سازندگان بازی نو منز اسکای به خاطر استفاده از Superformula دچار مشکل شدند

بازی نو منز اسکای

مأموریت اصلی در بازی نو منز اسکای ، پیدا کردن پلوتونیوم، کربن و مواد معدنی است که برای سوخت سفینه ها، ساخت ابزارآلات مورد استفاده قرار می گیرند.

بازی نو منز اسکای
بازی نو منز اسکای

سازندگان بازی نو منز اسکای به خاطر استفاده از Superformula دچار مشکل شدند

در آخرین اخباری که از دنیای بازی منتشر شده است، به نظر می رسد با اینکه زمان کمی به انتشار بازی نو منز اسکای مانده، اما سازندگان آن یعنی استودیوی هلو گیمز با مشکل کپی رایت مواجه شده اند. داستان از آنجایی شروع شده که ظاهراً سازندگان این بازی، برای طراحی گرافیک صحنه های مختلف بازی، از فرمول ویژه ای با نام Superfurmula استفاده کرده اند که امتیاز اصلی آن متعلق به یک شرکت هلندی به نام جنیکپ است.
در واقع چندین سال پیش در سال ۲۰۰۰ فردی به نام یوهان گیلس، توانست فرمول یاد شده را برای ساخت مناظر چشم نواز سه بعدی به وجود آورد. این فرمول از الگوریتم های خاصی ساخته شده بود که نسبت به سایر روش هایی که طراحان گرافیکی به کار می برند، به مراتب ساده تر بود. گیلس این فرمول ویژه ی خود را در سال ۲۰۰۲ در اروپا و در سال ۲۰۰۹ در آمریکا به ثبت رساند. بنابراین طبق قانون حق اختراع، هیچ کس نمی تواند بدون دریافت مجوز از گیلس و شرکتش، از این فرمول در طراحی های گرافیکی نرم افزاری و یا بازی های ویدئویی استفاده کند.
اما کمپانی هلو گیمز بدون اجازه و آشکارا از Superfurmula در طراحی مناظر بازی خود استفاده کرده است. در واقع در سال گذشته رئیس این استودیو در مصاحبه ای اعلام کرده بود که Superfurmula یک روش بسیار مطمئن است که در طراحی گرافیکی no man’s sky مورد استفاده قرارگرفته است. بااین حال بر خلاف انتظار، شرکت جنیکپ واکنش تندی نشان نداده و اعلام کرده است که:
” ما بسیار خوشحالیم و به خود افتخار می کنیم که استودیوی هلو گیمز از الگوریتم های ما استفاده کرده است. ما همچنین خوشحال می شویم که دانش و فناوری های خود را با این استودیو شریک شویم و اطلاعات خود را در اختیار آن ها قرار بدهیم. بااین حال معتقدیم که بهتر بود هلو گیمز از قبل به ما اطلاع می داد که قرار است از فناوری ما استفاده کنند. ما چندین تماس با این استودیو داشتیم که موفق به صحبت با آن ها نشدیم. البته معتقدیم که این مسئله ناشی از مشغله ی زیاد آن ها است. در هرحال ما امیدواریم که به صورت کاملاً دوستانه و با گفتگو بتوانیم این مسئله را در شرکت جنیکپ حل کنیم.”
با اینکه ظاهراً جنیکپ قصد شکایت از استودیوی هلو گیمز را ندارد اما با توجه به اینکه حق مالکیت معنوی این الگوریتم به نام این شرکت ثبت شده، هرگونه پیگیری احتمالی در این زمینه می تواند هزینه های زیادی برای هلو گیمز در پی داشته باشد.
همین حالا نیز هلو گیمز با مسئله ی کپی رایت روبه رو شده که می تواند اعتبار استودیو و بازی نو منز اسکای را در معرض خطر قرار دهد. فشار افکار عمومی نیز تا حد زیادی می تواند این استودیو را تحت تأثیر قرار دهد. تاکنون این استودیو پاسخی به ادعای جنیکپ نداده است. باید دید که هلو گیمز در دفاع از خود واکنشی نشان خواهد داد یا خیر. با توجه به اینکه زمان انتشار بازی نو منز اسکای نزدیک است، احتمالاً هلو گیمز تصمیم گرفته که این مسئله را تا انتشار بازی مسکوت بگذارد. با توجه به اینکه جنیکپ نیز به هلو گیمز پیشنهاد گفتگو داده است، به نظر می رسد که بهترین گزینه همان حل و فصل مسئله با روش های مسالمت آمیز باشد.
اما تصور اینکه استودیوی هلو گیمز آگاهانه تصمیم گرفته باشد که به شکل غیرقانونی از این فرمول استفاده کرده و حتی استفاده از آن را نیز رسانه ای کند، کمی غیرعاقلانه به نظر می رسد. بنابراین هنوز مشخص نیست که ادعای جنیکپ تا چه حد می تواند صحت داشته باشد. البته حتی اگر ادعای جنیکپ کاملاً واقعیت داشته باشد، احتمال اینکه این شرکت بتواند در آمریکا یک محاکمه ی موفقیت آمیز علیه هلو گیمز راه بیندازد، بسیار دور از ذهن است.
درهرصورت بازی نو منز اسکای قرار است در مرداد ماه امسال برای پلتفرم های پلی استیشن ۴ و PC منتشر شود. این بازی از زمان معرفی تاکنون بسیار خبرساز بوده و تعداد زیادی از منتقدین عقیده دارند که no man’s sky یکی از پدیده های سال جاری خواهد بود. no man’s sky یک بازی تلاش برای بقا است که به صورت اول شخص انجام می شود. این بازی در سفینه های فضایی و بین سیارات مختلف دنبال می شود که در آن شما می توانید به کشف فضای کهکشان و سیارات گوناگون بپردازید.
مأموریت اصلی در این بازی، پیدا کردن پلوتونیوم، کربن و سایر عناصر و مواد معدنی است که برای سوخت سفینه ها، ساخت ابزارآلات و یا خرید و فروش تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. سلاح ها و ابزارهای پیشرفته ای نیز مانند لیزر در اختیار شما هستند که می توانید به وسیله ی آن با ربات های مختلف بجنگید و آن ها را از بین ببرید. شما در طول سفر خود به سیاره های مختلف که تعدادشان به ۱۸ عدد می رسد، با ربات های محافظ این سیاره ها روبرو می شوید که قصد دارند مانع دستیابی شما به منابع مختلف شوند.
شما بعد از آنکه سوخت و مواد مختلف موردنیاز خود را پیدا کردید، می توانید سفینه ی خود را راه اندازی کرده و به کهکشان های دور و نزدیک سفر کنید. یکی از مواردی که در نمایشگاه های گذشته باعث شده بود که بازی نو منز اسکای در کانون توجهات قرار بگیرد، دنیای بزرگ طراحی شده در این بازی بود. هلو گیمز بارها اعلام کرده است که شما در این بازی قرار است با دنیایی بسیار گسترده در مقیاس کهکشان ها روبه رو شوید که به شما اجازه ی کشف ستارگان و سیارات دور و نزدیک را می دهد. شما حتی در سفر خود با رازهای قدیمی موجودات فضایی نیز ممکن است روبرو شوید. بنابراین این بازی علاوه بر مبارزات، دنیایی از رمز و راز و معما را نیز پیش روی شما قرار می دهد.
تصاویری که از این بازی منتشر شده است نیز به قدری زیبا و چشم نواز است که به جرات می توان گفت مانند آن را در هیچ بازی دیگری در سبک اکتشاف فضا ندیده ایم. شاید دلیل آن استفاده از همان الگوریتم خاص شرکت جنیکپ باشد، اما در هرصورت تلاش زیادی صورت گرفته تا سیارات و ستارگان مختلف در این بازی، با جزییات و طرح هایی بسیار جدید و نوآورانه طراحی شوند. تا پیش از این با بازی های مختلفی آشنا بوده ایم که ما را به اعماق کهکشان ها برده و مناظر بی نظیری را برای ما به نمایش می گذاشتند؛ اما حالا باید گفت که زمان آن رسیده که خود را برای غافلگیری در فضا آماده کنیم.
اگر نگاهی به تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از بازی نو منز اسکای بیندازید، ناگهان خود را در دنیای کتاب های علمی تخیلی تصور می کنید. اقیانوس هایی به رنگ بنفش که زیر نور آفتاب می درخشند، آسمانی به رنگ زرد کهربایی، گیاهان و گل ها و درختان عجیب و غریب، چمن های صورتی رنگ و صخره های بزرگ و کوچک، بخشی از مناظر چشم نواز این بازی هستند. خوشبختانه قابلیت گرفتن عکس نیز در حین بازی وجود دارد که باعث خواهد شد برای مدت های طولانی در طبیعتِ بیگانه ی این بازی به دنبال گرفتن عکس های ناب و جذاب باشید.
تلاش زیادی نیز صورت گرفته تا هرکدام از سیاره ها، ویژگی ها و طبیعت خاص خود را داشته باشند. حتی شما با حیوانات گوناگونی نیز مواجه می شوید که در طبیعت این سیاره ها حضور دارند. طراحی این حیوانات نیز به شکلی بسیار جذاب و با جزییات دقیق صورت گرفته است.
تصاویر آسمان در کنار صخره های عظیم و غارهای بیشمار، صحنه هایی بسیار یکدست و آرامش بخش ایجاد می کنند. در کنار لذت بردن از کشف مناظر بی نظیر بازی، ایستگاه های مختلفی برای مطالعه و انجام تحقیقات مختلف وجود دارد که در آن ها می توانید نقشه های جدید تکنولوژی برای ارتقا دادن فضاپیما و سایر ابزارهای خود پیدا کنید. می توانید بر روی موجودات بیگانه ی موجود در سیارات مختلف نیز مطالعه کرده و اطلاعات مفیدی کسب کنید. نکته ی جالب این است که بعد از مطالعه بر روی موجودات مختلف، می توانید اطلاعات به دست آمده را آپلود کنید و از امتیازهای آن مانند پاداش های مختلف بهره مند شوید.

بازی نو منز اسکای
بازی نو منز اسکای

از جزییات دقیق گیم پلی بازی هنوز اطلاعی در دست نیست اما میدانیم که مشابه سایر بازی های این ژانر، شما باید به انجام مأموریت های مختلف در فضا بپردازید. این مأموریت ها شامل تیراندازی، تحقیق، حل کردن معما و مدیریت انرژی است. با پیدا کردن منابع مختلف، می توانید پول و یا امکانات مختلفی برای انجام معامله در سطح کهکشان پیدا کنید. به مرور می توانید ابزارها و همچنین امکانات خود را بیشتر کرده و در بازی پیشروی بیشتری داشته باشید.
تقریباً در تمام بازی های این سبک، با نوعی از تکرار در انجام امور روبرو هستیم که البته همیشه هم بد نیست. تکرار در انجام مأموریت ها به شرطی می تواند بازی را از خسته کننده بودن دور کند، که ماجراجویی های مختلفی را پیش روی بازیکن قرار دهد. قطعاً مأموریت های فرعی و یا گشت و گذارهای بی هدف، بخش بزرگی از هر بازیِ دنیای باز را تشکیل می دهند که شاید به اندازه ی خط اصلی داستان اهمیت داشته باشند.
بخش های فرعی باید بتوانند آن قدر مفرح باشند که بازیکن بعد از پشت سر گذاشتن مأموریت های دشوار، بتواند روحیه ی خود را تازه کند و انرژی بیشتری برای ادامه ی بازی کسب کند. به نظر می رسد که no man’s sky از این نظر کم و کسری نداشته باشد. در مورد مأموریت های فرعی فعلاً نمی توان نظر داد اما باید گفت قطعاً دنیای زیبای بازی نو منز اسکای ساعت ها شما را در سکوت و زیبایی غرق خواهد کرد.
شاید کنار هم قرار دادن یک دنیای پر از آرامش در کنار خشونت ناشی از جنگ های بین نژادی، برای سازندگان بازی بسیار سخت بوده باشد؛ اما اگر نتیجه ی کار همان طور که انتظار داریم از آب دربیاید، باید گفت که این بازی به یکی از بهترین بازی های اکتشاف فضا تبدیل خواهد شد.
باید دید حالا که سازندگان این بازی با اتهامات مربوط به کپی رایت مواجه شده اند، چه آینده ای در انتظار این بازی جذاب خواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 7 =