آشنایی با بازی No Mans Sky و نقد و بررسی این بازی

بازی No Mans Sky

استودیوی مستقل انگلیسی<Hello Games> گیمی به نام بازی No Mans Sky را برای دو کنسول پلی استیشن ۴ و مایکروسافت و همچنین برای ایکس باکس وان ارائه داده است.

بازی No Mans Sky
بازی No Mans Sky

مشکلات بازی No Mans Sky

بازی No Mans Sky دارای مشکلات و کم و کاستی هایی بود ولی در عین حال طرفداران زیادی پیدا کرد. البته بعد از ان چند آپدیت و چند خط داستانی به نسخه ی اولیه اضافه شد.این بازی پایانی ندارد و هر دفعه که گیمر وارد سیاره ای می شود با شرایطی جدید برخورد می کند. یکی از زیبایی های این بازی که گیمر می تواند ان را تجربه کند این است که با زیاد کردن سرعت سفینه ی خود به راحتی از سیاره ای که درآن حضور دارد به سیاره ی دیگر وارد می شود و منتظر چیزی نمی ماند و این یک بعد مثبت است.

بازیکن در اول بازی No Mans Sky بعد از اینکه سفینه ی خود را درست کرد و از سیاره بیرون امد باید به ایستگاه فضایی برود،در انجا فروشنده ای وجود دارد که قیمت منابع موجود در بازی را اطلاع می دهد سپس با تاجر هایی که در ایستگاه های فضایی هستند ارتباط برقرار کند و میتواند حتی معامله کند. گیمر می تواد به جای خرید یک سفینه ی جدید همانگونه که سفینه خود را تعمیر کرد سفینه ای خراب پیدا کند و ان را تعمیر کند تا در منابع ارزشمند خود صرفه جویی کند، همچنین قبل از وارد شدن به سیاره ای تازه تجهیزات خود را چک کند تا به مشکل بر نخورد. بهتر است وقتی که پیاده در گیم راه می رود تجهیزات خود را به سفینه انتقال دهد. او همچنین می تواند وقتی مسیر طولانی را پیاده روی کرد و از سفینه اش فاصله گرفت به جای بازگشتن این مسافت به جستوجوی یک برج رادیویی بپردازد و سفینه اش را به منطقه ای که در ان حضور دارد بیاورد. یکی از راه های کسب درامد در این بازی آنالیز کردن گیاهان و حیوانات است که با تهیه ی گزارش از انالیز ان ها و نیز ارسال این گزارش ها می شود درامدی کسب کرد. همچنین می شود به حیوانات نزدیک شد و به ان ها غذا داد تا آیتم های کم یاب نصیبتان شود.

بخش اصلی به روزرسانی Atlas Rises این خط داستانی است که یک فضانوردی به تنهایی بر روی سیاره ای در بین میلیاردها سیاره که در دنیای بازی No Mans Sky هستند و همراه منابعی که روبه اتمام است خود را پیدا می کند و تنها چیزی که به او امید می دهد تا از این سیاره خارج شود سفینه ی فضایی اش است که خراب شده…

برای ادامه دادن این خط داستانی،ماموریت های تکراری و با هدف های مختلف و همچنین ارتباط کارکتر اصلی داستان با ادم فضایی ها و یاد گرفتن زبان آن ها و کار هایی از این قبیل انجام می گیرد. هرچند که این خط داستانی انچنان هم دارای تنوع نیست ولی حدودا ۲۰ تا ۳۰ ساعت گیمرها را به خود مشغول می سازد.

در بازی No Mans Sky خط داستانی قسمت اکتشافات و مشاهده ی اکوسیستمی تازه در هر سیاره ای که به آن سفر می کنیم باعث جذابیت ان شده است.

قسمت عظیمی از این گیم را می توان اختصاص داد به Crafting  و امکانات ان که در این قسمت می پردازیم به ابزار و مواردی که برای ساختنشان باید حدودا یک ساعت را مشغول گشتن و چک کردن منابع طبیعی و گیاهان صرف کرد و این موضوع برای گیمر ها جذابیت چندانی ندارد.البته این بخش هم آپدیت شده ولی هنوز هم جذابیت لازم را کسب نکرده.

برای قسمت های گشت و گذار و همچنین به کار گیری وسیله های نقلیه مختلف در آپدیت Next افزودن دوربین سوم شخص بود که یک ویژگی خوب و مثبت به شمار می رود البته علاقه مندان به حالت کلاسیک می توانند از تنظیمات بازی حالت سوم شخص را به اول شخص تغییر دهند.

البته دوربین سوم شخص در بخشی از بازی No Mans Sky که به مبارزه می پردازد هرچند ضعیف و با لیزر های حفاری، از ضعف بزرگی برخوردار است و برای این بخش استفاده از دوربین اول شخص بهتر است.

یکی دیگر از ویژگی های مثبتی که به این گیم اضافه شده بخش چند نفره آنلاین است البته این بخش هم مشکلات خود را دارد هرچند که بازی و جست و جو به صورت گروهی خیلی لذت دارد اما به خاطر اینکه سرور های بازی ضعیف است و در بین مرحله ها و انجام ماموریت ها سیستم ذخیره سازی وجود ندارد شاید گیمر لازم باشد خیلی از کار هارا دوباره تکرار کند.

گیمر ها در بازی No Mans Sky نیاز است که در بین جستوجو و کاوش در سیارات با نژاد های مختلف موجودات فضایی آشنا شوند. هر کدام از این نژاد ها ویژگی های خاص خود را دارند مثلا یکی از آن ها علم و دانش زیادی دارد، دیگری در اقتصاد توانایی دارد و یکی دیگر در بخش نظامی قدرت دارد. گیمر باید روش برقرای ارتباط با این نژاد ها را یاد بگیرد مثلا بازیکن اگر بخواهد در سیارات به تنهایی مبارزه کند بهتر است با نژادی که در بخش نظامی و ویژگی های جنگی قدرتمند است ارتباط بر قرار کند.

ارتباط بر قرار کردن با فرقه ها و نژاد های مختلف در این گیم اصلا راحت و آسان نیست چون هر کدام از نژاد ها جداگانه به یک زبان متفاوت صحبت می کنند و گیمر باید ساعت ها بازی کند تا بتواند تنها یکی از زبان ها را فرا گیرد. و فرا گرفتن همه ی زبان های موجود در این بازی بسیار سخت و حتی نشدنی است. اما این موضوع خیلی هم نگران کننده نیست چون که صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با موجودات مختلف فضایی در این بازی فقط در بخش هایی مانند تجارت و درخواست تکنولوژی و یا نیز دستور روش های ساختن تجهیزات نوین مورد استفاده قرار می گیرد.

بازی No Mans Sky
بازی No Mans Sky

در این گیم برای یاد گیری یک زبان دستور زبان خاصی در کار نیست و با یاد گرفتن چند فعل اصلی گیمر می تواند با نژاد های مختلف تعامل داشته باشد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =