روایت داستان بازی Fable و توضیحاتی در مورد اتفاقات داستان این بازی

بازی Fable

بازی Fable روایت داستان های مختلف و تخیلی در کشور Albion ( آلبیون ) و شهر های آن است و اتفاقات این مجموعه داستان هایی است که در کشور آلبیون اتفاق می افتد.

بازی Fable
بازی Fable

این بازی ( فیبل ) یا به فارسی افسانه به عنوان یکی از جذاب ترین بازی های سبک اکشن نقش آفرینی در صنعت بازی های ویدیویی شناخته می شود، مجموعه ای که برای پلتفرم های در انحصار مایکروسافت در طی چندین سال عرضه شده است و این بازی و این مجموعه جز مجموعه های کاملا انحصاری شرکت مایکروسافت به شمار می رود.

این بازی در طی چندین سال توسط استودیو های مختلف بازی سازی تولید شد و توسعه پیدا کرد اما در تمامی این سال ها ناشر بازی خود Xbox Game Studios ( ایکس باکس گیم استودیو ) بوده است و انحصار این بازی در اختیار کمپانی مایکروسافت بود.

داستان بازی بازی Fable

بازی شکل و شمایل تلفیقی از دوره قرون وسطی اروپا و شکل فانتزی همانند مجموعه The Elder Scrolls ( الدر اسکرول ) و مجموعه The Lord of the Rings ( ارباب حلقه ها ) دارد که این تلفیق جذاب باعث شده است که این بازیدر بین گیمر ها و دنبال کنندگان این صنعت به عنوان یک بازی جذاب و فوق العاده شناخته می شود.

خیلی از کارشناسان تاریخ این بازی را همانند تاریخ اروپا و ما به ازاء واقعی آن را اروپا در حال تکامل می دانند به طوری که اگر شروع مجموعه را به زمان قرون وسطی اروپا بدانیم با جلو رفتن داستان های این بازی شاهد شباهت هایی از جهان آلبیون به اروپای زمان رنسانس هستیم که این شباهت ها نیز بسیار برای مخاطبین و گیمر ها جذاب است و توانسته به خوبی آن ها را جذب این مجموعه کند.

اولین نسخه از این بازی با همان نام این بازی در سال ۲۰۰۴ عرضه شد، بازی که توسط استودیو Big Blue Box Studios ساخته شد و برای پلتفرم های کامپیوتر های شخصی بر بستر دو سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و مک او اس ایکس در دسترس قرار گرفت و علاوه بر این دو کنسول ایکس باکس و ایکس باکس ۳۶۰ نیز شاهد حضور این بازی بر روی پلتفرم خود بودند.

این بازی اما در سه شکل مختلف یکی با اسم این بازی، دیگری با اسم The Lost Chapters و بخش سوم با نام Fable Anniversary ساخته شد و برای پلتفرم های یاد شده در دسترس قرار گرفت.

نسخه ایکس باکس این بازی توانست به امتیاز بسیار خوب ۸۵ از ۱۰۰ دست پیدا کند که برای نسخه اول یک مجموعه شروع بسیار خوبی به شمار می آمد، نسخه ایکس باکس بازی The Lost Chapters توانست به امتیاز ۸۳ از ۱۰۰ برسد و نسخه کامپیوتر های شخصی بازی نیز به همین امتیاز بسیار خوب رسید و در نهایت نسخه Fable Anniversary که برای پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد توانست به امتیاز خوب ۶۸ از ۱۰۰ برسد.

قسمت دوم از این بازی در سال ۲۰۰۸ توسط استودیو Lionhead Studios ساخته شد، استودیویی که در سال ۱۹۹۷ در انگلستان افتتاح شد، بازی Fable II  به طور کاملا انحصاری برای پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد و توانست نظرات بسیار مثبتی نیست بدست بیاورد و میانگین نمره متاکریتیک بازی Fable II  بر روی امتیاز ۸۹ از ۱۰۰ برسد که باعث شد این بازی تبدیل به نهمین بازی برتر کنسول ایکس باکس ۳۶۰ در سال ۲۰۰۸ لقب بگیرد.

در همان سال نسخه ای مخصوص به ایکس باکس لایو بازی با نام Fable II Pub Games نیز ساخته شد که در اصل یک مینی گیم با محوریت این بازی و بازی Fable II  بود بازی که در سایت متاکریتیک به امتیاز متوسط ۵۳ از ۱۰۰ رسید و نتوانست آن طور که باید منتقدین و گیمر ها را راضی نگه دارد.

سومین نسخه رسمی از این بازی در سال ۲۰۱۰ با نام Fable III عرضه شد، بازی که این بار مایکروسافت تصمیم گرفته بود که بازی Fable III را هم برای پلتفرم کامپیوتر های شخصی و هم برای کنسول ایکس باکس ۳۶۰ عرضه کند بازی که قصد داشت تبدیل به یک اثر انقلابی از این بازی شود اما نتوانست آن طور که باید نظرات منتقدین و گیمر ها را جلب کند، نسخه ایکس باکس ۳۶۰ بازی به امتیاز خوب ۸۰ از ۱۰۰ رسید اما نسخه کامپیوتر های شخصی بازی توانست به امتیاز ۷۵ از ۱۰۰ برسد که با چیزی که مایکروسافت انتظار داشت بسیار فاصله داشت و باعث شد که مجموعه Fable وارد دوران افول و سقوط خود شود.

سال ۲۰۱۱ نیز مینی گیمی از این بازی با نام Fable Coin Golf عرضه شد که محوریت آن بازی گلف بود که نشان می داد مجموعه Fable تا چه اندازه به افول خود رسیده است که بازی را در سبک گلف عرضه کرده اند تا بلکه بتوانند مخاطب را جذب کنند.

نسخه عرضه شده از این بازی که آن هم یک نسخه فرعی از این مجموعه بود بازی با نام Fable Heroes بود، بازی کودکانه که در سبک Beat ’em up بود و به طور انحصاری برای پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد، بازی که با المان های Hack And Slash شما را در جهان Fable وارد می کرد تا با از بین بردن دشمنان خود به جلو رفته و سعی به اتمام بازی کنید، بازی که به امتیاز ۵۵ از ۱۰۰ در سایت متاکریتیک رسید و نشان داد که مجموعه فوق العاده این بازی تا چه اندازه به دوران افول خود رسیده است و مایکروسافت تمام سعی خود را می کند که از اعتبار برند Fable به هر شکلی که شده است برای درآمد زایی خود استفاده کند.

بازی Fable
بازی Fable

بازی بعدی از این بازی نیز در همان سال با نام فیبل: The Journey عرضه شد، بازی که فقط برای کنسول ایکس باکس ۳۶۰ و با محوریت کینکت بود و مایکروسافت می خواست از قدرت کینکت و اندک اعتبار باقی مانده از این بازی استفاده کند، اتفاقی که طبق آنچه انتظار می رفت نیفتاد و بازی با امتیاز متوسط ۶۱ از ۱۰۰ نشان داد که تا چه اندازه این بازی در بین مخاطبین اعتبار خود را از دست داده است و دیگر این مجموعه هیچ جذابیتی برای گیمر ها ندارد.

اما حالا طبق اعلام مایکروسافت بازی بعدی از این مجموعه که Fable Legends نام دارد قرار است به طور کاملا رایگان برای کامپیوتر های شخصی و برای ویندوز ۱۰ و کنسول ایکس باکس وان به طور کاملا رایگان عرضه شود، بازی Fable Legends قرار است همانند بازی Dota 2 باشد و با حضور قهرمانان بسیار زیاد مخاطب را وارد جهان Fable Legend کند تا گیمر ها بتوانند با استفاده از قهرمانان خود و نیروهای شان به نبرد گیمر های دیگر بروند، طبق اعلام های قبلی قرار بود بازی Fable Legends با قیمت ۶۰ دلار عرضه شود اما حالا طبق اعلام صورت گرفته بازی قرار است به صورت رایگان باشد و احتمالا برنامه مایکروسافت برای درآمد زایی از بازی Fable Legends تمرکز بر روی پرداخت های درون برنامه ای بازی است.

باید ببینیم پروژه Fable Legends به چه نقطه ای خواهد رسید و آیا بازی Fable Legends بعد از سال ها می تواند اعتبار از دست رفته این مجموعه را برگرداند و راه نجاتی برای این بازی لقب بگیرد یا خیر؟

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 4 =