بررسی کنسول Xbox Series X

بررسی کنسول Xbox Series X

کنسول‌های نسل بعد در راه هستند. با اینکه کنسول Xbox Series X هنوز از نظر فنی به طور کامل آماده نشده است، اما برخی از کارشناسان چند روز بررسی کنسول Xbox Series X را پشت سر گذاشته اند. آن‌ها معتقدند که این کنسول واقعا یک سخت‌ افزار نسل بعدی است. معماری Velocity، درایو‌های حالت جامد، پردازنده مرکزی Zen 2 CPU از کمپانی AMD و پردازنده گرافیکی RDNA 2 GPU با خروجی ۱۲ TFLOP ویژگی‌هایی‌ است که پیش از انتشار کنسول Xbox Series X در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، درباره آن شنیده‌ ایم. اما حالا نتایج آزمایش اولیه آن را در اختیار داریم!

هنوز نمی‌توانیم درباره جنبه‌های خاصی از کنسول Xbox Series X صحبت کنیم، اما درباره برخی از جنبه‌ها توضیح خواهیم داد. در واقع در این مقاله عملکرد عمومی کنسول با استفاده از بازی‌های Xbox One سازگار با کنسول نسل جدید، طراحی سخت‌ افزار، زمان بارگذاری و از‌سرگیری فوری/ Quick Resume را بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر ما معتقدیم که دو مورد آخر، ویژگی‌هایی هستند که باعث می‌شوند صنعت گیمینگ نسل بعدی پیشرفت بیشتری داشته باشد. این پیشرفت‌های کاربردی باعث می‌شود نحوه بازی کردن و وقت‌ گذرانی با بازی‌ها تغییر کند.

در اینجا ما نتایج آزمایش زمان بارگذاری کنسول در بازی‌های بزرگی مانند Red Dead Redemption 2 و Control در کنسول‌های Xbox Series X و Xbox One X که هر دو از درایوهای ذخیره‌ سازی داخلی بهبود یافته استفاده می‌کنند را آورده‌ ایم. همچنین در اینجا نتایج آزمایش از‌ سرگیری فوری/ Quick Resume و تعداد بازی‌هایی که می‌توانند به حالت تعلیق درآیند را مشاهده خواهید کرد. اما ابتدا بهتر است کارمان را از نتایج تجربه گیم‌ پلی آغاز کنیم.

Xbox Series X تقویت شده: ‌سازگاری معکوس و عملکرد کلی

در حال حاضر، ما به هیچ بازی اختصاصی Xbox Series X دسترسی نداریم. اما کمپانی مایکروسافت برخی از بازی‌های اختصاصی سازگار با کنسول نسل بعدی را در اختیار کارشناسان قرار داده است. در مرحله آزمایش به طور مداوم کتابخانه بازی‌ها را به روزرسانی کرده است. در چند روز اول، کارشناسان چند بازی موجود در سرویس Game Pass را امتحان کرده‌ اند.

نام بازی‌ها در بخش زیر آمده است:

  • The Outer Worlds
  • Final Fantasy XV
  • Halo 5: Guardians
  • Yakuza 0
  • Yakuza Kiwami 2
  • Nier: Automata
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Monster Hunter World
  • Bloodstained: Ritual of the Night
  • State of Decay 2: Juggernaut Edition
بررسی کنسول Xbox Series X
بررسی کنسول بازی Xbox Series X

همه این بازی‌ها، گیم‌ پلی روانی داشتند. از نظر عملکردی هیچ‌ چیز غیر عادی و متفاوتی نسبت به Xbox One X مشاهده نشد. اما یکی از بازی‌ها در کنسول Series X پیشرفت قابل توجهی داشته است. آن‌ها در بازی Final Fantasy XV، از بخش گزینه‌های بهبود، حالت “Lite” را فعال کردند، این گزینه در Xbox One X نیز در دسترس است. این گزینه نرخ‌ فریم را اولویت قرار می‌دهد و به بازی اجازه می‌دهد تا با چند اصلاح گرافیکی نرخ‌ فریم را تا ۶۰ فریم بر ثانیه افزایش دهد. در کنسول Xbox One X، نرخ‌ فریم بازی اغلب اوقات به زیر ۶۰ فریم بر ثانیه کاهش می‌یافت. در کنسول Xbox Series X، می‌توان گفت که بازی در تمام مدت با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود.

بهبود عملکرد به صورت مورد به مورد است. یادتان باشد که تجربه بهبود کیفیت بازی FFXV به دلیل برتری سخت‌ افزاری بوده و نه بهینه‌ سازی بازی مخصوص کنسول Xbox Series X.

نرخ فریم بازی‌ها

تا اینجا می‌دانیم که بازی‌هایی که از رزولوشن پویا برای روان نگه‌ داشتن نرخ‌ فریم استفاده می‌کنند، به دلیل قدرت کنسول، وضوح بالاتر، کیفیت ۴K را حفظ خواهند کرد. به دلیل ممنوعیت به روزرسانی عملکرد آینده از سوی سازندگان، برخی از بازی‌ها (مانند The Outer Worlds) با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه قفل شده‌ اند، اما حداقل دیگر در این بازی‌ها شاهد کاهش نرخ‌ فریم نخواهید بود. در بازی‌هایی که نرخ‌ فریم بالاتری دارند، مانند بازی FFXV با حالت عملکرد “Lite” فعال، متوجه خواهید شد که در کنسول Series X به طور مداوم با نرخ‌ فریم بالاتری اجرا می‌شوند.

این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در واقع به غیر از شروع بازی و اجرای آن بدون درنظر گرفتن انتخاب گزینه‌های عملکردی در صورت وجود (همانطور که در برخی از پیشرفت‌های One X مشاهده کردیم)، چیز جدیدی برای کاربر نهایی وجود ندارد.

بررسی کنسول Xbox Series X
نرخ فریم بازی‌ها کنسول Xbox Series X

هنگام آزمایش کنسول جدید از تلویزیون LG BX سری ۴K HDR OLED با HDMI 2.1 استفاده شده است که قابلیت نرخ تازه‌ سازی ۱۲۰ فریم بر ثانیه را دارد و این بدان معنا است که می‌تواند تا ۱۲۰ فریم بر ثانیه را نمایش دهد. با این حال، این ویژگی هنوز در مرحله آزمایشی در هیچ بازی‌ای اجرا نشده است، اگرچه چند بازی مانند Ori and the Will of the Wisps در برخی مواقع به ۱۲۰ فریم بر ثانیه می‌رسند.

در مورد سازگاری رو به عقب کنسول، باید بگوییم که بازی‌های شخص اول از قابلیت cross-gen چندنفره پشتیبانی می‌کنند. این قابلیت در مسابقات رقابتی آنلاین بازی Halo 5 هنگام استفاده از کنسول Series X آزمایش شده است. برای بازی‌های شخص ثالث، سازندگان بازی‌ها باید قابلیت cross-gen چندنفره را فعال نمایند (این قابلیت در بازی Call of Duty: Black Ops Cold War و چند بازی دیگر فعال خواهد شد).

مدت زمان بارگذاری کوتاه و دلنشین

حالا زمان بررسی یکی از ویژگی‌های بسیار مهم کنسول Series X یعنی مدت زمان بارگذاری است. کمپانی مایکروسافت معماری ولوسیتی و درایو حالت جامد فوق سریع خود را انعطاف‌ پذیر کرده است و این موارد به سیستم اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های جدیدی مانند از‌سرگیری فوری/ Quick Resume، ذخیره‌ سازی با اتصال مستقیم/ Direct Storage و استریمینگ بازخورد نمونه‌ بردار را به رخ بکشد. اما در واقع سرعت‌ عملکرد ورودی و خروجی/ I/O speed بی‌نظیر آن است که باعث کاهش قابل‌ توجه مدت زمان بارگذاری بازی‌ها شده است. این یک ویژگی کاربردی مهم برای بازیکنان است و مشتاقیم که آن را تجربه کنیم.

نتایج آزمایش بازی‌ها

به زبان ساده، کنسول Xbox Series X بسیار بسیار سریع‌تر از کنسول Xbox One X بازی‌ها را بارگذاری می‌کند. در واقع این ویژگی در چهار بازی مختلف آزمایش شده است. نتایج آزمایش عبور از صفحه اصلی بازی، بارگذاری یک بازی ذخیره شده و رسیدن به گیم‌ پلی واقعی به شرح زیر است:

نام بازی مدت زمان بارگذاری کنسول Xbox Series X مدت زمان بارگذاری کنسول Xbox One X
Red Dead Redemption 2 ۳۸ ثانیه ۲ دقیقه و ۸ ثانیه
Control ۱۰ ثانیه ۵۸ ثانیه
Final Fantasy XV ۱۳ ثانیه ۱ دقیقه و ۱۱ ثانیه
The Outer Worlds ۱۱ ثانیه ۴۳ ثانیه

این اعداد نشان می‌دهد که کنسول Xbox Series X نسبت به کنسول Xbox One X به میزان ۷۰ تا ۸۰٪ از زمان بارگذاری اولیه بازی را کاهش می‌دهد. این برتری در بالا آمدن بازی‌ها از بخش داشبورد Xbox و همچنین بارگیری مجدد بازی‌های ذخیره شده نیز وجود دارد. پیشرفتی که در اینجا شاهد آن هستیم مربوط به بازی‌هایی هستند که براساس فناوری جدید ساخته نشده‌ اند و فقط به سادگی از درایو‌های سریع‌تر بهره برده‌ اند و باید منتظر بازی‌های اختصاصی نسل ‌بعدی باشیم. این یک تجربه جالب است و شباهت زیادی به تجربه NVMe SSD کامپیوتر دارد. این بدان معنا است که مدت زمان کمتری را در انتظار بارگذاری بازی خواهید ماند و زمان بیشتری را صرف اجرای بازی خواهید کرد.

از‌سرگیری فوری/ Quick Resume: مهم‌ترین عامل تغییردهنده

از‌سرگیری فوری/ Quick Resume با فناوری جدید و معماری ولوسیتی کنسول ارتباط دارد. این ویژگی کاملا جدید کنسول‌های Series X و Series S به شما اجازه می‌دهد تا بازی فعلیتان را به حالت تعلیق درآورید و به سراغ بازی دیگری بروید. برای این کار لازم نیست که کلا از بازی قبلی خارج شوید و یا راه‌ اندازی مجدد انجام دهید. در عمل، از‌ سرگیری فوری/ Quick Resume فقط با زدن دکمه خانه/ home button کنسول و جابه‌جایی به یک بازی دیگر انجام می‌شود، هیچ گزینه یا مرحله دیگری برای استفاده از این ویژگی وجود ندارد و به همین سادگی است.

بررسی کنسول Xbox Series X

نتیجه آزمایش نشان می‌دهد که می‌توانید شش بازی را به طور همزمان به حالت تعلیق درآورید. شما می‌توانید به راحتی بین آن‌ها جابه‌جا شوید و بازی خود را از همان جایی که رها کرده بودید، ادامه دهید. همچنین نتیجه آزمایش نشان می‌دهد، زمانی که بازی هفتم را آغاز کنید، بازی اول صف نیاز به راه‌ اندازی مجدد خواهد داشت، بنابراین نقطه‌ای که بازی در آن معلق مانده بود را از دست خواهید داد. زمانیکه یکی از بازی‌ها قرار است به طور کامل بسته شود هیچ هشداری دریافت نخواهید کرد. اما صادقانه بگوییم، معلق نگه‌ داشتن شش بازی در یک کنسول، پیشرفت بزرگی محسوب می‌شود. با این حال اگر یک نشانگر، تعداد بازی‌های معلق را مشخص می‌کرد بسیار بهتر بود.

یک تجربه فوق‌ العاده

جابه‌جایی میان بازی‌ها حدود پنج تا هشت ثانیه زمان می‌برد. این بدان معنا است که می‌توانید فقط با گذشت چند ثانیه بازی را از همان نقطه‌ای که به حالت تعلیق درآورده بودید دوباره اجرا کنید و نیاز به بارگذاری مجدد ذخیره نیست. بازی‌ها حتی پس از خاموش کردن کنسول نیز در حالت تعلیق می‌مانند.

وقتی اولین بار این ویژگی معرفی شد ما علاقه زیادی به آن نشان ندادیم. اما واقعا دوست داریم که هنگامی که پای کنسول نشسته‌ ایم، میان ژانرهای مختلف بازی جابه‌جا شویم و بازی‌های مختلف را به صورت پی‌در‌پی امتحان کنیم. بدین ترتیب می‌توانیم ابتدا لحظات مهم یک بازی نقش آفرینی را تجربه کرده و با یک رییس مبارزه نماییم، سپس جهت پاکسازی وارد یک بازی با گیم‌ پلی آرام شویم و در نهایت دوباره به سراغ مسابقات تیراندازی رقابتی برویم. به هر حال با وجود سرویس Game Pass که اغلب اوقات می‌توانیم میان چند بازی جابه‌جا شویم، قابلیت از‌ سرگیری فوری/ Quick Resume واقعا یک گزینه عالی و درخشان است.

کنسول Xbox Series X با استفاده از قابلیت از‌سرگیری فوری/ Quick Resume فناوری‌های نسل جدید نوآورانه‌ای را به نمایش می‌گذارد که  حتی در بازی‌های کامپیوتری نیز شاهد نبوده‌ ایم. این واقعا یک عامل تغییر‌دهنده است.

سخت‌افزای کنسول Xbox Series X

کنترلر جدید نسبت به کنترلرهای کنونی، پیشرفت‌های ظریف اما قابل‌توجهی دارند. یکی از پیشرفت‌ها، تغییر بافت دستگیره کنترلر است. این تغییر به میزان کمتری در دکمه‌های trigger و bumper نیز دیده می‌شود. این طراحی، حالت لمس بهتری ایجاد می‌کند و بدین ترتیب از لغزش دستتان مخصوصا هنگامی که دستهایتان عرق کرده است، جلوگیری می‌کند. دکمه اختصاصی اشتراک‌گذاری/ share button نیز پیشرفت‌هایی داشته و به شما امکان می‌دهد تا بتوانید در هنگام بازی از صفحه اسکرین‌شات بگیرید یا فیلمبرداری کنید (حتی اگر کنترلر جدید را به کنسول Xbox One وصل کنید نیز این ویژگی کار می‌کند). پد جهت‌دار هشت-راه جدید کنترلر کاملا قابلیت کلیک کردن را دارد و کمی سفت اما پاسخگو است. همچنین کاملا با طراحی دیسک‌مانند دی‌پد کنترلر Elite فرق دارد. ما واقعا طراحی جدید را دوست داریم اما سلیقه افراد متفاوت است.

بررسی کنسول Xbox Series X
بررسی کنسول بازی Xbox Series X

همه ما می‌دانیم که کنسول Xbox Series X همانند یک قطعه آجر ضخیم طراحی شده است. اما این کنسول به آن اندازه که تصور می‌کنید بزرگ نیست. فرقی نمی‌کند که کنسول را به صورت افقی قرار دهید یا عمودی. به هر حال مطمئنا از نظر ارتفاع از کنسول‌های فعلی بلندتر است. فقط یادتان باشد که فضای کافی برای تهویه در بخش بالای کنسول قرار دهید. زیرا فن اصلی از آن نقطه هوای گرم درون کنسول را خارج می‌کند. در هر صورت، باید فضای باز کافی در اطراف کنسول ایجاد کنید. اما در کل ما اندازه و شکل کنسول را افتضاح نمی‌دانیم.

ما تحت تاثیر قرار گرفته‌ ایم، اما باید منتظر چیزهای بیشتری باشیم

در کنسول Xbox Series X، هنوز چیزهای بیشتری برای کشف کردن وجود دارد اما تا اینجا فقط به همین موارد بالا دست یافته‌ ایم. از آنجا که در حال حاضر فقط به بازی‌های Xbox One سازگار با نسل بعدی (بدون بهینه‌سازی برای کنسول Xbox Series X) دسترسی داریم. اما هنوز انعطاف‌پذیری کامل قدرت گرافیکی کنسول Series X را مشاهده نکرده‌ ایم. امیدواریم که بتوانیم این ویژگی را زودتر از زمان عرضه کنسول تجربه کنیم.

در این مرحله از بررسی می‌خواهیم تاکید کنیم که بارگذاری سریع بازی‌های کنسول و قابلیت از‌سرگیری فوری/ Quick Resume بسیار مفرح و جذاب است. با استفاده از این ویژگی‌ها مدت‌زمان استفاده از بازی و روش جابه‌جایی میان بازی‌ها دستخوش تغییر خواهد شد. قبلا گفتیم احساس می‌کنیم تجربه بازی برای کاربران‌ در کنسول‌های نسل بعدی بیشتر تحت تاثیر این پیشرفت‌های عملی بوده است. بهبودهای بصری تاثیر کمتری خواهند داشت و همین ویژگی‌های Xbox Series X است که بیشتر ما را تحت تاثیر قرار داده است.

 

منبع: Gamespot

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =