برترین بازی های دهه ۱۹۹۰ قسمت دوم

برترین بازی های دهه 1990

برترین بازی های دهه ۱۹۹۰ قسمت دوم

۵- FIFA

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

فیفا، بازی شبیه سازی شدۀ مسابقات قوتبال، برای اولین بار توسط شرکت EA در سال ۱۹۹۳ در آمریکا ارائه شد. این بازی با استفاده از نام تیم های ملی و باشگاهی در مدت کوتاهی توانست طرفداران و علاقمندان زیادی کسب کند. فیفا در حال حاضر نیز جزء پرفروش ترین بازی های سال قرار دارد. چیزی که سازندگان فیفا برای حفط موفقیت فورش فیفا مد نظر داشته اند، تلاش بر واقعی تر کردن فضای بازی و نزدیک شده به فوتبال واقعی است. توجه به گرافیک بالا و انیمیشن-های نزدیک به واقعیت، فروش فیفا را طی ۲۰ سال به ۱۰۰ میلیون نسخه رسانده است.

۶- Need for Speed

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

 Need for Speed بازی شبیه ساز رانندگی، توانست تمامی جذابیت های یک رانندگی سریع، حرفه ای و بدون دغدغه را برای بازیکنان فراهم کند. این بازی در سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد و با وجود محدودیت های گرافیکی موجود، توانست محبوبیت و نرخ عرضۀ خود را حفظ کند و طبق آمار EA ، فروش بازی های سری Need for Speed را ۱۰۰ میلیون نسخه اعلام کرد.

۷- Sonic

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

نام شرکت سازندۀ سگا را حتما همۀ کسانی که سال ها قبل بازی های رایانه ای را تجربه کرده اند به خاطر می آورند. سونیک به عنوان یکی از بازی های موفق این شرکت، با جذابیت های بصری فوق العاده و شکل رقابتی و پیشرفته تر از ماریو، توانست به سرعت در مقابل سوپر ماریو قرار گیرد و حتی در مدت کوتاهی از سوپر ماریو پیشی گیرد. اما پس از آن با اعمال تغییرات متعدد در الگوی بازی سوپر ماریو، به تدریج از محبوبیت سونیک کاسته شد. میزان فروش سری بازی های سونیک تا کنون، ۸۵ میلیون نسخه اعلام شده است.

۸- Pro Evolution Soccer

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

کونامی کحمی، عنوان بازی دیگری است که در رقابت با فیفا به طور انحصاری برای پلی استیشن ۴، در سال ۱۹۹۶ در ژاپن عرضه شد. کونامی اگرچه همانند فیفا شبیه سازی فوتبال بود اما تفاوت هایی نیز با فیفا داشت، از جمله اینکه بر خلاف فیفا که در کنسول سگا عرضه شد، کونامی با پلی استیشن شروع به کار کرد. علاوه بر آن کونامی تنها در ژاپن و با نام باشگاه های ژاپن طراحی شده بود.
کونامی به سرعت پیشرفت کرد و طی یک سال نسخۀ جدید خود را با نام تیم های مشهور دنیا ارائه داد. نکته ای که در مورد کونامی وجود داشت، انتشار انحصاری به زبان ژاپنی بود که اگرچه استفاده از آن را برای گیمرها سخت می کرد اما علاقمندان به سرعت توانستند خود را با آن تطبیق دهند. از آن جا که کونامی منحصرا در پلی استیشن عرضه شده بود، با افت تدریجی PES ، کوناکی شهرت و محبوبیت خود را تا حدودی از دست داد.
علاوه بر آن عدم استفاده از لایسنس بسیاری از تیم های باشگاهی ملی، باعث شد نرخ فروش کونامی تا سال ۲۰۱۲ در ۸۱ میلیون نسخه ثابت بماند. البته چنانچه سازندگان بازی به ارتقاء نسخه های جدید بازی برای عرضه در PlayStation ۴ توجه نمایند، ممکن است آیندۀ خوبی در انتظار کونامی باشد.

۹- Resident Evil

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

رزیدنت اویل بازی ای بود که ژانر ترس را وارد دنیای بازی های رایانه ای کرد. اولین قسمت این بازی در سال ۱۹۹۶ در ژانر تس وارد بازار شد و به سرعت به محبوبیت رسید. به همین دلیل سری دوم بازی به کارگردانی هیدکی به سرعت انجام پذیرفت.
رزیدنت در همین قالب در چهار سری به فورش بالا رسید و پس از آن تغییرات چشمگیری در گیم پلی بازی صورت گرفت و از نظر گرافیکی ارتقاء پیدا کرد و به همین ترتیب مسیر جدیدی در برابر رزدینت اویل گشوده شد.
نسخه های بعدی رزیدنت بر اساس سری چهارم طراحی شدند و سری پنجم آن در حال حاضر بر روی پلیتفرم های نسل هشتم بازی ها عرضه شده است. اما ششمین نسخۀ بازی اخیرا به بازار عرضه شد. اما گفته می شود بدلیل کاهش سطح کیفیت نسبت به نسخه های قبلی، از نظر درآمدزایی تجاری شکست خورده محسوب می شود. به طور کلی، آمار فروش سری بازی رزیدنت، ۵۶ میلیون نسخه گزارش شده است. با توجه به ژانر ویژۀ بازی (ژانر ترس) این آمار فروش خوبی به نظر می رسد.

۱۰- Halo

برترین بازی های دهه 1990
برترین بازی های دهه ۱۹۹۰

 Halo تنها عنوان انحصاری شرکت مایکروسافت در حاتل حاضر به شمار می رود که از نظر کیفیت و آمار علاقمندان در سطح مطلوبی قرار دارد. Hlao در سال ۲۰۰۱ توانست در فهرست پر فروش ترین بازی های تاریخ قرار گیرد. این موفقیت، علاقۀ سازندگان بازی برای عرضۀ Halo در کنسول های نسل جدید را افزایش داد. Halo قابلیت بازی چند نفر به صورت آنلاین را داراست و همین ویژگی توانست آن را از پلتفرم کامپیوتر به کنسول های نسل جدید ارتقاء دهد.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =