تکنولوژی واقعیت مجازی باید به نظام رده بندی سنی وابسته شود

تکنولوژی واقعیت مجازی

حال که در مورد دنیای واقعیت مجازی اطلاعاتی کسب کردیم بهتر است در مورد بازی های آن نیز چیزهایی بدانیم. در بازی های واقعیت مجازی ترکیب هدست و دستگاه هوشمند یا کامپیوتر است که مجوز ورود شما به این دنیا است. هدست های مربوط به این بازی ها انواع مختلف داشته و هر یک به نسبت تکنولوژی بکار رفته در آنها، بازی های واقعیت مجازی را برای کاربر جذاب و مهیج می کنند.

تکنولوژی واقعیت مجازی
تکنولوژی واقعیت مجازی

در دنیای پر شگفتی و وسیع بازی های ویدئویی، شاهد انواع مختلف بازی ها با ژانرهای گوناگون هستیم. بازی هایی که از همه نظر یک شاهکار واقعی به حساب می آیند و گرافیک بی نظیر آنها، تمایز گذاشتن میان دنیای واقعیت و دنیای مجازی را برای کاربران بسیار دشوار می سازد. بازی های که صرفا برای سرگرمی و تفریح ساخته می شوند، بازی هایی که برای عده ای از کاربران قابل قبول بوده و عده ای دیگر آن را ضعیف می پندارند. در این دنیای بزرگ، مشتری انواع مختلف بازی ها وجود دارد و هر بازی طرفداران و علاقه مندان خاص خود را دارند. اما در این میان بازی های واقعیت مجازی چیز دیگری هستند. شاید بتوان گفت سوگلی خانه ی بازی های ویدئویی، بازی های واقعیت مجازی هستند.

از بزرگ و کوچک علاقه مند به بازی هستند. وقتی عینک های مخصوص آن را به چشم می گذارند و وارد دنیای عجیب و پر شگفتی آن می شوند، همه چیز را از یاد برده و خود را متعلق به دنیایی وراء دنیای خود می دانند. حرکت های فیزیکی بازیکن ها برای تماشاچیان آن ها جالب بوده و لذت آنها نیز با لذت بازیکنان برابری می کند.

تنها سوالی که برای همه ی والدین و البته خود نوجوانان پیش می آید و همیشه باعث بگو مگو و دغدغه ی فکری هر دو گروه شده ، این است که از میان این همه بازی های رنگارنگ، کدام بازی برای گروه های سنی مختلف مناسب است؟ آیا این بازی ها رده بندی سنی دارند و برای مخاطبان گروه خاصی ساخته می شوند یا تاکنون توجه خاصی به موضوع نشده است؟
گروه نوجوانان و جوانان می توانند طبق سلیقه و روحیات خود بازی های مختلف را انتخاب کرده و از آن لذت ببرند. اما آیا در مورد گروه های سنی کوچک تر هم وضع به همین منوال است یا باید توجه و نظارت بیشتری صورت گیرد؟ بحث در مورد این موضوع بسیار جدی بوده و باید نظرات کارشناسان مختلف و خبرگان این امر را جویا شد. آیا کودکان ما معنی واقعیت مجازی را می دانند و با بازی های مجاز این حوزه و گروه سنی خود آشنا هستند؟ آیا تمام والدین با این موضوع آشنایی دارند و تمام موارد مربوط به این بازی ها را شناخته و اطلاعات خود را تکمیل کرده اند؟

این ها مواردی است که باید با دقت بیشتر و کارشناسانه به آن پرداخت و در دنیای پیشرفته ی امروزی که سرعت انتقال تکنولوژی برابر با سرعت نور است؛ خود را به روز کرده و اطلاعات لازم برای حفاظت از دلبندانمان را به دست آوریم. اول از همه بهتر است در مورد تکنولوژی واقعیت مجازی اندکی بدانیم و سپس به این موضوع برسیم که بازی های اقعیت مجازی چه بازی هایی هستند که این همه مورد توجه و علاقه ی دوست داران بازی های ویدئویی قرار گرفته اند.

واقعیت مجازی در حقیقت به معنای برداشتن مرزهای میان دنیای واقعی و مجازی است که با کمک تکنولوژی های جدید امکان پذیر شده است. این فضای مجازی به کمک کامپیوتر یا دستگاه های هوشمند ایجاد شده و در اختیار کاربر قرار می گیرد. نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که برای ورود به هر دنیای خاص، باید مجوز ورود و لوازم مخصوص به آن دنیا را داشته باشید.

برای ورود به این دنیای مجازی هم باید لوازم آن را در اختیار داشته باشید. برای استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی چشم های کاربر مسلح شود و این کار به وسیله ی عینک های مخصوصی که هدست نام دارد، انجام می گیرد. با استفاده از این عینک مخصوص ارتباط شما با دنیای فعلی تان قطع می شود و وارد دنیای تازه ای می شوید. قدم بعد دیدن تصاویر مربوطه است که از طریق هدست نمایش داده می شود. خوب حالا یکی از افراد این دنیا شده اید و می توانید در این فضا قدم بزنید و تجربه های متفاوتی داشته باشید.

تکنولوژی واقعیت مجازی
تکنولوژی واقعیت مجازی

گاهی دنیای واقعیت مجازی، سه بعدی بوده و بسیار خاص به نظر می رسد. به ویژه در بازی های ویدئویی تجربه ی خاص و متفاوتی را به کاربر ارائه می کند. هنگامی که از هدست های واقعیت مجازی استفاده می کنید، هر یک از چشمی ها زاویه ی خاصی را نمایش می دهند که با ترکیب هر دو زاویه، فضای دید کاربر به صورت سه بعدی خواهد شد و تصاویری که ملاحظه می کنید را بسیار واقعی و ماموس می یابید.

در کنار استفاده از عینک های واقعیت مجازی یا همان هدست، کنترلرهایی هم در اختیار کاربر قرار می گیرد که در بازی های واقعیت مجازی بسیار به کار آمده و بازی را جالب تر و مهیج تر می سازد. به این ترتیب نمی توان مرز میان واقعیت و تخیل را تشخیص داد و همه چیز برای کاربر، واقعی و قابل لمس می شود.

حتی در برخی از مواقع و برای انجام بعضی از بازی ها از لباس و دستکش هایی استفاده می شود که حاوی سنسورهای خاص حرکتی بوده و از دقت و حساسیت بالایی برخوردار هستند. به این ترتیب با هر حرکت کاربر عکس العملی در دنیای مجازی اتفاق می افتد.

حال که در مورد دنیای واقعیت مجازی اطلاعاتی کسب کردیم بهتر است در مورد بازی های آن نیز چیزهایی بدانیم. در بازی های واقعیت مجازی ترکیب هدست و دستگاه هوشمند یا کامپیوتر است که مجوز ورود شما به این دنیا است. هدست های مربوط به این بازی ها انواع مختلف داشته و هر یک به نسبت تکنولوژی بکار رفته در آنها، بازی های واقعیت مجازی را برای کاربر جذاب و مهیج می کنند.

بازی هایی که در این حوزه قرار دارند بسیار زیادند و به تناسب سلیقه و علاقه می توانید آنها را دانلود کرده و استفاده کنید. از جمله بازی هایی که می توان به آنها اشاره کرد بازی های ژانر ترسناک هستند که انتخاب آن می تواند تجربه ای جدید در اختیار تان بگذارد. بازی های تیراندازی و وسترن یا جنگی و هواپیمایی و غیره بازی های مهیج و جالبی هستند.

بازی های واقعیت مجازی کاربر را آنقدر در خود غرق می کند و قادر به تشخیص دنیای واقعی خود نبوده و گاه خشونت و اضطراب ناشی از این بازی ها باعث می شود کنترل کاربران بر محیط پیرامون خود کم شده و اثرات سوء ای به بار آورد. پس باز سوال اول ما پیش می آید که کدام یک از بازی ها برای گروه های سنی مختلف مناسب است؟ به هر حال در حوزه ی فرهنگ و هنر و سرگرمی همیشه رده بندی سنی وجود داشته و دارد. در اروپا و آمریکا هم چنین درجه بندی سنی اعمال می شود و به عنوان اطلاعات لازم بر روی بازی ها درج می گردد. این درجه بندی به والدین آگاهی می دهد که بازی برای چه سنی مناسب است و محتوی بازی چه بوده و در چه رده ی سنی قرار دارد. همچنین اطلاعاتی در مورد مکان هایی که می توان بازی را تهیه کرد، خرید های درون برنامه و امکان دسترسی به شبکه های اینترنتی ذکر شده است.

بر همین اساس رئیس شرکت سونی نیز معتقد است با ورود هدست های جدید که با تکنولوژی های پیشرفته همراه است، کاربران بیشتر و عمیق تر درون این دنیا فرو می روند. پس لازم است سیستم درجه بندی سنی تازه ای برای این بازی ها در نظر گرفته شود. وی معتقد است خشونت های موجود در بازی ها اثرات عمیقی بر کاربران خواهد داشت اما نباید خلاقیت بازی سازان را نیز مورد هدف قرار داده و محدود کرد.

در بازی های واقعیت مجازی لحظه های خطرناکی پیش روی کاربران قرار می گیرد که می توانند بدون خطر واقعی آن را تجربه کنند اما تاثیر آن بر افراد بسیار قدرتمند تر از بازی های سنتی است. گرچه با استفاده از این تکنولوژی می توان کارهای مثبت و بهتریبرای بهبود دنیای واقعی خود انجام داد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =