بهترین بازی ‌های زامبی در طول تاریخ

بازی های زامبی

زامبی‌ها، عجیب‌ و غریب‌ترین دشمنان ما در بازی‌ها هستند. گوشت‌خواران بی‌احساس و بی‌شماری که از آن‌ها در فیلم‌های اکشن و تیراندازی‌های اول شخص استفاده می‌شود. چهره وحشتناک آن‌ها به همان اندازه که ترسناک است،‌ خنده‌دار هم است. ده‌ها سال است که این موجودات عضو ثابت اکثر بازی‌های ویدیویی هستند. آنقدر طولانی که تبدیل به یک سبک شدند،‌ بازی های زامبی . این اجساد متحرک نفرت‌انگیز جهنمی، به طرز عجیبی برای بازی‌های داستان‌وار و نوآورانه بسیار اهمیت دارد.

در اینجا به معرفی ۱۹ نمونه از بهترین ‌بازی ‌های زامبی تاریخ، می‌پردازیم.

۱- بازی Zombies Ate My Neighbors

Zombies Ate My Neighbors یک کارتریج SNES عجیب، رنگارنگ و توسعه یافته از روزهای طلایی LucasArts است. یک بازی شیطانی بامزه و پر از انیمیشن‌های خنده ‌دار که دشمنان کارتونی آن بیشتر موجبات شادی را فراهم می‌کنند. پیش از اتمام سفر، نبردهایی را در پیش خواهید داشت. سردسته تشویق کنندگان را نجات می‌دهید، بر روی ترامپولین می‌پرید و با یک نوزاد غول ‌پیکر می‌جنگید. فراتر از تله‌های عجیب و غریبی که در این بازی وجود دارد، می‌توانید با همکاری دوستان خود، تیراندازی‌های بسیار خوبی با استفاده از قوطی نوشابه و گلدان تجربه کنید. از آنجایی که در آغاز هر سطح، تمرکز اصلی بیشتر بر روی نجات افراد غیرنظامی است تا شکست دشمنان، باید بیش از هر چیز، از قوه تفکر خود کمک بگیرید.

۲- بازی The House of the Dead

این بازی آیکونیک به سبک Rail Shooter، در کنار Resident Evil، به احیای ژانر فیلم‌های زامبی پس از یک دهه کمک کرد. در سال ۲۰۱۳، در یکی از مصاحبه‌های Paul Weedon با George A Romero که مدت‌ها پدر فیلم‌های زامبی محسوب می‌شد، گفته شد که محبوبیت زامبی‌ها بیش از هرچیز دیگری، به خاطر فیلم‌هایی چون House of the Dead و RE بود. دو نسخه بازسازی شده این بازی یعنی House of the Dead 1 و ۲ به تازگی مورد تأیید قرار گرفته ‌اند.

۳- بازی State of Decay 2

سری بازی‌های State of Decay، در سال ۲۰۱۳ به عنوان بازی Xbox Live Arcade معرفی شدند. نسخه ۲۰۱۸ این بازی به صورت سند باکس در ابعادی بزرگ‌تر ارائه شده که در آن امکان بازی در گروه‌های ۴ نفره وجود دارد. شایان ذکر است که در این بازی پس از کشته شدن، نمی‌توانید مجدداً زنده شده و به ادامه بازی بپردازید.

۴- بازی Arizona Sunshine

Arizona Sunshine تنها بازی VR موجود در این لیست است. این بازی دارای قابلیت لشکرکشی، همکاری چند نفره (حداکثر تا ۴ نفر) و حالت Horde می‌باشد. بیابان زیبا و سلاح‌های جذاب این بازی، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده و از آنجایی که به صورت VR اجرا می‌شود، هیجان آن دو چندان خواهد بود.

۵- بازی Dying Light

در این بازی که به سبک Survival (تلاش برای بقا) طراحی شده است، باید با حرکاتی پارکور مانند از کنار افراد عبور کرده و با استفاده از سلاح سرد خود با زامبی‌ها درگیر شوید. این بازی قابلیت‌هایی از Minecraft مانند جستجوی مواد اولیه در یک دنیای باز، تولید آیتم‌های مورد نیاز و هیولاهای ترسناکی که شب‌ها ظاهر می‌شوند را با نبرد محکم تن به تن و سیستم پیمایش سریع ترکیب کرده است.

۶- بازی Urban Dead

در این بازی، هزاران بازیکن در دنیای واقعی زنده می‌مانند تا متحدان سابق خود را به عنوان زامبی‌های تازه متولد شده شکار کنند. شما در طول یک روز به تعداد محدودی می‌توانید دستور صادر کنید و پس از آن به ناچار باید منتظر بمانید. در این مدت تنش حاصل از پیش ‌بینی اینکه در زمان نبود شما چه افتضاحی رخ خواهد داد، تقریباً غیرقابل تحمل است.

Urban Dead نزدیک به ده سالش است، اما نوآوری‌های آن هنوز هم منحصر به فرد است. هر جسد یا باند خلافکاری که با آن روبرو می‌شوید، یک بازیکن زنده است و عواقب زنده ماندن در دنیایی که مرده و زنده در آن با حیله‌گری عمل می‌کنند، آن را به یک بازی شبیه سازی ترسناک و مهیج تبدیل کرده است. با گذشت ۱۴ سال از انتشار این بازی، هنوز هم یک تجربه جذاب از نظر طراحی بازی به حساب می‌آید.

۷- بازی Call Of Duty: World at War

جنگ جهانی دوم، زامبی‌ها و تیراندازی‌های چند نفره، بالاخره این سه را در کنار هم داریم. مدت‌ها است که نازی‌ها با اعتقاد به سحر و جادو شناخته می‌شوند (چه در واقعیت و چه در داستان‌های متداول) و تصمیم استودیو Treyarch بر این بود که چهره تیراندازی‌های چند نفره را تغییر دهد. وجود زامبی‌ها به این بازی حس و حال تازه‌ای بخشید.

۸- بازی Dead Rising

Capcom پس از موفقیت خود در سری بازی‌های Resident Evil، با معرفی Dead Rising برداشت جدید و تقریباً مهیجی از ژانر زامبی ارائه کرد. وحشت پرتنشی که در Resident Evil وجود داشت، جای خود را به جشن کشتار زامبی در اردوگاه‌ها داد که در آن صدها زامبی کم تحرک و کلیشه‌ای مقابل شما قرار گرفته که باید آن‌ها را بکشید. بزرگ‌ترین قدرت آن در تنوع سلاح‌ها نهفته است.

تفرجگاه Dead Rising، راه‌های بی‌شماری را در اختیار قهرمان داستان یعنی Frank West قرار می‌دهد تا مرده‌ها را دفن کند. از فروشگاه‌های پوشاک گرفته تا آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های اسباب بازی و غذاخوری‌ها، هرکدام به نوبه خود تنوعی به یاد ماندنی از وسایل مرگ‌باری ارائه می‌دهد که به طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در نسخه‌های بعدی این بازی، توانایی ساخت سلاح‌هایی همچون Sledgehammer انفجاری (با ترکیب پتک و نارنجک) و Sentry Cat (با ترکیب مانیتور LCD و بشکه) اضافه شده است.

۹- بازی They Are Billions

این بازی، یا به طور دقیق‌تر حالت Survival آن، مجموعه‌ای عالی از زامبی‌های ترسناک و گیم ‌پلی استراتژیک RTS است. بازیکنان باید یک شهر پساآخرالزمانی را ساخته و مدیریت کنند. در حالی که می‌دانند انبوهی از زامبی‌ها در حال رسوخ به زمین و چیره شدن به آن هستند. با تأکید بر دفاع، با توجه به اینکه همزمان با هزاران زامبی روبرو خواهید شد، این بازی از یک شهرسازی، به یک بازی پرتنش و اغلب طاقت ‌فرسای بقا تبدیل می‌شود.

۱۰- بازی DayZ

ژانر بقا یا Survival جذابیت خود را به شدت مدیون DayZ است که به عنوان یک ماد برای شبیه‌ ساز نظامی ARMA II وارد دنیای بازی شد. این بازی، سورئالیسم هجوم زامبی‌ها را با هایپررئالیسم قرار گرفتن در معرض زامبی‌ها، آلوده شدن، گرسنه شدن و انحطاط طبیعت انسانی در برابر فاجعه مقایسه کرد. شما هرگز نمی‌دانید که شخص بعدی که با آن ملاقات می‌کنید قصد کمک به شما را دارد یا قاتل شما است.

بازی کردن به عنوان یک قربانی که از ترس دولا ایستاده و تقریباً ناتوان است، در دنیایی پر از زامبی‌های هوش مصنوعی و لاشخور‌های بی‌رحم چقدر می‌تواند سرگرم ‌کننده باشد؟ ظاهراً تجربه اعتیادآور و جذابی خواهد بود. Fortnite و Rust به شدت مدیون DayZ هستند چرا که حاضر است بازیکنان غیر مسلح خود را به سرزمینی خصمانه با هم‌ نوعان خود بیندازد تا ببیند چه اتفاقی می‌افتد. به نظر می‌رسد که این زامبی‌ها به ندرت هیولاهای واقعی هستند.

۱۱- بازی Red Dead Redemption: Undead Nightmare

چگونه می‌توان به بهبود هرچه بیشتر یک بازی جهان باز کابوی که به طرز شگفت ‌انگیزی موفق است، کمک کرد؟ تصور کنید که تمام کاراکترهایی که از یک نمایشنامه غربی می‌شناسید و دوست دارید، شروع به خوردن افراد زنده کنند! John Marston که همسر و فرزند او اکنون تبدیل به زامبی شده‌ اند، برای نجات آن‌ها سوار بر اسب‌های آخرالزمانی شده و برای کشتن زامبی‌ها می‌رود.

۱۲- بازی Planescape: Torment

Planescape از آن دست بازی‌هایی است که تعریف آن را بسیار می‌شنوید و سپس هنگامی که تصویری از فضای آن را می‌بینید، با خود خواهید گفت: «نه، هرگز آن را بازی نمی‌کنم»، و از آن فاصله می‌گیرید. اما صبر کنید. شاید ظاهر این بازی چندان جذاب نباشد، اما محتوای آن به حدی خوب است که نباید آن را از دست داد. این بازی آنقدر خوب است که به سختی می‌توانیم کلماتی در وصف آن پیدا کنیم تا شما مجاب شوید که آن را حتی برای یک بار هم شده، امتحان کنید. به عقیده ما، با تجربه نکردن این بازی، ظلم بزرگی به خود کرده ‌اید.

این بازی یک RPG (نقش‌آفرینی) در مورد فنا ناپذیری است. در آن پر از زامبی‌هایی است که برای اهداف مشخصی انتخاب شده‌ اند. هر لحظه جو بسیار سنگینی در بازی نفوذ می‌کند. داستان این بازی از آنجایی شروع می‌شود که شما بر روی تخته سنگی دراز کشیده ‌اید و بهترین دوست شما جمجمه‌ای جدا از بدن است و چیزهای مرده زیادی در اطراف شما قرار گرفته که قابلیت صحبت کردن با آن‌ها را دارید. امروزه این بازی به راحتی در دسترس عموم قرار گرفته است و قابل اجرا بر روی موبایل و رایانه می‌باشد.

۱۳- بازی Plants vs. Zombies

بازی Plants vs. Zombies در عین سادگی که دارد، در بین کاربران رایانه، کنسول و موبایل به یک محبوبیت فراگیر دست یافته است. این بازی به قدری اعتیاد آور و جذاب است که مورد تقلید بسیاری از بازی‌های دیگر شد. در این بازی شما حیاط کوچک پر از گیاهی دارید که این گیاهان به صورت دفاعی عمل می‌کنند و به زامبی‌های متجاوز تیر می‌زنند. باید به گونه‌ای آن‌ها را قرار دهید که زامبی‌ها را پیش از رسیدن به خانه شما بکشند.

۱۴- بازی Resident Evil 4

اگرچه چند سری از بازی‌های Resident Evil گذشته است، اما Resident Evil 4 یک دگرگونی عظیم در سری بازی‌های Resident Evil بود. ۱۵ سال از زمان انتشار این بازی می‌گذرد اما هنوز هم مورد بحث قرار دارد. طراحی آن به قدری هوشمندانه و ترسناک است که باعث شده IGN در زمان انتشار، آن را بهترین بازی ترسناک بقا که تاکنون ساخته شده بنامد.

۱۵- بازی The Last of Us

بازی های زامبی

بله، کلیکر‌ها بزرگ‌ترین افراد قارچی (درگیر انگل قارچ که مغزشان را تحت کنترل قرار داده) این بازی هستند، اما در واقع زامبی ‌اند. در این بازی، بیشتر در حال پرت کردن بطری و آجر به سمت افراد هستید، اما چه کسی اهمیت می‌دهد؟ این بازی، ترسناک، دلخراش و خشمگین است. اما در با وجود تمام این‌ها، زیبا است. The Last of Us از آن دسته بازی‌هایی است که همچنان به عنوان معیاری برای تشخیص خوب و بد بودن بازی‌های نسل جدید به کار می‌رود.

۱۶- بازی Resident Evil 2 Remake

بازی های زامبی

این بازی که در ژانر ترسناک قرار می‌گیرد، بازسازی نسخه Resident Evil 2 است. در آن به رفع مشکلات گرافیکی و کنترلی پرداخته شده است. جلوه بصری بی ‌نظیر آن در کنار اصوات ترسناکی که به گوش بازیکن می‌رساند باعث شده تا این بازی بیش از پیش ترسناک شود.

علاوه بر کشتن زامبی‌ها باید به حل معماهایی بپردازید تا بتوانید بازی را ادامه دهید. در این بازی، یک شب وحشتناک را از دید خاص دو قربانی تجربه خواهید کرد. آن‌ها قدم در مسیرهایی می‌گذارند که اکثراً به کشفیات وحشتناکی ختم می‌شوند. جو حاکم بر فضای این بازی، طراحی فوق‌العاده هیولاها، پرش‌های مکرر ناشی از ترس و کمبود منابع مورد نیاز همگی موجب خلق یک اوضاع متشنج شده ‌اند. زامبی‌های متفاوتی در این بازی وجود دارند که حتی ضعیف‌ترین آن‌ها می‌توانند در زمان و شرایط مناسب تهدید مهمی برای شما باشند.

۱۷- بازی The Walking Dead: Season 1

بازی های زامبی

Carly آن را به یاد خواهد آورد چه جمله ناراحت‌کننده‌ای. مدت‌ها پیش، قبل از اینکه برنامه‌های تلویزیونی مزخرف باشند، Walking Dead موجب اضطراب و گاهی فریاد کشیدن ما می‌شد. Telltale ثابت کرد که بازی‌های ماجراجویی که در قالب اشاره و کلیک انجام می‌شوند، مستعد قرار گرفتن در ژانر ترسناک هستند. در این داستان با شخصیت‌هایی آشنا می‌شویم که بعضی از آن‌ها را دوست داریم و از بعضی دیگر متنفریم.‌ سپس یکی یکی آن‌ها را از ما دور می‌کند.

در پایان از خود خواهیم پرسید که آیا کسی زنده از این وضعیت خارج می‌شود؟ The Walking Dead Season 1 به احیای داستان ‌سرایی در بازی‌های ماجراجویی کمک کرد. چیزی که امروزه نیز تأثیر زیادی در طراحی بازی‌ها دارد. ممکن است Telltale از بین رفته باشد، اما شاهکار ترسناکی که از خود به جای گذاشتند، در قلب ما زنده مانده است.

۱۸- بازی Resident Evil HD Remaster

بازی های زامبی

آنچه که این بازی را به یک اثر موفق تبدیل می‌کند، اصالت آن است. در این بازی با قدم زدن در محیط‌های ترسناکی همچون عمارت و خیابان‌ها مجبور به رویارویی با هیولاها و زامبی‌های مانند Crimson Heads می‌شوید. هر چقدر هم که مسلح باشید، باز هم این ترس به شما غلبه خواهد کرد. دیالوگ‌های شیرین این بازی جذابیت آن را دو چندان می‌کند. در صورتی که این بازی را در کمتر از ۳ ساعت به اتمام رساندید، می‌توانید زامبی‌ها را با یک پرتابگر موشک بدون ته منفجر کنید.

۱۹- بازی Left 4 Dead 2

بازی های زامبی

تقریباً همان زمانی که Treyarch زامبی‌ها را وارد جنگ جهانی می‌کرد، Valve به ما نشان داد که چگونه با همکاری هم به نبرد با نیروی زامبی برویم. Left 4 Dead تیم‌هایی متشکل از ۴ نفر را در مقابل گروهی از زامبی‌هایی قرار داد که توسط یک دشمن نامرئی اداره می‌شدند.

تنها یک سال بعد، Valve نسخه دوم این بازی یعنی Left 4 Dead 2 را برای ما به ارمغان آورد. همان فرمول موفق قبلی را با یک تیراندازی تیمی و در عین حال بسیار پیشرفته ترکیب کرده بود. ترفند‌های گیم ‌پلی آن مانند مبارزات بهبود یافته، سلاح‌های جدید، اضافه نمودن حالت‌های جدید و معرفی انواع جدیدی از زامبی‌ها باعث شد تا Left 4 Dead 2 به یکی از بهترین بازی‌های تیمی و انتخاب ثابت ما از گذشته تاکنون تبدیل شود.

منبع: IGN

امیرمحمد ترابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =