معرفی و بررسی بازی Yoshi’s Crafted World ساخته ی Good-Feel

بازی Yoshi’s Crafted World

بازی Yoshi’s Crafted World ، تنها در روز ها ی ابتدایی نشر خود و هفته اول آن، توانسته که بیشترین فروش را به خود اختصاص دهد و در صدر این جدول قرار بگیرد.

بازی Yoshi’s Crafted World
بازی Yoshi’s Crafted World

معرفی و بررسی بازی Yoshi’s Crafted World ساخته ی Good-Feel

درست در هفته ای که انتهای آن به دهم فروردین ماه ختم می شد یا همان ۳۰ ماه مارس، بازی Yoshi’s Crafted World، توانست که رتبه نخست در لیست فروش بازی ها یی را که در کشور انگلستان به بازار رفته اند و در هر هفته مورد بررسی قرار می گیرند را، از آن خود کند. لازم به ذکر است که بگوییم این بازی Yoshi’s Crafted World، توانسته که با رد شدن و عبور کردن از بازی ها یی همچون سکیرو و البته بازی  The Division 2، به این جایگاه در جدول فروش این کشور، دست یابد.

یکی از وب سایت ها ی رسمی که این اطلاعات و این اخبار را در معرض عموم قرار می دهد، یعنی وب سایت چارت ترک، روال همیشگی کار خود را به صورت هفتگی و در هر هفته جدید، آماری از میزان و کمیت فروش بازی ها را در یک هفته که در کشور انگلستان به انجام رسیده است را، به انتشار رسانید. در جریان این فهرست و این جدول، دیده شده که بازی Yoshi’s Crafted World، تنها در روز ها ی ابتدایی نشر خود و هفته اول آن، توانسته که بیشترین فروش را به خود اختصاص دهد و در صدر این جدول قرار بگیرد. باید اضافه کنیم که این بازی مورد نظر ما، Yoshi’s Crafted World، به صورت اختصاصی و منحصرا تنها برای پیشانه ها ی نینتندو سوییچ طراحی و روانه بازار شده است، همچنین باید گفته شود که این بازی نام برده، بروز ترین بازی این پیشانه یعنی نینتندو سوییچ می باشد. در هفته اول نشر و ارائه این بازی دیده شد که چگونه با کنار زدن بازی ها یی همچون دیویژن و یا حتی بازی Sekiro : Shadows Die Twice، که در هفته گذشته آن، رتبه اول را در بین بازی ها از لحاظ فروش در دست داشته، توانست که این جایگاه را از آن خود کند.

نکته جالب دیگر در این جدول فروش هفتگی بازی ها ی ویدئویی متعلق به کشور انگلستان، این است که، رتبه دول این جدول را بازی The Division در دست دارد، بازی ای که همین عنوان و همین رتبه را نیز در هفته گذشته به خود اختصاص داده بود. در جایگاه سوم ما شاهد بازی سکیرو بوده ایم بازی ای که جایگاه اول خود را در هفته ها ی پیش واگذار کرده و با سقوط و افت به عقب، رتبه اول را به بازی Yoshi’s Crafted World, سپرده و به جایگاه سومی بسنده کرده است. در ادامه، دیگر رتبه ها را مورد بررسی قرار می دهیم و چگونگی وضعیت فعلی شان در مقایسه با شرایطی که در هفته ها ی پیش داشته اند را نیز بررسی خواهیم کرد.

در رتبه چهار، بازی فیفا ۱۹، جای خوش کرده است. این بازی یکی از پر طرفدار ترین شبیه سازی ها ی فوتبالی در بین بازی ها بوده است که البته ساخت آن متعلق به کمپانی الکترونیک آرتز می باشد. بازی فیفا ۱۹ در هفته پیشین خود در رتبه سوم این جدول قرار داشت و این هفته با یک رتبه افت به جایگاه چهارم جدول رسیده است. در جایگاه پنجم این جدول ما بازی Mario Kart 8 Deluxe را خواهیم داشت که باید به این نکنته نیز توجه شود که، این بازی مورد نظر نسبت به جایگاه پیشین خود در هفته گذشته در این جدول به میزان یک رتبه صعود داشته و حالا در این رتبه پنجم قرار گرفته است. بعد از جایگاه پنجم ما شاهد بازی ای بودیم که موفقیت و صعود بسیار خوبی را تجربه کرده و توانسته با پریدن از سه پله خود را به جایگاه و رتبه ششم این جدول برساند، بازی Far Cry New Dawn این بازی می باشد که صعود چشمگیری داشته. بعد از این صعود در جدول ما شاهد دو بازی ها یی هستیم که بر خلاف بازی قبل سقوط ها ی گسترده ای را در این جدول فروش تجربه کرده اند. به عنوان نمونه، بازی ها یی همچون GTA V و همچنین بازی Red Dead Redemption 2، که نمونه ها یی از بازی ها ی راک استار می باشند، در هفته پیشین خود شرایط و وضعیت مساعد و به نسبت خوبی را دارا بودند بگونه ای که به ترتیب در جایگاه ها ی چهارم و پنجم جای داشتند، اما در این هفته و در این جدول فروش بازی ها ی کشور انگلستان، با افت مشهودی مواجه شدند و در رده ها ی بسیار پایین تری قرار گرفتند. بازی GTA V، با این افتی که داشت، دیگر در بین ده بازی برتر این جدول فروش نمی باشد و این امر به واسطه هفت پله سقوطش و قرار گرفتن در رده یازدهم جدول به وجود آمده است. دیگر بازی نام برده نیز با افت دو رتبه ای خود، وارد جایگاه هفتم این جدول شده است. اما رده هشتم را بازی ای به خود اختصاص داده که در هفته پیش جایگاه هفتم را داشته است، بازی The Lego Movie 2 Videogame، با یک رتبه تنزل در این جایگاه هشتم قرار گرفته است. اما جایگاه نهم را بازی دیگری در دست گرفته که می توان گفت به تازگی وارد این کورس رقابتی شده و از جدید ترین بازی ها می باشد، بازی Assassin’s Creed 3 . در آخر جایگاهی که باز هم یک بازی را می تواند جزئی از ده تای برتر قرار دهد یعنی جایگاه دهم را بازی Forza Horizon 4، به خود اختصاص داده ؛ باید اضافه کنیم که این بازی مورد نظر در هفته پیش به میزان دو رده از جایگاه فعلی اش بالا تر بوده است و در این هفته دو رتبه تنزل داشته.

در رابطه با دیگر بازی ها ی جدیدی که در این هفته به ارائه رسیده اند جدا از دو بازی Yoshi’s Crafted World و همچنین بازی ریمستر اسسینز کرید ۳، دیگر بازی ها یی نیز وجود داشتند که البته نتوانستند آن رتبه دلخواه و قابل قبولی را در بین بازی ها و در این جدول فروش هفتگی کشور انگلستان، به خود اختصاص دهند. به عنوان مثال می توان از بازی Generation Zero نام برد که تنها توانست به رتبه و جایگاه نوزدهم در این جدول فروش بسنده کند و همچنین دیگر بازی ها یی همچون The Walking Outward در کنار Dead : The Final Season، که البته عنوانی از فصل ها ی انتهایی آن ها به نشر رسیده است، تنها توانستند که به ترتیب رتبه ها و جایگاه بیست و سوم و همچنین جایگاه بیست و چهارم را از آن خود کنند.

در آخر به بررسی این بازی موفق می پردازیم تا بتوانیم که دلیلی برای صدر نشینی آن را بدست آوریم :

در این بازی که دایناسور سبز رنگ معروف نیز قهرمان اصلی آن است، این بار مهمان نینتندو سوییچ شده است و این قصد را دارد تا با ایجاد ساعاتی شاد و پر لذت آن دسته از افرادی را که از هواداران این دایناسور می باشد را، به خود جلب نماید.

باید بگوییم که بیشتر بازی بازان و بازیکنان تا به الان به خوبی با فضا و جو بازی ها ی نینتندو آشنایی دارند و قطعا از کارکتر ها ی به یاد ماندنی آن خاطراتی را به همراه دارند. از جمله شخصیت ها ی نینتندو می توان از ماریو و البته دایناسور دوست داشتنی اش سوشی نام برد و همچنین دیگر شخصیت ها ی پر طرفدار مانند شاهزاده پیچ به همراه دستیار خود، تود. باید اشاره کنیم که تمامی آن شخصیت ها یی که از نینتندو تا به الان برای ما مانده است از سری مجموعه Super Mario Bros بوده اند ؛ از این رو این کمپانی علاقه مند به ارائه کارکتر ها ی خود به صورت جداگانه و در جریان بازی ها ی جدید دیگری به مخاطبان و هواداران خود می باشد. باید بگویم که این سری بازی ها ی یوشی یا همان دایناسور سبز رنگ از طرفداران و مخاطبان مختص به خود و ثابتی برخوردار بوده است، این هواداری به گونه ای عمل کرده که از دهه نود تا به الان باعث ساخت و طراحی بازی ها و آثاری شده است که محوریت اصلی آن ها این دایناسور سبز رنگ می باشند.

اولین سری این نوع بازی ها با بازی Yoshi’s Crafted World پا به عرصه این صنعت نهاد و برای پیشانه ها ی نینتندو سوییچ به عرضه رسید. در این آثار به روشنی شاهد این بوده ایم که طراحان و سازندگانشان برای آن که بتوانند فضای مفرح و دلچسبی را برای مخاطبان خود به عرضه رسانند تمام سعی خود را بکار گرفته اند تا آن کارکتر و شخصیت اصلی این دایناسور را به گونه ای که تا قبل از این بوده است، به این سری جدید نیز منتقل سازند. تمامی آیتم ها و ویژگی ها یی که در بازی Yoshi’s Crafted World بکار گرفته شده چه از لحاظ گیم پلی بازی و چه از لحاظ گرافیک و صوت آن، همگی به گونه ای عمل کرده اند که این هدف و موفقیت را برای سازندگان خود به ارمغان آوردند و همچنین باید اضافه کنیم که این بازی و به تجربه پرداختن آن، بسیار لذت بخش و بدور از هیچ گونه خشونت و جنجال و البته استرسی می باشد و بازیکنان می توانند که در کمال آرامش به بازی خود بپردازند.

در ارتباط با سبک گرافیکی منحصر به فرد و مختص به این بازی باید اشاره کنیم به تمامی ارکان ها یی که به صورت مقواها ی کارتونی در بازی طراحی شده اند و فضای بسیار با نمک و جالبی را در بازی به وجود آورده اند. دیگر امتیازی که این بازی از آن برخوردار می باشد، طراحی ها ی مختلف و متفاوت هنری برای هر مرحله از بازی می باشد، به گونه ای که بازیکن در زمان گیمینگ این بازی به هیچ وجه با مراحل تکراری برخوردی نخواهد داشت و در هر سطح از بازی از آن طراحی ای که سازندگان آن تدارک دیده اند، لذت کافی را خواهد برد.

بازی Yoshi’s Crafted World
بازی Yoshi’s Crafted World

به عبارتی می توان این بازی را یک بازی روان و ساده در نظر گرفت و نباید این انتظار را از گیمینگ این بازی داشت که مراحل و سطح ها یی را با معما ها و چالش ها ی پیچیده و سخت در خود داشته باشد ؛ مراحل این بازی به گونه ای طراحی شده اند که به آسانی و به راحتی می توان از هر کدام از آن ها گذشت و عبور کرد. در کنار این نکان این موضوع بسیار حساس و مهم نیز وجود دارد که این سادگی و راحتی در به انجام رساندن مراحل، به گونه ای نخواهند بود که بازیکنان دچار کسالت و خستگی و البته زدگی نسبت به این بازی شوند، از این رو است که به قدرت و تبحر سازند گان آن در این بازی می توان ایمان آورد.

در آخر باید بگوییم که این بازی شاید آن گونه که باید این پتانسیل را نداشته باشد که بازیکنان و گیمرهای پلتفرم ها را به خود جذب کند و درگیر خود سازد، اما این موضوع نیز وجود دارد که پرداختن به آن و تجربه آن بدور از هیچ حسن و لذتی نیست، بلکه می تواند تجربه ای شیرین را برای گیمر ها به همراه داشته باشد. به نوعی می توان گفت که سازندگان این بازی ها به گونه ای هوشمندانه برخورد کرده اند و برای آن که تکرار چند باره بازی اشان همچنان از طراوت و تازگی برخوردار باشد تدابیری را اندیشیده اند ؛ تا به اینجا در رابطه با طراحی مقوایی و کارتونی المان ها ی موجود در بازی صحبت کردیم، حال نکته ای که این سازندگان در نظر گرفته اند تا بازی و اثرشان ارزش تکرار چند باره را داشته باشد، معکوس کردن و وارونه کردن مراحل بازی بوده است تا بازیکنان بتوانند گیمینگی را که با  یک روند پیش برده اند حال به صورت برعکس نیز به تجربه بپردازند.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − دو =