بررسی آخرین نسخه سری بازی موفق اکشن بنام GTA V

GTA V

در ادامه به بررسی آخرین نسخه از نمونه سری بازی های بسیار موفق و پر فروش بازی های اکشن که با عنوان GTA V شناخته می شود می پردازیم.

GTA V
GTA V

از نمونه های بسیار موفق و پر فروش بازی های اکشن می توان به بازی محبوب و دوست داشتنی GTA که مخفف عبارت (Grand Theft Auto)  اشاره کرد. این بازی که در زیر گروه دسته بازی های اکشن ماجراجویی قرار می گیرد، به دست دیوید جونز و همکار وی مایکل دیلی ساخته شده است و بعد از آن آرون گاربت، دن هوسر، سم هوسر و لسلی بنزیه  دست به توسعه و گسترش این بازی زدند.

شکرت سازنده ی بازی Rockstar Games می باشد که یک کمپانی بزرگ منتشر کننده و سازنده ی بازی های ویدئویی در نیویورک در تملک شرکت Take Two Interactive Software است. از جمله کار های موفق این کمپانی مجموعه بازی های GTA, Max Payne, L.A. Noire, Bully و بسیاری بازی دیگر است. از نکان قابل توجه این شرکت سبک بازی سازی آن است به طوری که این شرکت به ساختن بازی در سبک Open world شهرت دارد.

بازی GTA V دارای یک داستان طولانی با کاراکتر هایی بسیار است و البته دیالوگ هایی که بعضا با چاشنی طنز همراه است و بین آن ها رد و بدل می شود به خوبی شما را در فضای بازی غرق می کند. داستان بازی با یک بک گراند شما را به نزدیک به ۱۰ سال قبل می برد یعنی زمانی که مایکل، دو شریک دیگر وی و شخصیت دیگر بازی به اسم ترور در حال دزدی از بانک هستند. نقشه تا قسمتی از کار با موفقیت جلو می رود تا زمانی که هنگام خروج از بانک با افسران پلیس رو برو می شوند و یک درگیری تمام عیار در همان ابتداری بازی بین سارقان و پلیس رخ می دهد و در نهایت پس از تعقیب و گریز بسیار پلیس موفق به متوقف کردن آن ها می شود.

در حال فرار از دست پلیس هر دو شریک آن ها کشته می شوند و مایکل نیز که با اصابت گلوله به سختی مجروح شده به اصرار خودش رها شده بقیه فکر می کنند که او مرده است و این اتفاق در حالی رخ می دهد که ترور باعث می شود مایکل بتواند فرصت فرار پیدا کند.

اکنون ۹ سال از تمام اتفاقات آن واقعه گذشته و ار کدام از کاراکتر های بازی راه خود را در پیش گرفته است. مایکل با محافظت یک سری افراد به همراه همسر و فرزندان خود در لس سانتوس شهر فانتزی داستان ما با این تصور نسبت به خودش که هیچ خلافی و گناهی انجام نمی دهد زندگی می کند.

در خانواده ی مایکل همسر او از وی منتفر است و دخترش تریسی رویای راه یابی به تلویزیون را در ذهن خود دارد و پسر خانواده به اسم جیمی یک انسان به معنی واقعه کلمه تنبل است  که تمام زندگی وی انجام بازی های ویدئویی است و وقتش را اینگونه می گذراند. در این بین مایکل قصد دارد رابطه ی خود را با همسر و دختر و پسرش بهبود ببخشد.

فرانکلین شخصیت دیگر بازی GTA V است که در رانندگی تبحر خاصی دارد و البته یک انسان بلند پرواز است که البته تا به این جا هیچ فرصتی نداشته است تا بتواند توانایی های خود را نشان دهد. پس از طی یک سری اتفاقات زنجیره ای  و پشت سر هم فرانکلین راه به خانه ی مایکل می یابد و این آغازی است. مایکل بخاطر این که نمی تواند با فرزندان خود به راحتی ارتباط برقرار کند و ارتباط با فرانکلین را کار آسان تری می بیند خیلی زود به او کمک می کند. چندی بعد زمانی که مایکل می فهمد که همسرش به وی خیانت کرده است فرانکلین را مامور دنبال کردن کسی می کند که او را در این قضیه مقصر می داند.

برای گرفتن انتقام مایکل محل سکونت آن فرد را نابود می کند ولی بعدا متوجه می شود که خانه ای که از بین برده به یک تبهکار مکزیکی که کار قاچاق انجام می دهد به اسم Martin Madrazo تعلق دارد و حالا این قاچاقچی قصد گرفتن غرامت از مایکل و فرانکلین را دارد. اما بخاطر این که پول بدهی بسیار زیاد است مایکل مجبور می شود یک بار دیگر در زندگی پا به دنیای خلافکاران بگذارد. در این راه او به کمک شریک قبلی خود یعنی ترور احتیاج دارد که حالا در بخش شمالی شهر خیالی داستان ما یعنی لس سانتوس زندگی می کند.

سازندگان بازی در طراحی کاراکتر ترور هیچ چیز را کم نگذاشته اند به گونه ای که شخصیت وی دارای هوش بالا و البته دیوانگی مخصوص به خودش است. این ترکیب در شاید در ابتدا جذاب به نظر برسد اما با گذشت زمان و طی بازی متوجه ترسناک بودن این کاراکتر بازی خواهید شد. خشونت ذاتی وی و نداشتن هیچ رحم و مروتی باعث شده است که شخصیت های دیگر داستان یعنی ماکیل و فرانکلین کاملا خوب به نظر بیایند. تن صدای جالب و استثنایی به همراه ترکیب صورت وی باعث می شود که شما هیچ گاه نتوانید یا ن شخصیت را از ذهن خود حتی پس از سال ها از گذشت این بازی فراموش کنید.

نویسندگان داستان بازی این دو شخصیت را به کلی جالب به یک دیگر پیوند می دهند. مایکل دست به سرقت از یک جواهرفروشی برای تامین بدهی خود می زند و این خبر به گوش ترور می رسد و او متوجه می شود که انجام این کار تنها از عهده ی یک نفر بر می آید و او کی نیست جز همکار سابق و بازنشسته یخود یعنی مایکل برای همین به لس سانتوس می رود و دوست خود را پیدا می کند. حالا این دو نفر که قبلا با هم در ارتباط بوده اند دوباره با هم همکاری می کنند و این بار این گروه ترسناک و در عین حال دوست داشتنی یک عضو جدید یعنی فرانکلین را دارد و این شروعی برای یکی از جالب ترین داستان های این مجموعه خواهد بود.

باید توجه کرد که سازندگان بازی برای شخصیت های بازی خود یعنی فرانکلین، ترور و مایکل چیزی کم نگذاشته اند و طراحی این کاراکتر ها به گونه ای است که هیچ شباهتی به شخصیت های قبلی سری بازی های GTA  ندارد.

در این بین مایکل نماد و سمبل یک شخصیت موفق است که همیشه سعی در این دارد به پیروزی و نتیجه ی مطلوب خود برسد و حالا هم می خواهد به وضع زندگی خود رسیدگی کند. ترور از آن دسته افرادی است که هنوز نمی داند می خواهد چکار کند و فرانکلین که یک شخصیت بلند پرواز دارد و تازه اول راه است تازه پا به دنیای خلاف گذاشته و پس از مدتی سعی بر این دارد که از شر این زندگی خلاص شود که البته تلاشش نا موفق است.

مثل قسمت های قبلی مجموعه بازی های GTA V طراحان بازی باز هم شما را شگفت زده کرده اند و دست به طراحی یک شهر کامل با تمام عناصر و قسمت هایی که ما را مجاب می کند این شهر یک شهر واقعی است زده اند. باید گفت جزئیات این شهر به قدری زیاد و جالب است که اگر بعد از ورود به بازی ساعت ها در شهر گشت زدید و تجربه های مختلف از بازی را درون آن تجربه کردید و در عین حال خسته نبودید و هنوز مشتاق ادامه دادن بازی بودید نباید تعجب کرد. کیفیت شهر و بخش های مختلف ان به طور قطع و مطابق با دیگر بازی های ویدئویی در حد و اندازه های تریلر های منتشر شده از بازی نیست اما این امر به هیچ عنوان از جذابیت های ان شهر کم نمی کند.

شهر شامل قسمت های مختلف مثل لنگرگاه، فرودگاه، پایگاه نظامی، شهر بازی، ساحل و چندین بخش جذاب دیگر است که شما می توانید ساعت ها در هر کدام از آن ها به گشت و گذار بپردازید و پس از ان اصلا احساس خستگی نکنید. همچنین در شهر و البته در ساعات مختلف روز شاهد صحنه هایی مثل طلوع و غروب دوست داشتنی خورشید یا مناظر مختلف کوهستانی و بیابانی و البته ساحل دوس داستنی شهر خواهید بود که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارند و اصلا خسته کننده و غیر واقعی نیستند. تعقیب و گریز با پلیس در بخش فاضلاب شهر یک دیگر از بخش های جذاب بازی است که شما از آن لذت خواهید برد.

GTA V
GTA V

پس از طی چند ساعت اولیه در بازی GTA V شما متوجه خواهید شد که حتی عابرین بازی نیز از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و بسیار بیشتر از سری های قبل این مجموعه است. ساختمان و بناهای بزرگ و البته خانه های کوچک اطراف، پیاده رو های تمیز و خیابان هایی که در بعضی مواقع در طول بازی مثل شب مانند موزه هستند همگی یادآور شهر لس انجلس در آمریکاست که طراحان آن را با ظرافت خاصی کپی کرده اند.

با گذشت زمان گذراندن وقت در سطح شهر متوجه خواهید شد سعی شده همه چیز تا جای ممکن واقعی به نظر برسد  و هر بسیار پویا و سر زنده است به گونه ای که از هر کجا که عبور می می کنید سرو صدایی می شنوید.

یک ویژگی جالب این سری توانایی انتقال بین شخصیت های بازی است که بسیار آسان و روان صورت می پذیرد. اگر شخصیت ها از یکدیگر دور باشند انتقال به گونه ای جااب به صورت نمایش دادن شهر از ارتفاع بالا با بالا رفتن تدریجی دوربین همراه خواهد بود و اگر سه شخصیت کنار هم باشند این انتاقل سریع تر رخ خواهد افتاد. هر کدام از شخصیت های بازی دارای مهارت ها توانیی های مخصوص به خود است که این ویژگی باعث متمایز بودن کاراکتر ها از یکدیگر می شود. به عنوان مثال فرانکلین دارای این قدرت را دارد که هنگام رانندگی برای مدت زمان کوتاهی گذر زمان را آهسته تر کند و کاربرد این حالت زمانی به چشم می آید که چند ماشین به طور همزمان در حال تعقیب شما هستند.

ترور نیز که قبلا در مورر بخش دیوانه ی شخصیتش گفته شد دارای حالتی به نام دیوانگی است که باعث می شود قدرت ضرباتش زیاد شده آسیبی که به دشمنان وارد می کند چند برابر شود و در نهایت شخصیت دوست داشتنی و عاقل داستان یعنی مایکل دارای ویژگی شبیه به ویژگی بولت تایم در مکس پین است. البته باید در نظر داشت که استفاده از هر کدام از کاراکتر های بازی با محدودیت هایی نیز مواجه است.

اما باید گفت که هر بازی به سبک Open world هر چقدر هم که گسترده باشد باید توانایی انجام فعالیت های خاص را در خود داشته باشد تا بتوان از پتانسیل بازی نهایت استفاده را کرد.

در بخش ماموریت ها نیز شما هیچ کم و کاستی حس نخواهید کرد و در واقع این بخش دارای تنوع بیشتری نسبت به نسخه های قبلی خود است. پس از طی کردن چند ساعت اولیه و گذر از ماموریت های ابتدایی بازی که بیشتر حول شناخت عناصر این بازی است وارد ماموریت های جذابی خواهید شد که همگی متفاوت از هم و دارای انعطاف بسیار زیاد هستند.

آخرین نسخه مجموعه GTA V

بازی GTA V به عنوان آخرین نسخه ی این مجموعه موفق به رسیدن به فروش فوق العاده و باور نکردنی در دنیای بازی های ویدئویی شده است. این بازی در سپتامبر سال ۲۰۱۳ برای کنسول های پلی استیشن ۳ و همچنین ایکس باکس ۳۶۰ منتشر شد و پس از گذشت بیشتر از یک سال در نوامبر سال ۲۰۱۴ برای پلی استیشن ۴ و کنسول شرکت مایکروسافت با نام ایکس باکس وان و نهایتا در آپریل سال ۲۰۱۵ میلادی یک نسخه از آن برای مایکروسافت ویندوز عرضه شد و در تمامی این پلتفرم ها فروش چشمگیر و قابل توجهی داشت و سود سرشاری را برای شکرت سازنده به ارمغان آورد.

با توجه به آماری که از جدول فروش بازی های ویدئویی در بریتانیا بدست آمده این احتمال وجود دارد که کل فروش این بازی البته با احتساب نسل ۷ و نسل ۸ پلتفرم ها حتی از فروش نسخه ی بلک اپس بازی ندای وظیف هم بیشر شود. با ذکر جزئیاتی که از طرف جدول فروش منتشر شده است تمام سود حاصل از فروش بازی GTA V در کنسول های شکرت سونی پلی استیشن ۳ و ۴ و کنسول های شرکت مایکروسافت ایکس باکس وان و ۳۶۰ از بلک اپس پیشی خواهد گرفت و یا با فروش این بازی بر روی کنسول های نسل بعد این اتفاق خواهد افتاد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هشت =