مخفی نگه‌ داشتن جزییات بازی The Last Guardian

بازیThe Last Guardian

به گفته ی تولید کنندگان بازی the last guardian با توجه به ویژگی های خاص این بازی، کنسول پلی استیشن ۳ جواب گو نخواهد بود و بازی در آن دچار مشکلاتی می شود.

بازیThe Last Guardian
بازی The Last Guardian

شرکت سونی و کارگردان سازنده ی بازی the last guardian که سال هاست کاربران و مخاطبین این بازی را منتظر خود نگاه داشته اند، دلایل مختلفی را برای به اشتراک نزاشتن جزییات بازی، مطرح کرده اند که ما به بررسی آن ها می پردازیم. ولی قبل از آن بهتر است مقدمه ای کوتاه برای معرفی این بازی ارائه شود.

بررسی بازی The Last Guardian

معادل فارسی اسم این بازی، به صورت ( آخرین نگهبان) ترجمه شده است. طبق تریلر های منتشر شده از بازی معروف the last guardian در مراسمات و رویداد های مختلف از جمله همایش های E3 در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵، این بازی، بازی است که سبک آن اکشن ادونچر و معمایی هست و مضمونی داستانی و هنری را در خود گنجانده است. برای اینکه با این نوع سبک بیشتر آشنا شوید باید به سراغ بازی هایی مثل ICO و Shadow of the Colossus بروید. چرا که این بازی ها گیم پلی هایی تقریبا مشابه با بازی the last guardian را دارا می باشند. و همچنین از آن مهم تر، کارگردان هر سه بازی یک نفر است ( آقای فامیتو اوئدا ) و می دانیم که خط فکری کارگردان برای بازی جدید تر را می توان از سابقه ی او در بازی سازی، به دست آورد و تشخیص داد.

بررسی ساخت بازی

ساخت و تولید این بازی از سال ۲۰۰۷ میلادی کلید خورده است و سازندگان این بازی که در راس آن ها فامیتو اوئدا ی ژاپنی قرار دارد، از همان سال های ابتدایی مخفی کاری و لو ندادن جزییات بازی را سرلوحه کار خود قرار دادند. و حتی اولین تریلر و اخبار خود را در همایش E3 سال ۲۰۰۹ منتشر کردند که در آن هم خیلی کلی نگرانه به بازی اشاره شد. ولی همان خبر کوتاه وکلی آنچنان سر و صدایی به پا کرد که کاربران لحظه به لحظه و سال به سال منتظر این بازی ماندند و وفاداری خودشان را به مجموعه ی سونی و علی الخصوص بازی آخرین نگهبان، ثابت کردند. تا این که در سال ۲۰۱۵ و در مراسم E3، دوباره تریلری از بازی منتشر شد که این بار کمی میشد جزییات بازی را در آن مشاهده و درک کرد. و این نمایش دوباره، جان تازه ای به منتظران و علاقه مندان این بازی بخشید.

دلایل مخفی کردن جزییات بازی از دیدگاه های مختلف:

۱. از دیدگاه کارگردان بازی:

درطی مراسم E3 سال ۲۰۱۵، کارگردان معروف این بازی، آقای فامیتو اوئدا در کنفرانس مطبوعاتی اش بعد از پخش تریلر، با این سوال مواجه شد که چرا در طی این سال ها هیچ وقت جزییات بازی منتشر نشده است؟
اوئدا در پاسخ به این سوال گفت: « The Last Guardian در حال ساخت است. ولی از آن‌جایی که داستان نقش بسیار مهمی در این بازی دارد، قصد نداریم تا جزییات خیلی زیادی از آن ارایه دهیم. دلیل حضور بازی در E3 2015 نیز فقط اطمینان دادن به طرفداران بود تا بدانند که این بازی فراموش نشده است. البته پیش از عرضه رسمی بازی، اطلاعات جدیدی از آن ارایه خواهیم داد که البته شامل محدودیت‌ هایی خواهند بود.»

۲. از دیدگاه سخت افزاری

به گفته ی تولید کنندگان بازیthe last guardian، با توجه به ویژگی های خاص این بازی، کنسول پلی استیشن ۳ جواب گو نخواهد بود و بازی در این کنسول دچار مشکلاتی می شود. ازجمله مشکلاتی که ایجاد میشد این بود که بازی در پلی استیشن ۳، دچار افت فریم میشد و از طرفی با توجه به کمبود حافظه ی این کنسول، سازندگان باید فکرکلی راجع به انتشار بازی میکردند. بنابراین در همان سال ۲۰۱۵، اعلام شد که بازی آخرین نگهبان از این پس برای کنسول پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد. حتی تریلر ها و اخبار هایی که از بازی نمایش داده می شدند هم حاکی از آن بود که این بازی برای پلی استیشن ۴ ساخته خواهد شد.

این اتفاق شگفت انگیز شاید خبری خوب برای کاربران این بازی بود چرا که کنسول پلی استیشن ۳ که بازی های سنگینی مانند GTA V و The Last of Us را توانسته بود به خوبی جوابگو باشد، حالا در برابر بازی آخرین نگهبان که اکشن است و سبکی داستانی و هنری دارد، کم آورده است. این مسئله شاید به خاطر این است که گرافیک و جزییات این بازی خیلی ظریف و دقیق طراحی و تدوین شده اند و گیمر ها باید منتظر یک بازی با گرافیک نسل هشتمی باشند.و فراموش نکنید که این خبر هدیه ای بود برای تمامی کسانی که تا آن لحظه حدود ۸ سال منتظر مانده بودند تا بازی را تجربه کنند.
۳. از دیدگاه روانشناسی جذابیت

بازیThe Last Guardian
بازیThe Last Guardian

منتشر نشدن جزییات بازی آخرین نگهبان، می تواند دلیل روانشناسی هم داشته باشد. از جایی که در تریلر ها، این موضوع برداشت شد که در این بازی دو شخصیت برجسته وجود دارند، (پسر بچه و حیوانی عجیب به نام تریکو) و باید با ترفند هایی به هم کمک کنند تا مراحل این بازی معمایی را پشت سر بگذارند، و همچنین جزییات داستان را هیچکس نمی دانست، بنابراین هرکدام از مخاطبین پسر بچه ی خودشان را داشتند و هیولای خودشان را تربیت می کردند تا به کمکش بتوانند به مراحل بالاتر بروند. این ویژگی سبب می شد که جذابیت زیادی برای گیمر ها ایجاد شود و هرکسی با توجه به تجربیات خودش در بازی، به خصوصیات تریکو و پسر بچه مسلط میشد و حس خستگی به طور شگفت آوری کاهش می یافت.

دلایل اعتماد شرکت سونی به بازی the last guardian

بازی های زیادی توسط شرکت سونی لغو شده اند. حتی بازی هایی بوده اند که در پیش نمایش های ابتدایی شان بسیار مورد تحسین قرار گرفته اند، ولی هیچ وقت منتشر نشدند.برای مثال می توان به بازی های مانند Eight Days و Gateway اشاره کرد که برای پلی استیشن ۳ به نمایش گذاشته شد و سرو صدای زیادی به پا کرد ولی از طرف سونی لغو شدند. اما بازیthe last guardian با توجه به اینکه حتی نه سال (۲۰۰۷ الی ۲۰۱۶) از زمان تولید تا انتشارش به طول انجامید، هیچ وقت باعث نشد که شرکت سونی بتواند آن را از لیست خود حذف کند. دلیل اول آن پر طرفدار بودن بازی با توجه به پیگیری ها و تحسین های تریلر توسط مخاطبین که نشانه ی آینده نگری و پر فروش بودن این بازی می باشد، بود. و دلیل دوم آن سابقه ی خوب گروه کارگردانی و سازندگان بازی بود که در راس آن ها چهره ی معروفی به نام فامیتو اوئدا قرار داشت.و باعث می شد که شرکت سونی به این گروه اعتماد کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =