ترسناک ترین بازی های نسل گذشته

بازی های ترسناک

با بازگشت دوباره Shinji Mikami، طراح و کارگردان بازی‌های ویدیویی به دنیای ترسناک ترین بازی ها ، با استقبال شدید Outlast روبرو شده است. کنسول نسل حاضر مورد پسند طرفداران بازی‌های تاریک و ترسناک قرار گرفته است. با نزدیک شدن هالووین، ما به بررسی ۲۵ بازی ترسناک این نسل پرداخته‌ ایم.

۱- بازی Observer

بازی های ترسناک

تیم سازنده بازی Layers of Fear یعنی Bloober Team از وحشت روان ‌شناختی بازی Observer فاصله گرفته است. مجموعه شگفت‌انگیزی در کابوس cyberpunk نتیجه ترکیبی کاملاً قابل‌ فهم از ترفندهای ذهنی است که باعث می‌شود کم کم واقعیت دنیای بازی برایتان سؤال ‌برانگیز شود.

۲- بازی Echo

بازی های ترسناک

بازی Echo ممکن است یک بازی ترسناک معمولی نباشد، اما بازی بسیار مهمی است. شکار شدن توسط مجموعه شخصیت‌های قابل بازی که از سبک بازی شما در مقابل شما استفاده می‌کنند و به خاطر زیر سؤال بردن هر حرکتی که انجام می‌دهید باعث حس اضطراب و تنش لحظه ‌به ‌لحظه می‌شود.

۳- بازی Anatomy

بازی های ترسناک

این بازی در هر ساعت یک مرحله جدید دارد. Anatomy از هرلحظه نهایت استفاده را می‌کند و شما را در یک خانه وحشتناک که به سختی قابل مشاهده است راهنمایی می‌کند. توسعه ‌دهنده بازی یعنی Kitty Horrorshow به Slate گفته است که “ترسناک‌ترین صحنه زمانی است که به بازیکنی حمله کنید. jumpscare بدتر زمانی است که بازیکنان باید کاری انجام دهند، حتی اگر نخواهند” و این ترس همان چیزی است که Kitty Horrorshow آن را در بازی Anatomy به گونه‌ای ساخته که بسیار تأثیرگذار باشد.

۴- بازی Layers of Fear

بازی های ترسناک

تیم Bloober تبحری در تحریف واقعیت‌ها دارد. خانه همیشه متغیر هنرمند دیوانه Layers of Fear، همین تحریف در مؤثرترین حالت ممکن است. در حالی که با پیشرفت شما ترفندها قابل پیش‌بینی‌تر شده و در نتیجه کمتر ترسناک می‌شوند. اما Layers of Fear در همان ساعات اولیه هم وحشتناکی عجیبی را به نمایش می‌گذارد.

۵- بازی Prey

بازی های ترسناک

وقتی هر چیز روزمره بتواند قطره‌ای از ماده مشکی قابل ‌تغییر کشنده باشد، حتی حس امنیت در دنیای Prey هم دشوار می‌شود. با وجود تهدیدات همیشگی Mimics، jumpscare (نوعی تکنیک ترس در فیلم‌ها و بازی ژانر وحشت که مخاطب را به واکنش می‌اندازد) گاه گاه و داستان علمی تخیلی بازی، Prey به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ترسناک روانی این نسل موفق عمل کرده است.

۶- بازی Stories Untold

بازی های ترسناک

Stories Untold برداشت تازه‌ای از بازی ماجراجوی بافتی دهه‌­های گذشته است. هیچ‌ چیزی در قلمرو هیولاها و jumpscare وجود ندارد. بازی Stories Untold در ژانر ترسناک روان‌شناختی خود خیلی موفق عمل کرده است و آن ‌هم به لطف متن هوشمندانه و طراحی معماهای بازی است که شما را در چهار داستان مرتبط خود درگیر می‌کند.

۷- بازی SOMA

بازی های ترسناک

وحشت از ترس و فضای ترسناک بازی SOMA تأثیر بسزایی در تحقیقات زیر آب داشته است. با این حال، این بازی وحشتی درونی دارد. نگاهی غم‌انگیز به آینده احتمالی بشریت و هوش مصنوعی که باعث می‌شود به عنوان یکی از ترسناک‌ترین و تحریک ‌کننده‌ترین بازی‌های نسل در نظر گرفته شود.

۸- بازی Amnesia: A Machine for Pigs

بازی های ترسناک

Amnesia: A Machine for Pigs ترس بازی‌های نسل قبلی خود را با داستان آهسته‌تر و ترسناک را از طریق چشمان صنعتگر ثروتمند Oswald Mandus ادامه می‌دهد. A Machine For Pigs تا حد مورد انتظار، دنباله Dark Descent در نظر گرفته نمی‌شود، اما با این وجود در داستان شخصیتی‌تر و دنیای خطرناکش موفق بوده است.

۹- بازی Bloodborne

بازی های ترسناک

Bloodborne ممکن است به عنوان بهترین بازی نقش‌آفرینی اکشن این نسل معرفی شود. اما همچنان ‌هم از نظر بقا و هم وحشت گوتیک بسیار خوب و استادانه عمل کرده است. بازی Bloodborne با وجود روایت داستان، طراحی جهان، طراحی هیولا و تهدید همیشگی مرگ یکی از پرتنش‌ترین و وحشتناک‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در پلی ‌استیشن ۴ داشته باشید.

۱۰- بازی Yomawari: The Long Night Collection

بازی های ترسناک

قبل از شروع Midnight Shadows، یکی از دو مجموعه بازی در The Long Night Collection، خیلی سریع گفته می‌شود “لطفاً چراغ‌ها را خاموش کنید و فقط روی این صحنه تمرکز کنید”. سپس از شما می‌پرسد که آیا قول می‌دهید به اطراف نگاه نکنید؟ که باید جواب بله را انتخاب کنید. البته ما شک داریم که همه بازیکنان بتوانند روی قولشان بمانند.

اجازه ندهید این سبک زیبا شما را فریب دهد. این نوع بازی‌ها در فضا و طراحی‌شان قرار دارند. Yomawari زیبا، دلهره‌آور و گاهی ناراحت‌ کننده، هنر کودکانه و مضامین بزرگسالان را به صورت ماهرانه‌ای در کنار هم قرار داده است.

۱۱- بازی Little Nightmares

بازی های ترسناک

Little Nightmares مانند Yomawari را هم نمی‌توان فقط از روی ظاهر تعیین کرد و در نظر گرفت. همانطور که صفحات این بازی کارتونی، ماجراجویی تغییر می‌کند، طراحی شخصیت ناخوشایند و انواع مرگ‌های وحشتناک آشکار می‌شوند. سکانس‌های تعقیب و گریزی به بازی اضافه شده تا این بازی را به یاد ماندنی کرده و تجربه وحشتناک نسبتاً دوستانه و خانوادگی را فراهم کند.

۱۲- بازی Until Dawn

بازی های ترسناک

Until Dawn از بهترین (و بدترین) ویژگی‌های فیلم ترسناک درجه دوم برخوردار است. اردوگاه، خون، مرگ، تنش بین فردی، گفتگوهای قشنگ، طرحی ابتکاری و ترس­‌های زیاد. البته این نقطه اوج ترس همه نیست، اما سرگرمی جالبی است و نزدیک‌ترین چیز به نسخه قابل بازی A Cabin in the Woods است که می‌توانید پیدا کنید.

۱۳- بازی The Last of Us

بازی های ترسناک

ماهیت آزاردهنده بازی The Last of Us’s Infected یعنی Clickers ها و ناله‌های وحشتناک آن‌ها به تنهایی می‌توانست باعث شود ما این بازی را در این لیست جای دهیم و نیازی به وجود ویژگی‌های دیگر نبود. با این حال، این عنصر شاهکار Naughty Dog (دیوید را به یاد دارید؟) است که ترس پساآخرالزمانی واقعی را ارائه می‌کند. بله، The Last of Us یک بازی نسل آخر بود، اما نسخه زیبای بازسازی شده بازی باعث شد آن را در این لیست قرار دهیم.

۱۴- بازی Doki Doki Literature Club

بازی های ترسناک

صحبت کردن درباره چیزی که بیشتر از همه باعث می‌شود بازی Doki Doki Literature Club اعصاب خورد کن باشد آن ‌هم بدون اسپویل آن، از همه بازی‌های موجود در این لیست سخت‌تر است. بهترین بازی است که پس از مدتی توقف، شما را وارد دنیای ترسناک می‌کند. بازی‌های معدودی توانسته‌ اند این کار را انجام دهند و Doki Doki یکی از آن‌ها است.

۱۵- بازی Five Nights at Freddy’s

بازی های ترسناک

Five Nights at Freddy فرقه‌ای را در سبک بازی‌های بسیار وحشتناک ایجاد کرده است. اگرچه طراحی بازی ساده است، اما موفقیت بازی شاید بهترین چیزی است که به رویکرد منفعلانه گیم پلی بازی اشاره می‌کند. در این بازی قرار نیست در یک پناهگاه متروکه به جستجو بپردازید. حتی قرار نیست در یک خانه جن‌زده کاوش کنید و یا حتی هیولاها را شکار کنید. شما قرار است بنشینید و صبر کنید تا خطر به سراغ شما بیاید.

۱۶- بازی The Forest

بازی های ترسناک

The Forest شما را وارد یک جنگل سرسبز و باشکوه می‌کند، که پر از سبزه‌های روشن و نور خورشید گرم است. سپس آدم‌خوارها می‌آیند و آرامش بازی The Forest به وحشت تبدیل می‌شود. سیستم هوش مصنوعی متفکری که از حمله کورکورانه دشمنان جلوگیری می‌کند شما را مجبور می‌کند همیشه گوش ‌به ‌زنگ باشید و زمانی که آن‌ها تصمیم به حمله بگیرند، وحشتناکی بازی تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

۱۷- بازی The Evil Within 2

بازی های ترسناک

The Evil Within را در نظر بگیرید. این بازی دنیای خود را گسترش داده است. منابعش را محدودتر کرده، داستان منسجم‌تری به بازی اضافه شده و در نهایت شما به بازی بسیار عالی با ژانر ترس و بقا در اختیار دارید. این بازی یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های ترسناک این نسل است. گرچه گاهی ترس در برابر اولین نسخه‌های بازی بسیار بیشتر می‌شود، اما آشنایی با بازی این ترس را کاهش می‌دهد. به همین دلیل به نسخه‌های دیگر بازی توجه زیادی نکرده ‌ایم.

۱۸- بازی The Evil Within

بازی های ترسناک

سازنده بازی Resident Evil یعنی Shinji Mikami در سال ۲۰۱۴ با بازی The Evil Within به ژانر ترسناک بقا برگشت. همینطور اصلاً ناامیدکننده نبود. با ریشه در این بازی‌ها، Evil Within به گیم پلی چالش‌برانگیز، منابع محدود، جهان الهام گرفته، داستان جذاب و طراحی وحشتناک دشمنانی مانند The Keeper، Laura، Zehn و Neun وابسته است.

۱۹- بازی Detention

بازی های ترسناک

Detention بازی آرام و دلهره‌آوری با سرعت آهسته و دو بعدی است که در مدرسه متروکه‌ای اتفاق می‌افتد. وحشت این بازی بلافاصله مشخص نمی‌شود. این بازی متفکرانه و احساسی است و وحشت روان‌شناختی آن در اواسط قرن تاریخ تایوانی نهفته است. طراحی شخصیت‌ها و حرکات تا هنر و نورپردازی محیط این بازی، همگی باعث می‌شوند به صورت ماهرانه‌ای وارد جو وحشتناک بهترین بازی‌های این ژانر شود.

۲۰- بازی Resident Evil 7: Biohazard

بازی های ترسناک

بالاخره به Resident Evil 7 رسیدیم. پرکارترین فرانچایز ترسناک در بازی که راه خود را گم کرده و به تدریج به سمت گیم پلی اکشن رفت. بازی Resident Evil 6 در مجموعه اصلی بازی امتیاز کمی گرفت و پس از پنج سال وقفه، Capcom با ترسناک‌ترین و ابتکاری‌ترین بازی این مجموعه بازگشت.

بازی Resident Evil 7 برای اولین بار در تاریخ این مجموعه از دیدگاه اول شخص استفاده کرده است. این تصمیمی جنجالی برای فرانچایزی است که همیشه سوم شخص را انتخاب کرده بود. این تصمیم نتیجه داد. زیرا دیدگاه جدید بازی Resident Evil 7 غوطه‌وری بازیکن در بازی و در نتیجه ترس را به همراه داشت و روزنه‌ای به سوی تجربه وحشتناک‌تر واقعیت مجازی باز کرد. علیرغم تغییر در این دیدگاه و قطع اتصال اولیه از بازی‌های دیگر این مجموعه، Resident Evil 7 ثابت کرده است که بهترین بازی این مجموعه در طول سال‌های اخیر است. همچنین راه را برای نسخه بازسازی استثنائی Resident Evil 2 و همچنین آینده جذابی برای این فرانچایز ترسناک بقا باز کرده است.

۲۱- بازی Outlast 2

بازی های ترسناک

مانند مجموعه The Evil Within، دومین سری بازی Outlast گسترشی از نظر مقیاس و ابعاد نسبت به بازی اصلی داشت. در عین حال چیزی که باعث تأثیر ترس بازی اصلی می‌شد نیز همچنان حفظ شده است. با وجود شبیه ‌سازی‌های ناخوشایند بی‌همتا، طراحی عجیب دشمنان، فرقه آدم کشی که ریشه در دین داشت، ترس‌­های سریع، ترس‌­های (روانی) کم و داستان منسجم، بازی Outlast 2 برای هر نوع طرفدار سبک ترسناک و حس وحشت مناسب است.

۲۲- بازی Resident Evil 2 Remake

بازی های ترسناک

Capcom بازی RE7 را با نسخه بازسازی بازی Resident Evil 2 دنبال کرد. یک بازی ترسناک بقا که با تصاویر بهبود یافته، مدل‌های بهتر شخصیتی، نسخه تهدیدآمیزتر Mr. X، زاویه دوربین روان‌تر و چیزهای دیگر بهتر از قبل شده است.

جدا از به ‌روزرسانی‌های سال ۲۰۱۹، RE2 همچنان یکی از مؤثرترین بازی‌های ژانر وحشت از نظر ساخت تنش است. منابع کمیاب هستند، طراحی صدا عالی است و تهدید همیشگی Mr. X و توانایی پیشرفت بهبود یافته او باعث می‌شود از بازی بعدی رقیب پیش بگیرد. 

۲۳- بازی Alien: Isolation

بازی های ترسناک

Alien: Isolation هم از نظر بقا و هم وحشت عالی است. این بازی ترسناک‌ترین بازی این نسل نیست. اما در بهترین حالت، وحشت بازی با هیچ بازی دیگری که در شش سال اخیر عرضه شده قابل مقایسه نیست. جدای این نسل، چند بازی وجود دارند که به گیم پلی پر از تنش دست یافته ‌اند که اکثریت بخش‌های بازی Alien: Isolation را تشکیل می‌دهد. زیرا توانایی شکار سریع و عالی Xenomorph تنها حدود ۱۵-۲۰ ساعت از زمان را برای استراحت به شما می‌دهد.

۲۴- بازی Outlast

بازی های ترسناک

سازنده بازی Outlast یعنی Red Barrels از ژانر این فیلم استفاده کرده و به طور ماهرانه‌ای آن را به یک کابوس ارتباطی پنج ساعته تبدیل کرده است. Outlast از نظر دفاعی هیچ ‌چیزی به بازیکنان نمی‌دهد. بازی مانند موش و گربه بازی است که در آن شما موش هستید و گربه بیماران بیش از حد تهاجمی و زشتی هستند که در یک بیمارستان متروکه گیر کرده اند.

به علاوه، Outlast به طور مؤثری بینایی را به یک منبع درون بازی تبدیل می‌کند. بیشتر قسمت‌های بیمارستان فقط از طریق لنزی سبز و سیاه‌ و سفید دید شب دوربینتان دیده می‌شود. دوربین با باتری‌هایی کار می‌کند که در سراسر ساختمان پخش شده ‌اند. وقتی متوجه می‌شوید که چیزی در حال تعقیب شما است، Outlast  به ترسناک‌ترین بازی این لیست تبدیل می‌شود. زمانی که چراغ‌ها خاموش می‌شوند، تقریباً در لیگ خاص خودش قرار می‌گیرد.

۲۵- بازی P.T

بازی های ترسناک

بازی P.T هنوز به طور کامل عرضه نشده است و دیگر قابل بارگیری نیست. اما این تیزر قابل پخش به هیچ‌وجه ترسناک‌ترین بازی ویدیویی عرضه شده در این نسل نمی‌تواند باشد. نتیجه همکاری صنعتی و کنسولی بین سازنده تحسین شده یعنی Hideo Kojima و Guillermo del Toro, P.T. از طریق تیزری در Gamescom 2014 منتشر شد. پس از آن با عرضه کاملی در PlayStation Store ادامه یافت. چند ساعت بعد، معما حل شد و P.T به عنوان Silent Hills منتشر شد.

اگرچه کدها بازگشایی شدند اما راه‌ حل هنوز مشخص نبود. P.T یک موضوع برای تفکر همیشگی است. بازیکنان سراسر اینترنت، توییتر، ردیت، توییچ، یوتیوب، NeoGAF و انجمن‌های دیگر در تلاش بودند تا متوجه شدند چگونه باید به پایان واقعی P.T دست پیدا کنند. برنامه بزرگ Kojima، حداقل برای مدتی نتیجه داد. P.T در یک ماه بیش از یک میلیون بار دانلود شد و در مرکز دنیای بازی قرار گرفت. موفقیتی بزرگ در صنعتی که در یک آن گام بزرگی برداشت.

سپس به خود بازی می‌رسیم، که به اندازه جذابیتش در زمان عرضه، ترسناک هم بود. بازی P.T در راهرویی مارپیچ زیبا و واحد رخ می‌دهد. چرخش به اطراف همیشه ترسناک است. فرقی نمی‌کند برای اولین بار باشد یا پانزدهمین بار. تغییرات ناخوشایند محیط در هر پیچ انتظارات بازیکنان از آشنایی با بازی را بیشتر کرده و زندگی آشفته‌ای را به منطقه بازی ظاهراً محدود اضافه می‌کند.

مانند بازی‌های دیگر این لیست، شما در بازی P.T کاملاً آسیب‌پذیر هستید و نمی‌توانید شخصیت بازی را تغییر دهید و باید راه بروید. نمی‌توانید مبارزه کنید. نمی‌توانید پنهان شوید و یک گام اشتباه باعث شکست شما می‌شود. ازآنجایی‌که Lisa همیشه درست پشت شما است، بهای این شکست بسیار زیاد است.

مطمئناً، Silent Hills هرگز به پایان نمی‌رسد. Konami درست یک روز پس از اینکه P.T از PS Store حذف شد. این پروژه را رسماً لغو کرد و با این اتفاق، داستان عجیب و ترسناک‌ترین بازی نسل به پایان رسید.

 

منبع: IGN

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =