پرداخت به عرضه بازی Forza Motorsport 6 برای ایکس باکس

بازی Forza Motorsport

اولین نسخه منتشر شده از مجموعه بازی Forza Motorsport که اولین بازی کل مجموعه Forza نیز به شمار می رود بازی Forza Motorsport که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد و وظیفه تولید آن همان طور که از پیش گفته شد بر عهده کمپانی Turn 10 Studios بود. این بازی به طور کاملا انحصاری برای کنسول ایکس باکس عرضه شد و با بیش از ۲۰۰ مدل ماشین مختلف و استفاده ترکیبی از جاده های واقعی و خیالی سعی داشت حس و حال تازه ای را برای مخاطب خود ایجاد کند.

بازی Forza Motorsport
بازی Forza Motorsport

مجموعه و فرانچایز Forza که در اصل یک کلمه ایتالیایی به معنای قدرت است، بازی ویدیویی در سبک نیمه شبیه ساز ریسینگ یا مسابقه ای است، منظور از نیمه شبیه ساز آن است که در این مجموعه تمامی سعی سازندگان آن بر این بوده است تا بازی به شبیه ترین شکل ممکن به یک تجربه مسابقه ای واقعی تبدیل شود البته از المان های بازی بودن فاصله نگیرد و به طول کامل تبدیل به یک شبیه ساز ماشین سواری نشود به همین دلیل به این ژانر نیمه شبیه ساز مسابقه ای می گویند.

مجموعه Forza تمامی قسمت های آن برای کنسول های ایکس باکس و پلتفرم مایکروسافت ویندوز به طور کاملا انحصاری عرضه می شود و وظیفه انتشار تمامی نسخه های این مجموعه جذاب توسط خود کمپانی مایکروسافت مایکروسافت و توسط استودیو Xbox Game Studios که وظیفه انتشار بازی ها را از بر عهده دارد منتشر شده و در سر تا سر جهان پخش می شود.

 

مجموعه و فرانچایز Forza به صورت کلی به دو سری جدا از هم تقسیم می شوند که هر کدام از این دو سری برنامه خود را دارند، سری اصلی مجموعه سریForza Motorsport نام دارد که توسط آمریکایی های ساخته می شود و استودیو Turn 10 Studios وظیفه ساخت و توسعه این مجموعه را بر عهده دارد، مجموعه Forza Motorsport بیشترین فوکوس خود را در وهله اول بر روی ساخت بازی با محوریت مسابقات و رویداد های حرفه ای اتومبیل رانی دارد و سعی دارد در بازی های خود به واقعی ترین شکل ممکن گیم پلی مسابقات رسمی و حرفه ای ماشین سواری را پوشش دهد.

سری دیگری از مجموعه Forza که توسط استودیو بریتانیایی Playground Games Limited ساخته می شود مجموعه Forza Horizon نام دارد، مجموعه ای که سعی می کند به گیمر خود تجربه ای جهان باز یا Open World از تجربه رانندگی را بدهد و مثل نسخهForza Motorsport گیمر را به مسابقه در یک زمین مسابقه ای محدود نمی کند و بیشترین آزادی عمل ممکن را به گیمر می دهد.

مجموعه Forza تمام سعی خود را می کند که همانند یک شبیه ساز به واقعی ترین شکل ممکن هم چیز را به تصویر بکشد که این واقع گرایی از طراحی مراحل و شخصیت ها گرفته است تا طراحی ماشین ها و یا اجزا آن ها که قابلیت تغییر و بروز رسانی دارد.

البته که نباید از این مسئله چشم پوشی که کرد باید مجموعه Forza را جوابی از جانب کمپانی مایکروسافت به سونی بدانیم، به دلیل این که سونی در سال ۱۹۹۷ با ساخت مجموعه ای کاملا انحصاری به نام Gran Turismo قصد داشت به طور کاملا سبک شبیه ساز ماشین سواری و ریسینگ را به زیر سلطه خود درآورد اما حالا کمپانی مایکروسافت با ساخت مجموعه Forza قصد داشت که این انحصار سونی را بشکند و مجموعه ای مختص به خود را داشته باشد.

 

در مورد تاریخچه هر دو بخش بازی Forza یعنی چه مجموعه Forza Motorsport و یا مجموعه Forza Horizon می توان چندین مقاله نوشت در مورد هر قسمت از این بازی ها صحبت کرد اما  در این بخش قصد داریم نگاهی کوتاه به تاریخچه مجموعهForza Motorsport بیاندازیم و سیر این مجموعه را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

اولین نسخه منتشر شده از مجموعه بازی Forza Motorsport که اولین بازی کل مجموعه Forza نیز به شمار می رود بازیForza Motorsport که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد و وظیفه تولید آن همان طور که از پیش گفته شد بر عهده کمپانی Turn 10 Studios بود. این بازی به طور کاملا انحصاری برای کنسول ایکس باکس عرضه شد و با بیش از ۲۰۰ مدل ماشین مختلف و استفاده ترکیبی از جاده های واقعی و خیالی سعی داشت حس و حال تازه ای را برای مخاطب خود ایجاد کند.

بازی Forza Motorsport توانست بعد از عرضه به نقد های مثبتی نیز دست پیدا کند و علاوه بر این فروش بازی نیز به میزان بسیار خوبی بود به طوری که بازیForza Motorsport در بریتانیا توانست به فروش ۲۰۰ هزار نسخه ای برسد و در کشور های آمریکای شمالی نیز فروش بازی در همان ماه عرضه عدد ۱۰۰ هزار نسخه را ثبت کرد.

بازی Forza Motorsport با بهره گیری از مسابقات واقعی و لایسنس شده و همینطور استفاده از ماشین های واقعی تجربه ای کاملا واقع گرایانه را به مخاطب هدیه بدهد، بازی دارای چندین مود مختلف نیز بود، از مود مسابقه سریع گرفته تا مود فوق العاده جذاب Career mode که شما را مثل یک راننده واقعی از یک راننده آماتور تا تبدیل شدن به یک راننده حرفه ای همراهی می کند و با تمامی پستی ها و بلندی های مسیر آماتور به حرفه ای شدن رو به رو خواهید شد.

یکی از ویژگی های جذاب بازیForza Motorsport قابلیت شخصی سازی ماشین است که به شما اجازه می دهد بدنه و قطعات ماشین خود را به هر شکلی که دوست دارید شخصی سازی کنید که در آن زمان این ویژگی برای گیمر ها بسیار جذاب و فوق العاده بود.

در مجموعه بازی Forza Motorsport توانست به امتیاز فوق العاده ۹۲ از ۱۰۰ در سایت متاکریتیک دست پیدا کند امتیازی که نشان می دهد بازیForza Motorsport تا چه اندازه فوق العاده است و این امتیاز باعث شد که بازی تبدیل به چهارمین بازی برتر کنسول ایکس باکس در سال ۲۰۰۵ شود.

بازی Forza Motorsport
بازی Forza Motorsport

با ادامه مقاله پرداخت به عرضه بازی Forza Motorsport 6 برای ایکس باکس همراه باشید

قسمت بعدی از مجموعه Forza Motorsport با نام Forza Motorsport2 در سال ۲۰۰۷ تولید شد و این بار بازی به طور کامل در انحصار کنسول ایکس باکس ۳۶۰ بود و بازی مثل نسخه قبلی با استفاده از ماشین های واقعی و جاده های تلفیقی که برخی واقعی و برخی خیالی بودند جذابیت بازی را بیشتر از پیش کرد.

مود های بازی نیز همانند نسخه قبلی بود و در بازی شاهد مود جدیدی نبودیم، البته که بخش شخصی سازی ماشین بازی Forza Motorsport2 بسیار حرفه ای تر و پیشرفته تر از پیش شده بود و ویژگی که نسبت به نسخه قبلی داشت در بعد گرافیک بازی بود که ضربات و آسیب های فیزیکی که به ماشین شما وارد می شد جلوه ای کاملا گرافیکی بر روی ماشین شما داشت و می توانستید این خسارات را ببینید، چیزی که در بازی Forza Motorsport شاهد آن نبودیم.

بازی Forza Motorsport2 توانست در بریتانیا به فروش ۳۰۰ هزار نسخه ای دست پیدا کند و علاوه بر این میانگین امتیاز منتقدین این بازی بر روی عدد ۹۰ از ۱۰۰ ایستاد که نشان از موفقیت بازی Forza Motorsport 2 دارد، این امتیاز بازی را تبدیل به هشتمین بازی برتر سال کنسول ایکس باکس ۳۶۰ کرد.

 

سومین ایستگاه مجموعهForza Motorsport اما نسخه Forza Motorsport 3 که در سال ۲۰۰۹ برای کنسول ایکس باکس وان عرضه شد و با بیش از ۵۰۰ مدل ماشین مختلف از ۵۰ کمپانی خودرو سازی متفاوت رکورد تازه ای در محتوا را ثبت کرد و علاوه بر این بازی بیش از ۱۰۰ پیست متفاوت را در خود جای داده بود.

تمامی این موارد باعث شد که بازی Forza Motorsport3 در سایت متاکریتیک به امتیاز فوق العاده ۹۲ از ۱۰۰ برسد که این امتیاز باعث شد بازی Forza Motorsport 3 تبدیل به سومین بازی برتر سال ۲۰۰۹ کنسول ایکس باکس ۳۶۰ شود.

 

نسخه چهارم مجموعهForza Motorsport در سال ۲۰۱۱ عرضه شد و با نام Forza Motorsport 4 در دسترس گیمر ها قرار گرفت، ویژگی این نسخه این بود که علاوه بر کنترلر سنتی مجموعه Forza Motorsport شما در این نسخه می توانستید از کینکت خود نیز به عنوان یک کنترلر استفاده کنید که این نسخه نیز توانست نظر مثبت منتقدین را بدست بیاورد و به امتیاز فوق العاده ۹۱ از ۱۰۰ دست پیدا کند و تبدیل به چهارمین بازی برتر سال کنسول ایکس باکس ۳۶۰ در سال ۲۰۱۱ شد.

 

جدید ترین نسخه و آخرین نسخه از مجموعه Forza Motorsport نسخه پنجم این بازی بود که سال ۲۰۱۳ با نام Forza Motorsport5 منتشر شد، بازی که برای کنسول ایکس باکس وان در دسترس قرار گرفت.

اما بازی نتوانست آن طور که باید نظر منتقدین را کسب کند و به امتیاز ۷۹ از ۱۰۰ در سایت متاکریتیک بسنده کرد.

 

حالا بعد از گذشت دو سال شاهد عرضه نسخه جدیدی از مجموعه Forza Motorsport  خواهیم بود.

بازی با نام Forza Motorsport6 که در حال حاضر تنها خبر عرضه آن بر روی کنسول ایکس باکس وان عرضه شده است و بر روی کاور آن شاهد تصویری از ماشین مدل جدید کمپانی Ford یعنی GT هستیم.

 

باید ببینیم چه زمانی مایکروسافت تصمیم خواهد گرفت که بازی Forza Motorsport 6 را معرفی کامل کند و چه زمانی شروع به عرضه این بازی خواهد کرد اما در حال حاضر تنها می دانیم که سال ۲۰۱۵ شاهد نسخه جدیدی از مجموعهForza Motorsport  خواهیم بود، نسخه ای که خیلی ها انتظار دارند بعد از شکست نسبتی نسخه قبلی یعنی Forza Motorsport 5 قسمت ششم این مجموعه بتواند همانند نسخه های اول تا چهارم این مجموعه نگاه ها را به خود خیره کند و تجربه ای جذاب و کاملا متفاوت را برای گیمر ها به ارمغان بیاورد.

باید تا منتشر شدن تریلر های اولیه و تریلر های گیم پلی بازی صبر کنیم تا ببینیم در دوره ای که بازی هایی با تم مسابقات ریسینگ در بالا ترین حد خود به سر می برند و مجموعه های بزرگی در حال تولید بازی هستند، بازی Forza Motorsport 6 قرار است چه چیز جدیدی وارد این سبک به کلیشه رفته کند.

 

                                                                                                       

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 14 =