بهترین بازی های تخته ای و فکری برای خانواده

بهترین بازی تخته ای

تا به حال تجربه بهترین بازی تخته ای را داشته اید؟ تا چند وقت پیش، تفریحات بزرگ شبانه راهی عالی برای سرگرمی با دوستان بود در حالیکه شب در خانه ماندن راهی برای استراحت و شارژ مجدد محسوب می‌شد. اکنون به این علت که کشور تحت قرنطینه است و مجبوریم تا حد ممکن در خانه بمانیم، ملاقات‌های عصرگاهی به یک اتفاق عادی تبدیل شده‌ اند. اگرچه احتمالا در اوایل قرنطینه راهی برای سرگرم کردن خودتان داشتید، اما هم‌ اکنون دچار خستگی و بی‌حوصلگی شدید شده ‌اید.

بازی‌های رومیزی که قبل از آغاز فاصله‌‌گذاری اجتماعی نیز راهی عالی برای رفع خستگی و ایجاد اوقاتی خوش برای سرگرم شدن با بچه‌ها، دوستان، هم ‌اتاقی‌ها یا سایر افراد نزدیکتان محسوب می‌شدند، این روزها نیز وسیله مناسبی برای سرگرمی هستند. نکته اصلی این است که بازی‌ای را انتخاب کنید که برای همه بازیکنان لذت ‌بخش باشد. اگر بازی‌ای انتخاب کنید که برای بچه‌ها خیلی سخت باشد آنگاه هیچوقت سرگرم نخواهید شد.

اگر بازی برای بزرگسالان نیز خیلی آسان باشد آنگاه سرگرمی از بین خواهد رفت. هنگامی که با بزرگسالان به دور هم جمع می‌شوید، باید مطمئن شوید که بازی‌ای را انتخاب نمایید که همه بازیکنان بالقوه از آن لذت ببرند و این بدان معنا است که باید از بازی‌های توهین‌آمیز دوری نمایید. به عنوان مثال بازی Cards Against Humanity یا همان بازی کارت علیه بشریت محتوای نامناسبی دارد.

بازی Heads Talk Tails Walk

بهترین بازی برای خانواده‌هایی که بچه‌های کوچک و پیش‌ دبستانی دارند.

در این بازی فقط باید دو کاشی را با یکدیگر تطبیق دهید –یک سر و یک بدن- تا یک حیوان کامل بسازید. بنابراین حتی یک کودک سه ساله هم می‌تواند گیم ‌پلی این بازی را یاد بگیرد. ( شما می‌توانید با حذف تعدادی از حیوانات، آن را آسان‌تر کنید.) و از آنجا که وقتی کاشی‌ها با یکدیگر تطبیق نداشته باشند همه افراد باید بلند شوند و حرکات و صداهای خنده‌دار درآورند، این بازی می‌تواند برای بچه‌های بزرگ‌تر و والدین نیز سرگرم ‌کننده باشد، البته به شرطی که آن‌ها به انجام این کارها تمایل داشته باشند.

بازی Ticket to Ride: First Journey

برای خانواده‌هایی که کودکان دبستانی دارند، عالی است.

می‌توانید این بازی را به صورت دو، سه یا چهار نفره انجام دهید و با اینکه قوانین بازی برای درک بچه‌های مهدکودکی یا کلاس اولی بسیار آسان است، اما این یک بازی استراتژیک واقعی است. حتی بزرگسالان نیز از انجام آن لذت می‌برند. (البته در حالت ایده‌آل، بزرگسالان در هنگام بازی با بچه‌ها کمی کوتاه می‌آیند و بازی را سخت نمی‌گیرند). معمولا هر دور از بازی Ticket to Ride حدود نیم ساعت طول می‌کشد و به همین علت این بازی برای کودکان بسیار مناسب است. زیرا آن‌ها دامنه توجه متوسطی دارند. خوب است که شما همیشه می‌توانید دوباره آن را بازی کنید.

بازی Election Night

در دورانی که کودکان از مدرسه دور هستند، این بازی بهترین راه برای آموزش آن‌ها است.

احتمالا ویروس کرونا موضوعی ا‌ست که در حال حاضر نقل همه مجالس است. اما این روزها انتخابات نیز به موضوع جذابی تبدیل شده است. این بازی به بچه‌ها کمک می‌کند که روند انتخابات را بیاموزند و با حساب و کتاب و جغرافیای ایالات متحده آمریکا آشنا شوند، بنابراین این بازی نه‌ تنها بسیار سرگرم‌ کننده بوده بلکه بسیار آموزنده است. این بازی به صورت دونفره یا دو تیم دونفره انجام می‌شود.

بازی Scrabble

برای افراد ۸ سال به بالا مناسب است.

بازی Scrabble به یک دلیل هیچگاه از مُد نمی‌افتد: چون واقعا عالی است. این یکی از معدود بازی‌هایی است که بازیکنان در رده سنی هشت سال به بالا واقعا از آن لذت می‌برند. در این بازی بزرگسالان می‌توانند هوش خود را نشان دهند و کلمات زیادی بسازند و والدین می‌توانند در هنگام بازی با بچه‌ها کمی کوتاه بیایند و مهارت‌های زبانی آن‌ها را تقویت کنند. همچنین اگر نسخه اصلی بازی را خریداری کنید، بسیار مقرون به صرفه است. فقط حواستان باشد که تخته بازی را خراب نکنید.

بازی Othello

بهترین بازی تخته ای

برای زوج‌ها مناسب است.

نوشته روی جعبه بازی Othello (اتللو) درست است. یادگیری بازی فقط یک دقیقه طول می‌کشد. حتی کمتر از آن: شما کاشی‌ها را در کنار کاشی‌های رقیبتان قرار می‌دهید و سپس آن‌ها را می‌چرخانید و بدین ترتیب آن کاشی‌ها مال شما می‌شوند. اما تسلط بر استراتژی این بازی نیازمند تمرین و تکرار است. این یک بازی فوق‌العاده‌ است که می‌توانید به طور همزمان آن را اجرا کرده و با یکدیگر گفتگو نمایید، پادکست گوش کنید و یا به طور مداوم گوشی‌تان را چک کنید، که احتمالا مورد آخر را به طور مکرر انجام می‌دهید.

بازی How Do You See the World?

بهترین بازی تخته ای

این بازی برای خانواده‌هایی که فرزند نوجوان دارند مناسب است.

با اینکه این بازی برای بزرگسالان بسیار مناسب است، اما برای خانواده‌هایی که بچه‌های بزرگ‌تری دارند نیز بسیار ایده‌آل است، زیرا باعث می‌شود که خطوط ارتباطی میان والدین و نوجوانان بازسازی شود. گیم‌ پلی بازی اساسا شامل پاسخگویی به سوالات عمیق است. به عنوان مثال «گذشته‌تان چگونه بر آینده‌تان تاثیر می‌گذارد؟»، این سوالات به طور تصادفی و با استفاده از یک تاس و تعدادی کارت انتخاب می‌شوند. در این بازی هیچ پاسخ صحیح، برنده یا بازنده‌ای وجود ندارد اما می‌تواند به درک بهتر سایر بازیکنان و یا خودتان کمک کند.

بازی Catan

بهترین بازی تخته ای

این بازی برای هم ‌اتاقی‌ها مناسب است.

اگر شما و دو سه دوست دیگرتان دور هم جمع شده‌ اید تا کارهای قابل پیش ‌بینی انجام دهید، چرا بازی‌ای که حداقل یک ساعت طول می‌کشد را امتحان نمی‌کنید؟ درک قوانین بازی Catan  فقط چند دقیقه طول می‌کشد اما وقتی که قوانین را یاد گرفتید می‌‌توانید به اعماق تاکتیک‌ها، نیرنگ‌ها و تجارت و پیروزی آن دست یابید. اگر شما و هم ‌اتاقی‌هایتان بازی اصلی Catan را قبلا امتحان کرده ‌اید، چرا هم‌اکنون یکی از اسپین‌آف‌ها یا اکسپنشن‌های این بازی را امتحان نمی‌کنید؟ به عنوان مثال نسخه جدید این بازی براساس سریال بازی تاج و تخت ساخته شده است و A Game of Thrones: Catan نام دارد.

بازی Taboo

بهترین بازی تخته ای

برای گروه‌های بزرگ مناسب است.

اگر به همراه حداقل چهار تا بیش از دوازده نفر دور هم جمع شده ‌اید، Taboo برای شما یک بازی ایده‌آل محسوب می‌شود. با اینکه سقف تعداد بازیکنان در اکثر بازی‌ها، چهار نفر است اما در این بازی حداقل به چهار بازیکن نیاز خواهید داشت. از آنجا که این بازی اساس یک بازی تیمی است، هر چه تعداد بازیکنان بیشتر شود بهتر است. نسخه به‌ روز شده این بازی کلاسیک، ۴۵۰ کارت بازی دارد بنابراین شما و دوستانتان قبل از اینکه تمام قوانینی که تابو هستند را حفظ کنید، می‌توانید چندین دور از بازی لذت ببرید.

بازی Drunk Stoned or Stupid

بهترین بازی تخته ای

فقط برای بزرگسالان مناسب است.

هر چه دوستانتان را بهتر بشناسید، از این بازی بیشتر لذت خواهید برد. (اما مراقب باشید، زیرا ممکن است در نهایت به یکی از دوستانتان عمیقا توهین نموده و اوضاع دوران قرنطینه را ناجورتر کنید). هر کارت حاوی عباراتی مانند «کل روز را برای تفسیر یک پیامک صرف می‌کند(یعنی آدم گیری است و زیادی فکر و خیال می‌کند)» یا «با نصف بوریتو از خواب بیدار می‌شود (یعنی همیشه در حال غذا خوردن است)» است. بازیکنان وظیفه دارند که کارت را برداشته و سپس تصمیم بگیرند که هر کارت به چه کسی اختصاص دارد و کدام یک از دوستانشان را توصیف می‌کند. هر کسی که زودتر ۷ کارت جمع کند می‌بازد؛ در این بازی هیچ برنده‌ای وجود ندارد.

 

منبع: TheManual

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =