خبر جدایی استودیو Square Enix از استودیوی IO Interactive

استودیو Square Enix خبر جدایی از استودیوی IO Interactive، سازنده سری بازی های هیتمن، را اعلام کرد. پس از جدایی، استودیو IO Interactive مستقر در کپنهاگ با حفظ مالکیت سری بازی هیتمن دوباره  به طور مستقل شروع به کار کرد و باید برای حفظ مالکیت دیگر بازی های تولید شده در گذشته با کمپانی اسکوئر انیکس مذاکره کند.

استودیو Square Enix
استودیو Square Enix

طی این مذاکرات باید مالکیت بازی های استودیو IO Interactive مثل سری بازی Kane and Lynch، بازی Mini Ninjas و بازی Freedom Fighers مشخص شوند. طی مصاحبه ای هاکان ابراک، مدیر عامل استودیو IO Interactive گفت: همه بازی های این استودیو به جز بازی هیتمن به استودیو Square Enix وا گذار نشده است البته موفق نشدند که مالکیت بازی های Kane and Lynch و Mini Ninjas را حفظ کنند اما با این حال استودیو IO هنوز مالک بازی Freedom Fighters است و بیشتر تمرکز IO Interactive هم چنان بر روی بازی های هیتمن است و به گفته هاکان ابراک «خلق دنیا ها و شخصیت  های جدید در خون آن  ها است». هاکان آبراک، رئیس  IO Interactive، در خصوص مستقل شدن استودیو گفت:

با افتخار اعلام می کنیم که حالا شرکت IO Interactive یک شرکت کاملا مستقل می باشد. مذاکرات شرکت ما با استودیو Square Enix به صورت موفقیت آمیز به پایان رسید. در طی این مذاکرات تمامی حقوق مجموعه بازی Hitman را حفظ کردیم. این اتفاق برای استودیو ما خبری خوشحال کننده بود و ما سعی می کنیم برای این مجموعه بازی آینده خوبی را رقم بزنیم. با این حال ما به دنبال همراهان و همکاران جدیدی هستیم تا در این زمینه بیش از پیش پیشرفت کنیم و عنوان های قوی تری را منتشر کنیم.

هم چنین هاکان ابراک افزود که جدایی از تیم کمپانی اسکوئر انیکس تیم IO را متلاشی کرد اما در ادامه گفت:

در طی ۱۹ سال گذشته در کار نامه کاری استودیو IO Interactive عناوین معروف و کار شده ای مانند Mini Ninjas و Freedom Fighters وجود دارد و یا عناوینی مثل Kane & Lynch و یا Agent 47. در پی تغییراتی که برای مجموعه بازی هیتمن رخ داد استودیو بازی سازی ما نیز وارد عصر بازی های دیجیتالی AAA نیز شد. ما همیشه در تلاش بودیم در زمینه بازی های ویدیویی بهترین ها را ارائه دهیم و توسط طرفداران و مطبوعات شناخته شویم. در هفته آینده اطلاعات بیشتری از برنامه های کاری تیم منتشر خواهیم کرد.

در این رابطه دستیار کارگردان استودیوی IO Interactive، آقای اسکیل مول (Eskil Mohl) در مصاحبه  با سایت Game Spot بیان کرد:

ادامه حیات استودیوی IO، پس از جدایی از استودیو Square Enix به خودی خود یک نوع معجزه است. “او در ادامه بیان کرد که استودیو اینتر اکتیو پس از این جدایی غیر منتظره مجبور به تعدیل نیرو شد و باعث شد نیرو های باقی مانده با روحیه و انگیزه بیشتری با مشکلات مواجه شوند و استودیو را سر پا نگه دارند.

هاکان آبراک هم چنین افزود:

“درست مانند بازی  هایمان، کار ما نیز بعضی اوقات چالش  بر انگیز می شود ولی اکنون ما به پروژه  های آینده  کنترل کامل داریم و این موضوع راضی کننده است. مستقل بودن به معنای این است که دیگر مجبور نیستیم کار هایمان را مثل گذشته انجام بدهیم. اکنون می  توانیم بهترین چیز را برای استودیو IO Interactive، بازیکنان و سری هیتمن انتخاب کنیم.”

پایگاه گیمز اینداستری (GamesIndustry) با یوسوکه ماتسودا (Yosuke Matsuda)، مدیر عامل استودیو Square Enix ، مصاحبه ای انجام داده است و  اطلاعات بیشتری را در مورد قطع همکاری با آی او اینتر اکتیو و برنامه های اولیه برای فروش آن و سرنوشت نهایی IO  مبنی بر مستقل شدن منتشر کرده است.

یوسوکه ماتسودا درباره فروش استودیو اینتر اکتیو اینطور توضیح داده است:

“من همیشه باید از این زاویه به قضایا نگاه کنم که چقدر برای توسعه آن هزینه شده و در نهایت، آن بازی چه چیزی به ارمغان آورده است. در مورد Hitman ما انتظاراتی داشتیم که آن طور که باید و شاید، برآورده نشدند.”

ماتسودا اذعان داشته که کمپانی اسکوئر اینکس تمایل به ادامه همکاری تا ساخت و تولید Hitman و اسپانسری این بازی داشته اند اما این به نفع استودیو بوده است که با ناشر دیگری همکاری کنند. ماتسودا در مورد دادن حق مالکیت Hitman به آی او اینتر اکتیو هم صحبت کرده و گفته است که مالک حقیقی بازی Hitman این استودیو است و اگر این سری بازی توسط استودیو IO ساخته نشود دیگر Hitman نیست.

با این حال استودیو IO Interactive در حال ساخت نسخه جدید بازی هیتمن می باشد و تا اوایل سال ۲۰۱۸ اخبار تازه ای پخش نخواهد شد اما اگر طرفدار این سری بازی ها هستید می توانید نسخه ی Goty بازی Hitman یا بسته ی الحاقی جدیدش را خریداری کرده و از استودیو IO Interactive  حمایت کنید.

هاکان آبراک در مورد تعامل این استودیو با دیگر ناشران اینطور گفته است:

“ما واقعاً علی رغم علاقه سرمایه  گذاران و ناشران دیگر [به همکاری با ما]، بهت  زده و ترسان بوده  ایم. ما مجبور شدیم که سهام استودیو را توسط مدیریت خود استودیو  بخریم چرا که عمیقاً باور داریم که ما می توانیم به صورت مستقل عمل کنیم و احساس آزادی داشته باشیم. ما نیاز داریم تا به صورت آزاد در کنار طرفداران و اجتماعات اطرافمان باشیم و با آن ها در ارتباط باشیم، و آزاد باشیم تا خودمان تصمیماتی بنیادی را برای استودیو و عناوین مان بگیریم.”

استودیو اینتراکتیو بیش از ۱۹ سال است که شروع به فعالیت کرده است و طی این مدت تنها روی طراحی و پیشرفت مجموعه محبوب  بازی هیتمن تمرکز کرده و جدا از این فرانچایز، تا به حالا  قریب  به چهار عنوان ویدیویی متفاوت روانه بازار کرده است. پس از قطع همکاری با استودیو Square Enix، استودیو IO با شرکت “برادران وارنر” (Warner Bros. Interactive Entertainment) جهت عرضه محصولات خود شروع به همکاری کرد. با تاسیس استودیو جدید بازی سازی در کشور سوئد به نظر می رسد استودیو اینتر اکیتو قصد دارد حیطه کاری خود را گسترده کند و به جز توسعه و ارائه نسخه های جدید بازی هیتمن، روی بازی های جدید نیز تمرکز می کند.

با وجود اینکه شعبه اصلی استودیو IO Interactive در کشور دانمارک، شهر کپنهانگ قرار دارد اما شعبه جدید را در کشور سوئد تاسیس کرده اند. مدیران این شرکت علت این کار را قدرتمند بودن در صنعت بازی های ویدئویی و پیشرفت و پیشتازی این کشور از لحاظ دانش فنی ساخت و توسعه بازی و حرفه بازی سازی می دانند.

آقای هاکان ابراک در خصوص گسترش حوزه و فعالیت های این استودیو بازی سازی و معرفی استودیو جدید در شهر مالمو سوئد گفت:

“از اینکه با افتخار هر چه تمام استودیوی تازه تاسیس خود تحت عنوان IOI Malmö را افتتاح می کنیم، بسیار هیجان زده هستیم. ما فعالیت و حیطه کاری استودیوی های IOI در حوزه بازی های ویدیویی را گسترش می  دهیم و فرهنگ منحصر به فرد خود را این بار به شهر شگفت انگیز مالمو سوئد می بریم.”

هاکان آبراک در ادامه به آزادی عمل و قدرت  بیشتر استودیو IO Interactive در زمینه بازی سازی و خلق بازی ها و جهان های جدید با تاسیس  شعبه جدید در سوئد اشاره ای کرد:

“این کار به ما نیروی لازم را خواهد داد که تلاش بیشتری انجام دهیم تا جهان  های جدید و بازی  های جدیدی خلق کنیم. در حقیقت هر دو شعبه ی استودیوی IO Interactive یک خانواده محسوب می  شوند.”

“علاوه بر این، این اقدام قدرت ما در حوزه بازی  های ویدیویی را افزایش داده و هم  اکنون تلاش بیشتری برای ساخت جهان ها و فرانچایز های جدید انجام می  دهیم. به عبارت دیگر، در حال حاضر استودیوی IOI Malmö و آی او اینتر اکتیو یک خانواده هستند.”

هم چنین هاکان آبراک توضیحاتی را درباره علت انتخاب شهر مالمو سوئد به عنوان محل تاسیس استودیو جدید شان افزود. همانطور که گفته شد علت اصلی این انتخاب عملکرد مطلوب و دانش کافی این کشور در صنعت بازی سازی می باشد:

“انتخاب شهر مالمو و کشور سوئد به عنوان محل قرارگیری استودیوی جدید ما، انتخاب کاملا طبیعی است چرا که این منطقه در حوزه بازی  های ویدیویی بسیار قوی و قدرتمند است. به نظر من، این کشور می تواند به قطب صنعت بازی  ها در منطقه اسکاندیناوی تبدیل شود.”

آخرین محصول تولید شده توسط استودیو IOI Malmö بازی Hitman 2 می باشد که در ۱۳ Nov 2018 توسط شرکت “برادران وارنر” بر روی پلتفرم های ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴ و کامپیوتر شخصی تحت سیستم عامل ویندوز منتشر شد.

استودیو Square Enix
استودیو Square Enix

اسکیل مول درباره بقای استودیو اینتر اکتیو با وجود حجم زیاد مشکلات این طور می گوید:

“ما باید با عده زیادی از کارکنان  مان خداحافظی می کردیم. همین تراژدی باعث شد روحیه اعضای باقی  مانده استودیو بیشتر شود و همه با یک دیگر یک  دل و یک  صدا بگویند: «بیایید این کار را انجام دهیم، ما به این محصول ایمان داریم». پیش از آن که اسکوئر انیکس تصمیم بگیرد ما را از خود جدا کند، ساخت بازی Hitman 2 آغاز شده بود و ما در حال توسعه آن بودیم.”

“این مشکل بزرگی که پارسال در خانه ما را زد، به گونه  ای همه اعضای باقی  مانده استودیو را با یک دیگر متحد کرد. آری دست و پنجه نرم کردن با این مشکل کار بسیار سختی بود، اما در استودیوی ما همیشه کار و فعالیت زیاد با سرگرمی و حال خوب همراه بوده است. این مشکل واقعا باعث شد همه یک صدا بگوییم: «آری ما می توانیم این کار را انجام دهیم.»”

“درست است که جدایی کمپانی اسکوئر انیکس از ما، آشفتگی  و تلاطم زیادی را در استودیوی ما به وجود آورد، احتمالا به نظر می رسد که پس از این ماجرا، رابطه بین استودیوی ما و این کمپانی کاملا شکراب شده باشد؛ اما بر خلاف تمام تصورات، کمپانی اسکوئر انیکس پس از جدایی از ما، درست مانند زمانی که با ما بود، هم چنان بسیار خوب و مهربان و با وقار با ما بر خورد می کرد و روابط بین ما پس از این جدایی هم چنان با وقار و احترام و صمیمیت بوده است. کمپانی اسکوئر انیکس می خواست روی پروژه  های دیگری تمرکز کند و برای رسیدن به اهداف   اش مجبور بود ما را رها کند، بنابر این ظلمی در این میان در کار نبود و همه  چیز منصفانه بود.”

با گذشت مدتی از عرضه بازی Hitman 2 به بازار شرکت برادران وارنر (Warner Bros) و استودیو IO Interactive اعلام کردند که قرار است تمامی مراحل اصلی فصل اول Hitman را به عنوان Hitman 2 اضافه کنند. اما هم اکنون توسعه دهندگان بازی تنها بسته ی الحاقی Hitman Legacy Pack را به صورت رسمی معرفی کرده اند که این بسته ی الحاقی قرار است تمامی شش منطقه ی عنوان Hitman را به Hitman 2 اضافه کند اما نکته  ای که وجود دارد، این است که تمامی مراحل به صورت باز سازی شده در دسترس خریداران نسخه  ی جدید قرار خواهد گرفت.

طبق گفته آبراک بازی هیتمن در آغاز سال ۲۰۱۷ چیزی در حدود ۲ میلیون بازیکن داشته و حالا تعداد آنان به ۷ میلیون در حال افزایش است. در ادامه افزود:

“این میزان به صورت روزانه افزایش می یابد. پس این آمار مربوط به بازیکنان غیرفعال نیست. این آمار مربوط به کسانی است که حسابی درگیر Hitman شده اند.”

به هر حال با وجود  تخفیفات فراوان برای این بازی و عرضه دموی رایگان برای آن تاثیر زیادی در فروش  گذاشته و این بازی تبدیل به یک عنوان موفق از لحاظ مالی شده است. با توجه به صحبت  های هاکان آبراک می توان اطمینان حاصل کرد که اگر چه استودیو آی او اینتراکتیو اوضاع و شرایط سختی را پشت سر گذاشت، ولی سری بازی Hitman آینده  ای درخشان خواهد داشت.

در پی این اخبار شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مایکرو سافت قصد دارد تا استودیو ی سازنده  ی سری محبوب Hitman یعنی IO Interactive را به لیست استودیو های تحت تسلط خود اضافه کند با  این هدف که به مشکل کمبود بازی های انحصاری کنسول ایکس باکس خاتمه دهد. این خبر تعجب آوری نیست چرا که پیش از این مایکرو سافت استودیو های آبسیدین (Obsidian) و اینکسایل (inXile) را نیز خریداری کرده بود.

این طور که به نظر می رسد مایکرو سافت برای شروع نسل نهم برنامه های بسیاری دارد و هم اکنون که در اواخر نسل هشتم به سر می بریم در حال آماده سازی استودیو های جدید برای نسل های بعدی می باشد. در این دوره شرکت مایکروسافت با مشکل کمبود بازی های قدرتمند انحصاری مواجه است که این موضوع نارضایتی بازیکنان و حتی طرفداران ردموندی ها را در پی داشته است به همین دلیل مایکرو سافت اعلام کرد که تصمیم دارد چند استودیو بازی سازی جدید خریداری کند.

در این راستا آقای کلوبریل (Klobrille) اطلاعاتی درباره برنامه های بخش ایکس باکس شرکت مایکرو سافت شرح داده بود این بار ادعا کرد که ردموندی ها  در نظر دارند استودیوی سازنده مجموعه بازی Hitman یعنی (IO Interactive) را به طور کامل خریداری کنند و به عبارتی دیگر سری بازی پر مخاطب هیتمن را به انحصار کنسول های ایکس باکس در بیاورند. آقای کلوبریل حین بیان این خبر به عبارت “در نظر داشتن” تاکید بسیاری کرده و در ادامه اضافه کرد که مایکرو سافت صرفا قصد خرید این استودیو را دارد و هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است، ممکن است IO هرگز توسط مایکرو سافت خریداری نشود.

آقای کلوبریل در این خصوص می گوید:

“در نظر داشتن؛ عبارتی است که شاید به حقیقت بپیوندد و در طرف دیگر، شاید هم به هیچ عنوان به مرحله انجام نرسد. از این رو، خرید استودیوی IO Interactive توسط شرکت نام دار مایکرو سافت صرفا در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب، لطفا از هم اکنون اقدام به ساخت و انتشار فیلم ۱۲ دقیقه ای مبنی بر تایید خرید استودیوی IO Interactive توسط شرکت مایکرو سافت از سوی بنده در شبکه یوتیوب نکنید. من تنها تایید می کنم که مایکروسافت در نظر دارد که این استودیوی بازی سازی را خریداری کند. این یک شروع جدیدی به شمار می رود.”

البته نمی توان برای این شایعات و ادعاها ارزش زیادی قائل شد چرا که منبع رسمی ندارند اما خریداری استودیو اینتر اکتیو مخصوصا از سوی شرکتی مثل مایکروسافت عقلانی می باشد.  هم چنین پس از فراز و نشیب هایی که در پی جدایی از اسکوئر انیکس برای استودیو اینتر اکتیو به وجود آمد حالا شرکت مایکرو سافت جایگاه مطمئن و مناسبی برای استودیو IO Interactive می تواند  باشد .

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =