بررسی بازی Grand Theft Auto

یکی از پر طرفدار ترین مجموعه ها یا به اصطلاح فرانچایز های بازی های ویدیویی مجموعه فوق العاده Grand Theft Auto یا به طور خلاصه GTA است.

بررسی بازی Grand Theft Auto
بررسی بازی Grand Theft Auto

فرانچایزی که به معنای واقعی کلمه پیشرفت را می شود در آن جستجو کرد، ساخته کمپانی بزرگ آمریکایی Rockstar Games بازی است که بدون هیچ شک و شبهه ای هر گیمری در طول دوران بازی خود حداقل یک نسخه از آن را تجربه کرده است، مجموعه این بازی در سبک اکشن ماجراجویی است که البته به جهان باز بودنش شهرت دارد و به این که به گیمر اجازه می دهد هر کاری که دوست دارد در دنیای بازی انجام بدهد و هیچ چارچوب و قانونی برای او نمی گذارد.

تا به امروز چندین نسخه فرعی و اصلی از مجموعه Grand Theft Auto ساخته شده است و بدون تردید یکی از دلایل شهرت این بازی به خاطر رشد ناگهانی و انقلابی این بازی نسخه به نسخه است، مجموعه Grand Theft Auto را می توان به سه بخش تقسیم کرد و تاریخچه آن را به سه قسمت بخش بندی کرد:

  • دوره ۲ بعدی بازی (از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۰)
  • دوره ۳ بعدی بازی (از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷)
  • دوره HD بازی (از سال ۲۰۰۸ تا به امروز)

البته که به جز این تقسیم بندی می شود مجموعه Grand Theft Auto را به دو بخش قسمت های اصلی و فرعی تقسیم بندی کرد که نگاهی سریع به قسمت های اصلی این مجموعه می اندازیم.

توضیح بازی Grand Theft Auto

شروع مجموعه Grand Theft Auto به سال ۱۹۹۷ بر می گردد جایی که اولین نسخه از این مجموعه با همان نام Grand Theft Auto در ابتدا برای کامپیوتر های شخصی و بر بستر ام اس داس و مایکروسافت ویندوز عرضه شد، البته همان سال بازی برای کنسول پلی استیشن نیز در دسترس قرار گرفت و یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۹ نسخه گیم بوی کالر بازی نیز توسط کمپانی راک استار گیمز عرضه شد و در دسترس گیمر ها قرار گرفت.

این بازی با گرافیک دو بعدی ساخته شد و با دوربین از بالا شما را وارد شهر خیالی Liberty City می کند، جایی که شما باید با پلیس ها، گانگستر ها و… دست و پنجه نرم کنید.

موفقیت های این بازی زمینه ساخت نسخه دوم را فراهم کرد اتفاقی که در سال ۱۹۹۹ افتاد، البته که در بین بازی Grand Theft Auto و Grand Theft Auto 2 شاهد دو بازی با نام های London 1969 و London 1961 نیز از مجموعه این بازی به صورت نسخه فرعی ساخته شد.

قسمت دوم مجموعه با نام Grand Theft Auto 2 در اکتبر ۱۹۹۹ برای ویندوز و پلی استیشن عرضه شد، البته در ادامه بازی در سال ۲۰۰۰ بازی برای کنسول های دریم کست و گیم بوی کالر نیز عرضه شد، بازی همانند نسخه اول با دوربین بالا به پایین عرضه شد و با افزایش گرافیک و تکسچر ها باعث محبوبیت این بازی در میان گیمر ها علاقه مند به بازی های اکشن شد.

بازی در میان منتقدین نیز توانست خود را به خوبی نشان بدهد البته که با چیز که در آینده از مجموعه Grand Theft Auto خواهیم دید فاصله داشت اما برای یک مجموعه که تازه در شروع کار خود است نمرات خوبی توانست بازی Grand Theft Auto 2 بدست بیاورد، نسخه پلی استیشن بازی به امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ رسید که برای مجموعه Grand Theft Auto تا آن روز امتیاز خوبی به شمار می آمد.

اما بدون تردید جهش مجموعه این بازی  را باید در نسخه سوم این مجموعه بدانیم، نسخه ای که در سال ۲۰۰۱ عرضه شد و پایان دوره گرافیک دو بعدی مجموعه و شروع دوره سه بعدی آن را رقم زد، بازی Grand Theft Auto III در ابتدا برای پلی استیشن ۲ عرضه شد و یک سال بعد نسخه ویندوز آن آمد و در سال ۲۰۰۳ بازی برای ایکس باکس کنسول تازه مایکروسافت در دسترس قرار گرفت، بازی به قدری محبوب شد که سال ۲۰۱۰ نسخه مک او اس ایکس آن و در سال ۲۰۱۱ نسخه اندروید و ای او اس آن برای گوشی های هوشمند نیز در دسترس قرار گرفت.

بازی برای اولین بار گرافیک سه بعدی داشت و یکی از اولین بازی های سه بعدی جهان باز صنعت بازی های ویدیویی به شمار می رفت، آزادی عمل، گیم پلی، گرافیک، داستان پردازی و ده ها دلیل دیگر باعث شد که بازی پرفروش ترین بازی سال شود و بیش از ۱۴.۵ میلیون نسخه از این بازی در سرتاسر جهان به فروش برسد، اما بدون تردید نقطه عطف این بازی در زمان منتشر شدن نظرات منتقدین رقم خورد جایی که در عرضه اولیه سایت Metacritic که وظیفه آن جمع کردن نظرات منتقدین و میانگین گیری از آن ها است برای این بازی به امتیاز فوق العاده ۹۷ از ۱۰۰ برای نسخه پلی استیشن ۲ این بازی رسید امتیازی که باعث شد این بازی تبدیل به دومین بازی برتر کنسول پلی استیشن ۲ در تاریخ این پلتفرم شود.

بعد از عرضه نسخه ویندوز این بازی منتقدین به این نسخه نیز امتیاز بالای ۹۳ از ۱۰۰ را دادند که این امتیاز بازی Grand Theft Auto III را برترین بازی پی سی در سال ۲۰۰۲ کرد، نسخه موبایلی این بازی نیز از نگاه متاکریتیک به میانگین ۸۰ از ۱۰۰ رسید. این بازی از نگاه نزدیک به ۱۰ روزنامه، مجله، جشنواره و سایت بهترین بازی سال لقب گرفت و عناوینی چون بهترین بازی اکشن، بهترین بازی کنسول پلی استیشن ۲ و… به این بازی تقدیم شد.

بعد از موفقیت بازی Grand Theft Auto III یک سال بعد نسخه Grand Theft Auto: Vice City  این بازی عرضه شد و سال ۲۰۰۴ نیز نسخه Grand Theft Auto: San Andreas این بازی در دسترس گیمر ها و علاقه مندان به این بازی قرار گرفت، نسخه هایی که هر کدام قدم رو به جلویی به نسبت نسخه های پیشین بودند و هر کدام سعی به رفع نقاط ضعف نسخه های قبلی کرد.

سال ۲۰۰۸ نسخه چهارم این مجموعه بعد از گذشت چهار سال و این بار با گرافیک HD برای اولین بار در تاریخ مجموعه Grand Theft Auto در دسترس قرار گرفت بازی که Grand Theft Auto IV نام داشت و دو کنسول پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به همراه پلتفرم کامپیوترهای شخصی میزبان این بازی فوق العاده بودند، بازی که پس از Grand Theft Auto III می توان آن را انقلابی ترین نسخه مجموعه Grand Theft Auto نامگذاری کرد، منتقدین به نسخه کنسولی این بازی امتیاز فوق العاده ۹۸ از ۱۰۰ را دادند، امتیازاتی که باعث شد این بازی هم در کنسول ایکس باکس ۳۶۰ و هم در کنسول پلی استیشن ۳ بهترین بازی سال شود و علاوه بر این بهترین بازی تاریخ هر دو این دو کنسول لقب بگیرد که نشان از شاهکار بودن اثر کمپانی راک استار گیمز دارد. نسخه ویندوز بازی نیز به امتیاز ۹۰ از ۱۰۰ رسید و این بازی را پنجمین بازی سال پلتفرم کامپیوتر های شخصی کرد.

اما بالاخره بعد از ۵ سال بالاخره در سال ۲۰۱۳ بازی Grand Theft Auto V عرضه شد، ساخته راک استار ابتدا در سال ۲۰۱۳ برای پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد، در نوامبر ۲۰۱۴ کنسول های نسل جدید پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان میزبان این بازی شدند و در آپریل ۲۰۱۵ گیمر های کامپیوتر های شخصی توانستند بازی Grand Theft Auto V را تجربه کنند.

این بازی قرار است در قالب نه یک شخصیت بلکه سه شخصیت باشد و روایت داستان این سه نفر در دنیای پر از جرم و جنایت شهر را روایت می کند. بازی در عرضه ابتدایی خود توانست به امتیاز ۹۷ از ۱۰۰ دست پیدا کند، امتیازی که دو نسخه ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ بازی بدست آوردند و این امتیاز ها باعث شد که بازی Grand Theft Auto V بهترین بازی سال این دو کنسول باشد و علاوه بر این بعد از نسخه چهارم مجموعه Grand Theft Auto بازی Grand Theft Auto V بهترین بازی تاریخ این دو کنسول لقب گرفت.

در عرضه بعدی بازی نسخه کامپیوتر های شخصی بازی به امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ رسید، امتیازی که بازی را بهترین بازی سال پی سی کرد و دو نسخه ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ بازی نیز هر دو به امتیاز مشترک ۹۷ از ۱۰۰ رسیدند. بعد از موفقیت های بازی Grand Theft Auto V حالا راک استار تصمیم گرفته است که بخش چند نفره ای به این بازی  اضافه کند بخشی  که طبق اعلام صورت گرفته توسط کمپانی راک استار قرار است GTA Online نام داشته باشد و در تصاویر تازه ای که از بخش GTA Online عرضه شده است شاهد دو ماموریت سرقت در بخش GTA Online هستیم.

طبق این تصاویر شما پیش از ماموریت باید کارهایی از قبیل برنامه ریزی و تقسیم سلاح انجام دهید و در تصاویر دیگری که راک استار از بخش GTA Online منتشر کرده شاهد عملیات تعقیب و گریز پلیس با شما هستیم. طبق اعلام راک استار بخش سرقت GTA Online قرار است ۱۰ مارس برای نسخه های کنسولی این بازی عرضه شود و در ۱۴ آپریل برای کامپیوتر های شخصی نیز در دسترس قرار بگیرد.

بررسی بازی Grand Theft Auto
بررسی بازی Grand Theft Auto

در اعلام راک استار که به صورت رسمی برای بخش GTA Online منتشر کرده است می خوانیم:

در قسمت ماموریت سرقت بخش GTA Online شاهد یک بازی همکاری چهار نفره خواهیم بود که شما می توانید به بخش های مختلف شهر که علاقه داشت باشید حمله کنید و از آن مکان ها سرقت کنید.

بدون هیچ شک و تردید ماموریت سرقت بخش GTA Online می تواند گیمر ها را بیشتر از پیش با اتمسفر یک سرقت مسلحانه آشنا کند و هیجان و هایپ فراوانی را برای گیمر های بازی GTA VI به ارمغان بیاورد و مسلما گیمر ها با این بخش بیشتر از پیش ارتباط برقرار خواهند کرد چون سیستم همکاری این بخش می تواند گیمر ها و ارتباطات آن ها را قوی تر از قبل کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − دو =