پرداخت به جزئیات و بررسی بازی Mutant Year Zero

بازی Mutant Year Zero

بازی Mutant Year Zero یکی از منحصر به فردترین بازی های اخیر است که با وجود روایت داستانی منحصر به فرد خود در جریان بازی و همینطور گیم پلی عالی، از نظر صحنه های اکشن و تاکتیکی خود به بازی XCOM بسیار شبیه می باشد. سازندگان این بازی که پیش تر بازی های دیگری همچون Hitman و بازی Payday را ساخته اند، بازی Mutant Year Zero را سال گذشته برای کنسول های پلی استیشن ۴، کامپیوترهای شخصی و ایکس باکس وان انتشار داده اند. همچنین سازندگان این بازی نسخه ی نینتندو سوییچ این بازی را نیز در تاریخ ۴ تیر منتشر کردند.

بازی Mutant Year Zero
بازی Mutant Year Zero

یکی از نکات موفقیت یک بازی که گیمر را به انجام آن تشویق می کند، داشتن یک روند مناسب در داستان بازی و همچنین گیم پلی جذاب خود است به طوری که بتواند در مخاطب کشش کافی را برای انجام و ادامه ی بازی ایجاد کند. این مسئله به ایجاد سؤال در ذهن گیمر در طول بازی و پاسخ دهی به موقع به آن ها بستگی دارد که باید به خوبی مورد توجه سازندگان قرار گیرد. برای مثال سازندگان می توانند در آپدیت جدید بازی های خود، شخصیت های مرموز جدیدی به بازی اضافه کنند و گیمر را برای کشف رازهای این کاراکترها کنجکاو و ترغیب کنند.

در بازی Mutant year zero، سازندگان دو بخش متفاوت را ایجاد کرده اند که به حفظ روند بازی بسیار کمک می کند. یک بخش مربوط به مبارزه و صحنه های اکشن و بخش دیگر مربوط به پنهان کاری و پیدا کردن راهی برای دور زدن دشمن است. راهی که بتوان بدون انجام مبارزه، به اهداف خود دست یافت و از دشمن عبور کرد.

این بازی به قدری هیجان انگیزاست که نفس کشیدن را هم از یاد گیمر می برد! وجود مبارزه های متعددی که بسیار هیجان انگیز و معقول طراحی شده است و همچنین هر کدام نیازمند یک استراتژی خاص و هوشمندانه می باشد، در کنار گیم پلی فوق العاده این بازی از نقاط قوت آن به شمار می آید.

در این بازی برای هر شخصیت یک درخت مهارت طراحی شده است که هر کدام از این درخت ها ۸ مهارت مختلف دارند. بعضی از آن ها مربوط به توانایی ها و برخی مربوط به ناتوانی ها است.

نکته ی هائز اهمیتی که در این بازی وجود دارد این است که شخصیت های این بازی یک نقش از پیش تعیین شده و ثابت ندارند. به عنوان مثال نقش تانک مربوط به یک شخصیت خاص نیست و گیمر می تواند با انتخاب توانایی های منحصر به فرد برای هر شخصیت، نقش مربوط به آنها را مطابق میل خود تغییر دهد و در تیم خود به کار گیرد.

وجود این قابلیت ها در کنار گیم پلی فوق العاده، جذاب و هوشمندانه ی این بازی، باعث می شود تا گیمر یک تجربه ی منحصر به فرد را تجربه کند و در هر مرحله پس از پیروزی و به کارگیری تاکتیک های خاص، به مهارت و هوش خود ببالد.

به صورت کلی می توان اظهار کرد که شما با یک بازی سخت رو به رو هستید. طوری که حتی اگر آن را در پایین ترین لول سختی، یعنی سطح نرمال قرار دهید باز هم با شکست ها و مرگ ۳ زیادی مواجه خواهید شد. علاوه بر آن تیم سازنده بازی باید ویژگی شانس را به صورتی متعادلی در بازی به کار می گرفتند.

به عنوان مثال در طول بازی ممکن است با یک حرکت دور از انتظار دشمن مواجه شوید که منجر به شکست شود که این نکته اصلاً جالب نیست و کمی از جذابیت و منطق بازی می کاهد و گیمر ترجیح می دهد با پیدا کردن راهی برای برای دور زدن و پنهان شدن از دشمن، از آن منطقه عبور کند و درگیر مبارزه نشود. در صورتی که برای شکست دادن دشمنان خود، مجبور هستید که در بعضی منطقه ها درگیر مبارزه شوید و لول و قدرت خود را افزایش دهید. در غیر این صورت با تیکه بر دور زدن دشمنان، شانسی برای پیروزی نخواهید داشت.

بازی Mutant Year Zero ازبعد گرافیکی و هنری نیز به خوبی روی آن کار شده و دارای فضای هیجان انگیزو جذابی می باشد وفضای این بازی به گیمر در طول بازی، احساس قرار گرفتن در یک جهان و محیط رو به زوال و نابودی را به خوبی القا می کند. این طراحی بی نظیر، تنها به فضای بازی محدود نمی شود بلکه در طراحی شخصیت ها نیز به خوبی به کار گرفته شده است.

در کنار تمام این ویژگی ها، نکته ی مثبت دیگری که بر جذابیت بازی می افزاید، طراحی زیبا و منحصر به فرد حیواناتی است که ساختار آن ها دچار جهش شده است و گیمر کنترل آنها را بر عهده دارد. برای مثال می توان به گرازی که به یک موجود درشت هیکل تبدیل شده، یا اردکی که تنفگ دارد و صحنه های مبارزه ی هیجان انگیزی را ایجاد می کند و… اشاره کرد. بازی در دنیایی که نسل انسان ها در حال نابودی و انقراض است و انسان های کمی که زنده مانده اند در کنار موجودات جهش یافته ای که نیمی از آن ها انسان و نیم دیگر حیوان است، می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

اما بازهم می توان اظهار کرد که جهش این شخصیت ها تقریباً در سطح قابل قبولی نیست و سازندگان این بازی می توانستند خیلی بهتر و جذاب تر به این ویژگی بپردازند و آن را گسترش دهند. با این وجود، کیفیت بازی در سطح بالا و قابل قبولی حفظ شده است که از جمله نکات مثبت این بازی می باشد. علاوه بر آن روایت داستانی این بازی و ساخت شخصیت های آن، هم از بعد هنری و گرافیکی و هم گیم پلی مناسب، در سطح قابل پذیرش و مناسبی طراحی شده است.

بازی Mutant Year Zero
بازی Mutant Year Zero

با بررسی مراحل فنی بازی در می یابیم که بخش فنی بازی بسیاری عالی ساخته شده است و با وجود مشکلی که در بخش فریم بازی وجود دارد، این مسئله برای بازیکنان زیاد مشکل ساز نخواهد بود. البته در بعضی از بخش های بازی شاهد کیفیت پایینی در بافت بازی هستیم که این مسئله کمی آزار دهنده می باشد و سبب می شود روند بازی تا حدودی بهم بریزد. داستان بازی بیشتر از بخش فنی آن دارای خطاهایی کوچکی می باشد. روایت داستانی کراکترها به تنهایی عالی عنوان شده است اما کلیت داستان بازی بسیار بد عنوان شده و دارای ایرادات زیادی می باشد و داستان به صورت بسیاری عجیبی بیان شده است.

این امکان وجود دارد که ضعف بزرگی که در روایت داستان بازی وجود دارد، مشکل اصلی طراحی افتضاح مراحل آن باشد. با پیش روی در بازی با سرنخ هایی که در هر مرحله از بازی در اختیار شما می گیرد، به این نتیجه می رسید که باید حتماً دنیا را از بین ببرید. بهتر بود که در این بازی به جای اینکه داستان را با استفاده از دیالوگ های شخصیت های مختلف در اختیار کاربر قرار گیرد، آن ها را آهسته و در جریان خود بازی به مخاطبان القا می کرد.

همان طور که قبلاً بیان نمودیم تولید کنندگان در ساختار این بازی، به دلیل استفاده درست از مؤلفه های آخرالزمانی بسیار موفقیت آمیز و منحصر به فرد عمل کرده اند و همین علت سبب شده که طراحی بازی بسیار عالی به نظر برسدو مخاطب را به خود جذب کند. هماهنگی بین محیط، صدا و موسیقی در این بازی بسیار عالی و حرفه ای به کار برده شده است. البته در طول داستان شاهد فراز و نشیب های جو داستان نمی باشیم و روایت داستان تقریباً به کندی پیش می رود.

ضعفی که در روایت یکنواخت داستان وجود دارد، سبب می شود تا در مراحل بعد شاهد تغییر محیط نباشید و حتی در ادامه بازی گاهی نحوه ی مبارزات نیز تکراری به نظر برسند. البته تولید کنندگان بازی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند که با ساخت یک سیستم جدید و پیشرفته مانع از تأثیر این ضعف بر روند بازی شوند و می توان اظهار کرد که تا حدودی هم در این زمینه موفق بوده اند.

این بازی برای تمامی کسانی که به بازی های ویدیویی علاقه دارند می تواند تجربه خوبی باشد و آن ها به خوبی سرگرم کند. صحنه های تیراندازی در این بازی بسیارعالی و حرفه ای ساخته شده و موسیقی مناسبی که در این صحنه ها به کار برده شده است، جو بازی را کمی شاعرانه نموده است. متاسفانه بازی هنگام روایت داستان بسیار ضعیف عمل کرده و گرنه شخصیت پردازی کاراکترهای بازی بسیار عالی است.

تولید کنندگان باید برای این بازی به طراحی محیط بیشتر توجه می کردند و محیط های متنوعی را در آن قرار می دادند چراکه بخش تاکتیکی این بازی بسیار حرفه ای عمل کرده است. اگر این ضعف در بازی وجود نداشت این بازی حتی می توانست رقیب بزرگی برای بازی xcom محسوب شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + سیزده =