بررسی اظهار نظر نویسندگان بازی پلی استیشن ۴ Until Dawn

بازی Until Dawn

بازی Until Dawn (تا سپیده دم) بصورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۴ توسط شرکت سوپرمسیو گیمز در سال ۲۰۱۵ وارد بازار شد. این بازی دارای ژانر ترس، بقا و ماجراجویی است.  داستان بازی روایت هشت دوست نوجوان است که در مکانی دور افتاده گرفتار قاتلی دیوانه می شوند.

بازی Until Dawn
بازی Until Dawn

بازی Until Dawn (تا سپیده دم) بصورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۴ توسط شرکت سوپرمسیو گیمز در سال ۲۰۱۵ وارد بازار شد. این بازی دارای ژانر ترس، بقا و ماجراجویی است.

 داستان بازی روایت هشت دوست نوجوان است که در مکانی دور افتاده گرفتار قاتلی دیوانه می شوند. یک سال قبل از وقوع این حادثه چند دوست تصمیم می گیرند که تعطیلات زمستانی خود را در کمپ محلی در کوهستان سپری کنند. روزی افراد گروه حین شوخی کردن با دختری به نام هانا غرورش را جریحه دار می شود. هانا که از این عمل بسیار ناراحت شده به سمت جنگل پناه می برد. از طرفی بت خواهر هانا برای پیدا کردن او به سمت جنگل تاریک و ترسناک می رود. پس از آنکه دو خواهر همدیگر را پیدا می کنند. شخصی در جنگل آنها را تعقیب می کند و آنها حین فرار به طرف دره ای عمیق می روند. ناگهان با یک اشتباه به دره پرت می شوند بت خودش و خواهرش را توسط ریشه درختی نگه می دارد و در همین حین غریبه ای برای کمک دستش را برایشان دراز می کنند ولی آنها به دره سقوط کرده و میمیرند. یکسال بعد جاش برادر دو خواهر کشته شده برای آن جمع دعوتنامه ای می فرستد و از آنها می خواهد یکبار دیگر تعطیلات زمستان را در کمپ محلی سپری کنند. بدین ترتیب هشت نوجوان در منطقه ای کوهستانی در کلبه ای به دور هم جمع می شوند و غافل از اینکه آنها تنها نیستند و قاتلی اهریمنی در آنجا حضور دارد. اما بعد از گذشت مدتی متوجه می شوند مشکل قاتل نیست مشکل در اعماق جنگل و در زمانهای قدیم ریشه دارد. زمانی که یک عده کارگر معدن در جنگل کار می کرده اند و همگی ناپدید شده اند.

اساس بازی روی تصمیم گیری درست و سرعت عمل بالا تکیه دارد. بدین ترتیب که انتخاب های بجای پلیر باعث خلق خود بازی می شود تا جایی که امکان دارد ناتمام آنرا به پایان برساند. خصوصیات اخلاقی هریک از شخصیتهای این بازی برجسته نمایش داده می شود و پلیر بر اساس این خصوصیتها می بایست انتخاب و تصمیم گیری کند. تصمیم گیری و اثر پروانه ای اساس این بازی می باشد اثر پروانه ای بدین معناست که هریک از انتخاب های پلیر حتی کوچکترین و جزئی ترین آن روی خود و دیگر شخصیتها تاثیر می گذارد و  انتخاب های پلیر باعث می شود که شخصیت داستان تا پایان داستان زنده بماند یا بمیرد. به طور کل انتخاب های پلیر روی روند بازی  و دساتان نیز تاثیر می گذارد. و با انتخاب های متفاوت نتیجه ای متفاوت حاصل می شود.

بازی داستانی پر فراز و نشیب دارد در قسمتهای اول بازی سعی در ترساندن مخاطب خود دارد، زاویه دید کم و همینطور صداگذاری بجا برای ایجاد وحشت در مخاطب از ویژگی های بازی محسوب می شود. اما در قسمتهای پایانی بازی ترس از یک نیروی اهریمنی ایجاد می شود. با نوعی خاص از ترس و دلهره همراه است.

بازی Until Dawn
بازی Until Dawn

وجه تمایزی که در این بازی به چشم می خورد عدم وجود شخصیت تک محوریست یعنی اینکه شخصیت اصلی در این بازی وجود ندارد که دیگر شخصیتها مکمل آن شخصیت اصلی شوند.هر ۸ شخصیت می توانند با تصمیم گیری به جا قهرمان داستان شوند و یا می توانند کشته شوند. در بازی توتم هایی موجود است که با جمع آوری آنها می توان از آینده کاراکتر خود آگاه شد و با دیدن آن تصمیم درست تری اتخاذ نمود.

نکته مبهم بازی شخصیت دکترهیل، روانشناسی است که مشخص نیست که حقیقی می باشد یا زاده تخیل پلیر می باشد. دکتر هیل سوالاتی می پرسد که می تواند بر روند بازی تاثیر بگذارد.به عنوان مثال پاسخ به سوالاتی چون از خون و خونریزی چه احساسی دارید یا در مورد دلقکها چه فکری میکنید یا اینکه چه احساسی نسبت به تنهایی دارید، می تواند روند بازی شمار را تغییر دهد.

از آنجایی که بازی یک بازی ویدیوئی و داستان محوریست گرافیک بالایی دارد و موسیقی و صداگذاری نیز به گونه ای است که ترس و وحشت را به مخاطب القا می کند.

اظهار نظر نویسندگان بازی Until Dawn

در گفتگویی خبری، دو تن از نویسندگان بازی Until Dawn به نامهای راهام رزنیک و لری فسندن اظهار کردند که زحمات ودردسرهای فراروانی را برای تهیه متن بازی داشته اند. آنها طی چهار سال کار روی داستان بازی مجبور شده اند دو بار متن بازی را بنویسند. که حدود ده هزار صفحه برای این عنوان دیالوگ نوشته شده است. درصورتیکه حجم دیالوگ درمحتوی عرضه شده بازی Until Dawn هزار صفحه اعلام شده است. این تناقص بسیار دور از واقعیت است. البته بنا بر نظر لری فسندن احتمالا منظور از این هزار صفحه دیالوگ هزار صفحه خوب آن بوده است.

تغییرات اعمال شده روی بازی Until Dawn دلیل اصلی حجم بالای کار برای نویسندگان بوده است. در ابتدا قرار بود بازی برای کنسول پلی استیشن ۳ و کنترلر Move تولید شود و سپس کنسول پلی استیشن ۴ به عنوان پلتفرم انتخاب شد. بدین تریتیب تنها قسمتی از دیالوگ های نوشته شده مورد استفاده قرار گرفته اند. مورد دیگر اینکه در حین تولید قرار شد که سبک بازی از اول شخص به سوم شخص تغییر پیدا کند که این تغییر نیز تاثیر بسزایی روی دیالوگ های اعمال شده دارا بود.

پیت سموئلز تهیه کننده اصلی بازی Until Dawn در مصاحبه ای با یک وب سایت اعلام داشته است که فعلا تصمیمی جهت ادامه ساخت این بازی ندارند چرا که اگر بخواهند روی این مقوله کار کنند مطمئن نیستند که کدام یک از شخصیتها زنده می ماند.

با توجه به اینکه مراحل ساخت این مجموعه مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده ازتغییر سبک بازی تا تغییر کنسول آن و غیره اما می توان گفت نتیجه، مجموعه ای ارزشمند برای دوستداران ژانر ترسناک است. شاید داستان بازی کلیشه ای و تکراری در این سبک است ولی نوع بازی و طراحی آن در ژانر ترسناک، به پلیر تجربه ای خاص می دهد. از طرفی با توجه به اینکه داستان بازی تک شخصیتی نیست و هر یک از ۸ کراکتر بازی در یک جایگاه قرار دارند می تواند تجربه ای خاص همراه با لذت سپری کردن لحظات خوفناکی را کنار دوستان ارائه دهد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + بیست =