راهنمای قدم به قدم بازی Fallout 4 قسمت یازدهم

بازی Fallout 4

یکی از مواردی که به گیم‌ پلی بازی Fallout 4 تنوع زیادی می‌بخشد، اضافه شدن Power Armor به بازی است. وسیله‌ ای که در همان مأموریت فرعی اول بازی و در حین کمک کردن به گروه Minuteman اولین نمونه از آن را پیدا می‌کنید و سپس این شما هستید که می‌توانید آن را شخصی ‌سازی و تعمیر کنید یا این که با استفاده از نقشه کامل Power Armor بازی سراغ مدل‌ های دیگر آن بروید.

بازی Fallout 4
عکس بازی Fallout 4

Fallout 4 به اقتضای سبک نقش‌ آفرینی و همچنین گستردگی بالای دنیایش، شامل انواع و اقسام سلاح‌ های مختلف است و شاهد سلاح‌ های عادی، استثنایی و همچنین افسانه‌ ای در آن هستیم. ولی اگر این تنوع بالای سلاح‌ ها هم شما را به عنوان کاربر بازی راضی نمی‌کند، می‌توانید با مراجعه به میز کار‌های مخصوص شخصی‌ سازی سلاح، اسلحه‌ های مختلف را به طور دلخواه شخصی‌ سازی کنید و قابلیت‌ های جدیدی را به آنها اضافه یا قابلیت‌ های فعلی آنها را حذف کنید.
برای مثال می‌توان ظرفیت خشاب سلاح‌ها یا بُرد مؤثر آنها را افزایش داد، نوع آسیب و در نتیجه نوع مهمات مصرفی را تغییر داد و انواع و اقسام قابلیت‌ های این‌ چنینی را به سلاح‌ ها اضافه کرد. برای شخصی‌ سازی سلاح‌ ها در Fallout 4 باید از میز‌های مخصوص این کار استفاده کنید که می‌توانید آنها را در پناهگاه‌ ها، فروشگاه‌ های مخصوص فروش اسلحه و در داخل برخی ساختمان‌ های دیگر در بازی ببینید. در اولین قدم لیست کامل قسمت‌هایی از سلاح را که می‌توان ماد را به آنها اضافه کرد (و با نام Mod Slots در بازی شناخته می‌شوند) و تأثیر ماد‌های هریک از آنها را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

 • Reciever: ماد‌های این قسمت باعث افزایش میزان آسیب ‌رسانی سلاح می‌شوند
 • Barrel: ماد‌های این قسمت تا حدودی دقت و بُرد سلاح را افزایش می‌دهند و همچنین میزان پخش شدن گلوله‌ ها را نیز کاهش می‌دهند.
 • Grips: ماد‌های این قسمت باعث افزایش دقت اسلحه می‌شوند.
 • Stocks: این قسمت فقط در اسلحه‌ های شکاری و مسلسل‌ ها دیده می‌شود و اسلحه‌ های کمری از وجود آن بهره نمی ‌برند. ماد‌های این بخش باعث افزایش دقت اسلحه به میزان چشم‌ گیری می‌شوند.
 • Magazine: ماد‌های این قسمت خشاب اسلحه را دست‌ کاری می‌کنند و علاوه بر افزایش ظرفیت آن باعث بارگذاری سریعتر سلاح نیز می‌شوند
 • Capicitors: مهم‌ ترین بخش در سلاح‌ های لیزری هستند که شخصی‌ سازی و اضافه کردن ماد به آنها باعث تغییرات چشم ‌گیری در میزان آسیب‌ رسانی عادی یا Critical Hit اسلحه می‌شود و البته باعث افزایش ظرفیت خشاب هم می‌شود.
 • Sights: ماد‌های این قسمت نوع دوربین یا مگسک استفاده شده در سلاح را تغییر می‌دهند و دقت نشانه ‌گیری سلاح را افزایش می‌دهند.
 • Muzzles: ماد‌های این قسمت بیشترین تأثیر را بر روی میزان پخش‌ شدن گلوله‌ها دارند و در نتیجه دقت تیر‌اندازی را افزایش می‌دهند و مخصوصاً می‌توان با اضافه کردن یک ماد صدا‌خفه‌کن به این قسمت سلاح مورد‌نظر را به یک اسلحه مخصوص مخفی ‌کاری تبدیل کرد. همچنین می‌توان یک سرنیزه هم به سلاح متصل و از آن در فواصل نزدیک استفاده کرد.

پس از آشنا شدن با قسمت‌ های مختلف سلاح و تأثیر ماد‌های هر بخش، لازم است بدانید که پس از انتخاب هر ماد، تأثیر آن به شکل علامت‌ های مثبت و منفی (+ و -) در کنار خصوصیات مختلف سلاح در سمت چپ تصویر دیده می‌شوند. برای مثال ممکن است یک ماد باعث افزایش میزان آسیب ‌رسانی شود و در عین حال دقت اسلحه را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین برخی ماد‌ها علاوه بر تغییر خصوصیات سلاح، می‌تواند نوع آسیب وارده اسلحه را نیز تغییر دهند که این ویژگی ماد در قسمت توضیحات آن مشخص است و مثلاً «Add Fire Damage» باعث می‌شود که اسلحه با شلیک گلوله‌ های آتشین باعث سوختن دشمنان شود.
در سمت راست قسمت شخصی‌ سازی سلاح هم می‌توانید آیتم‌ها و Perk ‌های مورد ‌نیاز برای ارتقا هر اسلحه را مشاهده کنید. جمع‌ آوری این آیتم‌ ها سخت ترین قسمت در شخصی‌ سازی سلاح هستند که می‌توانید آنها را از طریق گشت و گذار در محیط یا با اوراق کردن اسلحه‌ ها و آیتم‌ های دیگر به دست بیاورید. مواردی مثل قطعات فلزی از جنس استیل و آلومینیوم، پیچ، چسب، روغن و تسمه فقط بخشی از این آیتم‌ ها هستند که ازقضا در ساخت ماد‌هایی با تأثیر خیلی بالا به تعداد بسیار زیادی از آنها نیاز خواهید داشت.
بهترین روش برای پیدا کردن این آیتم‌ ها اوراق کردن وسایل و سلاح‌ های دیگر است. مثلاً می‌توانید در پناهگاه خود وارد حالت ساخت و ساز شوید و سپس با تخریب وسایل بدرد ‌نخوری مثل لامپ‌ ها یا صندلی‌ ها پیچ و مهره مورد‌نیاز خود را بدست بیاورید. ولی شاید مهمتر از ابزار و تجهیزات فیزیکی، Perk هایی است که باید شخصیت شما برای تبدیل شدن به یک اسلحه‌ ساز ماهر داشته باشد. چرا که از همان ابتدای کار نمی‌توانید ماد‌های پیشرفته را بر روی سلاح خود نصب کنید و برای این کار نیازمند Perk هایی هستید که می‌توانید آنها را در ادامه مشاهده کنید:

 • Gun Nut: اصلی‌ ترین Perk مورد‌نیاز برای ارتقا و شخصی‌ سازی سلاح است و بالا بردن آن به ترتیب دسترسی گیمر به ماد‌های سطح ۲، ۳ و ۴ را ممکن می‌کند. این Perk بر اساس ویژگی شخصیتی هوش بنا شده و برای ارتقا باید حداقل سطح هوش شخصیت شما ۳ باشد.
 • Scrapper: هرچه سطح این Perk بالاتر باشد، امکان پیدا کردن آیتم‌ های مختلف و غیر‌معمول در اوراق کردن وسایل بالاتر می‌رود. پس برای ‌اینکه آیتم‌ های بیشتری برای استفاده در بخش ساخت و ساز داشته باشید، ارتقا این Perk ضروری است.
 • Blacksmith: اگر استفاده از سلاح‌ های سرد را برای مبارزه با دشمنان ترجیح می‌دهید، ارتقای این Perk ضروری است و دسترسی شما به سلاح‌ های سرد قوی را ممکن می‌کند.
 • Science: این Perk هم برای طرفداران سلاح‌ های لیزری ضروری است و ماد‌هایی که فناوری پیشرفته‌ ای در ساخت آنها به کاربرده شده فقط از طریق سطوح بالای این Perk قابل دسترسی هستند.

پس در حالت کلی ‌تر، برای ارتقای سلاح‌ ها ابتدا باید از طریق اوراق کردن وسایل مختلف پیش ‌نیاز‌های این کار را جمع‌ آوری کنید، پس از آن نوبت ارتقای Perk ها می‌رسد که Gun Nut از تمامی آنها مهمتر است، پس از آن نیز می‌توانید با وارد شدن به میز کار ساخت و ساز سلاح ماد‌هایی را که وسایل پیش ‌نیاز آن را دارید ساخته و به اسلحه خود اضافه کنید. البته همواره باید به یک نکته توجه داشته باشید و آن این که پیدا کردن سلاح‌ های عالی در دنیای بازی پلی استیشن بسیار آسان‌ تر از شخصی‌سازی اسلحه‌ های مختلف است.
چرا که علی‌ الخصوص ماد‌های پیشرفته نیاز به ابزار خیلی زیادی دارند که شاید پیدا کردن آنها ساعت‌ ها زمان نیاز داشته باشد. ولی خب این روش هم یک شیوه جالب برای داشتن اسلحه‌ ای قدرتمند است که از قضا کاملاً هم به دست خودتان شخصی‌ سازی شده و در نتیجه منحصر‌به ‌فرد‌تر خواهد بود.
یکی از مواردی که به گیم‌ پلی بازی Fallout 4 تنوع زیادی می‌بخشد، اضافه شدن Power Armor به بازی است. وسیله‌ ای که در همان مأموریت فرعی اول بازی و در حین کمک کردن به گروه Minuteman اولین نمونه از آن را پیدا می‌کنید و سپس این شما هستید که می‌توانید آن را شخصی ‌سازی و تعمیر کنید یا این که با استفاده از نقشه کامل Power Armor بازی سراغ مدل‌ های دیگر آن بروید.

بازی Fallout 4
عکس بازی Fallout 4

با ادامه مقاله راهنمای قدم به قدم بازی Fallout 4 قسمت یازدهم همراه باشید

به هر حال در هریک از این شرایط، باید توجه ویژه‌ای به استفاده صحیح از Power Armor داشته باشید. چرا که اولاً این وسیله به دلیل استفاده از باطری مخصوص خود (Fusion Core) برای مدت زمان محدودی قابل استفاده است و به‌علاوه در صورت تعمیر نشدن منظم نخواهد توانست تا به حد کافی از شخصیت شما محافظت کند. هر Power Armor برای قابل استفاده بودن به سه بخش نیاز دارد؛ ۱) قاب و فریم Power Armor ۲) شش قطعه مجزا و ۳) باطری مخصوص Power Armor. برای این که زره شما قابل استفاده باشد، وجود هر سه این اجزا ضروری است.
برای داشتن یک Power Armor کامل یا می‌توانید از نقشه‌ استفاده کرده و یک زره کامل را پیدا یا خریداری کنید یا این که همان Power Armor اولیه را به مرور زمان شخصی‌ سازی کرده و ارتقا دهید تا یک زره کاملاً منحصر به فرد داشته باشید. به دلیل کمیاب بودن باطری‌ های این وسیله باید برای استفاده از آن در بازی برنامه‌ ریزی داشته باشید و سعی کنید تا فقط در قسمت‌ های واقعاً دشوار بازی به زره خود پناه ببرید.
چرا که در حین استفاده از این وسیله علاوه بر آسیب کمتر ناشی از گلوله‌ های دشمن، آسیب کمتری از محیط رادیواکتیویته بازی و همچنین سقوط از ارتفاع به شما وارد خواهد شد که همگی نکات مثبت به حساب می‌آیند. لازمه شخصی‌ سازی Power Armor ورود به یکی از کارگاه‌ های مخصوص این زره است که اولین آنها را در منطقه پناهگاه ملاقات خواهید کرد و در قسمت‌ های دیگر نقشه هم وجود دارند. این کارگاه متشکل از یک فریم زرد رنگ است که باید Power Armor خود را در کنارش متوقف کنید و سپس از آن خارج شوید.
در صورتی که زره را در جای درست قرار داشته باشید، باید گزینه Craft هنگام نزدیک شدن به فریم زرد رنگ همانند تصویر زیر فعال شده باشد. حال با وارد شدن به قسمت ساخت و ساز، اولین کاری که باید انجام دهید تعمیر بخش‌ های مختلف Power Armor است که این کار با زدن کلید مثلث یا Y صورت می‌گیرد. پس از آن باید بر اساس مواد اولیه که دارید شروع به ساخت ماد برای زره خود بکنید. البته در نظر داشته باشید که این کار در مورد Power Armor بسیار دشوار‌تر از ساخت ماد برای سلاح‌ها است و هم به ابزار بیشتری نیاز خواهید داشت و هم باید سطح بالایی در Perk ‌های Blacksmith و Science داشته باشید. ساده‌ ترین ماد‌هایی که می‌توان برای زره ساخت ماد‌های دفاعی هستند که مقاومت آن را در برابر ضربات فیزیکی و انواع دیگر ضربه‌ ها افزایش می‌دهند.
همچنین شما می‌توانید انبوهی از ماد‌های هجومی را هم به زره اضافه کنید که مثلاً می‌توانند قدرت ضربات فیزیکی وارد شده با Power Armor را تا حد چشمگیری افزایش دهند. به علاوه شما می‌توانید Power Armor خود را با رنگ‌ های دلخواه تزئین کنید که این امر علاوه بر جلوه‌ های ظاهری، می‌تواند بر روی ویژگی‌ های زره هم تأثیر گذار باشید. یکی از بخش‌ های ضروری هر Power Armor شش قطعه‌ای است که قسمت‌ های مختلف آن مثل دست‌ ها و پا‌ها را پوشش می‌دهند. شما در حین گردش در محیط بازی Power Armor دیگری هم خواهید دید که می‌توان هریک از قطعات آنها را جدا و بر روی یک فریم کامل استفاده کرد.
مثلاً مدل اولیه‌ ای که در موزه آزادی پیدا می‌کنید از قطعات T-45 ساخته شده که شما می‌توانید با پیدا کردن انواع دیگر مثل Raider Set قسمت‌ های مختلف را جایگزین کنید که هریک از آنها مزایا و معایب خود را دارند و مثلاً ممکن است یکی در ازای آسیب‌ رسانی بیشتر قدرت دفاعی کمتری داشته باشد یا برعکس. برای تعویض قطعات باید گزینه Transfer را در حین نزدیک شدن به Power Armor انتخاب و سپس قطعه جدید را با قطعه نصب شده تعویض کنید.
همچنین اگر چند قاب مخصوص Power Armor داشته باشید می‌توانید مجموعه‌ های مختلفی از قطعات را برای استفاده در شرایط خاص جمع‌ آوری کنید و چند Power Armor قابل استفاده داشته باشید. نکته مهم دیگر در مورد Power Armor باتری مخصوص آن است که می‌توانید از طریق گشتن در محیط، کشتن دشمن و جمع‌ آوری Loot و همچنین خرید آنها را پیدا کنید و سپس با رفتن کنار Power Armor و استفاده از گزینه Transfer باتری خالی را با باتری جدید تعویض کنید.
Power Armor شما همواره در روی نقشه با یک علامت کلاه خود مانند نمایش داده می‌شود و البته اگر برای مدت زمان زیادی آن را رها کنید، باید برای پس گرفتنش با دزد‌های احتمالی مبارزه کنید. Power Armor در اصل مجسمه‌ های شخصیت Waltboy هستند که در قسمت‌ های مختلف دنیای Fallout 4 پراکنده شده‌اند و پیدا کردن هریک از آنها توانایی‌ های هفت‌گانه شخصیت بازی ایکس باکس یا Perk های وی را ارتقا می‌دهد. البته پیدا کردن این آیتم‌ ها به همین سادگی هم نیست.

Perception Bobblehead
Perception یکی از هفت توانایی اصلی شخصیت شما است که پیدا کردن Bobblehead مربوطه می‌تواند یک واحد برای همیشه به آن اضافه کند. خوشبختانه پیدا کردن این آیتم خیلی ساده بوده و کافی است زمانی که در اولین مأموریت بازی وارد موزه آزادی در شهر Concorde شدید، در اتاقی که گروه Minutemen را برای اولین بار ملاقات می‌کنید، میزی را که در سمت چپ است و یک ترمینال خراب هم روی آن وجود دارد بررسی کنید تا این Bobblehead را بدست بیاورید.
همان‌ طور که از نام این Bobblehead هم مشخص است، پیدا کردن آن می‌تواند میزان آسیب رسانی شما با سلاح‌ های سرد را به میزان ۲۵ درصد افزایش دهد. برای پیدا کردن این آیتم باید به برج Trinity بروید. برای رسیدن به بالاترین نقطه این برج باید با غول‌ های زیادی مبارزه و از آسانسور‌های متعددی استفاده کنید. زمانی که به آخرین طبقه و جایی که شخصیت‌ های Rex and Strong را ملاقت می‌کنید رسیدید، می‌توانید این Bobblehead را در داخل قفسی که شخصیت‌ های مذکور را از آن آزاد می‌کنید، پیدا کنید.

اگر دوست دارید آیتم‌ های مختلف را به قیمت کمتری از فروشنده‌ ها خریداری کنید، پیدا کردن این Bobblehead یکی از راه‌ها است و با داشتن آن شانس بیشتری برای گرفتن تخفیف از فروشنده‌ ها خواهید داشت. زمانی که وارد پناهگاه ۱۱۴ شدید، در اتاق رییس پناهگاه می‌توانید این آیتم را بر روی میز مشاهده کنید و بردارید. Fusion Core باطری مخصوص Power Armor است که البته پیدا کردن آن بسیار دشوار بوده و در عین حال خیلی سریع هم تمام می‌شود. ولی اگر دوست دارید تا عمر این باطری را به میزان ۱۰ درصد افزایش دهید، پیدا کردن Bobblehead مخصوص تعمیر پیشنهاد می‌شود.
برای پیدا کردن این آیتم به منطقه Corvega Assembly Plant بروید که یک نیروگاه است و برجی در آن وجود دارد که برای یکی از مأموریت‌های بازی PS4 باید از آن بالا بروید. در بالاترین نقطه این برج و در انتهای راه پله آن می‌توانید این Bobblehead را پیدا کنید.
بازکردن قفل در‌ها و جعبه‌ها برای پیدا کردن آیتم‌ها یا دسترسی به برخی اتاق‌ های مخفی که معمولاً مملو از Loot هستند، در Fallout 4 حتی اگر ضروری نباشد هم می‌تواند خیلی سریع ‌تر فهرست تجهیزات شما را تکمیل ‌تر از قبل کند. پس اگر دوست دارید کار ساده‌ تری در باز کردن قفل‌ ها داشته باشید، پیدا کردن Bobblehead مربوطه یکی از روش‌ ها است.
برای این کار زمانی که در نمایشگاه Pickman Gallery هستید دشمنان را از بین ببرید تا زمانی که شخص Pickman را در زیرزمین ملاقات کنید. آیتم مربوطه در کنار آتش و روی زمین است. اسلحه‌ های لیزری مخصوصاً برای از بین بردن غول‌ ها بسیار مفید هستند و اگر می‌خواهید ضربه‌ های Critical شما با این سلاح‌ ها ۲۵ درصد آسیب بیشتری به دشمن وارد کنند، به منطقه Fort Hagen رفته و این Bobblehead را پیدا کنید. زمانی که وارد این ساختمان شدید، باید با چند دشمن مبارزه کنید و پس از آن با فعال کردن آسانسور به طبقه پایین بروید.
با پیشروی در این قسمت به آشپزخانه خواهید رسید که Bobblehead مورد نظر در این قسمت خواهد بود. اگر عاشق انفجار و استفاده از نارنجک یا کوکتل مولوتوف هستید، با پیدا کردن این Bobblehead میزان آسیب رسانی شما ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت. این آیتم در منطقه Saugus Ironworks است که پس از ورود به آن ابتدا باید با چند دشمن مبارزه کنید. پس از آن از طریق سقف ساختمان به بخش دیگری از آن وارد می‌شوید که در آن جا باید با یک دشمن سرسخت به نام Slug مبارزه کنید. پس از کشتن این شخص به جایی بروید که در لحظه ورود شما به اتاق Slug آن جا ایستاده بود و پس از آن می‌توانید Bobblehead را بردارید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =