ساخت بازی Disney Infinity متوقف و استودیوی سازنده آن تعطیل شد

بازی Disney Infinity

نسخه اولیه بازی Disney Infinity در سال ۲۰۱۳ برای پلتفرم های نینتندو ۳DS، پلی استیشن ۳، وی، وی یو و ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد.

بازی Disney Infinity
بازی Disney Infinity

ساخت بازی Disney Infinity متوقف و استودیوی سازنده آن تعطیل شد

کمپانی والت دیزنی در حال حاضر یکی از بزرگ ترین کمپانی ها در حوزه رسانه است، والت دیزنی را می توان بزرگ ترین شرکت سرگرمی دنیا به حساب آورد، کمپانی که در سال ۱۹۲۳ توسط آقای والت دیزنی تاسیس شد، شروع کار تنها بخش انیمیشن سازی بود و والت دیزنی با خلق شخصیت میکی ماوس توانست به شهرت فوق العاده ای دست پیدا کند.
اگر بخواهیم مسیر رشد کمپانی والت دیزنی را از سال ۱۹۲۳ تا به امروز بررسی کنیم نه تنها در یک مقاله بلکه در ده ها مقاله نیز نمی گند، امروزه والت دیزنی بزرگ ترین استودیو موجود در هالیوود است و بیش از چهارده شهر بازی و شبکه های تلویزیونی بسیار زیادی از شرکت های زیر مجموعه این استودیو غول پیکر است.

والت دیزنی اما تنها به ساخت انیمیشن کفایت نکرد و با کار کردن بر روی حوزه های دیگر سرگرمی از جمله ساخت اسباب بازی و یا حتی ساخت بازی نیز توانست به شهرت روز افزون خود اضافه کند و در سال ۱۹۸۸ بخش Disney Interactive Studios خود را افتتاح کرد، بخشی که وظیفه آن ساخت بازی هایی با محوریت کاراکتر های کمپانی والت دیزنی بود و بازی هایی نظیر بازی Disney’s Aladdin، Alice in Wonderland، Atlantis The Lost Empire: Trial by Fire، Brave، Cars Race-O-Rama تنها گوشه ای از بازی های ساخته شده توسط کمپانی والت دیزنی به شمار می آید.

اما در سال ۲۰۱۳ کمپانی والت دیزنی تصمیم به خلق بازی جدید گرفت، بازی که بسیار خلاقانه و جذاب بود و قرار بود گیمر ها را از زاویه ای جدید با شخصیت های والت دیزنی آشنا کند.
بازی ساخته شده و توسعه یافته شده توسط کمپانی والت دیزنی Disney Infinity نام گرفت، بازی در سبک اکشن ماجراجویی، سند باکس و Toys to Life که معرفی هر کدام از این سبک ها نیاز به توضیح دارد.
Sand Box یا جعبه شن به سبکی در بازی های کامپیوتری می گویند که گیم پلی آن نه به صورت یک خط راست بلکه بازی دارای روایت غیر خطی است و بازی به شما اجازه می دهد هر طوری که دوست دارید روند بازی را پیش بگیرید و داستان بازی را به هر شکلی که دوست دارید انجام بدهید و جلو ببرید، این سبک چند سال به عنوان یکی از محبوب ترین سبک ها در میان گیمر ها به شمار می آمد به دلیل آزادی عملی که به گیمر داده می شود و گیمر احساس می کرد که در حال انجام کاری واقعی است و محدودیتی در کار خود ندارد و به هر شکلی که علاقه دارد می تواند روند بازی را جلو ببرد.
سبک Toys-to-life یک سبک بازی است که گیمر با استفاده از فیگور های فیزیکی و از طریق تکنولوژی های ارتباطی مثل NFC و یا RFID این اکشن فیگور ها را با بازی ارتباط می دهد و از این اکشن ها در بازی استفاده می کند، البته که این تکنولوژی در حال حاضر نتوانسته جای خود را پیدا کند و جایگاه ویژه ای پیدا نکرده است.

بازی Disney Infinity در چند نسخه عرضه شد، اولین نسخه این بازی در سال ۲۰۱۳ با همان نام Disney Infinity عرضه شد، بازی که استودیو Avalanche Software وظیفه ساخت آن را بر عهده گرفت، استودیویی که یکی از زیر مجموعه های والت دیزنی است و از سال ۱۹۹۵ در حوزه ساخت بازی های ویدیویی فعالیت داشته است.

نسخه اولیه بازی Disney Infinity در سال ۲۰۱۳ برای چندین پلتفرم مختلف عرضه شد، عرضه اولیه بازی برای پلتفرم های نینتندو ۳DS، پلی استیشن ۳، وی، وی یو و ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد.
در سری دوم بازی برای پلتفرم کامپیوتر های شخصی و بر بستر ویندوز منتشر شد و در عرضه سوم بازی برای گوشی های هوشمند و بر بستر iOS عرضه شد تا گیمر های گوشی های آی فون بتوانند این بازی را تجربه کنند.
بازی شما را در جهان انیمیشن ها و فیلم های والت دیزنی غرق می کند و شما می توانید در جهان دزدان دریایی کارائیب، شگفت انگیزان، دانشگاه هیولا ها، ماشین ها، رنجر تنها، داستان اسباب بازی، کابوس قبل از کریسمس، ژولیده، رالف خرابکار و فروزن با شخصیت های مختلف این مجموعه ها بازی کنید.
بازی توانست از نگاه منتقدین به امتیاز های متوسطی توانست دست پیدا کند، به طوری که در سایت Metacritic نسخه ایکس باکس ۳۶۰ بازی به امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ رسید، نسخه پلی استیشن ۴ بازی به میانگین نمره ۷۵ از ۱۰۰ رسید، نسخه Wii U بازی نیز به کسب نمره ۷۱ از ۱۰۰ بسنده کرد.

قسمت بعدی مجموعه Disney Infinity با نام Disney Infinity: Marvel Super Heroes  یک سال بعد و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و بازی برای پلتفرم های بسیار زیادی از جمله iOS، اندروید، پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا، وی یو، مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس وان عرضه شد و این بار بازی با محوریت ابر قهرمانان مارول بود به طوری که شما می توانستید با تمامی قهرمانان سری انتقام جویان، اسپایدرمن، نگهبانان کهکشان و چند شخصیت دیزنی از جمله Brave، Maleficent، Big Hero 6 و علاالدین به جستجو در بازی بپردازید و سعی کنید مراحل مختلف بازی را به اتمام برسانید.
با وجود بهره برداری از برند مارول باز هم بازی Disney Infinity نتوانست به محوریت چشم گیری دست پیدا کند و باز هم بازی به کسب نمرات متوسط بسنده کرده، نسخه پلی استیشن ۴ بازی نمره ۷۱ از ۱۰۰ بدست آورد، نسخه وی یو بازی نمره ۷۳ از ۱۰۰، نسخه ایکس باکس وان نمره ۷۳ از ۱۰۰ و در نهایت نسخه پلی استیشن ویتا بازی به امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ رسید و بازی باز هم شکستی در پروژه Disney Infinity به شمار آمد.

با این وجود شکست دو نسخه قبلی اما دیزنی باز هم سعی کرد با قرار دادن آخرین تیر در چله کمان خود مجموعه Disney Infinity را به ساحل آرامش برساند و با استفاده از مجموعه Star Wars دیزنی سعی به جذب مخاطب کرد و نسخه سوم خود را با نام Disney Infinity 3.0 در سال ۲۰۱۵ برای تمامی پلتفرم های موجود عرضه کرد، کامپیوتر های شخصی، اندروید، ای او اس، پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان و وی یو میزبان بازی Disney Infinity 3.0 شدند، بازی توانست با درس از گذشته بالاخره به یک نسخه خوب برسد به طوری که بازی Disney Infinity 3.0 میانگین نمرات بسیار خوبی بدست آورد، نسخه پلی استیشن ۴ بازی امتیاز ۸۰ از ۱۰۰ کسب کرد، نسخه ایکس باکس وان بازی نمره ۷۸ از ۱۰۰ را بدست آورد و نسخه وی یو به امتیاز بسیار خوب ۸۱ از ۱۰۰ رسید.

بازی Disney Infinity
بازی Disney Infinity

اما وقتی که فکر می کنیم همه چیز درست شده است درست آن لحظه آرامش پیش از طوفان است.
با وجود موفقیت بازی Disney Infinity 3.0 اما دیزنی اعلام کرد که دیگر قصد ندارد بازی Disney Infinity را بسازند و حتی والت دیزنی پل های پشت سر خود را هم خراب کرد، استودیو آوالانچ را بست و بخش ساخت بازی خود را نیز به تاریخ بسپارد و این بخش را نیز متوقف کند.
طبق اخبار منتشر شده ضرر ۱۴۷ میلیون دلاری که بخش بازی های دیزنی در سال های اخیر به کمپانی والت دیزنی زده است دلیل این تعطیلی است و حالا با بسته شدن استودیو آوالانچ و بخش بازی سازی والت دیزنی شاهد بیکار شدن ۳۰۰ نفر خواهیم بود.

Jimmy Pitaro یکی از روسا بخش سرگرمی دیزنی در پیامی علت لغو شدن بازی Disney Infinity را بیان کرد و گفت :
با توجه به این که ما رفتار خود را در حوزه بازی های ویدیویی تغییر داده ایم و در حال حاضر می خواهیم فقط از طریق مجوز ها کسب درآمد کنیم پس تصمیم گرفتیم که بازی Disney Infinity را متوقف کنیم. با توجه به پیشرفت بازی Disney Infinity در نسخه جدید و همین طور افزایش طرفداران این مجموعه انجام این کار برای تیم ما بسیار سخت بود اما این کار تماما با فکر انجام شده است.

حالا باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا استودیویی حاضر می شود که حق امتیاز ساخت بازی Disney Infinity را از والت دیزنی خریداری کند و ساخت این مجموعه را ادامه بدهد یا خیر ؟

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =