بررسی بخش آنلاین بازی Street Fighter 5

بازی Street Fighter 5

بازی Street Fighter 5 یک بازی آنلاین و محبوب است که توسط استودیوی کپکام منتشر شده است. بنا بر اخباری در بخش Capcom Fighters Network که نام بخش آنلاین این بازی است مشکلاتی مشاهده شده است. از همین رو کمپانی قصد باز بینی این بخش را دارد. این بخش در کیفیت و سایر المان ها نقص هایی دارد که قرار است توسط کمپانی کشف و رفع شود.

بازی Street Fighter 5
بازی Street Fighter 5

این بخش در کیفیت و سایر المان ها نقص هایی دارد که قرار است توسط کمپانی کشف و رفع شود. طبق گفته ی کمپانی قرار بود در ۹ فروردین ماه تغییراتی روی این بخش صورت گیرد ناگفته نماند که قرار است به صورت آزمایشی بازی را در اختیار بازی کنندگان قرار دهند.

دارندگان کلاینت مخصوص در رایانه های شخصی می توانند بازی را تجربه کرده و نظرات و انتقادات خود را به کمپانی ارسال کنند. تغییرات بخش Capcom Fighters Network که به اختصار CFN نامیده می شود، در ۱۵ فروردین در اختیار بازی کندگان قرار گرفت. بازی کنندگان می توانستند با مراجعه به صفحه ی بازی Street Fighter 5 در فروشگاه استیم این نسخه را تجربه کنند.

پس از ارائه ی نسخه ی بتا قرار شد تا نسخه ی نهایی برای کنسول های نسل هشتمی منتشر شود. نا گفته نماند که تغییراتی را در سیستم پاداش و مجازات بازی شاهد خواهیم بود. روز رسانی جدیدتر در ماه دسامبر آیتم هایی مخصوص مبارزان قرار داده شد، ولی استفاده از آن ها باعث متوقف شدن بازی می شد.

این مشکل که در بخش آنلاین رخ می دهد توسط کمپانی رفع شده است. از این پس بازی کنندگان می توانند با افراد هم سطح خود هم بازی شوند. اگر در بازی دچار تخلف شوید از باید با افراد متخلف دیگر هم بازی شوید.

در بخش های Casual و Ranked شاهد زمان طولانی لودینگ بودیم، که این مشکل نیز در نسخه های جدید تا حدودی رفع شده است. این امر از قوی نبودن سرورها ناشی می شد. این مشکل بیشتر در بخش بازی گروهی به چشم می خورد.  خوشبختانه تمامی مشکلات بازی با یک باز بینی رفع شده است.

بررسی بازی Street Fighter 5

بازی Street Fighter 5 تا حدودی به بازی پرطرفدار سگای شورش شباهت دارد. تا پیش از انتشار نسخه ی سوم از این بازی در میان بازی کنندگان چندان شناخته شده نبود. Street Fighter 5 توانست رنگ دیگری به بازی های مبارزه ای ببخشد.

این بازی وقتی فراگیر شد که برای کنسول های نسل ششم و هفتم در دسترس قرار گرفت. این بازی رنگ و بوی مبارزات شرقی را می داد. به معنی دیگر به وضح می شد حرکات رزمی ژاپنی را در آن مشاهده نمود.

امروزه اما Street Fighter 5 در کنسول نسل هشتمی و رایانه های شخصی بیشتر از قبل درخشیده است. البته اگر از باگ های نسخه های پیشین آن چشم پوشی کنیم. بخش داستانی بازی کمی با تأخیر در اختیار بازی کنندگان قرار گرفت.

بخش داستانی بازی دو قسمت داشت. در قسمت اول یک آشنایی کلی با داستان پیدا می کنید و می توانید برای ۴ بار با هر کاراکتر در مراحل اکشن حضور پیدا کنید. در این بخش ها دشمنان احمقی دارید که گاهی حرص آدم را در می آورند.

در واقع این امر به خاطر هوش مصنوعی ضعیفی است که برای آن ها در نظر گرفته شده است. این امر آن قدر مضحک است که نمی تون از آن به عنوان بخش آموزشی نیز یاد کنیم. خوشبختانه این بخش طولانی نیست و پی از آن یک راست وارد داستان اصلی می شویم. این بخش نیز تعریف چندانی ندارد. شاید آن طور که باید بازی کننده را به بازی ارتباط نمی دهد و همواره یک شکاف میان بازی کننده و داستان بازی وجود دارد. البته این امر تا حدودی به واکنش ضعیف کاراکترها نیز مربوط می شود.

احساسات در کاراکترها به خوبی طراحی نشده است و این می تواند در ارتباط برقرار کردن بازی کننده با کاراکترمشکل ایجاد کند. هدف از بیان داستان فقط توصیف جنگ میان گروه شادولو و لرد بایسون است و نه چیز دیگر.

چارلی نش کاراکتر مهم بازی است که همه فکر می کردند مرده است، ولی توسط هلن به زندگی بر می گردد. چارلی در پی انتقام و خون خواهی باری کشتن بایسون نقشه می کشد. بازی از این اتفاق تازه شروع می شود. در طی بازی شاهد چندین داستان هستیم که به نحوی به هم ربط پیدا می کنند و داستان اصلی را می سازند.

بازی Street Fighter 5
بازی Street Fighter 5

البته طراح در این زمینه آن طور که باید موفق عمل نکرده است. کاراکترهایی که برای کشتن بایسون متحد شده اند اهداف مختلفی دارند. پیش تر به شخصی پردازی ضعیف کاراکترها اشاره شد. شخصیت ها در این نسخه یکی از یکی بی روح تر و ضعیف تر طراحی شده اند. این امر در کاراکترهایی مثل فنگ و زانگیف بیشتر مشاهده می شود.

روند مبارزات از آن حالت سنتی کمی خارج شده است و کمی رنگ و بوی مبارزات مدرن را به خود گرفته است که انصافا جای تحسین دارد. در پی تغییراتی که در این بخش اعمال شده است راحت شدن ضربات  مبارزه بیشتر از همه به دل می نشیند.

در نسخه های پیشین برای زدن یک حرکت مخصوص باید همزمان چند دکمه را فشار می دادید مسلما این امر بسیار دشوار بود چون باید همزمان به مبارزه و هم فشردن چند دکمه تمرکز کنید مگر اینکه نود درصد از وقت خود را صرف تمرین کردن گذاشته باشید.

خوشبختانه در نسخه ی جدید تمامی حرکات با زدن یک دکمه قابل اجراست. البته ممکن است با این کار بخشی از توانایی های کاراکترها حذف شده باشد ولی در عوض یک مبارزه ی راحت تر را شاهد خواهیم بود. به علاوه سرعت مبارزات نیز افزایش یافته است.

در نسخه های پیشین بخشی در بازی تعبیه شده بود که به کمک آن قادر بودید تا با کاراکتر مورد نظر خود در مقابل یک دشمن مبارزه کنید. این کار نوعی تمرین و آموزش برای شما تلقی می شد. این بخش در نسخه ی جدید حذف شده است.

بخش گروهی بازی نیز سه بخش دارد؛ در یکی از بخش ها می توانید می توانید بدون هیچ محدودیتی با هر فردی که دوست دارید مبارزه کنید. بخش دوم شما را بر اساس روند مبارزاتی که انجام دادید به روی نمودار می برد و شما را در سطوح مختلفی بین بازی کنندگان دیگر قرار می دهد.

و اما بخش سوم که می توانید رقبای خود را پیدا کنید و با آن ها مبارزه کنید البته در این بخش می توانید روی ظاهر و توانایی های کاراکتر خود کارکنید. بازی گرافیک خوبی دارد. گرافیک بازی یک گرافیم دو و نیم بعدی است.

پیش تر به مشکلات دیالوگی اشاره شد اما باید گفت که طراح در بخش موسیقی و صداگذاری به خوبی عمل کرده است. موسیقی کاملا با المان های بازی هماهنگی دارد و همچنین می تواند ما را به یاد اولین نسخه ی بازی بیندازد. به طور کل بازی با تمام نقص هایش ارزش تجربه کردن را دارد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + شانزده =