بهترین پردازنده ‌ها برای سال ۲۰۲۱

بهترین پردازنده 2021

اگرچه در ساخت رایانه از اجزای بسیاری استفاده می‌شود، اما تعداد کمی از آن‌ها به ‌اندازه پردازنده‌ها مهم هستند. پردازنده به ‌عنوان قلب سیستم، اکثر محاسباتی که رایانه انجام می‌دهد را کنترل می‌کند. با وجود گزینه‌های بسیاری که از AMD و Intel وجود دارد، یافتن بهترین پردازنده ۲۰۲۱ سخت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

در این مقاله به بررسی بهترین پردازنده‌های رایانه، که اکثر آن‌ها از AMD هستند، البته چند پیشنهاد هم از Intel ارائه کرده ‌ایم، پرداخته ‌ایم. بسته به بودجه شما نیز چند گزینه وجود دارد. مثلاً Ryzen 5 3600 مقرون ‌به ‌صرفه‌ترین پردازنده و Ryzen 9 5900X پیشرفته‌ترین پردازنده است.

بهترین پردازنده: AMD Ryzen 5 3600

پردازنده سری Ryzen 5000 از AMD در حال حاضر بسیار معروف است و دلیل خوبی هم دارد. Ryzen 5000 چشمگیر است، محدوده این پردازنده بسیار ضعیف و کم است و البته باید قیمت ارزان ۳۰۰ دلاری آن را هم در نظر گرفت. البته اگر یک پردازنده از این نوع را پیدا کنید. با حدود ۲۰۰ دلار می‌توانید جدیدترین نسل ۳۶۰۰ را پیدا کنید، که از شش هسته و ۱۲ رشته با سرعت پایه ۳.۶ گیگاهرتز برخوردار است. به علاوه پردازنده ۳۶۰۰ را می‌توانید در اکثر بازارهای عمده‌ فروشی پیدا کنید.

گزینه دیگری که قیمتی حدود ۲۰۰ دلار دارد، i5-10400 از Intel است. که نه تنها دارای ۳۶۰۰ است، بلکه  معیار بهره‌ وری‌اش، ۱۰۴۰۰ را هم شکست می‌دهد. اما نبردی منطقی در گیمینگ دارد. می‌توانید ۳۶۰۰ را اورکلاک کنید تا خلأهای بازی را کم کند، می‌توانید در مصرف مادربرد صرفه‌جویی کنید. AMD برخلاف Intel از اورکلاک کردن در تراشه میان رده سری B پشتیبانی می‌کند.

بهترین پردازنده مقرون‌ به ‌صرفه: Intel Core i3-10100

پیشنهاد ما برای قیمت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار Ryzen 3 3300X است. این یک تراشه چهار هسته‌ای است که سرعت را تا ۴.۳ گیگاهرتز افزایش می‌دهد و با بسته دارای کولر عرضه می‌شود. با این حال، مانند بسیاری از پردازنده‌های Ryzen، در بازار موجود نیست. به جای آن، ما Core i3-10100 را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

مانند ۳۳۰۰X ،۱۰۱۰۰ هم پردازنده‌ای چهار هسته‌ای است که می‌تواند سرعت را تا ۴.۳ گیگاهرتز تقویت کند. ۱۰۱۰۰ برخلاف پردازنده‌های i3 قبلی، از فراریسمانی (hyperthreading) پشتیبانی می‌کند و امکان دسترسی به چهار هسته فیزیکی و هشت رشته هم ‌زمان را با قیمت تقریباً ۱۰۰ دلار برای شما فراهم می‌کند. این پردازنده مانند پردازنده ۳۳۰۰X دارای کولر نیست، اما پردازنده‌های ارزان با کولر هم وجود دارند.

درباره عملکرد، ۱۰۱۰۰ در اکثر معیارهای بهره‌وری از ۳۳۰۰X پیروی می‌کند. این درباره تراشه‌های نسل سوم Ryzen هم درست است و در مقایسه با دامنه Intel ،۱۰۱۰۰ بسیار مؤثر است و به سطح عملکردی مشابه i7-7700K رسیده و گاهی از i5-9600K هم پیشی می‌گیرد. ۱۰۱۰۰ هنوز با توانایی تجهیز به ارائه جدی یا مدل ‌سازی سه‌ بعدی فاصله دارد، اما حداقل می‌تواند در این مورد با برخی دیگر از پردازنده‌ها مبارزه کند.

خبر خوب مربوط به گیمینگ است، که در آن ۱۰۱۰۰ تفاوت عملکرد جزئی بین تراشه‌هایی با قیمت برابر را نشان داده است. با توجه به اینکه تراشه‌های نسل نهم و دهم Intel از Ryzen 5000 پیروی می‌کنند، تنها یک تفاوت وجود دارد. با این حال، این تفاوت در بازی به‌ اندازه معیارهای بهره‌وری، به خصوص در وضوح تصاویر بالاتر مشخص نیست.

بهترین پردازنده میان رده: Intel Core i5-10600K

وقتی صحبت از مقرون ‌به ‌صرفه بودن می‌شود، AMD همیشه گزینه‌های بهتری را ارائه می‌دهد. اما در این قسمت ما پردازنده Intel را پیشنهاد می‌دهیم. I5-10600K از گیمینگ تا بهره ‌وری سبک چیزی بیشتر از یک تراشه توانمند است. این تراشه دارای شش هسته و ۱۲ رشته با فرکانس پایه ۴.۱ گیگاهرتز است. پردازنده‌های Intel نسل دهم به خاطر نحوه اورکلاک کردنشان معروف هستند. این پردازنده مدل “K” باز شده، یعنی می‌توانید آن را با مادربردهای سازگار اورکلاک کنید. با کمی تغییر، ۱۰۶۰۰K مانند برادر بزرگ‌تر و بدترش یعنی i9-10900K به ۵ گیگاهرتز هم برسد.

۱۰۶۰۰K احتمالاً آخرین نسل خواهد بود، پس قیمت آن پایین است. می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین، ۱۰۶۰۰K را با قیمت حدود ۲۶۰ دلار خریداری کنید. تراشه رقیب AMD یعنی Ryzen 5 5600X، کمی گران‌تر و با قیمت حدود ۳۰۰ دلار به فروش می‌رسد. این تراشه دارای تعداد هسته مشابه ۱۰۶۰۰K است، اما تراشه AMD در گیمینگ، به خصوص وضوح تصویر پایین‌تر پیروز است. با این حال نباید اورکلاک شدن عالی ۱۰۶۰۰K را نادیده بگیرید، که می‌تواند به ‌راحتی شکاف‌های حین بازی را با ۵۶۰۰X و عملکردی نزدیک به Ryzen 7 8500X کاهش دهد.

مشکل این پردازنده بیشتر مربوط به زمان بندی است. پردازنده‌های سری ۵۰۰۰ از AMD در بسیاری از فروشگاه خارج از دسترس قرار گرفته است و انتظار می‌رود Intel پلتفرم دسکتاپی نسل یازدهم خود را خیلی زود منتشر کند. اگر در حال حاضر به پردازنده‌ای با قیمت حدودی ۲۵۰ دلار نیاز دارید، ۱۰۶۰۰K بهترین گزینه برای شما است. اما اگر می‌توانید صبر کنید، ۵۶۰۰X به طور کلی تراشه بهتری است. باید صبر کنیم و ببینیم Intel چه ویژگی‌هایی را برای نسل جدید خود ارائه می‌دهد.

بهترین پردازنده‌ها برای علاقه‌مندان: AMD Ryzen 7 8500X

Ryzen 7 5800X در نقطه عجیبی قرار دارد. اگر تنها چیزی که نگرانش هستید گیمینگ است، ۵۶۰۰X ارزان‌تر، گزینه بهتری است. قیمت آن حدود ۱۵۰ دلار کمتر از ۵۸۰۰X است و دارای توانایی‌هایی در گیمینگ است. زمانی که صحبت از کارهای بهره ‌وری می‌شود، ۵۸۰۰X ارتقائی نسبت به ۵۶۰۰X است. با این حال، ۵۸۰۰X تنها ۱۰۰ دلار کمتر از پرچم‌دار ۵۹۰۰X است و آن پردازنده در بهره‌ وری برتر است.

با این وجود ۵۸۰۰X لزوماً پردازنده نامناسبی نیست. اگر به گیمینگ علاقه دارید و به قدرت بهره‌ وری، مانند کد گذاری تصاویر گیم ‌پلی یا ویرایش ویدیو در Premiere نیاز داشته باشید، ۵۸۰۰K تعادل خوبی دارد. ۵۹۰۰X هم از نظر بهره ‌وری و گیمینگ عالی است. ۵۸۰۰X کاملاً برعکس است.

بهترین پردازنده 2021

در مورد خود پردازنده، ۵۸۰۰X با هشت هسته و ۱۶ رشته با کلاک پایه ۳.۸ گیگاهرتز عرضه می‌شود. البته این عدد تا ۴.۷ گیگاهرتز افزایش می‌یابد و این عدد تنها کمی کمتر از ۵ گیگاهرتز است (AMD بالاخره یک روز به این عدد خواهد رسید). اگرچه این عدد برای گیمینگ زیاد است و برای بهره‌ وری جدی کافی نیست، اما تنها چند پردازنده می‌توانند این دو را با این قیمت مناسب کنترل کنند. همین باعث می‌شود این پردازنده گزینه مناسبی باشد.

این پردازنده فقط با Ryzen 5000 مقایسه می‌شود. ۵۸۰۰X همچنان در مقایسه با پیشنهادات حاضر Intel و نسل جدید AMD، به خصوص اگر بحث بازی باشد، جهش گسترده‌ای در عملکرد دارد.

بهترین پردازنده: AMD Ryzen 9 5900X

دو تراشه در صدر لیست کنونی AMD قرار دارند: ۵۹۰۰X و ۵۹۵۰X .5950X بدون شک پردازنده قدرتمندتری است که مجهز به ۱۶ هسته و ۳۲ رشته است و ۵۹۰۰X دارای ۱۲ هسته و ۲۴ رشته است. ۵۹۵۰X با قیمت ۲۵۰ دلاری‌اش گران‌تر است. خرید آن برای اکثر برنامه‌ها فقط هدر دادن پول محسوب می‌شود.

۵۹۰۰X از نسل قبلی ۳۹۰۰X و پیشرو فعلی Intel یعنی ۱۰۹۰۰K، فراتر است. وجود ساختار Zen 3 با عملکرد تک هسته‌ای و چند هسته‌ای دلیل این امر است. در رندرگیری و کد گذاری، ۵۹۰۰X در بسیاری از معیارها با ۳۹۵۰X آخرین نسل مطابقت داشته و از آن فراتر می‌رود. در برخی موارد، ۵۹۰۰X حتی از ۵۹۵۰X هم پیشی می‌گیرد.

بهترین پردازنده 2021

اگر تنها به بازی کردن علاقه دارید، معمولاً Intel را پیشنهادی می‌کنیم، اما AMD همچنان با بسته ۵۹۰۰X پیشگام است. حتی در بازی‌هایی که پردازنده Intel برای آن‌ها مناسب است – مانند Red Dead Redemption 2 – ۵۹۰۰X در صدر بهترین پردازنده‌های Intel قرار می‌گیرد.

مانند همه پردازنده‌های سری ۵۰۰۰، ۵۹۰۰X هم از تاریخ ژانویه ۲۰۲۱ در بسیاری از خرده فروشی‌ها از دسترس خارج می‌شود. این پردازنده، واقعاً بهترین پردازنده موجود در بازار است، پس اگر یکی از آن را دیدید حتماً بخرید. با این حال اگر هم اکنون به پردازنده نیاز دارید، ۱۰۹۰۰K می‌تواند بسیاری از کارهای گیمینگ و بهره‌ وری را انجام دهد، حتی در اورکلاک کردن هم عملکرد خوبی دارد.

بهترین پردازنده برای کار بهره‌وری: AMD Threadripper 3990X

اگر AMD رقابتش را با پردازنده‌های سری Ryzen 3000 تغییر دهد، اسکریپت Threadripper 3000 ضربه می‌خورد. حتی بین این نسل بسیار قدرتمند از پردازنده‌های پیشرفته نیز، Threadripper 3990X تنها ایستاده است. این، یک پردازنده مضحک و غیر ضروری است. اما اگر می‌توانید از مزایای ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته آن بهره‌مند شوید، هیچ پردازنده دیگری مشابه آن پیدا نخواهید کرد.

بهترین پردازنده 2021

۳۹۹۰X، مانند اکثر تراشه‌های Threadripper کمیت را به کیفیت ترجیح داده است. خود هسته‌ها چشمگیر و تأثیر گذار هستند و روی ساختار Zen 2 مشابه تراشه‌های نسل سوم Ryzen ساخته شده است. با این حال، ساختار Zen 3 جدیدتر در پردازنده‌های Ryzen 5000 دارای عملکرد تک هسته‌ای سریع‌تری است، که باعث می‌شود برای کارهایی مانند گیمینگ، که معمولاً روی بخش مشخصی از هسته فشار وارد می‌کنند یا از تعداد محدودی از هسته‌ها استفاده می‌کنند، بهتر باشد. ۳۹۹۰X در کارهایی که نیازمند هسته‌های زیاد باشد، می‌درخشد. مانند رندر گرفتن افکت‌های بصری و فضای حرفه‌ای، ۳۹۹۰X بهترین پردازنده برای افراد حرفه‌ای است که به بهترین عملکرد نیاز دارند اما پول زیادی ندارند که روی سخت ‌افزارهای بسیار قوی سرمایه ‌گذاری کنند.

قیمت این پردازنده گران و تقریباً ۴۰۰۰ دلار است. با این حال، ده­‌ها هزار دلار ارزان‌تر از گزینه بیش از ۵۰ هسته‌ای Intel است. اگر به این تعداد هسته نیاز ندارید، می‌توانید AMD Threadripper 3970X 32 هسته‌ای را با نصف قیمت خریداری کنید. هنوز هم پردازنده‌های بسیار کمی می‌توانند با آن رقابت کنند. ۳۹۹۰X برای بهره‌وری ساخته شده، پس اگر می‌خواهید از رایانه خود پول دربیاورید- به خصوص در کارهای مبتنی بر پردازنده مانند CAF و رمزگذاری ویدیو- این قیمت قابل توجیه است.

AMD همچنان این بسته را رهبری می‌کند

نیازی نیست همه پردازنده‌ها را بررسی کنید تا پردازنده‌ای پیدا کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند. AMD با پردازنده‌های پیشرو خود فعلاً در صدر پردازنده‌ها قرار دارد. اما زمانی که Intel تراشه نسل یازدهم خود را راه‌ اندازی کرد، ممکن است این روند تغییر کند.

فرقی ندارد بودجه کافی برای جستجوی یک چیز قدرتمند را داشته باشید، یا پیشنهاداتی برای مشخصات کاری خود دریافت کرده باشید. زمانی که نیازهایتان تغییر کرد، می‌توانید سازه خود را مرور کرده و پردازنده را متناسب با آن تغییر دهید. قیمت، سازگاری و کاربر به انجام کارهای زیادی روی آن پردازنده نیاز دارد. تصمیم‌ گیری درباره اینکه باید کدام پردازنده را انتخاب کنید، به کمی تحقیق نیاز دارد. امیدواریم این لیست به شما کمک کرده باشد.

منبع: digitalTrends

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =