چهار ستون اصلی بازی پلی استیشن ۴ Deus Ex Mankind Divided

بازی Deus Ex: Mankind Divided

در رویداد E3 که در سال ۲۰۱۵ میلادی برپا شد، تریلری از بازی Deus Ex: Mankind Divided به نمایش درآمد. کاربران با مشاهده این تریلر دریافتند که تیم سازنده بر سر حرف های خود و آن چهار ستون اصلی لازم برای ساخت مانده است. به طور کلی در این نمایش مبارزات، سبک مخفی کاری، تکنولوژی و قدرت های خارق العاده ای که به دوران آخر الزمان تعلق دارند، دیده می شد.

بازی Deus Ex: Mankind Divided
بازی Deus Ex: Mankind Divided

شاید یکی از سخت ترین اتفاقاتی که می تواند برای بازی های ویدئویی بیفتد، تغییر کردن سازنده آن بازی باشد. این اتفاق می تواند التهاب و نگرانی های زیادی را برای کاربران و البته تیم سازنده در پی داشته باشد. تصور کنید که شما یک بازی را دنبال کرده اید و با بخش های مختلف آن ارتباط برقرار کرده اید که خبر می رسد، کار ساخت دنباله این بازی به مجموعه دیگری واگذار شده است. در این شرایط هم تیم سازنده و هم کاربران دچار دوگانگی خواهند شد. تیم سازنده سعی دارد تا با بررسی نمونه های گذشته کاری را ارائه دهد که جهان بازی را از این رو به آن رو نکند و در عین حال کیفیت را در نسخه تازه بازی بگنجاند. از سوی دیگر کاربران هم مدام نسخه تازه را با نسخه های گذشته مقایسه می کنند و سعی دارند تا عملکرد هر دو کمپانی سازنده را در قیاس با یکدیگر قرار دهند و در نهایت نتیجه بگیرند که کار کدام مجموعه بهتر بوده است. به طور کلی هیچ یک از این اتفاقات خوب نیست. زیرا در این شرایط فضای بکری که برای ساخت یک بازی و یا حتی تجربه آن در نظر گرفته شده است، از بین می رود. در این شرایط نه کمپانی سازنده می تواند با دستی باز به خلق اثری منحصر به فرد دست بزند و نه کاربران می توانند تغییرات حاصل شده را بدون دردسر بپذیرند.

در مورد سری بازی های Deus Ex دقیقا همین اتفاق افتاده است. حالا بالغ بر ۱۵ سال از زمان عرضه نخستین نسخه از این بازی می گذرد. اما این بازی هیچ گاه روی آرامش را ندیده است و مداما در بین تیم های سازنده مختلف دست به دست شده است. تا کنون سازنده های زیادی بر روی عنوان Deus Ex کار کرده اند و اصلا مشخص نیست که حالا نخستین سازنده این بازی کجا و مشغول چه کاری است.

خبر تازه ای که در مورد بازی Deus Ex برایتان داریم، این است که به تازگی استودیوی “ایدوس مونترال” کار ساخت نسخه بعدی این سری بازی ها را در اختیار گرفته است و قرار است در سال آینده نسخه تازه این بازی با نام Mankind Divided منتشر شود.

حالا باید دید که ایدوس مونترال چه برنامه ای برای این سری بازی در سر دارد؟

برنامه های ایدوس مونترال برای نسخه تازه بازی  Deus Ex بر پایه ۴ اصل شکل گرفته است. “پتریک فورتپر” که کارگردانی گیم پلی Mankind Divided را برعهده گرفته است، اعلام کرده است:

“ما برای Mankind Divided برنامه های ویژه ای داریم. گیمرها می توانند در این بازی سبک مخفی کاری را تجربه کنند و در بخش هایی از بازی به سراغ مبارزات بروند. در سایر قسمت ها هم می توانند مفاهیم تقابل و هک کردن را درک کنند.”

انتشار تریلر بازی Deus Ex: Mankind Divided در رویداد E3

در رویداد E3 که در سال ۲۰۱۵ میلادی برپا شد، تریلری از بازی Deus Ex: Mankind Divided به نمایش درآمد. کاربران با مشاهده این تریلر دریافتند که تیم سازنده بر سر حرف های خود و آن چهار ستون اصلی لازم برای ساخت مانده است. حتی در بخش هایی از این تریلر می شد پایه های تازه تری را هم احساس کرد. به طور کلی در این نمایش مبارزات، سبک مخفی کاری، تکنولوژی و قدرت های خارق العاده ای که به دوران آخر الزمان تعلق دارند، دیده می شد. شاید در زمانی که بازی Deus Ex: Mankind Divided را امتحان کنید، نسبت به ستون های اصلی و متعددی که در بازی گنجانده شده است، گیج و سر در گم شوید. البته تا حدودی حق دارید. اما این را بدانید که شما هستید که باید به بازی و ماموریت هایش جهت بدهید و در واقع نشان دهید که کدام ستون و اصل بازی بیش از سایرین خودنمایی کند.

بازی Deus Ex: Mankind Divided
بازی Deus Ex: Mankind Divided

فورتپر در این زمینه گفته است:

“ما پایه های زیادی برای بازی در نظر گرفته ایم. اما این تعدد اصلا به معنای بی قاعدگی بازی نیست. بازیکنان در زمان تجربه این بازی آزادی عمل خوبی خواهند داشت و می توانند با رضایت کامل دست به انتخاب بزنند. آنها باید این را بدانند راهی که انتخاب می کنند، می تواند عواقب بدی را در پی داشته باشد. به همین دلیل باید عواقب تصمیماتی که می گیرند را بپذیرند.”

همان طور که می دانید سازنده اصلی این بازی استودیوی “ایان استوریم” است. این مجموعه سعی داشته است تا با ساخت Human Revolution گامی موثر در برقراری ارتباطی تازه بردارد و خصوصیات تازه ای را به این بازی اضافه کند. حالا شرایط به گونه ای پیشرفته است که به فورتپر و تیمش فرصت داده شده است تا به لطف بازی Deus Ex: Mankind Divided، دنیای این سری بازی ها را جذاب تر از قبل کنند. فورتپر در این رابطه گفته است:

“ما به Human Revolution دقت داشته ایم و تصمیم داریم تا با کمک Mankind Divided ایده ها و خلاقیت هایی را که در ذهن پرورانده ایم، به مرحله اجرا برسانیم.”

شاید پیش خودتان تصور کنید که ساخت یک بازی تنها به تمرکز بر روی گیم پلی آن محدود می شود. اگر چه این طرز فکر واقعا دوست داشتنی است، اما اصلا حقیقت ندارد. به طور کلی برای اینکه یک بازی دیده شود، باید علاوه بر گیم پلی جذاب، داستانی منسجم هم داشته باشد. این اصل در مورد بازی Mankind Divided شدت می گیرد. فورتپر معتقد است که Mankind Divided تنها در زمانی موفق می شود که بتواند ارتباط خوبی بین گیم پلی و داستان بازی ایجاد کرد. او در ادامه گفته است:

“تیم نویسندگان ما به خوبی به بخش داستانی بازی توجه کرده اند و سعی کرده اند مسیر بازی را پر پیچ و خم کنند. آنها در این راه موانع زیادی در مسیر داستانی بازی جای داده اند. خوشبختانه این اتفاق در تمامی مراحل بازی به درستی پراکنده شده است و اصلا این گونه نیست که تصور کنید در بخشی از بازی از شر موانع و چالش های موجود رها می شوید.”

همان طور که پیشتر هم گفتیم همه چیز در بازی Mankind Divided به تصمیمات کاربران مربوط می شود. در واقع انتخاب هایی که گیمر در طی مراحل مختلف بازی انجام می دهد، تعیین می کند در میان مبارزات بازی شکست بخورد یا پیروز شود. کارگردان Mankind Divided معتقد است:

“تمامی اجزا و المان هایی که در بازی Mankind Divided قرار دارد، به صورت زنجیر به هم متصل هستند و کاربر در پایان راه نتیجه انتخاب های خود را می بیند. در طول بازی کارهای کوچکی برای گیمرها در نظر گرفته شده است که شاید اصلا به چشم نیایند. اما باید این نکته را بدانند که همین کارهای کوچک اثری در آینده بازی خواهد داشت. یادتان باشد که کارهای کوچکی که درابتدای بازی انجام می دهید، ممکن است در انتهای بازی به قدری بزرگ شوند که بر نتیجه بازی اثر بگذارند. مثلا شاید در همان ابتدای بازی با کاراکتری آشنا شوید که در میانه راه نقش پررنگ تری پیدا کند و در انتهای بازی به عنوان یکی از اعضای موثر و مهم بازی شناخته شود. به همین دلیل بهتر است تا در همان ابتدای بازی به تمامی تعاملات و ارتباطات خود توجه داشته باشید.”

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =