معرفی بازی کلاسیک resident evil 2

resident evil 2

یکی از طرفداران پروپاقرص بازی resident evil 2 این بازی کلاسیک را که سبک ترس و بقا دارد با موتور انریل انجین ۳ بازسازی کرد.

resident evil 2
resident evil 2

وی تنها یک نسخه ویدویی ازین بازی منتشر کرده است و قصد انتشار عمومی آن را دارد. بنا بر گفته وی او این کار را به عنوان تمرینی برای یادگیری موتور انریل کرده است. چندی پیش نیز این بازی توسط لیما از سوی یورو گیمر ساخته شده بود. اما در آن زمان مراحل بازی در حالتی مثل Resident evil 4 دنبال می‌شدند. و تصویر برداری آن مانند نسخه ۴ از روی شانه ی بازیکن بود. اما هم اکنون تصویر برداری به حالت کلاسیک نسخه دوم تغییر یافته و با زوایای جدید و متغیر در دسترس است. این بازی دارای محیط سه بعدی میباشد.

چندی پیش اولین نسخه بازسازی شده از سری resident evil توسط شرکت کپکام عرضه شد. هرچند این بازسازی از بازسازی آن بر روی کنسول game cube جداست اما resident evil 2 هرگز نتوانست نسخه خود را بازسازی کند.

بررسی و تاریخچه ی بازی resident evil 2

این بازی یک بازی قدیمی نیست، بلکه مجموعه ای بسیار موفق و تاثیر گذار در صنعت بازی های ویدیویی است که سبک ترس و وحشت دا‌شته و توسط شینجی میکامی ساخته شده است. از روی این مجموعه چندین بازی جدید به نام های operation raccoon city is a یا umbrella crops ساخته شد که بسیار افتضاح بودند و هرگز نتوانستنددر میان طرفداران این مجموعه از بازی ها جایگاهی پیدا کنند.

اما در میان این نسخه های ساخته شده بازهم بودند آثار خوبی که توانستند موفقیت های زیادی به همراه داشته باشند. اما هنوز هم در میان طرفداران این مجموعه از بازی های ویدیویی چهار نسخه اولیه این بازی بهترین نسخه ها هستند. در حال حاضر نیز بازسازی بهترین نسخه این مجموعه با عنوان Resident evil 2 remake منتشر شده است که بسیار جالب، ترسناک و خاطره انگیز، مدرن و در عین حال وفادار به نسخه اصلی میباشد. این اثر به این دلیل که دارای اصالت خاصی می باشد توانسته است جایگاه مناسبی در میان طرفداران Resident evil 2 پیدا کند.

مجموعه بازی های residen evil هرگز یک بازی اکشن نبوده است. بلکه همیشه بازیکن در محیط هایی پراز ترس و وحشت حضور دارد. که این محیط ها ممکن است عمارت اسپنسر، راهروهای تنگ و تاریک اداره پلیس رامون سیتی، و یا خیابان های بی روح این شهر یا روستایی آلوده به ویروس مرگبار در آفریقا باشد. و راز موفقیت این سری از بازی های ویدیویی بردن بازیکن به این محیط هاست که لذت چشیدن ترس و تنش توام باهم را به طرفدارانش می‌دهد. اما در نسخه‌های بعدی این بازی ژانر وحشت خود را به اکشن تبدیل نمود. مثلا در نسخه ششم این بازی بازیکن اسلحه به دست گرفته و زامبی ها را می‌ کشد. اما در بازی resident evil 2 ترس یعنی تمام شدن مهمات و روبرو شدن با یک باس سرسخت تنها با یک چاقو.

برگشت به نسخه اولیه را کپکام کمی قبل‌تر از نسخه Resident evil 2 آغاز کرده بود. او در نسخه هفتم تا حدود زیادی بازی را بر روی ترس و وحشت متمرکز کرده بود. و حداقل در نیمی از جریان بازی تجربه ترسناکی حکمفرما بود و بازیکن باید برای بقا تلاش می‌نمود اما در نیمه دوم این نسخه دوباره به سراغ ژانر اکشن رفته و بازهم انواع و اقسام تفنگ ها در دسترس بود. بهرحال بعد از تمام این فراز و نشیب ها به نسخه Resident evil 2  میرسیم. اثری که یک نسخه ی کامل و با اصالت و وفادار به نسخه ی اولیه خود می باشد.

این نسخه آنچنان به نسخه اصلی و واولیه ی خود وفادار است که در حین بازی این مجموعه بازیکن کاملا حس روزهای اولیه ی پلی استیشن و قدم زدن در شهر راکون سیتی و حس افسردگی بخاطر بودن زامبی ها در شهری که روزی در آن زندگی جریان داشته است را تجربه می‌کند. و این حس میتواند مهر تایید محکمی بر موفقیت کپکام در بازسازی residen evil باشد.

جذابیت های این بازی آنقدر به روز و مدرن است که نمی‌توان صرفا آن را یک بهبود و ارتقای گرافیکی در نظر گرفت. این اثر از یک طرف بازسازی کاملی از نسخه اصلی خود میباشد و از طرفی دیگر ویژگی های جدیدش آن را به یک اثر جدید و امروزی تبدیل کرده است. حتی اگر بازیکن نسخه اولیه ی آن را بازی نکرده باشد می‌تواند کاملا از بازی نسخه دوم لذت ببرد.

resident evil 2
resident evil 2

از ویژگی های بارز دیگر این نسخه تعادل میزان صحنه های اکشن آن است. که این صحنه‌ها به خاطر وجود تصویر برداری از روی شانه بازیکن حس و حال جدیدی پیدا کرده اند. در حالیکه در نسخه اصلی صحنه های اکشن تنها به گرفتن یک کلید و شلیک کردن محدود می شدند. اما در نسخه بازسازی بازیکن در وسط صحنه های اکشن قرار دارد و می‌ تواند قسمت های مختلفی از بدن زامبی ها را نشانه گرفته و با این نشانه گیری ها به اهداف مختلفی دست پیدا کرد.

مثلا با هدف گرفتن سر یک زامبی ویا حتی موجودات دیگری می‌توان به متلاشی شدن مغز آن دست پیدا کرد و یا با زدن تیر به زانوی یک زامبی می‌توان پای آنرا قطع نمود که این امر سبب می‌شود که زامبی تلاش بیهوده و وحشتناکی را آغاز نماید تا خود را به لیان یا کلیر برساند. بسته به اینکه بازیکن با لیان یا کلیر بازی کند اثر سلاح های مختلف بر روی زامبی ها متفاوت خواهد بود. از جهت دیگر در نسخه های کلاسیک resident evil 2 چاقو آخرین اسلحه و امید برای بازیکن بوداما در نسخه های بازسازی شده می‌توان از نارنجک نیز استفاده کرد.

در نسخه بازسازی شده نیز همانند نسخه اولیه پازل هایی وجود دارند که برای حل آنها باید بارها و بارها محیط های مختلف بازی را زیر ورو کرد. ودر مجموع باید گفت resident evil 2 remake از حیث داستان بازی نیز اثری بسیار زیبا و خلاقانه است و محیط بازی نسخه ی اولیه را با گرافیکی بهتر و تاثیر گذار تر ارائه می‌ دهد.

به عنوان نکته ی آخر لازم به ذکر است که بگوییم کپکام در نسخه resident evil 2 remake بدون اینکه به نسخه اولیه آسیبی وارد کند آن را بخش به  بخش بازسازی نموده است و هرجا که لازم بوده با حفظ اصالت نسخه اولیه ویژگی های جدیدی به این بازی اضافه نموده است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پنج =