درآمد بازی The Phantom Pain از قسمت دوم فیلم Avengers بیشتر بوده است

بازی The Phantom Pain

ابتدای بازی The Phantom Pain با شخصی بنام اسماعیل شروع می‌شود که بازیکن تا انتهای بازی از خود می‌پرسد که او چه کسی بوده است.

بازی The Phantom Pain
بازی The Phantom Pain

 

درآمد روز اول بازی The Phantom Pain از قسمت دوم فیلم Avengers بیشتر بوده است

بر اساس آمار و شواهد بازی The Phantom Pain توانسته است در روز اول فروش خود سودی بالغ بر ۱۷۹ میلیون دلار کسب کند وحتی فروشش از قیمت دوم فیلم محبوب و پر طرفدار avengers هم بیشتر باشد.

این در صورتی است که بودجه تولید این بازی ۸۰ میلیون دلار و بودجه تولید فیلم avengers حدود ۲۵۰ میلیون دلار بوده است. ازین آمار پیداست که سازندگان مجموعه بازی‌های متال گیر با سرمایه گذاری کمتر سود بیشتری برده اند. این بازی در ۱ سپتامبر برای پلتفرم های پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس ۱ و رایانه های شخصی منتشر شد. دراین بازی یک بخش چند نفره بنام metal gear online 3 نیز وجود داشت که در هنگام عرضه بازی در دسترس کاربران قرار نگرفت واین بخش در تاریخ ۶ اکتبر سرانجام برای کاربران نسخه های کنسولی عرضه شد. این در حالی‌ است که کاربران نسخه‌های pc باید برای تجربه این بخش تا ژانویه ۲۰۱۶ صبر کنند.

در ادامه به بررسی این بازی پرهیجان و پر طرفدار می پردازیم.

عرضه بازی The Phantom Pain یک اتفاق خارق العاده و مثبت در صنعت بازی های ویدیویی بود. این بازی محصول کشور ژاپن است. کشوری که بسیاری از بازی‌های ویدیویی را ساخته است. و هنوز هم جزو قدرتمند ترین کشورها در حوزه ی ساخت بازی های ویدیویی است. اما سازندگان بازی های ویدیویی ژاپنی اکثر اوقات این بازی‌ها را مخصوص و طبق ذائقه ی ژاپنی ها می‌سازند یعنی بر طبق سنت و فرهنگ آنها. اما این امر مطلق نیست. چراکه برخی از بازی سازان هستند که بر خلاف سایرین بازی‌ها را بسط داده و به خارج از مرزهای ژاپن کشانده اند. وحتی آنچنان خوب عمل کرده اند که طرفداران پرو پا قرصی برای خود فراهم کرده اند. نمونه ای از آنها آقای شینجی میکامی سازنده بازی‌های resident evil میباشد که به او پدر ژانر وحشت نیز می‌گویند. ویا آقای هیدیو کوجیما سازنده بازی‌های متال گیر. این افراد دارای ایدئولوژی و جهان بینی تحسین برانگیزی هستند. آنها بودند که باعث پا گرفتن روایت داستانی در با زی های ویدیویی شدند و پایه گذار سبکی شدند که بعد از آنها هیتمن ها و سم فیشر ها، و اساسین ها بوجود آمدند.

هیدیو کوجیما از سبک خاصی در مخفی کاری استفاده می‌کند ه مخصوص و منحصر به فرد خودش است. و حتی کارهایی مثل هیتمن یا Splinter cell با همه زیبایی ها و نکات مثبت و جالبی که دارند به پای روایت داستانی و شخصیت پردازی بازی‌های متال گیر نمی‌رسند. و حال در قسمت پنجم این سری از بازی های ویدیویی هیدیو کوجیما برگ برنده ی خود را رو نموده است و کاری کرده که کسی قادر به شکست وی نباشد. این سری از بازی ها بسیار بزرگ و پراز جزئیات است. از شخصیت‌هایی چند لایه و عمیق ساخته شده که در هر قسمت ما را در خود غرق نموده و با رازهایی مواجه می‌شویم که باید سالها در پی یافتن جوابش باشیم. فانتوم پین شمارا وارد دنیایی میکند که بسیار بزرگ است اما چفت و بست محکمی دارد. شگرد کوجیما بر این اساس است که قبل از اینکه بازیکن به حال خود در دنیایی آزاد رها شود درگیر یک ورود نفس گیر و پر معنی می‌شود. ورودی که یک هوادار متال گیر را لحظه به لحظه پر هیجان زده تر و احساساتش را شدید تر می‌کند.

او این کارها را با استفاده از شگرد خاص فیلم برداری، استفاده از المان های رویایی و صداگذاری و موسیقی به جا و اتفاقاتی ناگهانی انجام می‌دهد.

شروع فانتوم پین به گونه ای است که برای بازیکن این شک و شبه بوجود می آید که آیا چیزی که می‌بیند واقعی است یا بخشی از رویای بیگ باس (شخصیت اول بازی) است.

ابتدای بازی The Phantom Pain با شخصی بنام اسماعیل شروع می‌شود که بازیکن تا انتهای بازی از خود می‌پرسد که او چه کسی بود؟ پس کجا و کی میفهمم که اسماعیل چه کسی بود؟ و یا اسب و نهنگ آتشین چه چیزی بودند و چه اتفاقاتی برایشان افتاد.

و کوجیما با زیرکی خاص خودش به تک تک سوالات ذهنی بازیکن در طی بازی پاسخ می‌دهد. اما این پاسخ ها در جایی اتفاق نمی‌افتد که بازیکن انتظارش را دارد. این بازی به گونه ای طراحی شده است که مخاطب آنقدر درگیر بازی می‌شود که حواسش کاملا از اتفاقات قبل پرت می‌شود ودر یک لحظه غافلگیر می‌شود. برای ورود به بازی اصلی فانتوم پین پیشنهاد ما این است که بازیکن قبل از آن بازی ground zeroes را انجام دهد. این بازی مقدمه بازی فانتوم پین میباشد.

بازی از جایی آغاز می‌شود که بازیکن وارد سرزمین جنگ زده ی افغانستان می‌شود. کوجیما هرچیزی را که در بازی اش می‌آورد به طور کامل بازنگری می‌کند و آنجور که خودش می‌خواهد آن را پی ریزی می‌کند. سرزمین افغانستان گرم و بیابانی با آب و هوایی متغیر است. اما با پیشروی در بازی بازیکن چهره های دیگری ازین سرزمین را می‌بیند. گشت و گذار در دنیای فانتوم آزادانه است اما سازندگان بازی به شیوه ای غیر مستقیم بازیکن را ترغیب به انجام ماموریت می‌کنند. ماموریت های بزرگی که مهار های جنگی بازیکن را محک می‌زند. نکته قابل تامل در این بازی این است که اگر بازیکن بخواهد بازی را به صورت اکشن جلو ببرد کار بسیار دشواری پیش رو خواهد داشت، چون با به آتش کشیدن همه چیز سربازان دسته مقابل همانند بازی‌های گیزر او وار و یا call of duty نیستند که بتوان در یک دقیقه دهها تن از آنها را به خاک و خون کشید. انها به شدت مقابله به مثل می‌کنند و قوی هستند.

بازی The Phantom Pain
بازی The Phantom Pain

رویه ی اصلی بازی متال گیر بر پایه ی مخفی کاری استوار است. و هرچه میزان مخفی کاری بازیکن بیشتر باشد هم امتیاز بیشتری می‌گیرد و هم در ازبین بردن دشمنان راحتتر است.

اما بازی The Phantom Pain فقط در افغانستان روایت نمی‌شود و حتی بازیکن به سرزمین افریقائی زئیر نیز برای انجام ماموریت فرستاده می‌شود. که این منطقه بر خلاف افغانستان دارای آب و هوایی معتدل و بارانی و سرسبز است. واین ماموریت ها بعد از ماموریت در افغانستان بی آب و علف است و سبب می‌شود بازیکن از خستگی و یکنواختی بیرون آید.

قهرمان این سری از بازی ها بیگ باس نام دارد. سربازی کارکشته و دلیر که ماموریت های غیر ممکن و سختی را پشت سر گذاشته است. سیستم مبارزات بازی در راستای بازی‌های قبل اما تکامل یافته است. در این سری حالتی بنام reflex mode قرارداده شده است که به محض شناسایی بازیکن توسط دشمن بازی را به حالت اسلوموشن در می‌آورد و این حالت از ابتدای بازی The Phantom Pain به صورت پیش فرض فعال است که به بازیکن فرصت عکس العمل مناسب و مواجه با دشمن را می‌دهد. اما استفاده ازآن اختیاری است و بازیکن می‌تواند از ابتدای بازی این گزینه را غیر فعال نماید.

یکی دیگر از ویژگی های خوب این بازی سیستمی تحت عنوان buddy یا رفیق است که به انتخاب بازیکن می‌تواند در هر مرحله از بازی همراهی با خصوصیات منحصر به فرد داشته باشد.

فانتوم پین جزو کاملترین و خوش ساخت ترین بازی های ویدیویی است که ا ز فاکتورهای جدیدی در ‌شیوه ی روایت داستانی و پیش برد مراحل بازی استفاده کرده است که آثار و نتایج آن را می‌توان سالها بعد در صنعت بازی های ویدیویی مشاهده کرد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 9 =