راهنمای بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild قسمت اول

مبارزات در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild

سری بازی‌های The Legend of Zelda همیشه جزو برترین و پرفروش‌ترین بازی‌ های تاریخ بوده‌اند. فروش بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild، جدیدترین نسخه از این مجموعه، در فروش صد درصدی در آمریکا و نود درصدی این کنسول در جهان، در کسب این آمار بسیار خوب، بی‌تاثیر نبوده است.

بازی The Legend of Zelda
بازی The Legend of Zelda

سری بازی‌های Legend of Zelda همیشه جزو برترین و پرفروش‌ترین بازی‌ های تاریخ بوده‌اند و آثار باکیفیتی که در هر قسمت از این مجموعه راهی بازار شد، با بازخورد مثبت منتقدین و کاربران روبه‌رو شده و موجبات فروش بالای هم خود بازی و هم کنسول هدفش را فراهم کرده است. فروش بازی Legend of Zelda: Breath of the Wild، جدیدترین نسخه از این مجموعه، در فروش صد درصدی در آمریکا و نود درصدی این کنسول در جهان، در کسب این آمار بسیار خوب، بی‌تاثیر نبوده است. این سه بازی برروی بیش از ۵۰ درصد کنسول‌های ما نصب شده‌اند.
فقط فکر کردن به این اتفاق بسیار لذت‌بخش است: از هر دو نفر، یک نفر بازی Mario Kart 8 Deluxe را نصب و بازی Breath of the Wild را خریداری و بازی Super Mario Odyssey را برروی کنسولش نصب کرده است. این اتفاق، امری بی‌نظیر است که در تاریخ بازی‌های ویدئویی در آمریکا سابقه نداشته است. بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild گنجینه‌ای از رازهای مخفی، مکانیک‌ها و سرگرمی‌های جانبی و جذاب و هیجان‌انگیز است که بازی اشاره‌ی مستقیمی به آن‌ها نمی‌کند.
یا حداقل برای دانستن آن‌ها باید در گوشه‌ای از نقشه با شخصی خاص صحبت کنید یا درنهایت یک ماموریت جانبی را به اتمام برسانید. داستان این بازی نینتندو سوییچ از جایی شروع می‌شود که قهرمان‌بازی به نام Link بعد از ۱۰۰ سال خوابیدن به زندگی بازگشته توسط صدای یک زن از خواب بیدار می‌شود. این صدا که متعلق به شاهزاده zelda است، از وی می‌خواهد تا دنیا را از شر Ganon نجات بدهد. Link همه‌چیز را فراموش کرده است. نه قلم رویی و نه خاطراتی. تنها یک لوح سنگی sheikah slate با یک‌چشم بزرگ در وسط آن در دستان Link است که هیچ‌وقت یادش نمی‌آید آن را قبلاً دیده باشد. اما احساسی درست شبیه به احساس خانوادگی به آن دارد.
Link بعد از بیدار شدن با پیرمردی مواجه می‌شود که سعی دارد علاوه بر آموزش‌های اولیه، تجهیزات موردنیاز وی را در قالب مأموریت‌های مختلف به وی ارائه بدهد تا بتواند به مقابله با دشمن همیشگی Hyrule برود. روند پیشروی داستان بازی کاملاً به عملکرد و تصمیم بازیکن‌ها بستگی دارد. به‌منظور آگاهی از تمام رویدادها می‌توان با مردم شهرها صحبت کرد، دفترچه‌های خاطرات را خواند یا بعضی از مأموریت‌های فرعی را انجام داد. در این بازی کاربران خود تصمیم می‌گیرند هدف بعدی آن‌ها چه چیزی باید باشد. برای مثال شما می‌توانید از همان ابتدا برای شکست Ganon اقدام کنید یا تمام سرزمین Hyrule را زیر پا گذاشته، مأموریت‌های فرعی واصلی را تکمیل کنید.
از همین رو ممکن است اگر از خط داستانی خارج‌شده و بخواهید در Hyrule گشت‌وگذار کنید، کارهایی را زودتر از موعد به پایان برسانید یا حتی مشاهده کنید.
یکی دیگر از تغییرات مذکور، جایگزین شدن معبدها به‌جای سیاه‌چاله‌ها است. درواقع به‌جای تعداد محدودی سیاه‌چاله‌ی بسیار بزرگ، بیش از صد معبد کوچک به وجود آمده‌اند که یک‌سوم آن‌ها نیز مخفی هستند. درنتیجه، دست‌یابی به همه‌ی آن‌ها، کاربر را با چالش‌های متنوعی روبه‌رو می‌کند. از طرفی، این معبدها خود محتوای متفاوتی دارند که جلوی تکراری شدن را می‌گیرد.
این گوناگونی از به دست آوردن بدون چالش آیتم انتهای آن، تا آزمایش قدرت، سرعت و تفکر را شامل می‌شود. به‌جز ۴ معبد اول که بخشی از داستان محسوب می‌شود، ورود به همه‌ی آن‌ها اختیاری است؛ کاربر با به پایان رساندن چالش هرکدام، آیتمی را برای تقویت سلامتی یا استقامت به دست می‌آورد. بازی با سه قلب و یک نوار استقامت شروع می‌شود. باوجوداین ترتیب تقویت آن کاملاً به خود گیمر بستگی دارد؛ اما باید توجه داشت که تقریباً تمام اعمال وی مانند زدن ضربات قدرتی، دویدن یا بالا رفتن از موانع محیط از میزان استقامت Link کم می‌کند و اگر این نوار پایان یابد با مشکل موجه خواهید شد.

کوله‌پشتی Link نیز تغییر کرده و به‌غیراز بخش سلاح، سپر و کمان فضایی تقریباً نامحدود دارد که می‌توان با پیدا کردن دانه‌ی Cucco آن را ارتقا داد. از طرفی هیچ افزایش سطحی برای Link وجود ندارد و قدرت و مقاومت او را زره و سلاح‌هایی که حمل می‌کند، تعیین خواهند کرد. به‌علاوه، تمام سلاح‌ها و سپرها دارای عمر محدودی هستند و با استفاده‌ی زیاد از بین می‌روند. درنتیجه کاربر مجبور خواهد بود همه‌ی آن‌ها را که کاربرها و شیوه‌ی مبارزه‌ی متفاوتی دارند، به کار ببرد.

مبارزات در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild
مبارزات در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild

مبارزات در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild

مبارزات در این بازی بسیار سخت است و از همان ابتدا باید مراقب باشید از چه راهبردی استفاده کرده و از کجا عبور می‌کنید؛ زیرا همه نوع دشمن با هر سطح قدرتی در سراسر نقشه پراکنده‌شده‌اند. موضوعی که کار را سخت‌تر می‌کند، هوش مصنوعی بالای دشمن‌هاست که حتی ممکن است در بعضی موارد شمارا غافل‌گیر بکنند. همچنین، شکل کار با هر سلاح متفاوت است و شیوه‌ی حمله و دفاع خاصی را برای هر دشمن باید اتخاذ کرد. علاوه بر مبارزه به شکل طبیعی، می‌توان دشمن‌ها را بانفوذ مخفیانه از بین برد که در این شرایط، بهره‌مندی از شرایط طبیعت نیز کاملا مفید واقع می‌شود.
برای نمونه، در منطقه‌ای که باد موافق می‌وزد با آتش زدن چمن‌ها می‌توانید تمام پایگاه هیولاها را با خاک یکسان کنید. بازی دارای محیط‌ هایی با پوشش گیاهی و آب و هوایی کاملا متفاوت است. به همین دلیل، کاربر باید در هر منطقه یا آب‌وهوا، لباس مخصوص به آن را بپوشد، در غیر این صورت Link آسیب خواهد دید. برای نمونه، در مناطق کوهستانی، لباس گرم موردنیاز است و در مناطق صحرایی گرمای صبح و سرمای شب دو پوشش متفاوت می‌طلبند. همچنین بارش باران، صعود از ارتفاعات یا دویدن سریع یا سواری نیز باعث تغییر دما خواهند شد.
برای بیان جزئیات این بخش تنها کافی است به هوای طوفانی اشاره کرد؛ در چنین شرایط هوایی، اگر لباس یا تجهیزات فلزی به کار ببرید، رعدو برق به شما اصابت می‌کند. علاوه بر پوشش گیاهی، اکوسیستم جانوری بازی نیز از تنوع خوبی برخوردار است و در هر منطقه با جانوران بومی آن مواجه می‌شوید. در این بازی PS4کارهای بسیاری برای انجام دارید، می‌توانید مأموریت‌های فرعی انجام دهید، به شکار بروید، به تماشای ستاره‌های شب بنشینید، شهاب‌سنگ پیدا کنید، اسب‌سواری کنید، در مسابقات مختلف شرکت کنید، به جمع‌آوری Cucco ‌ها بپردازید، کایت‌سواری یا اسکی کنید، سنگ‌های معنی استخراج‌کنید یا حتی آشپزی کنید.
برخلاف نسخه‌های گذشته، با چمن‌ زنی دیگر جان یا سکه به دست نمی‌آید و کاربرد آن عوض‌شده است. به این معنی که با انجام این کار می‌توان به شکار حشرات پرداخت یا گیاهانی خاص به دست آورد. ازآنجایی‌که دیگر نمی‌توان با این کار به جمع‌آوری جان یا سکه پرداخت، پس Link خودش باید دست‌به‌کار شود. کاربر می‌تواند با استفاده از مواد معدنی، گیاهان، میوه‌ها، حیوانات شکار شده و اعضای هیولاها آشپزی کند، غذا یا معجون‌هایی را برای بازیابی سلامت خود یا تقویت موقتی قابلیت‌ها ایجاد بکند.

به‌علاوه، ازآنجایی‌که آیتم‌های موجود در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild به‌خصوص تیرها بسیار گران هستند، از این طریق امکان کسب درآمد نیز به وجود می‌آید. نقشه‌ی بازی ۱۲ برابر از محیط Skyrim بزرگ‌تر است و بااین‌وجود، هیچ‌گاه احساس خالی بودن محیط به شما دست نمی‌دهد؛ زیرا حتی در دورافتاده‌ترین نقاط نقشه نیز چیزهایی برای اکتشاف وجود دارند. با وجود اینکه نقشه‌ی بازی بسیار بزرگ است؛ اما تمام محیط آن (به‌جز زمان ورود به معبدها) در یک نوبت بارگذاری می‌شود و کاربر دیگر صفحه‌ی لودینگ خسته‌کننده‌ی بازی‌ها را نخواهد دید. محیط این بازی Nintendo Switch دارای گرافیکی انیمه‌گونه و زیباست. تنوع محیط‌ ها و تاثیرگذاری اعمال شما مانند آتش زدن چمن‌ها و بوته بسیار خوب کارشده و بعضی مواقع فقط می‌خواهید ایستاده و اطراف را تماشا کنید.
به‌خصوص در زمان‌های طلوع و غروب خورشید اگر روی یک بلندی قرار داشته باشید، لذتی خاص از نورپردازی بازی خواهید برد. گروه‌های گرافیک فنی و هنری به‌خوبی کار خود را انجام داده‌اند و هیچ‌چیزی در طول بازی مشاهده نخواهید کرد که آزاردهنده باشد. از طرفی، بهینه‌سازی بازی به‌ اندازه‌ای خوب ‌صورت گرفته است که در دو حالت قابل‌حمل و خانگی باکیفیتی یکسان روبه‌رو هستید. استایل هنری به زیبایی هرچه‌تمام‌تر توانسته جزئیات فوق‌العاده بازی را به تصویر بکشد و شامل هزاران حرکات انیمیشن برای شخصیت‌ها و اشیای موجود در محیط بازی می‌باشد.
گرافیک بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild یکدست آورد بسیار عظیم در صنعت بازی‌های رایانه‌ای محسوب می‌شود. Hyrule بسیار عظیم است و سیستم‌های متفاوت محیط‌ زیست بازی که دارای لایه‌های فراوانی از کف زمین تا مرتفع‌ ترین نقطه‌ی بازی می‌باشند، کمک فراوانی به القای حس ماجراجویی در شما می‌کنند. شاید تنها مشکلی در رابطه با گرافیک بازی مطرح باشد، مربوط به نرخ فریم ناپایدار بازی در هنگام مبارزات است که آن‌هم تنها زمانی قابل‌مشاهده است که دشمنان فراوانی درآن‌واحد درون صفحه قرار دارند و تازه محیط هم که در آن در حال مبارزه هستید، یک جنگل پر از درخت هست.
باوجود دامنه گسترده بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild باری دیگر توانست قدرت فوق‌العاده نینتندو را در جهت خلق یک بازی بدون هیچ‌گونه مشکلات ریزودرشت، به رخ بکشد که می‌توانند به‌راحتی به تجربه یک اثر خوب ضربه بزنند. دنیای جدید Hyrule بسیار مجذوب‌کننده است و بسیار غافلگیرتان می‌کند وقتی‌که متوجه شوید، تمام ویژگی‌های مثبت سری با رشدی دیوانه کننده در یک بازی تمام نسل هشتی در اختیارتان قرارگرفته‌ اند. این موضوعات نشان‌دهنده یک مسیر جدید و عمیق برای یکی از بزرگ‌ترین فرنچایز های موجود در میان بازی‌های رایانه‌ای می‌باشد. بقا درون این جهان، درنهایت به یک هدف مهم و نهایی ختم می‌شود: شکست دادن Ganon.
در بازی The Legend of Zelda : Breath of the Wild شخصیت اصلی ما یعنی Link در تلاش نیست تا جلوی اقدامات شیطانی Ganon را بگیرد، زیرا وی از همان ابتدا در بازی قابل‌مشاهده است و حتی زمانی که Link از خواب برمی‌خیزد نیز در فاصله دور می‌توان شاهد حضور او بود. حضور شر و شیطانی وی تقریبا در هر نقطه از بازی بر روی نقشه قابل‌مشاهده است که یک چراغ چشمک‌زن نگران‌کننده هست. مطمئن نیستیم که در اثر حضور Ganon در نقاط دور است یا مقابله با یاران شیطانی وی، ولی وقتی از همان ابتدا در جریان هدف نهایی بازی هستیم، شکست دادن غول بدیل به یک هدف کلی و خاص برای ما می‌شود که تمامی حرکات و فعالیت‌هایمان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهار =