ترافلاپ چیست و تاثیر آن بر PS5 و XBOX Series X چه خواهد بود؟

ترافلاپ چیست

اگر تصمیم گرفته اید که یک دستگاه جدید و یا کارت گرافیک خریداری کنید؛ قاعدتا باید  مشخصات، ویژگی ها و حتی عملکرد آن را بررسی کنید. در این بین یکی از مشخصاتی که با آن روبه رو می شوید، «ترافلاپ» (teraflop) یا به‌طور خلاصه «TFLOP» است. ترافلاپ در اصل به شما کمک می کند تا عملکرد سی پی یو را مورد بررسی قرار دهید.

در واقع چرا رده‌بندی ترافلاپِ یک دستگاه، اهمیت دارد؟ این یک ویژگی است که عملکرد سی‌پی‌یو را نمایش می‌دهد و برای خرید کارت گرافیک یا ایکس‌باکس جهت بازی کردن، خیلی مهم است. در ادامه تمامی اطلاعاتی را که لازم است راجع‌به آن بدانید برایتان آورده‌ایم. با ما همراه باشید.

ترافلاپ چیست؟

برخلاف «گیگاهرتز» (GHz)، که سرعت پردازنده را اندازه‌گیری می‌کند، ترافلاپ یک اندازه‌گیری مستقیم ریاضیاتی از عملکرد یک کامپیوتر است.

به‌طور دقیق‌تر، یک ترافلاپ برابر با توانایی یک پردازنده برای محاسبه یک تریلیون عملیات ممیز شناور در هر ثانیه است. برای مثال اگر یک دستگاه قدرت ۶ ترافلاپ دارد، به این معنی است که پردازنده آن می‌تواند به‌طور متوسط ۶ تریلیون ممیز شناور را محاسبه کند.

مایکروسافت پردازنده‌ی سفارشی ایکس‌باکس سری ایکس خود را با ۱۲ ترافلاپ ارزیابی می‌کند، یعنی این کنسول قادر است در هر ثانیه ۱۲ تریلیون محاسبه ممیز شناور انجام دهد. در مقابل، کارت گرافیک «AMD Radeon Pro GPU» که درون مک‌بوک‌ پروهای ۱۶ اینچی اپل قرار دارد، قدرتی معادل ۴ ترافلاپ دارد، درحالی‌که مک‌بوک‌های جدید آن تا ۵۶ ترافلاپ قدرت دارند.

آیا ترافلاپ برای بازی کردن مهم است؟

مایکروسافت اخیرا جزئیاتی درباره‌ی ایکس‌باکس سری ایکس خود داده و اعلام کرده که پردازنده‌ی گرافیکی آن قادر به عملکردی معادل ۱۲ ترافلاپ است. این، دو برابر قدرت ایکس‌باکس وان ایکس که ۶ ترافلاپ بوده محسوب می‌شود. شرکت مایکروسافت این موضوع را به‌عنوان «جهش نسلیِ واقعی در پردازش و گرافیک» قلمداد کرده است. این تقریبا درست است؛ سرعت پردازنده، وقتی بحث عملکرد بازی وسط باشد، تنها نکته‌ی مهم نیست (برای مثال ببینید که پلی‌استیشن ۵ با نوآوری‌های ذخیره‌سازی جدید چه کاری انجام می‌دهد)، اما این یک عامل اصلی برای نحوه‌ی اجرای بازی‌ها و محاسبه گرافیک و اکشن آن در هر زمان معینی به شمار می‌رود.

ترافلاپ چیست
تاثیر ترافلاپ بر PS5 و XBOX Series X

تمام آن نیروی اضافه‌شده باعث افزایش نرخ فریم، پشتیبانی از رزولوشن بالاتر و همچنین رهگیری پرتوهای سخت‌افزاری سریع می‌‌‌شود. با به‌کارگیری یک الگوریتم سفارشی برای سایه‌زنی با نرخ متغیر (VRS) توسط مایکروسافت، این عملکرد بیشتر هم می‌شود، که بسته به مکان مورد نظر، صحنه‌ای با جزئیات مختلف را ارائه می‌دهد. این موضوع به حداکثر رسیدن عملکرد در جای لازم کمک می‌کند تا بازی بدون نیاز به استفاده از تمام منابع سیستم، فوق‌العاده به‌نظر برسد.

محاسبات ممیز شناور چیست؟

محاسبات ممیز شناور، یک روش رایج برای سنجش قدرت رایانشی کامپیوترها است. در حقیقت، با شروع استفاده از فلا‌پ‌ها، به‌سرعت به یک استاندارد بین‌المللی رایج برای بحث توان کامپیوترها تبدیل شد.

محاسبات ممیز شناور چیست؟
محاسبات ممیز شناور چیست؟

ممیز شناور یا اعداد حقیقی، یک مجموعه از اعداد از جمله اعداد صحیح، اعداد اعشاری، اعداد گنگ مانند عدد «پی»  و موارد دیگر است. از دید رایانشی، یک محاسبه ممیز شناور به هر محاسبه محدودی گفته می‌‌شود که از اعداد ممیز شناور، به‌خصوص اعشاری، استفاده می‌کند. این خیلی کارآمدتر از محاسبات ممیز ثابت (که فقط از اعداد صحیح استفاده می‌کند) است، زیرا کارهایی که کامپیوترها به‌طور دائم انجام می‌دهند شامل تعداد محدودی از ممیزهای شناور و دنیای آن‌ها می‌شود.

فلاپ‌ها تعداد معادلات مربوط به اعداد ممیز شناور را که یک پردازنده می‌تواند در یک ثانیه حل کند، اندازه‌گیری می‌کنند. اختلاف زیادی بین فلاپ‌هایی وجود دارد که دستگاه‌ها به آن نیاز دارند. برای مثال یک ماشین‌حساب معمولی برای تمام عملکردهایش تقریبا به ۱۰ فلاپ نیاز دارد. پس وقتی بحث مگافلاپ (یک میلیون محاسبه شناور ممیز)، گیگافلاپ (یک میلیارد) و ترافلاپ (یک تریلیون) وسط باشد، متوجه می‌شوید راجع‌به چه مقدار نیرویی صحبت می‌کنیم.

تولیدکننده‌ها معمولا فلاپ‌ها را به‌عنوان مشخصات کامپیوترها در نظر می‌گیرند تا بتوانند درباره‌ی سرعت هرچه بیشتر آن‌ها توضیح دهند. بااین‌حال، اگر یک دستگاه سفارشی ساخته‌شده دارید و می‌خواهید میزان ترافلاپ آن را به رخ بکشید، یک معادله ساده وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

ترافلاپ‌های بیشتر به‌معنای دستگاه‌های سریع‌تر و گرافیک بهتر است؟

اغلب این‌طور است، اما نه همیشه. در حقیقت شاهد GPUهایی بوده‌ایم که با ترافلاپ بیشتر، عملکرد پایین‌تری نسبت به سایر آن‌ها که ترافلاپ‌شان کمتر بود، داشتند. در یک قیاس کلی، مقدار نیروی برق بر حسب وات را در نظر داشته باشید. نورافکن‌هایی که در زمین ورزشی و صحنه‌ی تئاتر استفاده می‌شوند، شاید میزان وات برابری داشته باشند، اما عملکرد و میزان روشنایی‌شان متفاوت است. به همین ترتیب، عملکرد واقعی به مواردی از جمله ساختار پردازنده، فریم‌بافرها، سرعت هسته و دیگر مشخصات مهم بستگی دارد.

ترافلاپ چیست
ترافلاپ

اما بله، به‌عنوان یک راهنما، می‌شود گفت که ترافلاپ بیشتر به‌معنای دستگاه‌های سریع‌تر و گرافیک بهتر است. این در واقع نشانه‌ی پیشرفت خیلی خوبی است. همین چند سال گذشته دستگاه اصلا نزدیک ویژگی ترافلاپ هم نمی‌شدند، اما اکنون خیلی راحت درباره‌ی این موضوع و دستگاه‌هایی با قدرت ۶ تا ۱۱ ترافلاپ صحبت می‌کنیم. و این در دنیای ابرکامپیوترها، حتی چشم‌گیرتر به‌نظر می‌رسد.

محققانی که مشخصات دستگاه‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، اکنون به‌ سراغ ابرکامپیوترهایی که بیش از ۱۰۰ پتافلاپ دارند می‌روند، و یک پتافلاپ برابر با ۱۰۰۰ ترافلاپ است. در حال حاضر، رکورد عملکرد در دست یک ابرکامپیوتر ساخته‌ی شرکت IBM در آزمایشگاه ملی اوک ریج است که قدرتی معادل ۱۲۲.۳ پتافلاپ دارد.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =