بلاگ

بازی پوکمون گو برای موبایل باعث افت سهام کمپانی نیتندو شد

بازی پوکمون گو

بازی پوکمون گو توسط استودیو “نیانتیک لبز” که از گوگل جدا شده ساخته شده و در ساخت آن از بازی واقعیت افزوده شرکت “اینگرس” الهام گرفته شده است. 

بازی پوکمون گو

بازی پوکمون گو

بازی پوکمون گو برای موبایل باعث افت سهام کمپانی نیتندو شد

سهام شرکت نینتدود بعد از آنکه بازیpokemon go عرضه شده و با استقبال کاربران موبایل مواجه شد رشد خوبی را تجربه کرد اما با اعلام کمپانی نینتندو مبنی بر این که سهام این بازی به آن ها تعلق ندارد به یکباره ارزش سهام نینتندو افت قابل توجهی را تجربه کرد.

به عقیده کارشناسان علت اصلی این موضوع این است که سرمایه گذاران در حوزه بازی های موبایلی فهمیده اند که نینتندو همچنان نتوانسته به صورت جدی و اثرگذار وارد بازار بازی های موبایلی شده و بر این حوزه اثرگذار باشد.

آنطور که شبکه های بین المللی خبری در انگلستان گزارش داده اند به این دلیل که مشخص شده نینتندو صاحب تمام سهام پوکمون گو نیست درنتیجه سهام نینتدو که پیش از این با رشد حدود۵۰ درصدی همراه بود به ناگاه سقوط حدود ۱۸ درصدی را تجربه کرد.

کمپانی نینتندو در این خصوص طی اطلاعیه ای اعلام کرده است: کمپانی نینتندو قصد ندارد درآمد مالی پیش بینی شده خود را تغییر دهد.

به این ترتیب با وجود پیشرفت قابل توجه پوکمون گو و کسب مقام بیشترین میزان دانلود در چند برهه زمانی، اما نینتندو انتظار ندارد که از این بابت سودی عایدش شود.

بازی پوکمون گو توسط استودیو “نیانتیک لبز” که از گوگل جدا شده ساخته شده و در ساخت آن از بازی واقعیت افزوده شرکت “اینگرس” الهام گرفته شده است. گفته می شود که کمپانی پوکمون حق ساخت بازی را نیز به این شرکت اعظا و واگذار کرده است.

براساس اطلاعات موجود یک سوم شرکت پوکمون به کمپانی نینتندو تعلق دارد و طبیعتا درصدی از حق ساخت بازی می بایست به نینتندو تعلق گیرد.

با این وجود طبیعی است که نینتندو می تواند در آینده با استفاده از روش های دیگر از درآمدهای احتمالی پوکمون گو بهره مند شود.

نینتندو همچنین روی بازی های fire emblem و animal crossing نیز سرمایه گذاری هایی را انجام داده است و امید دارد که پس از موفقیت های کسب شده توسط پوکمون گو این بازی ها نیز بتوانند برایش سودآور باشند. همچنین دو بازی دیگر به نام های “پوکمون مون” و “پوکمون سان” نیز روی کنسول۳ds عرضه می شوند که انتظار می رود آنها نیز سود خوبی را نصیب نینتندو کنند.

برخی از صاحب نظران معتقدند که تجربه پوکمون گو نشان داده که سری بازی های موبایلی نیز می توانند پرطرفدار شده و در آمدهای هنگفت برای سازندگانشان به همراه بیاورند.

در طول چند سالی که از عرضه بازی پوکون گو گو گذشته است واکنش های متفاوتی در خصوص این بازی موبایلی وجود داشته است و البته حجم و میزان انتقادات مطرح شده در خصوص آن نیز کم نبوده است.

یکی از انتقاداتی که به این بازی وارد شده به افزایش میزان تصادفات رانندگی به علت درگیر شدن با این بازی موبایلی مربوط بوده است. براساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه “پردو” ایالات متحده آمریکا، میزان خسارات تصادفات رانندگی در روزهای ابتدایی عرضه پوکمون گو افزایش قابل توجهی داشته است. در برخی از شهرهای آمریکا حتی حدود ۴۷ درصد تصادفات به دلیل مشغول بودن رانندگان با بازی پوکمون گو رخ داده است که آمار بسیار تکان دهنده ای است؛ همچنین گفته می شود میزان خساراتی که به واسطه حواس پرتی کاربران و به دلیل بازی با پوکمون گو روی داده حدود ۴۹۸ هزار دلار برآورد می شود.

البته با کاسته شدن از هیجانات اولیه بازی پوکمون گو از شدت و میزان بالای تصادفات رانندگی در آمریکا نیز کاسته شد.

اما آمار ناراحت کننده و منفی، تنها گزارش های منتشر شده در خصوص پوکمون گو نبوده اند بلکه برخی از محققان ابراز داشته اند که انجام این بازی موجب افزایش پیاده روی کاربران این بازی و ارتقای سلمت آنان نیز شده است. براساس اعلام سازندگان پوکمون گو گیمرهایی که با پوکمون گو بازی کرده اند ۸.۷ میلیارد کیلومتر پیاده روی داشته اند که این میزان حدودا برابر با ۲۰۰ هزار بار گردش به دور کره زمین است. اگر بخواهید درک صحیحی تری از این مسافت داشته باشید جالب است بدانید که مسافت زمین تا سیاره نپتون حدود ۴.۶ میلیارد کیلومتر است و پلوتون دورترین سیاره منظومه شمسی نیز ۷.۲ میلیارد کیلومتر با زمین فاصله دارد.

نتیجه این میزان پیاده روی اما شکار ۸۸ میلیارد پوکمون بوده است. اگرچه در روزهای ابتدایی استقبال از این بازی بسیار بالا بود و نزدیک به ۶۰۰ میلیون بار نیز دانلود شد اما با گذشت چند ماه تعداد مخاطبان آن ریزش قابل توجهی داشته است.

پوکمون گو یک بازی مبتنی بر واقعیت مجازی است که در آن هیولاهای مختلف با قابلیت ها و توانمندی های متفاوت حضور دارند و بسیاری از کاربران موبایل با نصب این بازی رو به شکار این هیولاهای متنوع می آورند.

برخی بازی پوکمون گو را شناخته شده ترین و موفق ترین اپلیکیشن عرضه شده بر بستر مارکت های اندرویدی ارزیابی می کنند. گواه این امر نیز علاوه بر دانلود بالای این بازیریال ساخت تبلیغ کمپانی خودروسازی بنز با محوریت ضوکمون گو و البته آمار و ارقامی است که در خصوص آن منتشر شده و گویای پیاده روی های طولانی کاربران برای انجام این بازی است.

بازی پوکمون گو

بازی پوکمون گو

جالب است بدانید که امکان انجام بازی پوکمون گو برای اپل واچ نیز تعریف شده است؛ البته نسخه مخصوص این ساعت های هوشمند امکان شکار پوکمون را به کاربر نمی دهند و درواقع نسخه ای محدود شده روی این ساعت ها ارایه شده است. با این و وجود امکان اطلاع از پوک استاپ ها و پوکمون هایی که در اطراف کاربر وجود دارند به کمک اپل واچ وجود دارد؛ نسخه ارایه شده برای پوکمون روی اپل واچ رایگان است و به همین جهت لازم نیست برای استفاده از آن متقبل صرف هزینه های اضافی شوید.

بسیاری از کاربران معتقدند که توسعه فعالیت های پوکمون و امکان کار با آن روی اپل واچ و سایر گجت ها می تواند باعث شود که آینده ای روشن برای این بازی موبایلی در پیش رو باشد.

یکی از آمار جالب توجه در خصوص بازی پوکمون گو استفاده حدود ۶۵ میلیون نفر از این بازی در طول یک ماه است که این میزان از جمعیت بسیاری از کشورهای دنیا بیشتر است. طبق آمار موجود در برخی از ماه ها اپلیکیشن پوکمون گو تبدیل به یکی از سودده ترین اپ های در سطح جهان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =