جزئیات و بررسی افزایش احتمالی قیمت کنسول های بازی در پی وضع تعرفه جدید گمرکی در آمریکا 

افزایش احتمالی قیمت کنسول های بازی

طی یکسال گذشته و به ویژه در چند ماه اخیر تنش‌های تجاری بین دو کشور چین و آمریکا به اوج خود رسیده است طوری که ادامه این تنش‌های ممکن است با وضع تعرفه‌های جدید گمرکی در کشور امریکا وارد فاز جدید شود. اعمال تعرفه های گمرکی باعث افزایش قیمت کنسول‌های بازی و تجهیزات آن می شود و بر قیمت این کالاها اثر می گذارد، که همین عامل سبب بروز نگرانی کاربرانی شده که از کنسول‌های بازی‌های چینی استفاده می کنند. طبق گزارش به عمل آمده گیم دیلی دفتر مرکزی نماینده تجاری آمریکا پس از بروز تنش تجاری با چین پیشنهاد این را داده که بر روی بیشتر کالاهایی چینی که از کشور چین وارد می شوند تعرفه ۲۵ درصدی اعمال شود.

افزایش احتمالی قیمت کنسول های بازی
افزایش احتمالی قیمت کنسول های بازی

طبق برآوردهای انجام شده این تعرفه ۲۵ درصدی بر روی بسیاری از کالاهای چینی منجمله کنسول بازی‌های ویدئویی، بازی های رومیزی، کنترلرها، چکرز و شطرنج می‌باشد.ایجاد تعرفه ۲۵ درصدی سبب می‌شود که شرکت‌ها مالیات بیشتری را پرداخت کنند و افزایش تعرفه بر مالیات پرداختی آنان اثر بارزی می‌گذارد به همین منظور این کمپانی ها برای جبران هزینه‌هایی که تعرفه جدید گمرگی بر روی آن اعمال می‌شود، ناگزیر هستند که قیمت محصولات خود را افزایش دهند و از این طریق هزینه افزایش تعرفه ۲۵ درصدی کالا را بر دوش مشتریانی بگذارند که این کالا را خریداری و از آن استفاده می‌کنند.
توجه داشته باشید که فقط کنسول‌های بازی شامل این تعرفه گمرکی نمی شود بلکه بر روی بسیاری از کالای های چینی این تعرفه قرار است اعمال می‌شود که از این طریق هزاران کالای چینی تحت تأثیر چنین تصمیمی قرار خواهد گرفت. اگر تعرفه‌های جدید که در پی تنش تجاری بین آمریکا و چین به وجود آمده اجرایی شود سازندگان کنسول‌های بازی ناگزیر برای جبران خسارات و هزینه های خود باید قیمت کنسول بازی‌های خود را افزایش دهند.
تنش تجاری بین دو کشور در حالی به اوج خود رسیده است که کنسول‌ها برای نسل جدید بازی های ویدوئویی خود را آماده می‌کنند. طی چند هفته گذشته کمپانی بزرگ سونی اطلاعات جدید و محرمانه‌ای را درباره پلی استیشن نسل جدید خود منتشر کرد؛ همچنین کمپانی ماکروسافت نیز در حال آماده سازی نسل جدید کنسول بازی خود است طوری که حتی شایعه شده که این شرکت در نمایشگاه E3 قرار است از نسل جدید کنسول بازی خود رونمایی کند. بی‌شک این کنسول‌های بازی به دلیل استفاده از تکنولوژی برتر دارای قیمت بالاتری خواهند بود حالا تصور کنید که با اعمال تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا قیمت آن چند برابر خواهد شد، قیمت آن افزایش چشمگیری خواهد داشت.
نکته مهم درباره اعلام تعرفه گمرکی جدید آمریکا این است که قرار است در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۸ برابر با ۲۷ ژوئن ۲۰۱۹ پس از پایان نمایشگاه EC دفتر مرکزی نماینده تجاری ایالات‌متحده آمریکا یک دادرسی عمومی برگزار کند که در آن دادرسی عمومی درباره تصمیم اعمال شدن تعرفه ۲۵ درصدی یا اعمال نشدن تعرفه تصمیم‌گیری خواهد شد.  اگر در صورتی که این پیشنهاد مورد توافق قرار گرفت و همگان بر اعمال تعرفه اتفاق نظر داشتند قرار است این تعرفه از سوم تیرماه ۹۸(۲۴ ژوئن ۲۰۱۹) بر روی بسیاری از کالاهای چینی منجمله کنسول بازی اعمال شود که با اعمال آن شاهد افزایش قیمت این کنسول‌های بازی در آمریکا خواهیم بود.
حال باید منتظر ماند و دید در این ‌باره چه تصمیمی توسط دولتمردان آمریکا اعمال خواهد شد برای آگاهی از این تصمیم باید تا ۲۷ خرداد منتظر ماند و دید چه می‌شود.
بسیاری از افراد که از کالای های چینی و به خصوص کنسول بازی استفاده می‌کنند اخبار اعمال تعرفه ها را دنبال می‌کنند و نگران این هستند که با افزایش تعرفه‌ها قیمت کنسول‌های بازی افزایش پیدا کند. نکته‌ای که پر واضح است این است که با اعمال تعرفه‌های جدید گمرکی به احتمال زیاد ما شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

سخن پایانی

تنش بین دو کشور آمریکا و چین در ماههای اخیر به اوج خود رسیده است، طوری که آمریکا اعلام کرده است که بر روی بسیاری از کالاهای چینی منجمله تجهیزات و کنسولهای بازی Playstation چینی تعرفه های ۲۵ درصدی اعمال خواهد کرد. اعلام این خبر موجی از نگرانی را در میان کاربرانی که از کالاهای چینی استفاده می‌کنند ایجاد کرده است چرا که با افزایش تعرفه گمرکی ممکن است قیمت کالاهای چینی افزایش پیدا کند. چرا که واردکنندگان مجبور هستند مالیات بیشتری بپردازند و برای این منظور مجبورند برای جبران هزینه قیمت کالای خود را افزایش دهند و  فشار اعمال تعرفه ۲۵ درصدی را بر روی خریدار وارد کنند. تصمیم گیری درباره اعمال این تعرفه در ۲۷ خرداد ۹۸ گرفته خواهد شد که اگر قرار بر اجرایی بودن آن باشد تعرفه ۲۵ درصدی بر روی کنسول بازی از ۳ تیرماه ۹۸ اجرایی خواهد شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =