بررسی فروش بیش از ۱.۲ میلیون نسخه بازی Dying Light

فروش بازی Dying Light

در حالی که تنها یک هفته از انتشار بازی Dying Light می گذرد، این بازی توانسته طرفداران زیادی برای خود دست و پا کند. فروش بیش از ۱.۲ میلیون نسخه بازی Dying Light تنها طی یک هفته پس از انتشار آمار قابل توجهی است. البته هنوز آمار رسمی ای از میزان فروش بازی منتشر نشده اما طبق اعلام رسانه ها، تعداد بازیکنان منحصر به فرد این بازی همان عدد ۱.۲ میلیون نفر است.

فروش بازی Dying Light
بازی Dying Light

داستان این بازی در جهانی تاریک و آخرالزمانی روایت می شود و شما در محیطی به نقش آفرینی می پردازید که توسط موجودات عجیب و خطرناکی تبدیل به ویرانه شده است. در این بازی باید برای بقا تلاش کنید و به هر روشی که شده خود را نجات دهید، برای همین تامین نیازهای اولیه و سلاح از ضروریات این بازی است.

به کمک ابزارهای مختلف و مهارت های خود می توانید برای زنده ماندن تلاش کنید و هر ماموریت به سلامت پشت سر بگذارید. شاید دیدن دنیایی که توسط زامبی ها احاطه شده کمی تکراری به نظر برسد اما ظرافت های سناریو و گیم پلی سریع و هیجان انگیز این بازی در کنار جهان پهناور و گسترده ی آن آزادی عمل خاصی را در اختیار بازیکن قرار می دهد و تجربه جدیدی از این سبک بازی را برای وی رقم می زند.

استودیو تِک لند که تولیدکننده این بازی است توانسته از یک داستان به ظاهر کلیشه ای، محصولی خلاقانه و جدید ارائه کند و در کنار کمپانی برادران وارنر که مسئولیت توزیع و انتشار بازی را به عهده دارد رضایت مخاطبین را به دست آورد. این بازی اکشن اول شخص در سبک «وحشت و بقا» ساخته شده است اما با سایر بازی های هم رده ی خود تفاوت های عدیده ای دارد.

چرخه تغییر شب و روز به قدری پویا و جذاب طراحی شده که به یکی از نقاط قوت بازی تبدیل شده است. با توجه به این که دشمنان شما زامبی ها هستند روند بازی در شب بسیار خطرناک تر از روز خواهد بود و دیدن صحنه های شوکه کننده باعث ترشح آدرنالین در بدن شما می شود. Dying Light که علاوه بر بخش تک نفره دارای قسمت چند نفره هم هست با تعبیه کردن امکانات قابل توجهی در بخش چند نفره توانسته طرفداران بازی های آنلاین و گروهی را نیز به سمت خود بکشاند. باید کمی صبر کرد و دید این بازی که در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۵ برای کنسول های نسل هشتمی پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و پلتفرم ویندوز منتشر شده با گذر زمان به چه میزان از محبوبیت دست خواهد یافت.

بازی در همان ساعت های اول کلیات دنیای ویران شده اش را برایتان به نمایش می گذارد. در شهری که توسط زامبی ها احاطه شده مدام باید به ماموریت رفته و با انجام وظایف خاصی، داستان بازی را به انتها برسانید. با وجود این که بازی در چارچوب  Open World طراحی شده اما روند ماموریت های اصلی کاملا خطی و ساده است. این یعنی بر خلاف GTA یا FarCry، خبری از حضور همزمان چندین ماموریت نیست و باید در هر لحظه فقط به انجام یک ماموریت بپردازید.

قسمت خوب ماجرا آن جاست که روند خطی داستان در همان مراحل اول به پایان می رسد و پس از گذراندن تمرینات و دو ماموریت اول که فقط به قصد آشنایی شما با فضای بازی و دست گرمی طراحی شده اند، آزادی مطلق را می چشید و می توانید در جهان پهناور بازی جولان دهید. می توانید از هر جایی که بخواهید بالا بروید و در هر مسیری که دوست دارید بتازید. می توانید بدون توجه به زامبی هایی که در راه می بینید از کنارشان بگذرید و فرار کنید یا با هر چیزی که در اختیار دارید به مبارزه با آن ها بپردازید؛ البته در این صورت باید آمادگی رودررو شدن با عواقب این تصمیم را هم داشته باشید.

با توجه به این که سلاح گرم بسیار ارزشمند و کمیاب است و سلاح های سرد نیز به سرعت مستهلک می شوند، انتخاب چگونگی پیشبرد مبارزات کاملا به عهده خودتان است، البته به شرطی که زنده ماندن را به عنوان اولویت اول خود مد نظر داشته باشید. مشابه آن چه که در Far Cry دیده بودیم باید برای باز  کردن Safe Zoneها و نقاط امن در نقشه، همه ی زامبی های موجود در یک ناحیه را از بین ببرید؛ هرچند این کار سخت به نظر می رسد اما داشتن نقاط امنی که بعدا به کمکتان خواهند آمد به زحمتش می ارزد.

تمام عناصر بازی هایOpen World و Survival Horror به بهترین شکل در بازی دیده می شوند و با وجود سادگی، آزادی و اختیارعمل زیادی را در اختیار بازیکن قرار می دهند اما بر خلاف تصور، Dying Light بسیار هیجان انگیزتر یک بازی ساده است. آزادی و قدرت انتخاب، برای زامبی هایی که سر راهتان سبز می شوند نیز وجود دارند و گاهی باید به سرعت از غریزه ی بقا کمک بگیرید و بهترین راه فرار از مخمصه را انتخاب کنید تا جان سالم به در ببرید و اگر کند عمل کنید ممکن است کاراکتر بازی را به کشتن دهید!

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، فرا رسیدن شب در Dying Light هیجان بازی را به شکل غیر قابل توصیفی افزایش می دهد! شهر Harran که داستان بازی در آن روایت می شود شب ها میزبان نوع خطرناک تر و پیشرفته تری از زامبی هاست. در تاریکی شب، دیگر خبری از ساختمان های بلند و پوشش گیاهی سرسبز و زیبا نیست و این شمایید که باید به تنهایی از چنگ زامبی ها بگریزید، آن هم در کوچه های تنگ و تاریکی که به زحمت نور و دید کافی دارند. در زمان اوج درگیری ها سرعت و هیجان بازی به حدی زیاد می شود که ممکن است نتوانید تمام مهارت های خود را به کار بگیرید و از دیوار و پشت بام خانه ها برای فرار استفاده کنید.

فروش بازی Dying Light
یکی از فاکتورهای فروش قابل توجه بازی Dying Light ، گیم پلی جذاب این بازی

تمام مواردی که ذکر شد به جذابیت بازی کمک کرده اند اما قطعا نقطه قوت اصلی Dying Light گیم پلی آن است. در چنین بازی هایی بار اصلی ایجاد جذابیت و سرگرم کنندگی به دوش گیم پلی بازی است. استفاده از فنون پارکور و شخصی سازی اسلحه ها در Dying Light دو عامل بسیار تاثیرگذار در گیم پلی بازی هستند و تمام نکات مثبت بازی از حیث اهمیت پس از این دو ویژگی قرار می گیرند.

در مورد شبیه سازی بی نقص فنون پارکور و مهارت های حرکتی کاراکتر بازی می توان ساعت ها به صحبت ادامه داد اما نمی توان از جذابیت مبارزات و درگیری ها در بازی غافل شد. اکثر درگیری های شما با زامبی ها Melee-Based هستند و در بیشتر مبارزات بازی باید با ضربات چاقو دشمنان خود را از پای دربیاورید. به ندرت پیش می آید که شما با گروهی از Runnerها یاBandit ها مواجه شوید و بتوانید پس از کشتن تمام دشمنان مسلح، بدون تمام شدن مهمات جان سالم به در ببرید.

پس از ارتقا و پیشرفت در مراحل بازی، با شخصی سازی و اضافه کردن تجهیزات مختلف به اسلحه خودتان، می توانید بیش از صد اسلحه ی متنوع بر اساس سلیقه تان بسازید، به همین دلیل اسلحه تان اسلحه ی شخصی شماست و احتمالا شخص دیگری را با اسلحه ای دقیقا مشابه اسلحه ی خودتان نمی بینید.

همان طور که اشاره کردیم بازی دارای یک سیستم پویای تغیر وضعیت شب و روز است. شاید فکر کنید که روزها اتفاق قابل ذکری در کمین شما نیست اما در روز باید علاوه بر موارد ذکر شده به آزادسازیSafe Zone ها نیز بپردازید و به تنظیم کردن تله ها مشغول شوید. اگر انجام یک ماموریت خاص در شب بسیار سخت باشد، تنها راه رد کردن آن مرحله تله گذاری در روز است، در نتیجه راهی جز ساختن تله در روشنایی روز ندارید.

اگر از ماموریت های بازی خسته شده اید می توانید با نجات دادن بازماندگان در شهر خود را سرگرم کنید. هرچند که نباید استفاده از روشنایی روز را فراموش کنید و بیشترین بهره را از آن ببرید. در شب کاری به جز انجام ماموریت های اصلی بازی ندارید. زامبی ها در شب توانایی هایی مثل Sprint دارند و می توانند همانند کاراکتر شما در بازی و حتی راحت تر از آن از ساختمان ها بالا بروند و به همین علت تنها مکان امن نقشه برای شما همانSafe Zone هایی است که در طول روز آزاد کرده اید.

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که به شب گردی بپردازید از قابلیت Night Sense غافل نشوید. این قابلیت مختص این بازی نیست و امروزه در اغلب بازی ها می توان آن را تجربه کرد. این قابلیت امکان دیدن از پشت دیوار به کمک دوربین های حرارتی را برای شما فراهم می کند و به کمک آن می توانید شانس زنده ماندن خود را افزایش دهید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =