بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت

بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت

بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت

در عصر جدید و مدرن امروز اتفاقات بسیار بزرگی در نسل سخت افزاری کنسول ها و کامپیوتر های شخصی افتاده که هر دو در حال پیشرفت بسیاری هستند و هر دو دارای مزایا و معایبی هستند حال در این مقاله می خواهیم قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن ۴ در مقابل با کامپیوترهای شخصی هم قیمت به مقایسه خواهیم پرداختدر ابتدا به این نکته اشاره کنیم که پردازنده کنسول پلی استیشن ۴ از همکاری شرکت های سونی و ای ام دی ساخته شده است .
که دارای ٨ هسته جگوار با سرعت ١.٨ گیگا هرتزی برای هر هسته و همچنین هر یک از هسته ها دارای حافظه کش سطح ٢ با ظرفیت ٢ مگا بایت است.
بنابر ادعای سازندگان ، پردازنده کنسول PlayStation ۴ بهتر از نسل قبلی پردازنده ها است و بطوریکه تعداد دستورات اجرا شده نسبت به باب کت افزایش ١۵ درصدی در هر سیکل کلاک داشته است. هسته های این پـردازنـده عـلاوه بر باب کت از دسـتـورات دیـگـری چـون SSE4.1,4.2 , F16C, MOVBE, AVX, AES, CLMUL, BMI1 پـشـتـیـبانـی مـی کند .

بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت
بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت

علیرغم این که جگوار بسیار کم مصرف و قابل استفاده در تبلت و نوت بوک و دارای لیتو گراف ٢٨ نانو متری است، ولی در رقابت با سری ترینیتی (Trinity) که هسته های پایل درایور دارند ضعیفتر و توان پردازشی بسیار پایین تری دارا هستند.مشخصه دیگر پلی استیشن ۴ ظرفیت ٨ گیگا بایتی حافظه GDDR5 است که این حافظه حجیم کاربرد و معایبی دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرددر ابتدا باید عنوان کرد که این مـیـزان از حافظـه، حـافـظـه اشـتـراکـی بـیـن حـافـظه کـارت گـرافـیـک و حـافـظـه سـیـسـتـم اسـت.
این حجم از حافظه برای پخش ویدیو و یا استفاده به عنوان ست باکس از کنسول جز کاربرد آن می باشد ولی باید به این موضوع اشاره شود که در زمان بازی این میزان از حافظه برای کارت گرافیک بالا است چون مدیریت بافر برای کارت گرافیکی که توان پردازشی خوبی نداشته باشد می تواند برای سیستم خطر ساز باشد.حال پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت
بررسی و مقایسه قدرت پردازشی کنسول پلی استیشن با پی سی های هم قیمت

پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ ای ام دی GCN2.0 است که این پردازنده دارای ١٨ واحد پردازشی و ١١۵٢ پردازنده استریم می باشد که ١.٨۴ ترافلاپس قدرت پردازش این پردازنده می باشد پهنای باند مورد استفاده حافظه ١٧٨ گیگا بایت در ثانیه است الـبـتـه خـاطـر نـشان خواهـیـم کـرد کـه ایـن مـیـزان از سـرعـت تـنـهـا در زمـانـی کـه فـرکانـس ۵.۵ گـیـگـا هـرتـز بـاشـد قـابـل تـایـیـد خـواهـد بـود.
بر خلاف کاربران کنسول این میزان از قدرت پردازشگر پلی استیشن ۴، جذابیت و هیجان خاصی برای هواداران پی سی ها به همراه ندارد.با همه این اوصاف می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که پردازنده گرافیکی، سرعت هسته و میزان حافظه در کنسول پلی استیشن ۴ بسیار ضعیفتر و کمتر از کارت گرافیک HD8850 است.قدرت پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ ما بین HD7850 و HD8850 است بطوریکهHD7850 توان پردازشی ۱.۷۶ و پردازنده پلی استیشن ۴ ١.٨۴ ترافلاپس است.
حال با توجه به مطالبی که در بالا عنوان شد نتیجه می گیریم که برای جمع آوری پی سی های شخصی که همانند یک کنسول بازی پلی استیشن ۴ قابلیت گرافیکی و پردازشی خوبی را داشته باشد باید هزینه چند برابری پرداخت شود در حالیکه این موضوع در کشور ما اصلا به صرفه نیست. در صورتیکه با هزینه خیلی کمتر و بجای خرید پی سی های شخصی که قدرت پردازشی یکسانی با کنسول بازی دارند می توان یک کنترلر و چند بازی دیگر تهیه کرد.
ولی خوب از این موضوع غافل نشویم که پی سی های شخصی در زمینه های بازی از لحاظ کیفیت تصویر و گرافیک، برتری چشمگیری نسبت به کنسول های بازی دارندک و همچنین تهیه بازی برای پی سی های شخصی بسیار ارزانتر و دارای تخفیف بالا می باشد به طوریکه می توانند تعدادی بازی را با قیمت یک بازی تهیه کنید و تهیه یک بازی اصل در پی سی های شخصی بسیار ارزانتر از کنسول بازی می باشد.
اما در کنسول های بازی شما نیازی به نصب بازی ندارید و به راحتی با قرار دادن سی دی بازی در دستگاه شروع به انجام بازی می کنید در صورتیکه در پی سی های شخصی باید نرم افزار های موجود و مرتبط با آن بازی در سیستم نصب شود تا بتوانید یک بازی را انجام دهید. که برای نصب بازی بالاخره شماه به یک دانش حداقل به زبان انگلیسی و کامپیوتر نیاز دارید.

مرکزخرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 2 =