برترین بازی های دهه ۱۹۹۰ قسمت اول

برترین بازی های دهه 1990

برترین بازی های دهه ۱۹۹۰ قسمت اول

امروزه بازی های رایانه ای توانسته اند جایگاه تثبیت شده ای در بین محصولات فرهنگی داشته باشند. مانند گذشته به این بازی ها به عنوان یک سرگرمی ساده و پیش پا افتاده نگریسته نمی شود بلکه در حال حاضر با پیشرفت بازی های رایانه ای و به کار بردن فناوری های و سخت افزارهای جدید در تولید این بازی ها این دسته از سرگرمی ها را می توان به مثابه هنر هشتم در نظر گرفت.
شاهد این مدعا تولید گسترده آثار فاخری در این عرصه است که فیلم های بزرگ هالیوودی همچون آواتار نیز از آنها عقب مانده اند. این سخن را از لحاظ آماری نیز می توان سنجید. در واقع، بر طبق آمار منتشر شده گردش مالی صنعت تولید بازی های رایانه ای در حال حاضر بارها بیش تر از گردش مالی هالیوود است، بدین معنا که این صنعت نه تنها سرمایه بیش تری جذب کرده و در اختیار دارد بلکه درآمد بیش تری نیز نسبت به هالیوود به عنوان بزرگترین کمپانی فیلم سازی در دنیا، کسب کرده است.
بنابراین خالی از لطف نیست که بررسی بهترین و پرفروش ترین بازی های رایانه ای در این دهه ها، از دهه ۱۹۹۰ تا کنون، بپردازیم.

۱- سوپر ماریو بروس (Super Mario Bros)

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

این بازی همان بازی ماریو قارچ حخور معروف و خاطره انگیز نسل جوان و تا حدودی میانسال ایرانی است. سوپر ماریو اولین بار در سال ۱۹۸۵ برای NES و بر روی کنسول دستی نینتندو دی اس (Nintendo DS) عرضه شد. در واقع ماریوی قارچ خور با نام کامل Super Mario Bros آغازگر راهی بود که اکنون منتهی به نسل هشتم کنسول های خانگی شده است. به نظر می رسد صنعت بازی های رایانه ای دِین خود را به ماریوی قارچ خور ادا کرده است چرا که هنوز هم این بازی در سبک های مختلف عرضه می شود.
حتی این بازی، مبنای تولید فیلم ها، انیمشن ها و اسباب بازی های متعددی شده است. سری بازی هایی که با نام ماریو شناخته می شوند، طبق آما رسمی نینتیندو تا کنون بیش از ۴۴۶ میلیون نسخه فروش داشته اند. پس از گذشت سی سال از عرضۀ این بازی، همچنان عنوان پر فروش ترین بازی تاریخ را به خود اختصاص داده است.

۲- Grand Theft Auto

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

و اما GTA، عنوانی بازی PlayStation محبوب نوجوانان و جوانان علاقمند به بازی های ویدئویی و رایانه ای! آن چه GTA را به عنوان یکی از محبوب ترین و پروفروش ترین بازی ها به ویژه در ایران تبدیل کرده است، تاکید سازندگان بازی بر ویژگی های نوآورانه و قدرت انتخاب و آزادی است که در هیچ بازی دیگری دیده نمی شود. استودیوی سازندۀ GTA (راکستار) عناوین مختلفی از این بازی را در تمامی کنسول های خانگی و دستی و همچنین کامپیوتر عرضه کرده است.
این گستردگی توزیع، موجب افزایش علاقه و محبوبیت بازی در بین استفاده کنندگان از انواع مختلف کنسول را به دنبال داشت. GTA در چهار سری ارائه شده است و در هر چهار سری در بالاترین سطح ممکن قرار داشته است. طبق آمار، میزان فروش GTA در قسمت چهارم، ۱۲۵ میلیون نسخه بوده است. اتفاق مهمی که GTA از آن برا پر فروش شدن به خوبی بهره برده است، اقدامات ضد تبلیغاتی است که شرکت سازنده آگاهانه و با هدف افزایش کنجکاوی گیمرها به بازی پلی استیشن ، نسبت به GTA در سال ۱۹۹۷ انجام دادند.

۳- Call of Duty

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

در ادامۀ موفقیت های جنجالی و سریع بازی های رایانه ای و تبدیل شدن به یک صنعت تاثیر گذار، Call of Duty (ندای وظیفه) توانست به خوبی قدرت نمایی کند. تا آن جایی که یک فیلم هالیوودی تحت تاثیر این بازی ساخته شد. بدون شک در چنین شرایطی، کسب درآمد این بازی به رقم های بالا خواهد رسید. فروش نسخۀ جنگ های مدرن ندای وظیفه، طی ۲۴ ساعت به رقمی معادل ۴۰۰ میلیون دلار رسید. و تنها در ۱۶ روز، رکورد هری پاتر و آواتار شکسته شد و فروش این بازی از یک میلیارد دلار هم فراتر رفت.

۴- Final Fantasy

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

فاینال فانتزی که روزگاری به عنوان آخرین بازی شرکت اسکوئر سافت که در حال ورشکستگی بود، ساخته شد، در زمانی که هیچ کس فکرش را هم نمی کرد عنوان موفق ترین بازی زمان خود را کسب کرد. و شاید بتوان گفت، فاینال فانتزی با فرش فوق العاده و سریع، توانست اسکوئر سافت را از ورطۀ نابودی نجات دهد. اسکوئر سافت اکنون تحت عنوان اسکوئر انیکس در ژاپن به عنوان یک ناشر بازی موفق شناخته می شود.
فاینا فانتزی با بهره گیری از گرافیک سه بعدی، نسل جدیدی از بازی ها را در زمان عرضل خود معرفی کرد. و اگرچه در ابتدا برای ژاپنی ها عرضه شده بود اما خیل زود توانست توجه بازیکنان غیر ژاپنی را هم به خود جلب کند. میزان فروش عناوین اصلی و فرعی سری این بازی را ۱۲۰ میلیون نسخه گزارش کرده اند. یکی از علل این موفقیت را می توان در عرضۀ بازی در تمام کنسول های دستی و خانگی دانست.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =