اصلی ترین عامل موفقیت برند سونی فروش پلی استیشن است

برند سونی

کنسول پلی استیشن  با نام مختصر ps از موفق ترین و پر فروش ترین محصولات برند سونی است که توسط سونی کامپیوتر انترتینمنت انتشار یافت. در سال ۱۹۹۴ بود که کمپانی سونی نام تجازی پلی استیشان را عرضه کرد. در واقع تا به امروز توانسته ۴ نسل از نوع خود را تولید کند و بازار رقابت تنگاتنگی میان برند های مختلف ایجاد کند. ۷۸ درصد از سود این کمپانی عظیم به محصولات پلی استیشن اختصاص یافته است.

برند سونی
برند سونی

برند سونی یکی از قدرتمند ترین معروف ترین و با کیفیت ترین برند های جهان خصوصا در دنیای ویدئویی و الکترونیکی محسوب می شود. نشان تجاری این برند همانند دیگر نشان ها بالا و پایین های زیادی دارد.

این برند توانسته آنچنان موفق باشد که به عنوان غول دنیای فناوری الکترونیکی شناخته شود و این ویژگی برای همان محسوس باشد. این کمپانی بزرگ در زمینه های الکترونیکی، تجاری، فیلم سازیو بازی های کامپیوتری و شرکت های سونی اریکسون به همراه شرکت بازرگانی سونی فعالیت دارد.

این کمپانی تکیه بر ایده های نو و تکنولوژی ها جدید خود دارد و همواره سعی در جلب رضایت صاحبان نام خود و مشتریانش را داشته و دارد. این شرکت کار خود را با ساخت پلوپز برقی شروع کرد که وارد بازار نشد. نقطه عطف این کمپانی را میتوان به ساخت نوار ظبط صورت و وسیله پخش صوت دانست ولی می توان گفت که با کسب گواهی اعطای مجوز ساخت ترانزیستوراز لابراتوارهای بل بود که این شرکت را توانست موفق و مشهور کند. و از مشهور ترین و پر فروش ترین محصولات این شرکت پلتفرم های قابل حمل ویدئوی و انواع پلی استیشن ها و نخستین دستگاه پخش صوت با نام واکمن است.

اکنون زمان آن بود که شرکت ی نشان درخشان برای خود انتخاب کند نامی با تلظ آسان و خوانا برای زمان خود و زمان های آینده در نتیجه به لوگویی ختم شود که همواره ثابت و بدون تغییر بماند و همان طور هم شد.

برند sony برای این کمپانی در سال ۱۹۵۵ به ثبت رسیده است و دوسال بعد از به ثبت رسیدن آن لوگوی آن نیز طراحی شد. هدف از طراحی این لگوی ساده و جذاب رساندن دو مفهوم قدرت و سادگی برای مخاطبان بود و لوگوی ساده آن برپایه ی تاپوگرافی می باشد خود کلمه ی سونی نیز از ترکیب دو کلمه که به معنای صدا و پسرک است ایجاد شده است.
انتخاب رنگ سیاه در پس زمینه ی نام این لوگو اصالت و شکوه را برای نام سونی به ارمغان آورده ترکیب این رنگ در کنار سفید هارمونی جذاب وتضاد ساده و زیبایی ایجاد کرده که در نهایت فونت ساده و فانتزی (کلارندون تایپ فیس) این ترکیب را تکیل کرد. جالب است بدانید که سونی با ترتیب دادن یک مسابقه هدف رسیدن به بهترین لوگو و استفاده از استعداد های جوان را داشت و نتیجه ی آن سی هزار لوگوی پیشنهادی بود که سه طرح از میان آن ها انتخاب شد ولی سونی لگوی ساده و دوست داشتنی و شناخته ی شده ی خود را ترجیه داد.

کنسول پلی استیشن با نام مختصر ps از موفق ترین و پر فروش ترین محصولات برند سونی است.که توسط سونی کامپیوتر انترتینمنت انتشار یافت. در سال ۱۹۹۴ بود که کمپانی سونی نام تجازی پلی استیشان را عرضه کرد.که تا امروز توانسته ۴ نسل از نوع خود را تولید کند و بازار رقابت تنگاتنگی میان برند های  مختلف ایجاد کند. ۷۸ درصد از سود این کمپانی عظیم به محصولات پلی استیشن اختصاص یافته.

نخستین پلتفرم پلی استیشن تاثیر بسزایی در انتقال دنیای بازی های ویدئویی از گرافیک دوبعدی به سه بعد بود میتوان اینگونه ببرداشت کرد که شاید این موضوع نقش ویژه ای برای طراحی لوگوی پلی استیشن باشد.

لگوی قدیمی سونی برای پلی استیشن همان لگوی معروف و به یاد ماندنی p, s که از ترکیب چهر رنگ قرمز سبز، آبی و زرد بود. دو حرف p و s که طراح سعی براین داشته که آن ها را به گونه ای کنار یکدیگر قرار دهد که حالت سه بعدی به خود گیرد و حجم را در چشمان مخاطب القا کند البته نمی توان گفت که در ارائه نهایی چندان موفق بوده است. چرا که بعد از سال ها مشخص شد که این لگوی مورد علاقه ی کمپانی نبود و قرار نبوده به این صورتی که تاکنون همه ی ما میشناختیم باشد چرا که ۱۵ بار پیش از آن هم تغییر کرده بوده.همپنین در زمانی که فیلم اسپایدر من وارد دنیای ویدئویی شد شرکت سونی حق نشر این فیلم را بر عهده داشت و این شرکت در نظر داشت با استفاده از لوگوی مرد عنکبوتی و کپی از این لگو برای لوگوی پلی استیشن ۳ نیز استفاده کند.

ولی بعد ها با نسخه ی اسلیم این کنسول بین آنها تفاوت زیادی بود به گونه ای که حتی شباهت ناچیزی بهم نداشتند.

این لوگو  برای پلی استیشن ۳ بار دیگر تغییر کرده واینبار با فونتی خاص و شکسته و انتزاعی تشکیل شده از همان دو حرف معروف s , p به همراه عدد ۳ که نشان دهنده ی نسل سوم پلتفرم است که اینبار در کنار هم و بدون در نظر گرفتن بعد قرار گرفته اند که نسبت به لگوی قبلی شکوه بیشتری دارد شکل این لوگو برای چند نسخه با وجود تغییر در ابعاد حفظ شده البته که در کنار همه ی این ها  لوگوی اولیه پلی استسیشن در تمام کنسول ها دیده می شود.

برند سونی
برند سونی

کمپانی سونی طرح ها و ایده هایی برای اجرای موسیقی در کنسول پلی استیشن دارد. این حدس با توجه به لگوی تجاری نامحسوسی که این کمپانی اخیرا در ژاپن طراحی کرده و به ثبت رسانده  زده میشود. این طراحی به این صورت میباشد که لوگوی معروف  و اولیه ی پلی استیشن با رنگ سفید اینار در دایره ای سیاه رنگ،که میتواند طرح انتزاعی از کاربر خود باشد، قرار گرفته و یک هدفون بر بالای این دایره جای داده شده. طراحی که در محصولات و کنسول پلی استیشن دیده میشود در حقیقت همان لگوی پلی استیشن میباشد که اطلاعات زیر مربوط به این نشان تجاری جدید می باشد:

نام مالک (کمپانی سونی) به شماره سریال (۲۰۱۴-۹۳۳۰۱) و تاریخ زمان ثبت آن(۶ نوامبر در سال ۲۰۱۴ میلادی) که به شمسی پانزهم آبان ماه سال ۱۳۹۳است.

برنامه های سخت افزار و الکترونیکی

هنوز مشخص نشده که هدف سونی از ثبت این لگو چه بوده است اما میتوان آن را به یک هدست نو و یا یک برنامه ی جدید برای کنسول پلی استیشن دانست و با توجه به این که این لگو در دسته بندی و پروه بندی بازی و سرگرمی قرار گرفته با این وجود میتوان آن را به بخش موسیقی جدیدی که شرکت سونی به آن فزوده در نظر گرفت.

در نهایت میتوان اینگونه نتیجه گرفت که سونی قصد دارد از نقطه ی قدرت خود در صوت (sony music) را در بخش بازی های ویدئویی استفاده کند حال باید دید این بار هم سونی موفق خواهد بود یا خیر؟

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =