتونز جای گرفت، وگیم محبوب مثل Candy Crush Saga را با سودآوری روزانه ای در حدود ۲.۵۵ دلار به زیر کشید، اما وسیله ای برای درآمدزایی شمرده نمی شود.

بازی با وجود این که صورت مجانی و با پرداخت درون شبکه ای ارائه شده، اما نکته اصلی در این بازی این است که بدون این که لزومی به پرداخت هیچ وجهی داشته باشید، قادر خواهید بود تا حد امکان جان پناه خود را گسترش دهید و بدون هیچ هراسی از آن لذت ببرید.

هیچ آیتم پولی در این گیم جذاب تعبیه نشده است، و تنها با پیشرفت و نجات جان افراد، حفظ بقای بشر، جمع آوری درست و اصولی منابع حیات و پول رایج رو به جلو پیشروی خواهید کرد. پیشنهاد ما برای روند رو به جلوی شما در بازی این است که بیشتر توجه خود را معطوف به اجرای مأموریت ها کنید تا با درست انجام دادن آن ها باکس های جادویی را به دست آورید که به شما کمک های فراوانی می کنند.

این باکس های جادویی، از آپشن های بازی موبایل Fallout Shelter هستند که پس از انجام موفقیت آمیز مأموریت ها آن هارا دریافت می کنید یا این که با پرداخت مبلغی واقعی آن ها را به دست بیاورید. داخل این باکس ها ۴۰ عدد کارت موجود است که هرکدام از آن ها یک آیتم را به شما می دهد.

احتمال دارد یکی از این کارت ها حاوی ۲۰۰ واحد پول باشد یا ممکن است سلاح، انواع مختلفی از لباس، یک فرد بازمانده خارج از پناهگاه که قابلیت بالایی دارد را به شما جایزه دهد. می توان گفت که یکی از هیجان آمیز ترین قسمت های گیم همین بخش باکس جادویی و آیتم های درون آن است.

بتسدا به زیبایی هرچه تمام تر، نکات اصلی و ویژگی های مهم Fallout را در این گیم به کار برده است. برای مثال شما در ورژن موبایلی این بازی هم شاهد سلاح های عجیب و فرا واقعی موجود در دنیای Fallout، خواهید بود. به علاوه ی این اسلحه های جالب، البسه ای را خواهید داشت که اگر بازماندگان آن ها را بپوشند، قدرت و ویژگی های مخصوص آنها افزایش می یابد.

شاید در ذهن خود به این نکته فکر کنید که بیشترین لذتی که از Fallout می توان برد، همان جستجو برای یافتن آیتم های پنهان و نبرد با دیوها و جانوران عجیب و غریب است اما در همین نقطه است که هنر بتسدا به میان می آید. هنری که در ورژن موبایلی این گیم هم حضوری قدرتمند دارد.

در بازی موبایل Fallout Shelter هم این توان را دارید که به کاوش در میان شهر مخروبه بپردازید. با این فرق که این دفعه شما می توانید آماری به صورت نوشتاری از اتفاقات را در پیش روی خودببینید. مثلاً اگر یکی از افرادتان که قابلیت بالایی دارد را به خارج از جان پناه می فرستید، آپشنی در دسترس شما قرار می گیرد که طبق آن بتوانید لباس ها و سلاح او را طبق نظر خود انتخاب کنید.

بازی موبایل Fallout Shelter
بازی موبایل Fallout Shelter

با ادامه مقاله بتسدا بازی موبایل Fallout Shelter را در E3 2015 معرفی کرد همراه باشید

با کلیک به روی فضای خارجی جان پناه، جزئیات سرچ بازمانده مورد نظر را نظاره کنید. این جزئیات به شکل نوشتاری است، ولی به حدی جذاب و زیبا پرداخته شده است که شاید موجب این شود جان پناه را به فراموشی سپرده و وقتتان را به روی خواندن این آمار بگذارید.

لازم است که راجع به گرافیک بازی هم توضیحات لازم را بدهیم. به دلیل این که این گیم برای موبایل طراحی شده با محدودیت هایی روبه­رو می باشد که با استفاده از کنترل ماژولی به روی جزئیات و اجزای گیم، تا حد امکان، بازی کردن را روی صفحه نمایش موبایل، آسان تر کرده است.

در اختیار گرفتن کنترل بازی کار چندان ساده ای نیست. علی­الخصوص زمانی که به روی صفحه نمایش ۴ اینچی آیفون فانتزی خود مشغول بازی شوید. ممکن است به دفعات به مشکلاتی مثل انتخاب بازماندگان و رصدکردن مشخصات آن ها، برخورد کنید. علاوه بر این ها در جریان انجام بازی، مشکلاتی در رابطه با عدم توانایی کنترل صحیح پیش خواهد آمد به طوری که مجبور می شوید از بازی خارج شده و مجدداً وارد شوید.

همین نقص ظاهراکوچک شاید باعث شود علاقه ای به ادامه بازی نداشته باشید و شاید هم گوشی نازنین خود را خرد کنید! گرافیک به کار رفته در ساخت این بازی، به نسبت یک بازی موبایلی در حد و اندازه­ای قابل قبول و متوسط رو به بالا ظاهر شده است.

شاید در داخل اتاق ها جزئیات آنچنانی به چشم نخورد و یا شخصیت ها خیلی پردازش نشده و شکل و شمایل خیلی واقعی نداشته باشند، اما با این حال خللی در جریان گیم به وجود نمی آورند و چندان مسئله ی مهمی حساب نمی شوند. نمای کلی فضاها و لوازم داخل آن هاهم به درستی صورت گرفته و با در نظر گرفتن پلتفرمی که گیم برای آن طراحی شده، کاملاً معقول به نظر می رسد.

از نکات قابل توجه بازی، عوض شدن صورت اتاق ها با ارتقا یافتن سطوح می باشد. شما این قابلیت را خواهید داشت که با ارتقا سطح این فضاها، به غیر از بیشتر کردن کارایی آن ها صورت اتاق ها را عوض کرده و به شکلی حرفه ای تر در بیاورید.

و این که اگر دو اتاق با یک اندازه بسازید، با الحاق آن دو به یکدیگر محیط وسیع تری به دست خواهید آورد که به همین خاطر طراحی جان پناه شکل یکسانی به خود نمی گیرد و فرمی جذاب تر در طراحی آن ایجاد می شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + دو =