معرفی و بررسی باند های اکتیو یا بلندگو های فعال بدون نیاز به دریافت بار

باند های اکتیو

باند های اکتیو به مراتب دلچسب تر و بهتر و مناسب تر از باند های پسیو باشد میتوان به فاصله کم آمپلی فایر با اسپیکر اصلی و دلایل فنی در این صنعت اشاره کرد.

باند های اکتیو
باند های اکتیو

معرفی و بررسی باند های اکتیو یا بلندگو های فعال بدون نیاز به دریافت بار

باند ها و درواقع بلندگو ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول Active یا همان دسته بلندگو های فعال و دسته دوم را Passive یا بلندگو های غیر فعال مینامند.

حالا هر کدام از این باند ها را به صورت جداگانه برای شما تعریف میکنیم تا با آن ها بهتر آشنا شوید.

باند های اکتیو: باند هایی هستند که پرده دیافراگم آن ها بدون نیاز به دریافت بار و نیروی الکتریکی به کار خود ادامه میدهد و این کار را آمپلی فایر داخلی انجام میدهد. حالا شما تنها چیزی که لازم دارید یک برق شهری بین ۱۱۰ تا ۲۲۰ ولت است تا آن را به آمپلی فایر آن متصل کنید تا بقیه کار ها را آمپلی فایر داخلی آن انجام دهد به این صورت که خود او ولتاژ مورد نیاز را تنظیم و ارسال میکند و حالا شما باید فقط یک میکروفون بسته به نوع فرکانس و نیاز خود به آن وصل کنید. البته شما از نظر استفاده از این باند ها محدود نیستید که فقط از میکروفون استفاده کنید بلکه میتوانید از خروجی های صدای کامپیوتر و لپ تاپ و میکسر و هر دستگاهی که از کابل های لاین اوت و یا AUX  و هدفون پشتیبانی میکند را به آن متصل کنید.

ولی حالا کمی هم از باند های پسیو توضیح میدهیم تا شما تفاوت های این دو مدل را بهتر متوجه شوید.

باند های پسیو: باند های پسیو بر خلاف باند های اکتیو نیازی به این تشکیلات ندارند و شما میتوانید با استفاده از یک کابل که هم صدای خروجی و هم نیروی الکتریکی مورد نیاز آن را ارسال میکند استفاده کنید و آن ها فاقد آمپلی فایر داخلی هستند پس شما باید از یک آمپلی فایر یا پاور میکسر برای خروجی صدای آن ها و تامین برق آن ها استفاده کنید. بهتر است بدانید که این در حالی است که باند های اکتیو دارای دو ورودی یکی برق مصرفی و دیگری صدای خروجی هستند ولی باند های پسیو تمام آن ها را با یک کابل و به راحتی دریافت میکنند.

در بالا توضیحاتی را درباره هر یک از باند های اکتیو و پسیو برای شما ارائه کردیم ولی حالا سوالی که بسیار رایج است شاید برای شما پیش بیاید که اصلا چرا باید باند ها به این دو مدل ساخته شوند. در ادامه توضیحاتی را در این زمینه برای شما آورده ایم.

باند های پسیو با محدودیتی در اجرا مواجه هستند برای مثال شما میخواهید در یک مراسم از آن ها استفاده کنید و یک آمپلی فایر با قدرت مشخص دارید پس شما نمیتوانید هر تعدادی که باند پسیو در انبار خود دارید را به آن وصل کنید و بهترین کیفیت صدا را دریافت کنید چرا که از هر آمپلی فایر بنا به قدرت خود او و توان مصرفی باند های پسیو به تعداد مشخصی میتوان خروجی گرفت و اگر از این تعداد بیشتر شود مشکل ساز خواهد بود و یا شما باید دوباره یک آمپلی فایر دیگر به آن اضافه کنید و دوباره دردسر های کابل کشی از آن و … را انجام دهید. حالا فرض کنیم شما میخواهید در کل شهر حتی یک مهمانی بی نهایت بزرگ و عظیم داشته باشید پس بهترین گزینه و انتخاب شما میتواند باند های اکتیو باشند چرا که شما به صورت سری شده از باند اول به دوم و از دوم الی آخر میتوانید کابل کشی کنید و تنها با یک آمپلی فایر یا پاور میکسرفقط آن هارا مدیریت کنید. یکی از دلایلی که به این نوع باند های اکتیو یا فعال میگویند همین نامحدود بودن در استفاده از آن ها است که این محدودیت شدیدا در باند های پسیو به چشم میخورد و هزینه های کابل کشی و تهیه آمپلی فایر و … به مراتب بالاتر از باند های اکتیو خواهد بود.

ولی این مزایا و یا معایب محسوب نمیشود چرا که هرکدام از این نوع باند ها در فضا و مکان خاص خود مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد های خاص خود را دارند.

 

یکی از دلایلی که باعث میشود صدای باند های اکتیو به مراتب دلچسب تر و بهتر و مناسب تر از باند های پسیو باشد میتوان به فاصله کم آمپلی فایر با اسپیکر اصلی و دلایل فنی در این صنعت اشاره کرد و بهتر است به بدانید که فرکانس های ایجاد شده توسط باند های اکتیو نزدیک به طیف شنوایی دلخواه انسان بوده و همین موضوع به لذت بخش تر کردن و مناسب تر کردن صدای آن کمک میکند. همچنین پهنای فرکانسی مناسب تری برای نواخته شدن ساز ها و موسیقی های صوتی آن ایجاد میکنند. و همچنین بهتر است بدانید که فرکانس های تار های صوتی انسان به طور کلی بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ هرتز و در بعضی مواقع هم به ۴۰۰ تا ۴۰۰۰ هرتز میرسد که باند های اکتیو آن را به خوبی ارائه میدهند.

باندهای اکتیو همواره امکانات تنظیم شونده دستی را نیز به شما میدهند که میتوانید ولوم و میدرنج آن ها را به خوبی و بسته به شرایط خود تنظیم کنید. همین موضوع باعث میشود که کمترین سوت و صدای نامناسبی را در باند ها دریافت کنید و نوازنده یا خواننده بتواند به بهترین شکل اجرای خود را انجام دهد.

باند های اکتیو
باند های اکتیو

در طراحی جدید باندهای اکتیو برخلاف باند های پسیو که حتما باید زاویه قرار گیری میکروفون و اسپیکر های حتما به صورت دستی تنظیم میشد تا مشکل سوت زدن و ایجاد صدای گوش خراش از اسپیکر را حل کرده اند. در طراحی جدید باند های اکتیو زاویه قرار گیری تویتر و باند و دیگر اجزای آن به خوبی و در جایگیری مناسبی طراحی شده اند تا حتی در مجاورت قرار گرفتن میکروفون صدای اضافه و آزاردهنده ای ایجاد نشود. در باند های مونیترینگ که خود نوعی باند اکتیو هستند حالا زاویه ۴۵ درجه ای به صورت خاصی در بدنه آن ها طراحی شده است و به راحتی امکان نصب را به آن ها میدهد. قرار گیری مناسب اجزای درون آن ها باعث شده است که حتی اگر از حساس ترین میکروفون ها در مقابل آن ها استفاده شود باز هم صدای نا مناسبی شنیده نمیشود.

در ادامه باند های مانیتورینگ اکتیو هم از فرکانس های بهتری بهره میبرند و به دلیل خوش ساخت بودن و ارتفاع مناسب تر برای استفاده در سالن ها استفاده میشود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 7 =