بررسی ارائه بازی Nier Automata کمپانی Square Enix

بازی Nier Automata

به نظر می رسد موفقیت غیر قابل پیش بینی بازی Nier Automata ، دلیلی باشد تا بازی سازان در استودیوی اسکوئر انیکس احتمال ساخت دنباله‌ای بر این بازی را برای بررسی در دستور کار خود قرار دهند. بدون شک تا پیش از این که بازی Nier: Automata منتشر شود هیچ کس گمان نمی کرد که این دنباله قرار است ساخته شود.

بازی Nier Automata
بازی Nier Automata

به نظر می رسد موفقیت غیر قابل پیش بینی بازی Nier Automata ، دلیلی باشد تا بازی سازان در استودیوی اسکوئر انیکس احتمال ساخت دنباله‌ای بر این بازی را برای بررسی در دستور کار خود قرار دهند. بدون شک تا پیش از این که بازی Nier: Automata منتشر شود هیچ کس گمان نمی کرد که این دنباله قرار است ساخته شود. از طرفی نیز هنگامی که Nier: Automata در ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی به بازارها روانه شد، بسیاری در ابتدا باور نداشتند که این بازی دنباله قسمت پیشین باشد.
اولین قسمت از بازی Nier در سال ۲۰۱۰ میلادی و برای دو کنسول مایکروسافت و سونی یعنی به ترتیب ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ عرضه شده بود. هرچند این عنوان اثری جذاب بود که با ایده های بکر و دست نخورده ایی تا به آن زمان کمتر کمپانی پی آن را گرفته بود، معرفی شده بود اما موفق نشد تا نگاه را به سمت خود جلب کند.
هیچ بعید نیست که درک نشدن این بازی در هنگام عرضه در سال ۲۰۱۰ شاید به این دلیل بازمی گشت که بازی Nier استانداردهایی را از خود به نمایش گذاشته بود که برای آن زمان احتمالا کمی گنگ و غیر قابل هضم بود و باید مدت ها می گذشت تا عامه مردم و منتقدین پی به ارزش های این بازی ببرند. با این حال و به هر ترتیبی هم بود کمتر کسی انتظار ساخت دنباله Nier: Automata را برای بازی Nier داشت.
هم چنین باید گفت که با این مسئله به تازگی روبروبرو نیستیم و اصولا این مورد را پیش تر از این نیز دیده بودیم که بازی های پرطرفداری هستند که کمتر توجه ها را به خود معطوف می کنند و از آن طرف هم تضمینی وجود ندارد تا دنباله ای برای آن در نظر گرفته شود آن هم فقط به این دلیل که بازی هر چند باکیفیت بوده اما از آن استقبال نشده! اگر بخواهیم به یک بازی دیگر که کمتر به آن بها داده شده است اشاره کنیم باید به سراغ بازی Okami برویم.
این بازی PS4 نیز درست همانند بازی Nier از آن بازی‌هایی است که آن طور که شایسته و برازنده آن بود مورد استقبال و توجه قرار نگرفت. با این حال این طور به نظر می رسد که این بی توجهی ها و دست کم گرفته شدن ها همگی هزینه ایی است حاصل پیشروی در زمان. با تمام این اوصاف بازی Okami به هر حال در وضعیت مطلوب تری قرار دارد و آن طور که گفته شده، قرار است در زمانی نزدیک نسخه HD این بازی نیز منتشر شود.
حال طی اخباری که وب‌سایت مترو منتشر کرده، این طور باید پنداشت که کمپانی اسکوئر انیکس احتمالا یکی از اندک مواردی بوده که به ظرافت های بازی Nier: Automata پی برده و این بازی نیز موفق شده نظر این شرکت را به خود جلب کند. از همین روست که حرف و حدیث های متعددی پیرامون ساخت دنباله بازی Nier: Automata این روزها به گوش می رسد. اما اینجا با این سوال مواجه می شویم که چرا کمپانی اسکوئر انیکس این تصمیم احتمالی را اتخاذ کرده و اصلا چرا به ساخت دنباله بازی Nier: Automata اینقدر نزدیک هستیم.

بازی Nier Automata
بازی Nier Automata

با ادامه مقاله بررسی ارائه بازی Nier Automata کمپانی Square Enix همراه باشید

با کمی ریزبینی درخواهیم یافت پاسخ ساده است. در واقع پاسخ را باید در فروش خوبی که بازی Nier: Automata داشته به همراه درآمد سرشار حاصل از این فروش که برای استودیوی سازنده در برداشته است جست وجو کرد. این طور باید در نظر گرفت که این فروش دو میلیون نسخه ای بازی بوده که سازندگان را در اسکوئر انیکس به فکر ساخت قسمت بعدی بازی Nier: Automata انداخته است.
در این میان باید گفت که فروش بازی از نسخه کامپیوتر آن عددی برابر با حدود یک چهارم از فروش کل بازی بوده است. از سوی دیگر یک چهارم دیگر مقدار فروش کل این بازی، اختصاص دارد به فروشی که Nier: Automata توانسته در بازارهای داخلی کشور مبدا و سازنده یعنی ژاپن کسب کند که با در نظر گرفتن محبوبیتی که این سبک از بازی ها در کشور ژاپن دارند، آن چنان هم غیر قابل پیش بینی نبوده است.
اما ماجرا وقتی جالب تر خواهد شد که بدانید باقی نسخه ها یعنی چیزی برابر با یک میلیون نسخه ای که بر جا مانده حاصل فروشی است که به کنسول های بازی اختصاص داده شده است و از آن حیرت انگیزتر آن که این رقم نیز تعداد فروش گیمNier: Automataرا در اروپا و آمریکای شمالی نشان می دهد. خب اگر هنوز هم ماجرا دست گیرتان نشده باید اینطوربگویم که رسیدن به چنین عدد و رقمی برای کمتر بازی تولید ژاپنی در غرب پیش آمده و تقریبا امری محال بوده است.
با این وجود باز هم می توان مواردی را پیدا کرد که استثنا باشند مثلا دو بازی‌ Tekken و Dark Souls از آن دسته بازی‌های ژاپنی‌ هستند که موفق شده اند طرفداران بسیاری را در کشورهای غربی برای خود دست وپا کرده و حتی به فروش قابل‌توجهی در اروپا و آمریکای شمالی نیز دست پیدا کنند.با این وجود نمی توان منکر این مسئله شد که حتی با فروش خوبی که این بازی های ژاپنی در کشورهای غربی کسب کرده اند باز هم هر ساله تعدادی بازی از این کشور روانه بازارهای گیم می شوند که هر چند هم در نهایت کیفیت ساخت هستند اما بازهم تنها نصیبشان از انتشار گمنامی در اروپا و آمریکای شمالی است.
در پایان باید خاطر نشان کرد که هر چند همه این خبرها و زمزمه تنها ممکن است حدس و گمان باشد و به ساخت اثری نیز منجر نشود و همین طور تاکنون خبری رسمی نیز از سوی کمپانی اسکوئر انیکس ساخت دنباله بازی Nier: Automata را به طور صددرصد و حتمی تایید نکرده است، اما قرائن و شواهد که در دست داریم همگی رای به ساخت احتمالی دنباله بازی Nier: Automata می دهند.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =