تاثیر گذارترین بازی های تاریخ

تاثیر گذار ترین بازی

به نظر شما تاثیر گذار ترین بازی تاریخ کدام است؟ جمله ”بهره‌گیری از تجربیات متفکران پیشین “بهترین راه برای توصیف صنعت بازی‌های ویدیویی است. اکثر بازی‌ها، گاهی اوقات به معنای واقعی کلمه بر مبنای اکتشافات گذشته‌های خود ساخته می‌شوند. بسیاری از پایه‌های اصلی بازی‌های ویدیویی اولین بار چند دهه پیش تجربه شده ‌اند. این بازی‌های پیشگام، با مکانیک،‌ چشم ‌انداز، تصاویر و ایده‌هایی ساخته شده ‌اند که قبلاً هرگز وجود نداشته‌ اند.

اولین بازی‌های ویدیویی، الهام گرفته از بازی‌ها و ورزش‌های واقعی بودند، اما پتانسیل این صنعت، سازندگان خلاق را بر آن داشت تا چیزهای جدیدی را امتحان کنند که خارج از بازی امکان ‌پذیر نبودند. البته تمام این خلاقیت‌ها به موفقیت ختم نشد و بسیاری از ایده‌ها مورد استقبال قرار نگرفت. اما مواردی نیز وجود داشتند که باعث شدند صنعت بازی‌های ویدیویی به شکلی که امروزه مشاهده می‌کنیم درآید.

این بازی‌ها، ممکن است کار جدیدی ارائه نداده باشند، اما از آن دسته مواردی بودند که موجب ایجاد تحولاتی در فضای بازی شدند. بدون حضور این بازی‌های تأثیرگذار، صنعت بازی‌های ویدیویی با شکل امروزی خود بسیار فرق داشت. در اینجا برخی از این بازی‌های تأثیرگذار به ترتیب زمانی آورده شده است.

بازی Multi-User Dungeon (1978)

تاثیر گذار ترین بازی

پیش از آن که بازی‌ها شکل گرافیکی به خود بگیرند، بازی‌های مبتنی بر متن و نوشتار مورد توجه جامعه کوچک بازی قرار گرفت. بازی‌هایی مانند Zork با گرفتن سرنخ‌هایی از کتاب‌های ماجراجویی، حس واقعی داستان تعاملی را به بازیکنان القا می‌کنند. حتی تا حدودی سعی بر این بود که با ایجاد شبکه‌های رایانه‌ای یک تجربه چند نفره بسیار ابتدایی به بازیکنان ارائه دهند. اما Multi-User Dungeon یا به اختصار MUD، اولین بازی بود که یک RPG به سبک Dungeons and Dragons ساخت که می‌توانست به صورت آنلاین بازی شود.

بازیکنان باید با نوشتن کلمات دستوری ساده با بازی تعامل کنند و با کسب امتیاز به رتبه Wizard برسند. تبدیل سبک Dungeons and Dragons به یک تجربه چند نفره، هدفی است که هنوز هم بسیاری از بازی‌سازان در سر دارند. MUD به حدی در آن زمان تأثیرگذار بود که خود به عنوان یک ژانر در نظر گرفته شد. MUDها اشکال مختلفی از جمله MUDهای اجتماعی، MUDهای آموزشی و MUDهای گرافیکی را به خود می‌گیرند. MMORPG مدرن، از تبار همین بازی است که در گذشته فقط با اتصال چند رایانه به هم و نمایش متن‌های ساده اجرا می‌شد.

بازی Pac-Man (1980)

تاثیر گذار ترین بازی

بازی‌های آرکید مانند Donkey Kong در سال ۱۹۸۱ و Space Invaders در سال ۱۹۷۸ بازدیدهای زیادی داشتند که به گسترش جذابیت بازی برای مخاطبان بیشتر کمک کردند. اما Pac-Man کاری را انجام داد که تا آن زمان دیده نشده بود. این یکی از اولین بازی‌هایی بود که در آن یک کاراکتر به عنوان شخصیت اصلی Pac-Man تعریف می‌شد.

این کاراکتر، چیزی جز یک دایره زرد رنگ با یک دهان باز نبود. اما همین یک ویژگی هم باعث شد تا این بازی در آن دوران بالاتر از سایر رقیبانش باشد. این اولین بازی بود که تصویر آن بر روی محصولات خارج از بازی مانند پوشاک، جعبه‌های نهار و غیره قرار گرفت. البته این موضوع، تأثیرگذار بودن بازی را آنچنان که باید نشان نمی‌دهد. تا به امروز، این بازی همچنان طرفداران خود را دارد و از هیجان آن کاسته نشده است.

بازی Tetris (1984)

تاثیر گذار ترین بازی

بازی Tetris به حدی معروف است که احتمالاً چیز ناگفته‌ای در مورد آن وجود ندارد. این بازی ساده، اعتیادآور و بسیار پرطرفدار هیچوقت قدیمی نخواهد شد. طراحان بازی‌های پازلی، همیشه تلاش خواهند کرد تا بازی‌هایشان با فرمول فوق‌العاده‌ای که زمانی Alexey Pajitnov با ریختن اشکال مختلف به دست آورده بود، مطابقت داشته باشد.

این بازی، درست مانند Pac-Man، یکی از برترین بازی‌های دوران خود بود. Tetris خیلی زود مورد توجه همه قرار گرفت. وجود آن در لیست پرفروش‌ترین بازی‌ها اصلاً عجیب نیست. حتی از نام آن به عنوان یکی از اصطلاحات روانشناسی با نام Tetris effect استفاده شد. این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که می‌خواهیم تأثیر فعالیتی را بر روی مغز افرادی که طولانی مدت در معرض آن قرار می‌گیرند، توصیف کنیم. از نظر فنی، چیزی به عنوان یک بازی بی‌نقص وجود ندارد، اما Tetris تا حد زیادی به این درجه نزدیک شده است. واضح‌ترین مثال برای نشان دادن تأثیرگذار بودن Tetris، این است که این بازی امروزه نیز همچنان با گرافیک‌های مدرن در حال تولید و فروش می‌باشد.

بازی Super Mario Bros (1985)

تاثیر گذار ترین بازی

قبلاً هم Mario را در بازی‌های آرکید با نام Jumpman دیده ‌ایم. اما شروع کار آن در کنسول،‌ دنیای بازی را به لرزه انداخت. پیش از این، بازی‌های Platformer (سکوبازی) را تجربه کرده بودیم، اما هیچ یک به جذابیت Super Mario Bros نبودند. برای اولین بار، وارد دنیایی می‌شویم که در آن به جای تغییر صفحات، به جلو قدم می‌گذاریم.

با رمز و رازها، میانبرها، باس‌ها، موسیقی هیجان‌انگیز، کنترل دقیق و موارد دیگر سروکار داریم. طراحی مراحل آن به تنهایی مورد مطالعه، تجزیه و تحلیل و تمجید قرار گرفت. تأثیری که خود Mario بر دنیای بازی گذاشته است، نیازی به بیان ندارد. او یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های خیالی است که تاکنون خلق شده است. پیدا کردن بازی دو بعدی دیگری که از این بازی تقلید نکرده باشد، دشوار خواهد بود.

بازی The Legend of Zelda (1986)

تاثیر گذار ترین بازی

این بازی، درست بعد از Super Mario Bros ساخته شد و از ایده‌هایی استفاده کرد که در Mario نبود. احتمال داشت که این بازی نتیجه خوبی نداشته باشد، اما ‌توانست تأثیرگذارتر از بازی‌های همتای خود باشد. در دورانی که Mario به صورت خطی اجرا می‌شد، Zelda دنیایی را ارائه داد که در آن می‌توانستید به راحتی گشت و گذار کنید. سیاه‌چال‌های این بازی به ترتیب خاصی قرار گرفته ‌اند، اما شما آزاد بودید که این توالی را برهم زده و آنگونه که می‌خواهید، پیش بروید.

این بازی واقعا حس ماجراجویی را به بازیکن القا می‌کرد. به همین خاطر، Nintendo یک باتری بک‌آپ داخلی در کارتریج قرار داد تا بتوانید مراحلی که پشت سر گذاشته ‌اید را ذخیره نمایید. پیش از این، کدهایی به شما داده می‌شد که با استفاده از آن‌ها می‌توانستید به مرحله مورد نظر خود بازگردید، اما از Zelda باید بخاطر این ویژگی ذخیره‌سازی تشکر کنیم. ترکیب این ویژگی با تمام آیتم‌ها و سلاح‌های مختلفی که می‌توانید استفاده کنید، معماهایی که باید حل شوند و حتی بازی جدیدی که با عنوان Second Quest به آن اضافه شد و از سطح دشواری بالاتری برخوردار بود، مشخص می‌کند که چرا بعضی از افراد، این بازی را تأثیرگذارترین بازی ساخته شده می‌دانند.

بازی Wolfenstein 3D (1992)

تاثیر گذار ترین بازی

با وجود این بازی بود که Doom توانست به موفقیت برسد. بدون شک بازی Doom، تیراندازی اول شخص معروف‌تر و پرفروش‌تری بود، اما این پیشرفت خود را مدیون خلاقیتی است که Wolf 3D اولین بار ارائه کرد. به لطف نبوغ تکنیکی John Carmack، بازیکنان توانستند پیچ و خم‌های کاملاً سه بعدی را با سرعت بسیار بالا و خشونت غیرقابل توصیفی در بازی Wolfenstein 3D تجربه کنند. مواردی مانند مهمات، میزان سلامتی، تعداد جان، طراحی مراحل پر پیچ و خم و البته خون و خونریزی، نه تنها برای Doom الهام‌ بخش بودند، بلکه به استانداردی برای تمام بازی‌های تیراندازی اول شخص تبدیل شدند. حداقل تا زمانی که یک بازی تأثیرگذار دیگر موجب ایجاد تحولی در این فرمول شود.

بازی Mortal Kombat (1992)

تاثیر گذار ترین بازی

صحبت از خون و خونریزی شد، کدام لیست از بازی‌های تأثیرگذار می‌تواند Mortal Kombat را فراموش کند؟ خارج از خود بازی واقعی، تأثیری که این بازی بر روی کل دنیا گذاشته، بزرگ‌ترین تأثیری است که یک بازی به تنهایی می‌توانست داشته باشد. کاراکترهای مختلف آن، رقیبان خود را با مشت و لگد به قتل می‌رساندند و آنچنان حرکان خشونت‌آمیزی از خود نشان می‌دادند که توجه دنیا را به خود جلب کرد. اما روش خوبی را اتخاذ نکرد.

این بازی به تنهایی باعث ایجاد ESRB شد تا محدودیت سنی بازی‌ها مشخص شود. این بازی سعی کرد تا به روش کاملاً متفاوت‌تری از Street Fighter 2 عمل کند. به عنوان مثال، حرکات مرگبار یا همان فیتالیتی‌ها که برای کشتن رقیب به کار می‌رود، به ورودی‌های خاصی برای اجرا نیاز دارند. این حرکات مخفی، در کنار کاراکترهای مخفی و ایستراگ‌ها، باعث وسوسه شدن مردم برای کشف تمام اسرار موجود در بازی می‌شوند. البته بعضی از این موارد مخفی فقط در حد شایعه بودند. اما هر بازی که شامل اسرار رمزآلود می‌شود، این ویژگی خود را مدیون Mortal Kombat است.

بازی Metal Gear Solid (1998)

تاثیر گذار ترین بازی

بازی‌ها از زمانی که سیستم‌های سرگرمی Nintendo وارد بازار شدند، شروع به روایت داستان‌های واقعی کردند. اما این داستان‌ها در قالب چند سطر در ابتدا و انتهای بازی گذاشته می‌شد. یا به طور کامل در قسمت کتابچه راهنما قرار می‌گرفت. اکثر اوقات، مجبور بودید که در حین بازی، داستان آن را در ذهن خود بسازید. این روند تا زمانی که Hideo Kojima داستان‌سرایی را به Metal Gear Solid بیاورد، ادامه داشت.

این کامل‌ترین، سینمایی‌ترین و روایت‌انگیزترین بازی بود که مردم تا آن زمان دیده بودند و از گیم‌پلی نسبتاً ایده‌آلی برخوردار بود. Metal Gear Solid اولین بازی بود که مردم آن را با یک فیلم مقایسه می‌کردند. تصویربرداری و صداگذاری خوبی داشت و نوشته‌های آن چیزی فراتر از جملات «به آنجا برو، این کار را انجام بده» بود. البته اصلاً شبیه به بازی‌های مخفی‌کاری امروزی نبود که در آن بتوانید با کوبیدن به دیوار حواس دشمنان را پرت کنید. یا همینطور با به جا ماندن ردپای خود بر روی برف ردیابی شوید. اما در زمان خود، از نظر مکانیکی تأثیرگذار بود و تقریباً به تنهایی ژانر مخفی‌کاری را در حالت سه بعدی به دنیا معرفی کرد.

بازی EverQuest (1999)

تاثیر گذار ترین بازی

EverQuest اولین MMORPG مدرن است که بر اساس MUDها ساخته شده است. دیگران نیز قبلاً تلاش کرده ‌اند، اما هیچ یک از آن‌ها مکانیک Dungeons and Dragons بازی MUD و ارزش تولیدی بالای EverQuest را نداشتند. حتی اگر World of Warcraft می‌آمد و تمام دسترنج‌های این بازی را می‌گرفت و حتی بودجه بیشتری را تزریق می‌کرد، بازهم طراحی خود را مدیون EverQuest بود. در این بازی، طبقه‌بندی‌های مختلفی برای انتخاب معرفی شد. از میان آن‌ها می‌توان به نقش‌های جنگی، XP و سیستم‌های تعیین سطح، تشکیل گروه با سایر بازیکنان به صورت آنلاین اشاره کرد. مطمئناً هیچ یک از این سیستم‌ها به خودی خود در آن زمان جدید نبودند، اما قرار دادن تمام این‌ها در کنار هم ایده کاملاً خلاقانه‌ای بود که MMO را آغاز کرد.

بازی Grand Theft Auto III (2001)

تاثیر گذار ترین بازی

Grand Theft Auto III کاری را با Open-world کرد که Mario در آن زمان با بازی‌های دو بعدی پویا انجام داده بود. سطح آزادی، وسایل نقلیه، هوش مصنوعی،‌ سلاح‌ها، ساختار مأموریت‌ها، جزئیات محیطی و تمام چیزهایی که در این بازی وجود داشت، به گونه‌ای بود که Liberty City را نزدیک به دنیای واقعی نشان دهد. از این مرحله به بعد، بازی‌های Open-world تلاش کردند تا بازیکنان را به اندازه GTA غرق در خود کنند. تا به امروز، همچنان ساختارهایی را می‌بینیم که در آن باید با انجام مأموریت‌های اصلی و رسیدن به اهداف جانبی خواسته شده، نقشه بازی را تکمیل کنیم. این سبک از بازی تقریباً در تمام ژانرها منفجر شد. از JRPGها گرفته تا حتی بازی‌های ورزشی، تأثیر مستقیمی از این مجموعه گرفته ‌اند.

بازی Halo: Combat Evolved (2001)

تاثیر گذار ترین بازی

سازندگان بازی‌های تیراندازی تلاش کردند تا علی‌رغم وجود Goldeneye در N64، به موفقیت‌های زیادی بر روی تمام کنسول‌های خانگی دست یابند. اما Halo بازی‌ای بود که ثابت کرد این ژانر نه تنها می‌تواند بر روی کنسول کار کند، بلکه پا به پای تیراندازی‌های رایانه نیز ایستاده است. سازنده آن یعنی Bungie هنگام طراحی این بازی، از سخت ‌افزار به خصوص کنترلر آنالوگ دوگانه Xbox بهره برده است. اما این تنها یک بررسی سطحی از Halo است.

با کنار گذاشتن نحوه تعیین استاندارد برای کنترل پایه بازی‌های تیراندازی اول شخص بر روی کنترلر، Halo طراحی پر پیچ و خم بازی‌های تیراندازی اول شخص رایانه را ساده تر کرد. آن تمرکز خود را بر روی خلق دنیایی گذاشت که بازیکنان در آن نه تنها می‌خواستند به اکتشاف بپردازند، بلکه از این کار نیز نهایت لذت را می‌بردند. حرکات و هدف‌گیری‌ها بسیار محکم و دقیق بودند. دشمنانی که با هوش مصنوعی کنترل می‌شدند، می‌توانستند به روش‌های جالبی با بازیکن درگیر شوند، سلاح‌ها و وسایل نقلیه نیز بر جذابیت این بازی افزودند. Halo جایی است که دو تغییر اساسی در طراحی بازی‌های تیراندازی آغاز شد: محدودیت استفاده از دو سلاح و بازسازی سلامت.

بازی Minecraft (2011)

تاثیر گذار ترین بازی

با اینکه این بازی ده‌ها سال بعد از Tetris منتشر شد، اما تنها بازی‌ای است که می‌تواند از نظر فروش و محبوبیت با Tetris رقابت کند. بار دیگر،‌ سادگی بر همه چیز، به خصوص گرافیک، پیروز شد. چه چیزی ساده‌تر از ساختمان سازی؟ بله. Minecraft به چیزهایی فراتر از ساختمان سازی تبدیل شده است. اما این قسمت از بازی هرگز از بین نخواهد رفت. دسترسی به این بازی، باورنکردنی است. چرا که تقریباً بر روی هر دستگاهی که دارای مانیتور باشد قابل اجرا است. تتریس همواره در بین پرفروش‌ترین بازی‌ها باقی مانده است که حتی در مدارس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام این‌ها را با کتاب‌ها، لباس‌ها و اسباب‌بازی‌ها ترکیب کنید. تقریباً کمتر کسی پیدا می‌شود که این بازی را نشناسد و از آن اطلاعی نداشته باشد.

 

منبع: DigitalTrends

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =