عملکرد یکسان بازی Beyond: two souls در پلی استیشن ۴ و PC

بازی Beyond: two souls

بازی Beyond: two souls محصول استودیو Quantic Dream می باشد که مسئولیت نشر آن بر عهده ی شرکت سونی است. این بازی در سبک ماجراجویی می باشد. داستان بازی از جایی شروع می شود که شخصیت اصلی داستان ما یک دختر بچه ی هشت ساله می باشد که اسم او جودی می باشد. جودی به همراه پدر و مادر و برادر ناتنی اش یک زندگی در حد متوسطی دارد.

بازی Beyond: two souls
بازی Beyond: two souls

عملکرد یکسان بازی Beyond: two souls در پلی استیشن ۴ و PC

در سال ۲۰۱۳ بازی ای برای پلتفرم پلی استیشن ۳ منتشر شد که در نوع خود بسیار حیرت انگیز بود و توانست قابلیت هایی از پلی استیشن ۳ را رونمایی کند که تا آن موقع دیده نشده بود. اسم این بازی Beyond: two souls می باشد به معنی ماوراء: دو روح. خالق این بازی فردی است به نام دیوید کیج، کسی که با خلق کردن این بازی قصد به رخ کشیدن توانایی هایش را داشت و قصد اثری متفاوت نسبت به سایرین خلق کند. وقتی می گوییم این بازی حیرت انگیز بود به این دلیل است که طراحی چهره ی شخصیت ها و حرکات با جزئیات دقیق آن ها به صورت عالی انجام شده است و علاوه بر این موارد بازی از داستانی سینمایی و درگیر کننده با حضور ستارگان از دنیای هالیوود بهره می برد. حال نسخه ای از این بازی برای پلی استیشن ۴ ساخته شده است و تفاوت های اندکی با نسخه ی پلی استیشن ۳ دارد که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم.

تفاوت ملموسی که در این نسخه نسبت به نسخه ی قبلی مشاهده می شود گرافیک بازی می باشد. رزولیشن نسخه جدید ۱۰۸۰p می باشد. البته نسخه ی قبلی هم با همین رزولیشن بود ولی در اجرا رزولیشن حقیقی آن ۱۹۲۰ در ۸۱۷ بود. همچنین نورپردازی و روشنایی بازی بهبود یافته است. عمق محیط بازی عملکرد بهتری پیدا کرده اند و ما اجسام نزدیک به خود را واضح تر و اجسام دورتر را به صورت تار می بینیم. همچنین ایراداتی که در جلوه های بصری نسخه ی پلی استیشن ۳ بود در این نسخه رفع شده اند. علاوه بر بهبود گرافیکی بازی شاهد اضافه شدن قابلیت جدیدی در آن هستیم. این قابلیت جدید نمایان شدن جدول آماری در پایان هر فصل از بازی می باشد به مانند بازی های به سبک داستانی تل تیلز. خب هر قابلیت جدیدی طرفدار و منتقد خود را دارد. عده ای بر این عقیده اند که این امر از تکرار کردن بازی توسط بازیکنان جلوگیری می کند و آنرا کاهش می دهد و عده ی دیگر می گویند این جدول باعث می شود برعکس می تواند محرکی برای تکرار مراحل باشد و از محبوبیت و عدم محبوبیت مراحل با خبر شویم و تصمیم های را که در بازی گرفته ایم را با دیگران مقایسه کنیم و بسنجیم.

در یکی از مصاحبه های خالق این بازی، دیوید کیج، او گفته است قصد ساخت بازی Beyond 2 را ندارد و دلیل این امر را اینطور عنوان کرده است که او قصد دارد ایده ها و خلاقیت های جدیدی را تجربه کند و به سراغ بازی های جدید برود با اینکه می داند در صنعت گیم ساختن نسخه های زیادی از یک بازی امری رایج است ولی او دوست ندارد به عقب برگردد و کارهای گذشته اش را بازنگری کند چون او معتقد است که در آن زمان او در شرایط متفاوتی قرار داشته است و الان در شرایط دیگری قرار دارد. ولی نسخه ای ریمستر شده از بازی ساخته است برای پلتفرم پلی استیشن ۴ و به قیمت ۴۰ دلار به فروش می رسد.

بازی Beyond: two souls
بازی Beyond: two souls

بازی Beyond: two souls محصول استودیو Quantic Dream می باشد که مسئولیت نشر آن بر عهده ی شرکت سونی است. این بازی در سبک ماجراجویی می باشد. داستان بازی از جایی شروع می شود که شخصیت اصلی داستان ما یک دختر بچه ی هشت ساله می باشد که اسم او جودی می باشد. جودی به همراه پدر و مادر و برادر ناتنی اش یک زندگی در حد متوسطی دارد. جودی با دیگر اعضای خانواده اش فرق می کند و دارای حالات عجیب و ماوراء الطبیعه ای است که همین امر باعث دور شدن او از خانواده اش می شود و سعی بر زندگی با فردی به نام آیدن می کند. آیدن فردی هست به مانند جودی که دارای قدرت های عجیب و غریبی می باشد مثلا یکی از توانایی او خواندن ذهن بقیه است. شخصیت آیدن طوری است که ما در خلال بازی خیلی متوجه او نمی شویم و حتی در پایان بازی هم برای ما گنگ می ماند. در ادامه داستان به نوجوانی جودی می پرد. جودی با دکتری به نام Nathan Dawkins اشنا می شود و این دکتر که بر روی پروژه های ماورائی کار می کند می تواند به جودی برای برقراری ارتباط با ارواح به صورت فیزیکی کمک کند ولی در طی حادثه ای همسر و فرزند دکتر ناتان می میرند و او دچار افسردگی می شود. جودی در پی دنیایی از است که واسط بین دنیای ما و ارواح می باشد و Infraworld نام دارد. در حین همین کارها سازمان CIA متوجه فعالیت های جودی می شود و ماموری به نام Ryan Clayton برای دستگیری جودی موظف می شود. جودی به طور ناخواسته در ماجراهای مختلفی در سراسر دنیا می افتد و همراه با آیدن این اتفاقات را تجربه می کند. در یکی از مراحل بازی جودی به سومالی می رود و با پسر بچه ای به نام سلیم آشنا می شود. این مرحله یکی از بهترین مراحل بازی می باشد چون در آن رازهای زیادی از این ماجراجویی برای ما برملا می شود. گیم پلی این بازی متفاوت از آن چیزی است که ما فکرش را می کنیم. در این بازی بالانسی بین سکانس های سینمایی بازی و گیم پلی مشاهده نمی کنیم. در کنترل شخصیت ها هم این بازی با بقیه ی بازی های در این سبک فرق می کند و شما کنترل دو شخصیت را برعهده دارید یکی جودی و دیگری آیدن. و همین امر باعث می شود شما و آیدن یه سری اطلاعات را بدانید ولی جودی نمی داند. به مراتب کنترل کردن شخصیت آیدن راحت تر از جودی می باشد چون برای کنترل آن محدودیتی نداریم. همین توانایی کنترل دو شخصیت باعث جذابیت هایی در بازی شده است. مثلا یه سری از کارها از عهده ی جودی برنمی آید ولی با کمک قدرت ماورائی آیدن می توانیم از پس آن بر بیاییم. موسیقی این بازی برعهده ی لورن بالف و هانس زیمر می باشد. لورن بالف را که طرفداران بازی Assassins creed به خوبی می شناسند و هانز زیمر که دیگر نیازی به معرفی ندارد و همه ی ما شاهکارهای سینمایی اش اعم از Inception و  سه گانه ی بتمن نولان را گوش کرده ایم و حالا این دو با همکاری هم مسئولیت موسیقی این بازی را برعهده داشته اند. بازی Beyond: two souls یک بازی خاص می باشد که طرفدارای خاص خودش را می طلبد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =