بهترین بازسازی های دنیای گیم

بهترین بازسازی بازی

نسخه‌های بازسازی بازی به نسل جدید این فرصت را می‌دهد تا بعضی از بهترین بازی‌های قدیمی را تجربه کنند. همچنین برای طرفداران نسخه قدیمی نیز ریمیک بازی، روشی کاملاً نوین برای تجربه مجدد این بازی فراهم می‌سازد. بهترین ریمیک، آن است که نقاط قوت نسخه قدیمی را گرفته و آن را بدون از دست دادن ویژگی‌های خاص گذشته برای مخاطبان فعلی مدرنیزه کند. این پروسه اصلاً کار ساده‌ای نیست، اما در اینجا به معرفی بازی‌هایی می‌پردازیم که موفق به انجام آن شده ‌اند.

بازی‌های کلاسیک زیادی از گذشته وجود دارند که بازیکنان نسل جدید به سختی می‌توانند آن‌ها را تجربه کنند. هرچه از زمان انتشار این بازی‌ها بیشتر بگذرد، نه تنها دسترسی به آن‌ها سخت‌تر می‌شود، بلکه برای اجرای آن‌ها به یک سخت ‌افزار اضافی نیاز خواهید داشت. این مسئله به تنهایی، مانع بزرگی است برای نسل جدید که آن‌ها را از تجربه بازی‌های قدیمی که به عقیده خیلی‌ها بهترین بازی‌های تاریخ بوده ‌اند، محروم می‌سازد. در این مورد حتی گرافیک، کنترل و مکانیک منسوخ نیز مطرح نمی‌باشد.

به عنوان یک نکته کوچک، باید بگوییم که ما برای شلوغ نشدن این لیست، به جای نام بردن از تمام ریمیک‌های یک مجموعه (مثلاً سه بازی از مجموعه Resident Evil)، فقط یک بازی از هر مجموعه را نام برده ‌ایم.

تفاوت ریمیک با ریمستر

پیش از شروع، بهتر است خیلی سریع تفاوت میان ریمیک و ریمستر را مشخص کنیم تا اگر بازی مورد علاقه خود را در این لیست ندیدید، عصبانی نشوید. ریمیک به نسخه‌ای از بازی گفته می‌شود که به طور کامل یا تا حدودی مبتنی بر بازی اصلی که در گذشته وجود داشته، ساخته می‌شود. دست کم، گرافیک و موتوری که در نسخه ریمیک به کار می‌رود باید کاملاً متفاوت با نسخه اصلی باشد تا از مشکلات آن بکاهد. بهترین ریمیک آن است که یک قدم جلوتر برمی‌دارد و یا نحوه بازی را به طریقی عوض می‌کند، یا ویژگی‌ها و محتویات جدیدی به آن اضافه می‌کند و یا ترکیبی از این دو را در کنار هم قرار می‌دهد.

ریمسترها بیشتر شبیه به درگاه هستند. اگر یک بازی هیچ تغییری جز بهبود وضوح تصویر،‌ با گرافیک جدید، نرخ فریم بهتر یا سایر تقویت‌های فنی اشتباه گرفته نشود، نداشته باشد و از جهات دیگر کاملاً مشابه با نسخه اصلی خود باشد، در حقیقت یک ریمستر بر روی آن صورت گرفته است. Metal Gear Solid HD Collection یا The Nathan Drake Collection مثال‌های خوبی برای ریمستر هستند. این بازی‌ها دقیقاً همان بازی‌ها هستند، تنها یک تفاوت دارند و آن هم این است که بر روی سخت ‌افزار جدید کار می‌کنند.
این‌ها هنوز هم عالی هستند و کارهای زیادی برای در دسترس نگه داشتن بازی‌های قدیمی انجام می‌دهند، اما آن‌ها را نباید با نسخه ریمیک اشتباه گرفت.

بازی Resident Evil 2 Remake

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: PS4 ،Xbox One، کامپیوتر

بیایید صادق باشیم، دو ریمیک وجود دارد که حداقل در حوزه عمومی بازی‌ها، یک سر و گردن بالاتر از بازی‌های دیگر قرار می‌گیرند. اولین ریمیک Resident Evil در Gamecube، بهترین نسخه ریمیک تاریخ در زمان انتشارش بود. بنابراین شایسته است که Resident Evil 2 Remake همان قدر مورد تحسین قرار بگیرد. جایی که این دو ریمیک از هم متمایز می‌شوند و چیزی که RE2 Remake را بالاتر از ریمیک اول قرار می‌دهد، موفقیت تیم در حفظ حس زنده ماندن و نداشتن حس قدرت یا تحت کنترل بودن هنگام انتقال از زاویه دید دوربین ثابت به دید سوم شخص بود. طرح کنترل تانک امروزه برای بازیکنان بسیار بیگانه است و اکثر آن‌ها آنطور که شایسته است، زمان و توجه خود را صرف آن نمی‌کنند.

طرفداران نسخه‌های اصلی این بازی، راه تازه‌ای برای کاوش در اداره پلیس Raccoon City به دست آوردن. اما از تغییرات ایجاد شده در آن چندان راضی نبودند. از طرفی بازیکنان نسل جدید طراحی ماهرانه‌ای از ژانر ترس-بقا تجربه کردند که بسیار برای آن‌ها شگفت ‌انگیز بود. Mr. X تبدیل به شخصیت مورد علاقه طرفداران شد و حتی جنگ با زامبی‌ها لذت و ترس خاصی را به همراه داشت. این بازی، راه را برای ریمیک‌های بعدی این مجموعه هموار کرد. Resident Evil 3 Remake آنطور که می‌بایست، انتظارات طرفداران را برآورده نکرد، اما در عوض Resident Evil 4 Remake به خوبی مورد استقبال قرار گرفت.

بازی Final Fantasy 7 Remake 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: PS4

تنها مدعی که می‌تواند مطابق با سطح RE2 Remake یا حتی فراتر از آن باشد، Final Fantasy 7 Remake است. درست مانند RE2، این ریمیک نیز نحوه بازی نسخه اصلی را به طور کامل تغییر داد. در این نسخه، دیگر خبری از RPG مبتنی بر نوبت و زاویه دید ثابت نبود. FF7 R تبدیل به یک RPG اکشن کاملاً سه بعدی شد که تغییرات منحصر به فردی را در نسخه اصلی ایجاد کرده است. این حرکت، ریسک بزرگی برای Square-Enix محسوب می‌شد، اما خوشبختانه نتیجه خوبی به همراه داشت. در این نسخه حتی صدای شخصیت‌های محبوب این بازی نیز به شکل ویژه‌ای تغییر یافت، مخصوصاً شخصیت اصلی آن یعنی Cloud بسیار عالی طراحی شد.

Final Fantasy 7 Remake در سطح داستانی، نقاط ضعف و قوت زیادی دارد. بدون این که چیزی از آن را لو بدهیم، باید بگوییم که داستان نسخه اصلی دقیقاً آنطور که قبلاً گفته شده بود، دنبال نمی‌شود. نه تنها مفاهیم و شخصیت‌های بیشتری در این بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بلکه بعضی از وقایع آن یا جدید هستند و یا گونه تغییر یافته‌ای از نسخه اصلی. این بازی فقط بخشی از داستان را روایت می‌کند و فراتر از شهر Midgar نمی‌رود. البته اینکه چگونه قسمت‌های بعدی قرار است از عهده باقی این ریمیک برآیند، ممکن است احساس ما را نسبت به نسخه اصلی عوض کند. اما در حال حاضر، شایستگی نام Final Fantasy 7 افسانه‌ای را دارد.

بازی Black Mesa

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: کامپیوتر

درک اینکه بگوییم Half-Life در سال ۱۹۹۸ چه تأثیری بر روی صنعت بازی داشت، دشوار است. این بازی، به مدرن ‌سازی طراحی FPS مدرن، روایت، هوش مصنوعی و معماهایی کمک کرد که هیچ بازی دیگری تا آن زمان انجام نداده بود. حتی باعث ایجاد چندین حالت شگفت ‌انگیز شد که هر یک از آن‌ها به یک فرانچایز تبدیل شدند، مانند Team Fortress و Counter Strike. این بازی‌ای بود که Valve را به شهرت رساند و منجر به محبوبیت بیشتر دنباله و اختراع بزرگ‌ترین بازار رایانه‌ای در Steam شد.

Black Mesa پروژه‌ای است که در سال ۲۰۱۲ شروع شد و به دنبال بازسازی نسخه اصلی بر روی موتور Source بود. این بازی پس از دریافت تأییدیه از جانب Valve برای تولید کامل محصول، در اوایل ۲۰۱۵ منتشر شد و در سال ۲۰۲۰ به پایان رسید. Black Mesa شامل معماهای جدید، هوش مصنوعی بهتر، عناصر داستانی بیشتر می‌شد و یک بازسازی کامل از قسمت نهایی Half-Life اصلی بود. مراحل Xen در نسخه اصلی تنها قسمت‌های بد این بازی محسوب می‌شدند، زیرا بسیار زشت و کسل کننده بودند و هیچ جذابیتی برای بازی نداشتند. Black Mesa پایان بازی را کاملاً به یک چیز باارزش بازسازی کرد.

بازی Demon’s Souls Remake 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: PS5

هنگامی که Dark Souls به وضعیت کلاسیک فرهنگی رسید و به یک جریان اصلی تبدیل شد، این مجموعه در چند پلتفرم عرضه شد. بنابراین هرکس که بخواهد این سبک جدید بازی را تجربه کند، می‌تواند به عقب برگردد. Demon’s Souls فرمول اصلی که Dark Souls از آن کپی‌برداری می‌کند، چندان خوش‌ شانس نبود. این بازی در PS3 قفل شده بود و این موضوع باعث شد تا تعداد افراد کمتری برای دیدن نقطه شروع فرمول Souls به عقب برگردند.

سه بازی Dark Souls، یک Bloodborne و یک Sekiro را سریعاً جلو بزنید تا متوجه شوید که اشتیاق به بازی‌هایی که توسط FromSoftware ساخته می‌شوند، همیشه در اوج خود قرار دارد. این فرصت مناسبی برای Sony، صاحب آی‌پی Demon’s Souls بود، تا تیم با استعداد خود در Bluepoint را برای تولید نسخه ریمیک این بازی برای کنسول PS5 به کار گیرد. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا این بازی از تمام مزایای این کنسول مدرن نهایت استفاده را می‌برد یا خیر. گذشته از فضای خیره کننده آن، بهبودهای جزئی در کیفیت آن صورت گرفته، حالت جدیدی به آن اضافه شده و حتی چند راز جدید نیز در آن مخفی شده که باید کشف شوند. Bluepoint می‌دانست که نباید آنچه که موجب خاص بودن بازی می‌شد را خراب کند و به هیچ چیز مربوط به زمان، سطح دشواری، هوش مصنوعی و یا داستان بازی دست نزده است.

بازی The Legend of Zelda: Link’s Awakening 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: (Switch)

مجموعه Zelda یا بهتر است به طور کلی بگوییم Nintendo، برای ریمسترها غریبه نیست. کمتر پیش می‌آید که یک نسخه ریمیک کامل از Big N را ببینیم، اما در اولین بازی مخصوص کنسول دستی Link در The Legend of Zelda: Link’s Awakening دقیقاً به همین مورد دست پیدا کردیم. این بازی که در اصل یک عنوان Gameboy بود و از آن ریمستری در قالب DX نیز منتشر شده بود، به نوعی LiNK را درگذشته نشان می‌داد، اما با روایتی بسیار عجیب و شخصیت‌ها و سیاه‌چال‌های منحصر به فرد.

بیش از دو دهه زمان برد، اما سرانجام به سبک هنری جذاب و جدیدی برای Nintendo Switch بازسازی شد. ترکیب کنسول دستی با قابلیت اجرا بر روی تلویزیون مورد جالب و ارزشمندی برای این بازی است.  Link’s Awakening که اکنون مملو از رنگ و شخصیت‌های متفاوت، کالکتیبل‌های جدید و حتی سیاه‌ چال‌های آزمایشی است، دوباره به دنیا نشان داد که تجربه Zelda دو بعدی کوچک‌تر، هنوز هم می‌تواند جالب باشد. اگر فقط کمی بهتر اجرا می‌شد و زیاد گران نبود، تبدیل به یک پیشنهاد فوری می‌شد.

بازی Spyro Reignited Trilogy 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: (PS4، Xbox One)

در اصل، باید این نسخه و ریمیک‌های Crash در این لیست قرار می‌گرفت، اما تصمیم گرفتیم که این قسمت را به Spyro Reignited Trilogy اختصاص دهیم. هر دوی این مجموعه‌ها سه سکو بازی کلاسیک PS1 را بازسازی کرده ‌اند، اما Spyro به روش بهتری این کار را انجام داده است. اگر بخواهیم فقط به یک مورد از آن‌ها اشاره کنیم، این است که گرافیک و انیمیشن‌ آن درجه یک است. دنیایی که در این ریمیک‌ها به تصویر کشیده شده است، بسیار زنده ‌تر و واقعی‌تر از دنیای نسخه اصلی است.

به هر حال، گیم ‌پلی نه ‌چندان جذاب بازی باید تغییر می‌کرد تا بازیکنان سه نسل بعدی کنسول‌ها از بازی با این پلتفرمر (سکوبازی) احساس رضایت کنند. دویدن، آتش دمیدن و سر خوردن در این بازی به بهترین شکل صورت می‌گیرد. در مقایسه با Crash که کاراکتر اصلی در کل بازی به طرف دوربین می‌دوید و هرگز حس خوبی به بازیکن نمی‌داد، کل سه بازی Spyro از ابتدا تا انتها رضایت بخش‌تر به نظر می‌رسد. به طرز امیدوارانه‌ای این ریمستر همانند Crash 4 موجب احیای مجموعه خواهد شد.

بازی Shadow of the Colossus Remake 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: (PS4)

باز هم به اساتید بازسازی، Bluepoint Games، با اولین ریمستر خود از یک بازی محبوب و با ارزش بازگشتیم. Shadow of the Colossus در آن زمان فراتر از محدودیت‌های PS2 بود. دنیای این بازی بسیار بزرگ و متروکه بود، اما از بافت‌های تکراری و بی‌کیفیت رنج می‌برد. در این بازی ۱۶ غول وجود دارد که Colossi نامیده می‌شوند. هر یک از این غول‌ها دارای سطح و معمای مخصوص به خود هستند. مبارزه با این غول‌ها برخلاف چیزهای دیگر این بازی بسیار هیجان ‌انگیز بود. حتی وقتی که فریم ریت برای نشان دادن این حرکات به پت پت می‌افتاد. کاراکتر اصلی آن یعنی Wander نیز کنترل ضعیفی داشت.

پس از ریمستر کردن این بازی بر روی PS3، این فرصت به Bluepoint داده شد تا این بازی قدرتمند را مطابق انتظارات ما ارائه دهد. از نظر گرافیکی هیچ حرفی برای گفتن نمی‌ماند جز اینکه سرزمین ممنوعه هیچوقت به این زیبایی نبود. بعضی فکر می‌کنند که این گرافیک جدید باعث شده تا جو بازی اصلی از دست برود. اما به نظر ما، این حس آنقدر تقویت شده که واقعاً خودمان را سوار بر اسب در میان یک دشت وسیع‌ احساس می‌کنیم. یک طرح کنترلی جدید به این بازی اضافه شده و تمام مشکلات فنی آن برطرف گردیده، به گونه‌ای که این ریمیک را تبدیل به بهترین راه برای بازدید مجدد از هنرمندانه‌ترین بازی تاریخ تبدیل کرده است.

بازی Star Fox 64 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: (Nintendo 64)

نسخه اصلی Star Fox بر روی SNES آنقدر بلند پروازانه بود که خود کارتریج مجبور شد تا تراشه خاصی با نام super FX chip نصب داشته باشد تا این بازی حتی بر روی سخت ‌افزار اجرا شود. Nintendo به هیچ عنوان موافق سه بعدی کردن بازی نبود. اما با اینکه در آن زمان از نظر فنی بسیار جالب به نظر می‌رسید، تجهیزات فضایی چند ضلعی آن چندان چنگی به دل نمی‌زد.

دنباله این بازی تا حدودی پیشرفت کرده بود، اما تیم سازنده از آن دست کشید و تمرکز خود را بر روی تولید نسخه‌ای کرد که قابل اجرا بر روی سخت ‌افزار قدرتمندتری مانند N64 باشد. اما بنا به دلایلی تصمیم گرفتند که به جای ساختن دنباله، بازی اول را ریمیک کنند.

Star Fox 64 یکی از کلاسیک‌های این کنسول است که اکنون کاراکترهای Fox ،Falco ،Peppy و Slippy را مجدداً معرفی می‌کند و صداها، مدل‌های سه بعدی، بافت سفینه‌ها و در کل فضای بازی را آنگونه که آرزو داشت ارائه می‌دهد. تقریباً تمام پیشرفت‌های گیم ‌پلی آن با تکنولوژی جدید همراه بود. حتی داشتن یک جوی ‌استیک بر روی کنترلر، خلبانی در این بازی را بسیار لذت ‌بخش‌تر می‌کرد. تقریباً همان بازی اصلی بود، فقط تعداد بیشتری سیاره، مسیرهای منشعب، وسایل نقلیه جدید داشت و تأکید بیشتری بر روی داستان شده بود. Star Fox Zero به نوعی ریمیک ۶۴ است و سعی بر راه ‌اندازی مجدد مجموعه را داشت، اما اکثر بازیکنان به شدت به کنترلر WiiU متکی بودند.

بازی Ratchet and Clank 

پلتفرم: (PS4)

از میان بزرگ‌ترین پلتفرمرهای Sony در PS2، مانند Sly Cooper و Jak and Daxter، هیچ یک به اندازه Ratchet and Clank موفق نبوده ‌اند. این بازی دو نفره در سرتاسر دوران PS3 موفق و پرقدرت به کار خود ادامه دادند. اما فعالیت این مجموعه از سال ۲۰۱۳ در Into the Nexus متوقف شد تا اینکه Insomniac نسخه اول آن را برای PS4 در سال ۲۰۱۶ بازسازی کرد، که طولانی‌ترین فاصله زمانی بین بازی‌های این مجموعه محسوب می‌شد. پس از آن، دنباله‌ها و اسپین ‌آف‌های بسیاری تحت نام این بازی ساخته شد.

درست مانند Spyro ،Ratchet and Clank همیشه قرار بود که چیزی شبیه به شخصیت‌های کارتونی باشند. کنسول PS4 نه تنها با انیمیشن و جلوه‌های روان‌تر به سلاح‌ها و فضای بازی جان بیشتری می‌بخشید، بلکه عملکرد هر یک از شخصیت‌های قهرمان و شرور آن، به خوبی فیلمشان بود. تنها ایراد واقعی این بازی این است که بازیکن برای انجام بعضی از قسمت‌های داستانی آن حتماً باید فیلم را دیده باشد و این موضوع برای افرادی که فقط قصد بازی دارند، چندان خوشایند نیست.

بازی Metroid: Samus Returns 

بهترین ریمیک بازی

پلتفرم: (۳DS)

سری بازی‌های Metroid مورد عجیبی برای بررسی هستند. از طرفی، به همان اندازه که سایر بازی‌های اصلی Nintendo در صنعت بازی تأثیرگذار بوده ‌اند، این بازی نیز باعث ایجاد سبک مترویدوانیا (Metroidvania) و رکورد خوبی در میان بازی‌ها دارد. (اگر Other M و بعضی از اسپین ‌آف‌ها را نادیده بگیرید). از طرفی دیگر، این مجموعه هیچوقت فروش خوبی نداشت. این امر باعث شد تا خبر بازسازی دنباله انحصاری Metroid II: Return of Samus بسیار غافلگیر کننده باشد. درست مانند Link’s Awakening، دسترسی مجدد به نسخه Metroid II به خاطر سیستمی که بر روی آن منتشر شده بود، با دشواری روبرو شد.

با اینکه کنسول Switch در همان سال وارد بازار شد، اما باز هم این ریمیک به کنسول قدیمی ۳DS واگذار شد. وجود صفحه دوم برای مشاهده نقشه بدون نیاز به هیچ مکثی در حین بازی ایده بسیار خوبی بود، اما این تمام پیشرفت سخت ‌افزار جدید نیست. این بازی به ریشه دو بعدی خود وفادار ماند، اما از مدل‌ها و محیط‌های کاملاً سه بعدی، کنترل‌های پیشرفته، حرکات، قدرت‌گیری‌ها و توانایی‌های جدید نیز استفاده کرد. از نظر ساختاری کمی به نسخه اصلی نزدیک است و همین موضوع باعث می‌شود که گاهی ‌اوقات تکراری به نظر برسد. اما همچنان یک ماجراجویی عالی است که برای مخاطبان نسل جدید بازسازی شده است.

بازی Halo: Combat Evolved Anniversary 

پلتفرم: (Xbox One)

این یکی از منحصر به فردترین بازی‌های این لیست است. زیرا در واقع هم ریمیک و هم ریمستر می‌باشد. نسخه اصلی Halo نه تنها پرچمدار Xbox بود، بلکه عصر جدیدی را برای تیراندازی‌های اول شخص در کنسول‌های خانگی آغاز کرد. عظمت این بازی در اوایل انتشار خود توصیف نا‌پذیر است. حتی پس از گذشت ده‌ها سال، نسخه اصلی آن قدرتمند باقی مانده است. کمپانی ۳۴۳ Industries از این موضوع مطلع بودند، اما تشخیص دادند که یک بازی منتشر شده در سال ۲۰۰۱ نمی‌تواند بدون ارتقاء در ویژگی‌های بصری و اضافه نمودن موارد جدید مطابق انتظارات بازیکنان، به این راه ادامه دهد.

به جای اینکه فقط به بازسازی بازی پرداخته شود، طوری ساخته شد که بازیکنان می‌توانستند در حین بازی، بین گرافیک بازسازی شده و تصاویر کلاسیک جابجا شوند. سبک کلاسیک آن به صورت HD و عریض‌تر درآمد، اما هیچ نسخه بازسازی شده دیگری پیش از آن حتی سعی نکرده بود که قابلیت جابجایی بین نسخه ریمیک و ریمستر اصلی را در اختیار بازیکنان قرار دهد. تنها موارد جدیدی که به این بازی اضافه شد، جدا از گرافیک، ترمینال‌ها و جمجمه‌های جدید برای پیدا کردن، دستاوردها و قابلیت بازی گروهی به صورت آنلاین بود. هنگامی که The Master Chief Collection به بازار عرضه شد، Halo 2 همان روند را پیش گرفت، اما همه چیز از نسخه اصلی آغاز شد.

 

منبع: DigitalTrends

امیرمحمد ترابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =